Autor Wątek: Pytam:  (Przeczytany 424646 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #360 dnia: Lutego 02, 2016, 05:12:07 pm »
Można chyba przyjąć ostrożnie, że rewolucja w sensie klasowym (to jest związana z próbą wyswobodzenia się jednej klasy spod panowania drugiej) mogła mieć miejsce dopiero po powstaniu tych klas, już tak na poważnie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #361 dnia: Lutego 02, 2016, 05:59:55 pm »
Można chyba przyjąć ostrożnie, że rewolucja w sensie klasowym (to jest związana z próbą wyswobodzenia się jednej klasy spod panowania drugiej) mogła mieć miejsce dopiero po powstaniu tych klas, już tak na poważnie.
Hehi...Nex powinien napisać jaką konkretnie rewolucję/istów miał na myśli.
Trzymając się twojej wersji, to angielska przychodzi do głowy jako jedna z pierwszych.
Czyli co? Cromwell pod ścianę? I wymyślając dalej skutki...Nex nie ma gdzie pracować.  :)
A o z typami typu Savonarola? Niewątpliwie rewolucyjnymi, choć bez klas.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #362 dnia: Lutego 02, 2016, 06:47:30 pm »
Chyba nie będziesz sugerował (http://forum.lem.pl/index.php?topic=1107.msg63098#msg63098), że wiesz lepiej od pana Nexa, o co Mu chodziło?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #363 dnia: Lutego 02, 2016, 10:31:12 pm »
Ok, pogodze Was. Kluczem do tego których rewolucjonistow pod pluton, jest to co głoszą i co zamierzają zrobić. Historycznie, można by zacząć od Rewolucji Francuskiej.  Bezpiecznie można by przyjąć, że wszystkich socjalistycznych/komunistycznych.  Nikt chyba nie przeczy,  że świat byłby lepszy bez tych rewolucjonistow typu Lenin, Stalin, Mao, czy inny Pol Pot?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #364 dnia: Lutego 02, 2016, 10:55:49 pm »
Gotów jestem się posprzeczać. Z podobieństwem do kwestii, czy należy wywozić wiatrołomy z lasu, aby się nie spalił od pioruna, czy nie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #365 dnia: Lutego 03, 2016, 12:09:09 am »
Gotów jestem się posprzeczać. Z podobieństwem do kwestii, czy należy wywozić wiatrołomy z lasu, aby się nie spalił od pioruna, czy nie.
Bring it on! Nie mogę się doczekac Twoich argumentów, broniących tych zbrodniarzy. :D

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #366 dnia: Lutego 03, 2016, 10:19:38 am »
Ale nie chodzi o zbrodniarzy, tylko o skutki.

P.S. Wychodzą skutki nieczytania do końca, na co się odpowiada :-[ . Nie doczytałem ostatniej linijki i wymienionych: "Lenin, Stalin, Mao, czy inny Pol Pot". Chodzi mi o oczywiście o coś nieco innego - czy bez rewolucji (niekoniecznie zaraz krwawych i w celu wprowadzenia totalitaryzmu) świat byłby równie dobry jak dziś (dla pesymistów stwierdzenie równoważne - równie zły ;) ).
« Ostatnia zmiana: Lutego 03, 2016, 12:30:30 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #367 dnia: Lutego 03, 2016, 03:18:39 pm »
Ale macie problem... rozstrzelać delikwentów, którzy już dawno nie żyją... Takie pomysły to z nadmiaru wolnego czasu czy z jakichś kompleksów?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #368 dnia: Lutego 03, 2016, 03:34:14 pm »
Takie pomysły to z nadmiaru wolnego czasu czy z jakichś kompleksów?

Ano... U mnie na StarTreku przynajmniej dyskutują nad mijaniem się statków kosmicznych dziś:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthread&forum=2&topic=3984
A na Lemie egzekucje trupów i temu podobne cudności... Choć może to się i w twórczość Patrona wpisuje, bo wszak w "Bajkach..." mamy: "na dzwonnicy go zawiesić, na raz zabić, na dwa wskrzesić, danaż moja dana, głowa odrąbana"...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #369 dnia: Lutego 03, 2016, 04:36:50 pm »
Lem, jak najbardziej się tematem zajmował. Choćby przypowieść o Malapucym Chalosie.
Maziek, nie można wszystkich rewolucjonistow wrzucać do jednego wora. Jezus też był w pewnym sensie rewolucjonista, choć od Mao biegunowo odległym.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #370 dnia: Lutego 03, 2016, 06:13:32 pm »
Jako założyciel obu wątków, najuprzejmiej zapraszam na ucztę rewolucyjną: http://forum.lem.pl/index.php?topic=1502.msg63133#msg63133
R. S. V. P.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #371 dnia: Lutego 05, 2016, 12:23:35 pm »
Czy poniższe jest po ślunsku?

Puszczej klangi, kej blokujesz i odblokowujesz ekran.
Nastow sztalowanie ekranu tak coby szło lekszyj oglondać na zewnotrz.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #372 dnia: Lutego 05, 2016, 12:56:11 pm »
Ja, jest - można sie wadzić o literki, ale;)
Pasuje do obsługi telefonu po śląsku - co ją w zeszłym roku Samsung - zaproponował.

Ed: z czepaialstwa: może tylko zastapiłabym klangi - kneflami;)
Bo klang to dźwięk, który wydaje naciśnięty guzik. Ale...może klangi to piszczące guziki;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 05, 2016, 01:07:53 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #373 dnia: Lutego 05, 2016, 08:20:04 pm »
Brawo Olka, no właśnie mam telefon Samsunga i w menu polskim są takie "wkładki", coś się maszynom pomajtało ;) . Są tam rozmaite literki z dziwnymi dziubkami, tylko ja tak po partyzancku przepisałem. A klangi w tym - to dźwięki jak się odblokowuje telefon, ale nie guzikiem, tylko palcem po ekranie. A knefle to co do cholery ;) ?

P.S. Zawsze myślołech (może być?), że "lykszej" a nie "lekszej"
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #374 dnia: Lutego 06, 2016, 10:14:58 pm »
Może to taki plan - żeby uczyć języków obcych?;)
Te dziubki są - podejrzewam - dziwne nawet dla Ślązaków;)
Zgadza się - klang to dźwięk. Tak powinien się nazywać dział do ustawiania śpiywek czyli dzwonków: klangi.
Na przeciągnięcie palcem po ekranie powinno być - przeciong.
A knefle to przyciski czyli jak kces wdać sie w godka i wybrać numer wklepując go ręcznie to musis tyknonć knefle ;))
Cheba że sie nastalujes  kukanie bez tykanio;))
Ja, myślołek, myślołech, myślołżech, ale jo myślałach, że to bydzie lżyj oglondać...nie spotkałam się z: lekszyj, a zwłaszcza z lykszej.
Funkcjonuje jeszcze: po letku.
Tak, że sztartnij jeszcze roz, tyknij, przeciong i zapytej pomagiera co robić - fertich;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)