Autor Wątek: no nie mogę...  (Przeczytany 595204 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1470 dnia: Września 11, 2022, 12:53:29 pm »
Widzę, że uległaś propagandzie niedobitków. Wstajemy skolan aż trzeszczy. Polska była w ruinie, a teraz wszędzie beton aż przyjemnie spojrzeć.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1471 dnia: Września 14, 2022, 11:32:20 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1472 dnia: Września 15, 2022, 10:13:33 am »
Widzę, że uległaś propagandzie niedobitków. Wstajemy skolan aż trzeszczy. Polska była w ruinie, a teraz wszędzie beton aż przyjemnie spojrzeć.
Wtranżolę się na chwilę do wąteczka.
Beton bez zbrojenia nie przedłuży swego trwania i istnienia.
To jednorazowa zabawka.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1473 dnia: Września 15, 2022, 11:47:36 am »
To zależy od statyki budowli. Sporo rzymskich zabytków stojących do dziś to żywy beton, oczywiście bez żadnego zbrojenia, tylko statyka tu działa. Np. Panteon z początku II w n.e. z betonową kopułą o rozpiętości 43 m, którą to rozpiętość potrafił wyrównać dopiero Brunelleschi w Santa Maria del Fiore we Florencji na początku XV w. (tak, 13 wieków zapadła cywilizacja nie była w stanie tego powtórzyć, choć często próbowała, czego najśmieszniejszym przykładem jest grobowiec Teodoryka w Rawennie). A i to w zasadzie Brunelleschi oszukał, bo ta jego kopuła to tak naprawdę sklepienie klasztorne na ośmiokącie a nie kopuła. Koloseum, rozliczne termy i inne wielki kubatury... wszystko żywy beton i stoi bez drutów.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1474 dnia: Września 15, 2022, 12:41:08 pm »
Tu jest krajowy a nie imperialny.

Gapiłem się na to mauzoleum z 520 roku.
Chodzi o ten kamulec jako dach zamiast kopuły, której nie ogarnęli ?
« Ostatnia zmiana: Września 15, 2022, 12:51:23 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1475 dnia: Września 15, 2022, 01:02:45 pm »
Otóż to. W każdym razie beton dobrze rozłożony trwa długo ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1477 dnia: Września 23, 2022, 11:42:40 pm »
Widzę, że uległaś propagandzie niedobitków. Wstajemy skolan aż trzeszczy. Polska była w ruinie, a teraz wszędzie beton aż przyjemnie spojrzeć.
Ja już nie wiem czyja ta propaganda, ale ten miś najwidoczniej nie jest na miarę moich możliwości  - a właściwie lwy...dzisiaj się dowiedziałam, że lwy przed Pałacem Prezydenckim wymagają renowacji - ławeczki przy tym to małe miki...

Wejścia do Pałacu Prezydenckiego przy ul. Krakowskie Przedmieście strzegą cztery kamienne lwy. Mówiąc językiem fachowym, stanowią formę ozdobnego ogrodzenia przeddziedzińca, sąsiadującego z dziedzińcem honorowym, dekorowanym pomnikiem ks. Józefa Poniatowskiego. Każdy ma ponad 2 metry długości i ponad metr wysokości, a na przełomie września i października ma ruszyć przetarg na ich konserwację. Kancelaria Prezydenta zarezerwowała na niego astronomiczną kwotę – 2,6 mln zł.
(...)
Problem w tym, że w latach 2012–2013 roku lwy przeszły już konserwację. Przeprowadzano wówczas też roboty izolacyjne i rekonstrukcję kamiennych płyt okładzinowych. Tamte prace, a zwłaszcza powrót lwów przed pałac, szczegółowo relacjonowały media. Koszt był nieporównywalnie niższy, bo wyniósł zaledwie 120 tys. zł.

Obecne prace początkowo wcale nie miały kosztować aż tak dużo. W planie zamówień publicznych na obecny rok zaplanowano na nie pierwotnie mniej więcej milion złotych, ale kwotę niemal potrojono w ramach aktualizacji planu. Powód? „Poprzednie prace prowadzone były systemem »oszczędnościowym« i minimalistycznym (ratującym przed degradacją środowiskową). Uzyskany efekt został jednak dość szybko utracony, głównie przez wpływ warunków atmosferycznych” – wyjaśnia kancelaria. Dodaje, że szacowaną wielkość zamówienia zwiększono po opracowaniu programu prac konserwatorskich. Jak podkreśla kancelaria, stan rzeźb „określony został wręcz jako dramatyczny”.

https://www.rp.pl/polityka/art37096731-majatek-na-remont-lwow-przed-palacem-prezydenckim

Psss...to nie nowy lew za 650 tysięcy:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1478 dnia: Września 24, 2022, 11:17:38 am »
Zabytki to inna faza. To jest rzeczywiście bardzo drogie. Bardzo możliwe, że lwy należałoby zastąpić kopiami a oryginały umieścić w muzeum - to byłoby zapewne znacznie tańsze samo w sobie jak i renowacja oryginałów, które nie byłyby już narażone na wielce agresywne śródmiejskie środowisko (pewnie skończyłoby się na myciu i czyszczeniu) też nie kosztowałaby tyle. Oczywiście kwestia, czy akurat teraz wydawać dwa i pół melona na restaurację 4 rzeźb nie stanowiących mimo wszystko żadnych "szczerbców" czy innych "michałów aniołów" - to inna kwestia, jednakże odrębna od cen robót konserwatorskich. No cóż, dorosły człowiek, jak ma zamiar kupić sobie ładny abażur, ale dziecko w zimie z butów wyrosło - to kupi mu buty, a abażur przy następnej okazji ;) . Ale dziecko rozumuje inaczej...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1479 dnia: Września 24, 2022, 11:42:36 am »
Oczywiście kwestia, czy akurat teraz wydawać dwa i pół melona na restaurację 4 rzeźb nie stanowiących mimo wszystko żadnych "szczerbców" czy innych "michałów aniołów"
Teraz i w ogóle. Amen.
Cytuj
to inna kwestia, jednakże odrębna od cen robót konserwatorskich.
Oczywiście. Przymiotnik "konserwatorski" dodaje jedno zero do projektu i do kwoty przetargu na wykonanie. Ale nie o tym chciałam...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1480 dnia: Września 24, 2022, 11:48:51 am »
2 i 610 melona na coś, co zaraz kopciuchy warszawskie* zniweczą ?

Czy to ktoś od pana Dudy na złość temu "Czaskoskiemu" (jak go złośliwie przezywają) chce pokazać, na co go stać ?
Robią wrażenie - ci, co "wyglądają jak milion dolców".
Im trudniej zwyklakom, tym bardziej od czapy są te wydatki publiczne.
[Nie ogarniam rozmachu kasowego i całego wyścigu po kapustę]

*Warszawa jest w kotlinie i smogu (transportowego z rur, ale też i z pieców) jest pełno w powietrzu - zwłaszcza między listopadem a lutym.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1481 dnia: Września 24, 2022, 11:57:23 am »
Bardzo możliwe, że lwy należałoby zastąpić kopiami a oryginały umieścić w muzeum - to byłoby zapewne znacznie tańsze samo w sobie jak i renowacja oryginałów, które nie byłyby już narażone na wielce agresywne śródmiejskie środowisko (pewnie skończyłoby się na myciu i czyszczeniu) też nie kosztowałaby tyle.
Dobre!
(Ale za dobre w swej prostocie)
Przecież obecna władza "ma misję" dziejową (niestety).
[Żebym to ja wiedział, czemu oni tak okazale i tryumfalnie agitują - sami siebie dowartościowują ?]

Też tak pomyślałem, a Ty to celnie ogarnąłeś - to byłoby optymalne i na wieki wieków.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1482 dnia: Września 24, 2022, 12:14:52 pm »
Im trudniej zwyklakom, tym bardziej od czapy są te wydatki publiczne.
[Nie ogarniam rozmachu kasowego i całego wyścigu po kapustę]
Otóż to.
Bardzo możliwe, że lwy należałoby zastąpić kopiami a oryginały umieścić w muzeum - to byłoby zapewne znacznie tańsze samo w sobie jak i renowacja oryginałów, które nie byłyby już narażone na wielce agresywne śródmiejskie środowisko (pewnie skończyłoby się na myciu i czyszczeniu) też nie kosztowałaby tyle.
Dobre!
(Ale za dobre w swej prostocie)
Przecież obecna władza "ma misję" dziejową (niestety).
[Żebym to ja wiedział, czemu oni tak okazale i tryumfalnie agitują - sami siebie dowartościowują ?]

Też tak pomyślałem, a Ty to celnie ogarnąłeś - to byłoby optymalne i na wieki wieków.
Najpierw pomyślałam, że to dobra myśl...następnie myślenie potoczyło się abstrakcyjnym torem, który dowiózł mnie do pełnych magazynów (hangarów zdolnych pomieścić kolejne rzeźby i pomniki) oryginałów (oczywiście pilnie i kosztownie strzeżonych i jednak! konserwowanych)...następnie oczyma duszy zobaczyłam tłumy pragnące ujrzeć te nagromadzone zabytki...no, jest pomysł na biznes;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1483 dnia: Września 24, 2022, 12:27:53 pm »
Przecież u nas zawsze jest tak, że pod koniec roku budżetówka dostaje znienacka jakąś kasę, którą na bezdurno i obowiązkowo musi wydać na cokolwiek, choćby na waciki. A jak się człowiek spyta, czy nie sensowniej byłoby przytrzymać i wydać w następnym roku na jakąś rzeczywistą potrzebę, to się dowie, że nie, bo wtedy za rok nie dadzą, skoro niepotrzebna. Człowiek się przyzwyczaił.


Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: no nie mogę...
« Odpowiedź #1484 dnia: Października 05, 2022, 04:36:38 pm »
I jeszcze...

Rząd przekonuje, że odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie to wymarzona i wyczekiwana przez Polaków inwestycja. W tym roku zorganizował "narodową zrzutkę" na odbudowę – umożliwiając odliczenie w PIT darowizny na ten cel. Jak ustaliła Wirtualna Polska, w całym kraju z tej możliwości skorzystało 95 osób. Na odbudowę wpłaciły 150 tys. zł. Tymczasem sama kampania promująca inwestycję kosztowała 3,2 mln zł.
https://wiadomosci.wp.pl/klapa-narodowej-zbiorki-na-odbudowe-palacu-saskiego-wzielo-w-niej-udzial-95-osob-6819615962868544a
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki