Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]  (Przeczytany 515465 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #330 dnia: Marca 11, 2013, 01:26:28 pm »
Na politeizm wezwę chyba Q z jego ulubioną brzytwą - do mordowania tego nadmiaru;)

Nie ruszę zadka, bo dawno się pogubiłem w tej Waszej teologii... ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #331 dnia: Marca 11, 2013, 01:29:18 pm »
Na politeizm wezwę chyba Q z jego ulubioną brzytwą - do mordowania tego nadmiaru;)
Nie ruszę zadka, bo dawno się pogubiłem w tej Waszej teologii... ;)
Miałeś mordować - a nie się gubić >:(  ;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #332 dnia: Marca 11, 2013, 06:42:58 pm »
Halo! Zaczelo sie od Corcorana, a skonczylo 100% na religijnej rzezbie  ;D
Olek, Zmaziek ja tu zadaje powazne pytanie natury moralno-egzystencjalnej, a Wy tu sobie szutki robita?! Jak wstane od panelu glownego, jak wyciagne Wasze wtyczki z bebna, to bedziecie wyli w nicosci i zobaczymy... Rozumiemy sie? No!

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #333 dnia: Marca 11, 2013, 07:13:30 pm »
Czy Zmaziek jest od zmazy nocnej, czy od czegoś innego?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #334 dnia: Marca 11, 2013, 07:27:34 pm »
Od zmazywania, ale co z Toba? Skad taki nagly wysyp takich mysli i skojarzen? Najpierw sie chcesz lapac za skrzynke z cialem Wenery, potem bosko plodzic na prawo i lewo, teraz to...  ;D

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #335 dnia: Marca 11, 2013, 07:38:22 pm »
Kojarzy mi się jednoznacznie. Widocznie jestem zepsuty :( .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #336 dnia: Marca 11, 2013, 08:12:55 pm »
Nie, no jesli nadal masz takie skojarzenia to jeszcze sie nie rozentropizowales de reszty... wzglednie: Labedzi spiew ;D

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #337 dnia: Marca 11, 2013, 09:59:28 pm »
Kocham Cię!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #338 dnia: Marca 12, 2013, 07:31:11 pm »
Kocham Cię!
W koncu! Spotykamy sie u mnie czy u Ciebie?  :)
https://www.youtube.com/watch?v=1tovvMMInRM

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #339 dnia: Marca 12, 2013, 07:36:01 pm »
Na przemian, żeby się żony nie zorientowały!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #340 dnia: Marca 12, 2013, 07:45:47 pm »
Skoro zeszło na czułe wyznania, to znak, że możemy ruszać dalej... :P

"Ze wspomnień Ijona Tichego II [Decantor, wynalazca duszy nieśmiertelnej]" (nadal ów owocny rok 1961).

Wy sobie czytajcie (jak zwykle poczekamy z omawianiem parę dni, ile - ustalimy zaraz w "Organizacji"), a ja póki co zatrzymam się przy zdaniu "rozkoszowanie się naiwnym ładem domowego życia", bo ogólnie mam wrażenie, że Tichy się tym ładem rozkoszować b. lubi nawet gdy w podróży (jajecznica!).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #341 dnia: Marca 12, 2013, 07:50:38 pm »
No zaraz, to może jakieś wnioski? Może każdy napisze, co w sumie sobie myśli o tym opowiadaniu. Co to, materiał musimy przerobić do Wielkanocy? Ja teraz nie mogę, bo idzie hydraulik.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #342 dnia: Marca 12, 2013, 08:02:15 pm »
Słuszna uwaga. To jadziem wnioskami...

Mnie w pierwszym "Ze wspomnień..." bodaj wciąż zaskakuje jak wiele - literacko i filozoficzne - zdołał Lem wycisnąć z tak, teoretycznie, ogranej konwencji jak SF-jednego-pomysłu.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #343 dnia: Marca 12, 2013, 08:31:24 pm »
Na przemian, żeby się żony nie zorientowały!
Ha, co to jednak znaczy waga doswiadczenia!
Q, slusznie, bo temat zboczyl na boczne tory.
Co do podsumowania, to opowiadanie skonczylo sie w pewnym zawieszeniu. Niby Tichy jest pewien, ze Corcoran nie zaingeruje w zaden sposob, ale czy napewno?
Tak jak pisalem wczesniej, wydaje mi sie ze glownym motywem jest tu ten Bog ulomny, niedoskonaly. Z jednej strony odpowiedzialny za los stworzenia, a z drugiej pelen pytan do samego siebie i dylematow. "Nie ma odpowiedzi, sa tylko dylematy". Na czym mu tak naprawde zalezy w tym eksperymencie? Na dobru skrzynkowych osob? Ich szczesciu? Na wlasnym poczuciu boskosci, czy wladzy? Sam nie wie na czym?
I druga kwestia, czyli los i polozenie skrzynek. Fantomatyzacja. Los skrzynek nie rozni sie niczym od losu "zyjacych" ludzi. I choc sa tylko programem w skrzyni, to my wcale nie jestesmy na jakiejs uprzywilejowanej pozycji. Przynajmniej na wspolczesnym poziomie technologii, ktory uniemozliwia nam wyjscie z umyslem poza wlasne ciala i przesiadki w cos bionicznego, co moglo by zyc np. 100 mln lat.
Nie zaczynajac jeszcze Decantora, nawiaze do niego. Dusza ta, wynaleziona jest w takiej samej sytuacji jak skrzynka bez bebna. Czy Corcorana kusilo by odlaczenie jednej ze skrzynek od bebna, tak dla eksperymentu, by zobaczyc co sie moze stac z taka swiadomoscia? Czy zrobil by to na dlugo? Moze na zawsze? Dreszcz przez czlowieka przechodzi...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« Odpowiedź #344 dnia: Marca 12, 2013, 10:25:58 pm »
Ja odbyłem coś w rodzaju podróży w czasie. Jakimś cudem pamiętam swoje wrażenia, kiedy czytałem to po raz pierwszy, jakie trzydzieści parę lat temu nazad. Najważniejszy i frapujący był dla mnie wniosek, że człowiek naprawdę jest taką skrzynką, do której doprowadzonych jest kilka przewodzików. Nie w sensie, że stoi na półce, tylko że tak właśnie uwięziony jest rozum w ciele ludzkim. Problemy z cebulkowatością bogów i kwestia niewtrącania się stwórcy były wówczas drugorzędna.

Pozostałe kwestie, które dziś dostrzegam sprawiają, że ta krótka forma jest nabita treścią, którą na różne sposoby można sobie przetłumaczać. Możnaby to rozczynić na kilka grubszych książek (co zresztą Lem poniekąd uczynił). Ale prawdę mówiąc to są już rozważania, poparte wiedzą, której wówczas nie miałem, może nie na zimno, ale bez takich emocji, jakie wzbudziła ta pierwsza myśl...
« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2013, 11:17:25 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).