Autor Wątek: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)  (Przeczytany 66128 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #165 dnia: Grudnia 22, 2021, 10:39:02 pm »
No to powinniśmy wszyscy zasiąść przy jednym monitorze, wtedy by się okazało, kto komu ma gratulować ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #166 dnia: Czerwca 01, 2022, 09:35:08 pm »
Nowa iluzja. Większość ludzi na tym statycznym obrazie widzi czarną dziurę, która się powiększa. Obraz jest na pewno statyczny, aczkolwiek nie jestem pewien, czy nie dokłada się odświeżanie ekranu (trza by wydrukować). Iluzja jest (ponoć) tak doskonała, że oddziałuje na układ współczulny i powoduje rozszerzanie źrenic, ponieważ jest wrażenie, że czerni coraz więcej...


Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #167 dnia: Czerwca 02, 2022, 08:16:08 am »
Zdaje się, iluzja działa również w drugą stronę. Jeśli skupić wzrok na szarym obszarze nad czarną dziurą, to wyraźnie widać, jak ciemność cofa się i kurczy.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #168 dnia: Czerwca 02, 2022, 12:24:14 pm »
Ja mam jeszcze zabawniej - jak rzucam okiem od niechcenia obrazek jest "nieruchomy", dziura zaczyna się "rozszerzać" dopiero gdy intensywnie się wpatruję.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

A

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #169 dnia: Czerwca 02, 2022, 02:39:28 pm »
Ja mam jeszcze zabawniej - jak rzucam okiem od niechcenia obrazek jest "nieruchomy", dziura zaczyna się "rozszerzać" dopiero gdy intensywnie się wpatruję.

Nie tylko Ty.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #170 dnia: Czerwca 03, 2022, 11:37:16 am »
Ja mam jeszcze zabawniej - jak rzucam okiem od niechcenia obrazek jest "nieruchomy", dziura zaczyna się "rozszerzać" dopiero gdy intensywnie się wpatruję.

A ja mam odwrotnie  ;D


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #172 dnia: Sierpnia 03, 2022, 09:54:43 am »
Tak, Korzybski - cokolwiek o jego zdolności napełniania duchem proroczym kiepskich pisarzy SF sądzić (i nie tylko Van Vogta mam tu na myśli, Hubbarda nawet bardziej) - miał po stokroć rację twierdząc, że the map is not the territory, sztuczki zaś w wątku niniejszym zebrane bazują na podsuwaniu naszym mózgom - skłonnym do mylenia jednego z drugim - map niemożliwych (przynajmniej w tym konkretnym wszechświecie) terytoriów...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #173 dnia: Sierpnia 03, 2022, 12:53:37 pm »
Z tym, że trzeba być jednookim i z wąskim polem widzenia ;) . Przy czym takowy jednooczny obserwator napawając się tym dziełem ma szansę stracić jedyne oko ;) .


Przy okazji wpadło mi w oko to: https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/zrobili-roboty-z-martwych-pajakow-zdziwisz-sie-do-czego-ich-uzywaja-wideo/nb61sv8
Byłbyż zaczątek nekrosfery?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 03, 2022, 12:58:41 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #175 dnia: Września 21, 2022, 07:35:55 pm »
Źle wydrukowane.
To jest jakaś zmyłka, tam nic nie ma.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #176 dnia: Września 21, 2022, 08:46:55 pm »
Owszem, niewyraźne. Ale... jak zrobiłem co podlinkowo sugerowali, to - po dłuższym wpatrywaniu się - wypatrzyłem, w zakreślonym na zielono obszarze, jakby gębę i nawet rękę ze spluwą...
https://i.imgur.com/n1fVAdy.jpeg
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #177 dnia: Września 21, 2022, 11:10:28 pm »
To jakaś niezmiernie płaska i blada twarz, ale jednak ukazała mi się za którymś razem.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #178 dnia: Września 23, 2022, 01:39:04 pm »
Twarz oną zobaczyłem samodzielnie (jak również ze dwie inne a także jeszcze sześcionogiego borsuka i złego szczura) - ale sądziłem, że wszystko to projekcja mojej wyobraźni (w pewnym qwizie należało odnaleźć jak najwięcej twarzy ukrytych na rysunku - potem było rozwiązanie, że jak między 1-5 to nie jesteś spostrzegawczy, jak 6-9 to dobrze, a jak 9-11 to wyśmienicie. Sęk w tym, że ja zauważyłem ich 13, a na końcu było dopisane, że jeśli zauważyło się ponad 11 to należy się umówić do psychiatry w celu zdiagnozowania w kierunku schizy). Mam do zarzucenia tej zagadce, ze dżokej to nie to samo co jeździec, a nawet jeździec to też nie to samo co jakaś gęba jawiąca się na szyi konia - bo jeździec albo jest wyposażony w atrybuty jeźdźca, po czym można go odróżnić od kominiarza, albo siedzi na koniu (wówczas może być nawet golusieńki). W każdym razie pod dwóch dniach wpatrywania się w kartkę papieru z bliska, daleka, na odwyrtkę i pod różnymi kątami - sprawdziłem rozwiązanie ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #179 dnia: Października 30, 2022, 07:25:03 pm »

PS - to jest siokujące:
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).