Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: [1] 2 3 ... 801
1
Hyde Park / Odp: Przyczyny katastrofy
« dnia: Grudzień 06, 2022, 11:47:57 am »
Co zwolnij? Piszesz jak nie przymierzając Pytia, to są skutki. To wątek techniczny a nie W poszukiwaniu utraconego czasu ze zmoczeniem magdalenki (ciastka, dalibóg) ;) .


Co do trumien to chyba trochę dałeś się uwieść propagandzie. Przede wszystkim autopsji wszystkich ciał dokonano bezpośrednio po wypadku, i to jest materiał źródłowy. Prokuratura grzebała w tym w celu znalezienia dziury w całym i jestem pewien, że cokolwiek nie pasowałoby w zakresie przyczyn śmierci - zostałoby nagłośnione tak, że na biegunie polarnym byłoby słychać. Ale wszystko, czego dało się czepić to pomyłki pochówków (lub identyfikacji). Z punktu widzenia przyczyn śmierci nieistotne, chyba się zgodzisz. Można nie wiedzieć, jak denat się nazywał, co nie przeszkadza dowiedzieć się, dlaczego zmarł. Głównie ponieważ w efekcie wybuchu, pomijając kontaminację charakterystycznymi zw. chemicznymi dochodzi do wielomiejscowego rozerwania narządów wewnętrznych, poprzez różnicę ciśnień, zwłaszcza płuc, ale nie tylko. Obraz obrażeń wynikających ze zderzenia jest inny. Kwestia ewentualnego rozczłonkowania ofiar nie stoi na przeszkodzie wykrycia tych różnic. Pominąwszy oczywiście podstawowy problem - brak "prochu" (którego ślady są trwałe).


PS co robi TVN czy inna telewizja to kwestia odrębna i podlegająca subiektywnej ocenie - dla jednych TVP łże a TVN jest ostoją prawdy, a dla drugich odwrotnie. To jednakże nie wpływu na fakty, przynajmniej o ile w końcu przebijają się na powierzchnię.

2
Hyde Park / Odp: Przyczyny katastrofy
« dnia: Grudzień 05, 2022, 04:56:03 pm »
Owszem, to bardziej polityczny wpis po
Masz na myśli mój wpis? Czy prawda jest polityczna? Wydaje mi się, że wynik pracy (prawdziwych) ekspertów można uznać za zbliżony do rzeczywistości (to jest - do prawdy właśnie). I to tym bardziej im bardziej jest on w kontrze do oczekiwań rządzących. To że nie ma oficjalnej publikacji (poza rozesłaniem do "rodzin smoleńskich") a także to, że ZZ wrzuca to teraz a ludzie PiS nagle zatracili zdolność mowy na ten temat to oczywiście polityka, powiedziałbym, że o trupim odorze - ale nie ja ją prowadzę ;) .


Cytuj
Autopsja po tylu latach daje wyniki niepewne wybuchowo.
Konkretnie gdyż?

4
DyLEMaty / Odp: Najgorsze w SF
« dnia: Grudzień 04, 2022, 02:25:51 pm »
Ja prowok? Matko, co mnie na końcu spotkało :( ... Nie nie przekabaciłem, ja źle zrozumiałem.

5
DyLEMaty / Odp: Najgorsze w SF
« dnia: Grudzień 03, 2022, 07:50:45 pm »
Cytuj
Przesadzasz z ironizowaniem odnośnie stylu robiącego wrażenie, który podpada pod gust estetyczny.
Ale ja nie na temat stylu s-f czy w ogóle stylów i manier jako takich, na czasie czy przebrzmiałych, tylko nt. Twego stwierdzenia, że "bez oceniania". Ja osobiście cały czas oceniam i taksuję - i jeśli czegoś nie oceniam, to znaczy, że kompletnie, ale to kompletnie mnie to nie obchodzi. Dla mnie ocena jest immanentną częścią przeżycia - każdego - osobistego, estetycznego itd.

6
DyLEMaty / Odp: Najgorsze w SF
« dnia: Grudzień 03, 2022, 02:50:23 pm »
No jak nie ma po co oceniać s-f to całe to forum można sobie na gwoździu powiesić ;) .

7
DyLEMaty / Odp: Najgorsze w SF
« dnia: Grudzień 03, 2022, 12:56:39 pm »
Jeżeli "dobrą s-f" zdefiniujesz jako taką, która mówi coś, czego nie da się powiedzieć "innym gatunkiem filmu" (książki etc.), to okaże się że miażdżąca większość tak zwanej s-f to stare motywy tylko w skafandrach kosmicznych. Dlatego jak sądzę Lem wypowiedział się cierpko nt. tzw. s-f, że to właśnie nie jest wcale s-f, tak jak nie byłby s-f remake "W samo południe", pomimo, że zrealizowany na Księżycu z laserami miast rewolwerów.

8
DyLEMaty / Odp: Najgorsze w SF
« dnia: Grudzień 02, 2022, 11:53:54 am »
Najgorsze w s-f są świetne pomyły na fabułę - ale wymyślone przez kiepskich pisarzy, którzy ostatecznie je sknocili. Zajęli niszę i ją zepsuli. Raczej konstatacja na czasy burzliwego rozwoju s-f, dziś można pobieżnie uznać, że wszelkie pomysły s- już były, a -f nie daje rady, czemu chyba można zawdzięczać rozwój bajęd zwanych fantasy. Prawdziwa s- (nauka) jest już całkowicie niedostępna śmiertelnikowi i w zasadzie z jego punktu widzenia to właśnie fantasy. Najlepsza literatura s-f to dziś periodyki pop-sci. Niestety nie strzelają tam z blasterów.

9
DyLEMaty / Odp: Jak żyć - Panie Premierze?
« dnia: Grudzień 01, 2022, 09:24:00 am »
Chyba zaszło nieporozumienie - przecież skoro mimo wojny jest darmowa komunikacja i dopłaty do wszystkiego większe niż gdzie indziej - to świadczy o maestrii rządzących, bo przecież w czasie II wojny ś. nawet król Anglii napełniał wannę tylko na 2 cale.

10
Hyde Park / Odp: Wojna
« dnia: Grudzień 01, 2022, 09:18:27 am »
Przeczytałem wczoraj, że Ukraina zatrzymała szpiona ruskiego (swego byłego ministra zresztą), który wywoził tajne informacje na Węgry na pendrajwie wsadzonym, z przeproszeniem, w d.pę. Ciekawe, czy w celu zgrania informacji, czy się zaciął i nie dał wyjąć przed podróżą?

11
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Grudzień 01, 2022, 09:14:32 am »
Ja myślę, że akcent na "bez dodatków" miał doprowadzić parafian do głębokiego zastanowienia się nad tym punktem i poprzez analizę społeczno-porównawczą oraz wywiad środowiskowy przywieść ich do pewności, iż była to freudowska pomyłka albo rzut choroby Touretta a kapłan chciał zakomunikować zgoła odwrotnie ;) .

12
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Listopad 30, 2022, 12:08:04 pm »
Ja też wolę jak gość mówi z góry, co chce dostać za przysługę a nie ja się muszę dociekać, czy mętne, czy przezroczyste, białe, czy żółte...

13
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Listopad 29, 2022, 08:13:28 pm »
No nie darmo mówi się, że ilość energii słonecznej, jaką Ziemia pochłania w ciągu 2 godzin, wystarczyłaby całej ludzkości na rok.

14
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Listopad 29, 2022, 07:38:29 pm »
Słońce wysyła od diabła i trochę cząstek, które w większości są zatrzymywane przez magnetosferę i atmosferę (ale powodują zorze polarne a czasem i burze magnetyczne). W każdej sekundzie Słońce wywala w przestrzeń milion ton materii w postaci cząstek. Cząstki te składają się na wiatr słoneczny, który oddalając się od Słońca natrafia na cząstki ośrodka międzygwiazdowego i w pewnym momencie prędkości się zrównują - tworzy się fala uderzeniowa, front, heliopauza. Właśnie niedawno Voyager przekroczył tę cezurę, ok. 17 godzin świetlnych od Ziemi. Oprócz tego Słońce oczywiście promieniuje - ilość promieniowania na wysokości orbity Ziemi zwie się stałą słoneczną i wynosi ona zaokrąglając 1,4 kW na 1 m2 - czyli w zasadzie co każdy jeden m2 tak jakby mniejszy czajnik był. Tę stałą badają non stop od dawna i prócz tego, że wykazuje niewielkie (poniżej 1%) wahnięcia w 11-letnim cyklu aktywności Słońca - to jest rzeczywiście bardzo stała. Może chodzi raczej o wejście w ramię Galaktyki (czy raczej wejście ramienia w nas) - ale to bodaj za 2 mld lat dopiero.

15
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Listopad 29, 2022, 05:16:16 pm »
Raczej nie sądzę. To na co możemy trafić w Galaktyce to poniżej jednej cząstki na cm3 w wahaniu w okolicy 1 rzędu (od 0,1 do 0,5 cząstki) - bo raczej nie trafimy w chmurę molekularną (gdzie cząstek jest kilka rzędów wielkości więcej - ale wciąż w nomenklaturze ziemskiej to jest "bardzo wysoka próżnia"). Oczywiście możemy w zasadzie trafić w gwiazdę, to by zmieniło pogodę na Ziemi bez wątpienia, hehe. Wiatr słoneczny, którym raczy nas słoneczko to o rząd wielkości więcej - średnio kilka cząstek na cm3 - ale potrafi przybrać na sile. Tym niemniej przed cząstkami galaktycznymi chroni nas bąbel heliosfery - a przed wiatrem słonecznym bąbel ziemskiej magnetosfery. Jesteśmy więc w "podwójnym opakowaniu" jeśli można tak to ująć..

Strony: [1] 2 3 ... 801