Autor Wątek: Omnipotencja czyli wzór na wszystko  (Przeczytany 26199 razy)

Hokopoko

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwca 06, 2006, 10:39:05 am »
No i jakiego słowa?

Podejrzewam, że Tytanowi chodzi o jezykowy strukturalizm, chociaż ten nie odnosi się jedynie do słowa pisanego[/]... no, chyba żeby chodziło o słowo, które stało się ciałem...

TYTAN

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwca 12, 2006, 10:48:16 am »
Aniel-a:
Z tą ogólną teorią słowa jest tak że jej tak ogólnie to nie ma. Pisząc o strukturze słowa mam na myśli  treść i formę zawartą w słowach pisanych.

Hokopoko

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwca 19, 2006, 09:55:36 am »
O formie to można mówić chyba dopiero w przypadku zdania. Formę zawartą w pojedynczych słowach trudno byłoby wyodrębnić - w zasadzie jest ona tożsama z treścią. Chyba żeby porównywać formę słów w różnych językach.

maziek

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwca 19, 2006, 10:49:43 am »
Cytuj
Formę zawartą w pojedynczych słowach trudno byłoby wyodrębnić - w zasadzie jest ona tożsama z treścią. Chyba żeby porównywać formę słów w różnych językach.
No a np. automobil, samochód, bryka. Znaczą to samo. Pierwsze jest w swej formie lekko anachroniczne, drugie bezpłciowe, a trzecie hop-do-przodu.

Hokopoko

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #64 dnia: Czerwca 19, 2006, 11:14:38 am »
Cytuj
No a np. automobil, samochód, bryka. Znaczą to samo. Pierwsze jest w swej formie lekko anachroniczne, drugie bezpłciowe, a trzecie hop-do-przodu.


Poniekąd zgoda, ale to jest zupełnie inna forma. Tytan pisał o strukturze i ja formę ujamowałem w tym kontekście. Ale i w tym, co Ty podajesz nie da się oddzielić formy od treści - zwłaszcza że moim zdaniem te słowa nie znaczą tego samego, a przynajmniej nie zawsze: samochód to nazwa ogólna, natomiast automobil i bryka to dw2a przypadki samochodu. Automobil ma znaczenie dość jednoznaczne, natomiast czy coś nazwiemy bryką to kwestia gustu.

Zaś w porównywaniu formy słów w różnych językach miałem na myśli ich właściwości fonetyczne - bo to cokolwiek może podchodzić pod strukturalizm.

maziek

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #65 dnia: Czerwca 19, 2006, 11:31:02 am »
... tak tylko z rana szpilę chciałem komuś wbić... ;D

TYTAN

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwca 21, 2006, 01:46:04 pm »
Warszawa to też samochód

Hokopoko

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #67 dnia: Czerwca 24, 2006, 09:25:25 am »
Cytuj
Warszawa to też samochód


...albo wieś pod Biłgorajem...