Autor Wątek: Solipsyzm  (Przeczytany 94708 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13386
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #90 dnia: Kwietnia 29, 2006, 10:11:09 pm »
Cytuj
Pojechałem sobie dziś nad jezioro. Woda była bardzo zimna, jak zawsze o tej porze roku. Drzewa dostojnie sobie szumiały, owiewane wiatrem. W górze świergotały ptaki - ciekawe, że nigdy się te melodie nie nudzą.
I fajnie mi było. Szczęśliwie tak. Nie wiem czy jest coś bardziej realnego.
Ciesz sie, że nikt nie potrącił drucików, którymi jesteś podłączony do wybieraka, albo że taśma się nie zacięła...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #91 dnia: Maja 04, 2006, 11:07:25 am »
Cytuj
Pojechałem sobie dziś nad jezioro. Woda była bardzo zimna, jak zawsze o tej porze roku. Drzewa dostojnie sobie szumiały, owiewane wiatrem. W górze świergotały ptaki - ciekawe, że nigdy się te melodie nie nudzą.
I fajnie mi było. Szczęśliwie tak. Nie wiem czy jest coś bardziej realnego.

Powiem nawet więcej - są takie chwile gdy wszystko jest jasne i człowiek wie wszystko co powinien. Więc moi drodzy łapcie wiosnę i nie ślęczcie tyle przed monitorami :D


Złapałem Wiosnę (w Długi Łykend), a ta cholera mnie zmoczyła...

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #92 dnia: Maja 04, 2006, 11:18:02 am »
Na mnie też nieco pokropiło, ale co tam - fajnie było :)

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13386
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #93 dnia: Maja 09, 2006, 09:16:34 am »
o, to też był fjny wątek, ale bez konkluzji, a w dodatku przez skrzat.y się zagubił...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #94 dnia: Maja 09, 2006, 11:06:11 am »
Cytuj

No tak, ale ja się nie odnoszę do solipsyzmu, bo jak już wcześniej ktoś napisał jest to teza nie do potwierdzenia ani nie do obalenia. Maslo maślane. Ja mówię tylko o doświadczeniu Kanta. Które żeby rozpatrzyć w realnym świecie to opieramy się na realnych, czyli naukowych podstawach - chyba że zakładamy rozdział świadomości od tego świata.



No to naprawmy ten wątek... ;)

Jeżeli założymy rozdział świadomości od tego świata - to możemy już założyć dosłownie wszystko. Z tego względu uważam, że solipsyzm powinniśmy rozpatrywać w realnym świecie, który nas otacza.

CU
Deck

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #95 dnia: Maja 09, 2006, 11:48:31 am »
Ale wtedy nie mowimy juz o solipsyzmie. I w zwiazku ze stwierdzeniem ze mozemy zalozyc doslownie wszystko solipsyzm nic nie wnosi i o tym napisalem w moim pierwszym poscie tutaj ;)

This user possesses the following skills:

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #96 dnia: Maja 09, 2006, 12:10:44 pm »
Cytuj


No to naprawmy ten wątek... ;)

Jeżeli założymy rozdział świadomości od tego świata - to możemy już założyć dosłownie wszystko. Z tego względu uważam, że solipsyzm powinniśmy rozpatrywać w realnym świecie, który nas otacza.

CU
Deck


Cytuj
Ale wtedy nie mowimy juz o solipsyzmie. I w zwiazku ze stwierdzeniem ze mozemy zalozyc doslownie wszystko solipsyzm nic nie wnosi i o tym napisalem w moim pierwszym poscie tutaj ;)



Kurde felek...
Moim zdaniem nie da się oddzielić świadomości od świata. Nawet jeżeli przyjmiemy solipsystyczne założenie, że istniję tylko ja - w sensie mojej swiadomości - a cała reszta to takie czy inne wytwory tejże świadomości, to przecież te wytwory właśnie stanowią swiat. Trzeba byłoby więc oddzielić świadomość od wytworów świadomości, a więc oddzielić świadomość od samej siebie... bo świadomość konstytuuje się właśnie porzez doznanie: w krańcowym, solipsycznym przypadku sprowadza się do doznania samej siebie,  a więc do konstatacji, że stół jako wytwór świadomości, jest częścią świadomości. A więc i świat jest pewnym aspektem doznawania świadomości przez samą siebie.
« Ostatnia zmiana: Maja 09, 2006, 12:11:29 pm wysłana przez Hokopoko »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #97 dnia: Maja 09, 2006, 12:29:39 pm »
A temat sprowadza sie znowu chyba do ducha w maszynie i naszego "problemu" polegajacego na tym ze potrafimy uabstrakcyjnic nasze myslenie tak ze myslimy o mysleniu co robi myslenie jakims obiektem ktory mozna rozwazac a i byc moze oddzielac od innych obiektow i stad zamieszanie :)

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #98 dnia: Maja 10, 2006, 12:31:06 pm »
Cytuj
Kurde felek...
Moim zdaniem nie da się oddzielić świadomości od świata.



Otóż to. Też uważam, że tego się nie da zrobić. Tzn. możemy to sobie zakładać, ale daje nam to prawo do robienie dowolnych założeń.

Cytuj
Nawet jeżeli przyjmiemy solipsystyczne założenie, że istniję tylko ja (...)



Właśnie w swoich wcześniejszych wypocinach stwierdzałem, że nie da się przyjąć założenia, że istnieję tylko ja. Skąd bowiem pewność, że istnieję tylko ja. Nie potrafimy przeprowadzić dowodu, że istnieję tylko ja.

CU
Deck

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #99 dnia: Maja 10, 2006, 12:44:01 pm »
Choc to zalezy od tego co rozumiemy przez pojecie "istniec" ;)

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #100 dnia: Maja 10, 2006, 01:25:18 pm »
dzi Podaj w takim razie swoją koncepcję słowa istnieć i wyciągnij na tej podstawie dowód na owo istnienie. ;)

CU
Deck


dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #101 dnia: Maja 10, 2006, 01:51:42 pm »
Zapodam trzy:
istniec - byc postrzeganym zmyslami

w tym przypadku odciecie zmyslow powoduje znikanie rzeczy

istniec - byc postrzeganym w sposob dowolny (to moja definicja pojecia)

tu trudno byloby zniknac np Boga

w Swiecie Zachodnim obowiazuje chyba takie znaczenie:
istniec - byc obiektywnie postrzeganym zmyslami

no i w tym wypadku toczy sie dyskusja powyzej ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2006, 01:51:52 pm wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

TYTAN

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • TYTAN
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #102 dnia: Maja 10, 2006, 02:26:32 pm »
Moim zdaniem świat poza moją świadomością na pewno istnieje, ponieważ gdy wstałem dzisiaj rano to widziałem dużo różnych istniejących rzeczy. Jednak prawdą jest że to co widzialem to było światło odbite od materii które przez soczewkę mojego oka trafiło do mózgu gdzie zmieniło się w obrazy. Na tej podstawie mogę mieć wrażenie że to złudzenie. Co do solipsyzmu to jeśli miałbym istnieć tylko ja, to czym bym wtedy był? Duszą w nicości która sobie wymyśliła życie? Gdybym istniał tylko ja, to jeśli pokusił bym się o myślenie,  wolał bym być np. glonem.

Sokratoides

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 390
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #103 dnia: Maja 10, 2006, 02:40:03 pm »
 :D
Cytuj
istniec - byc postrzeganym zmyslami
 
w tym przypadku odciecie zmyslow powoduje znikanie rzeczy


Wybacz, ale obecność omamów (niekiedy pełna percepcja zmysłowa!) u osób chorych na schizofrenię dowodzi jedynie istnienia aberracji psychicznych

Cytuj
istniec - byc postrzeganym w sposob dowolny (to moja definicja pojecia)
 
tu trudno byloby zniknac np Boga


:D

taki on/off  ;)
Czyli, że niepostrzeganie wpisuje się w "dowolny sposób postrzegania", tak?  ;)


Cytuj
w Swiecie Zachodnim obowiazuje chyba takie znaczenie:
istniec - byc obiektywnie postrzeganym zmyslami
 
no i w tym wypadku toczy sie dyskusja powyzej


Hmm, załóżmy, że wszyscy ludzie na świecie chorują na schizofrenię...

Zdaję się dzi, że chcesz przypisać pojęciu "istnieć" znaczenie relatywne. No cóż, na pewnym poziomie opisu będzie to zgodne z prawdą. Pewien filozof, Alexius Meinong w swojej książce "Supozycje" powiedział jednak, że takie predykaty jak "istnieje", czy "jest przedmiotem" są wielce nieprecyzyjne przez to, że używane są w taki sam sposób jak słowa "iść" czy "pić" i jako takie niespecjalnie nadają się do opisu meandrów bytu.

Pozdrawiam,
SdS
« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2006, 02:43:46 pm wysłana przez Sokratoides »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #104 dnia: Maja 10, 2006, 03:00:16 pm »
Wielokrotnie na tym forum pisalem ze majaki wytworzone przez schizofremie *istnieją* dla schizofremika. Uwazam rowniez ze nierelatywne, obiektywne rozpatrywanie tego pojecia jest tylko jednym z mozliwych a odrzucanie "usubiektowienia" istnienia jako herezji jest moim zdaniem lekko ograniczone :)
« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2006, 04:58:02 pm wysłana przez Terminus »

This user possesses the following skills: