Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 09:52:39 pm »
2
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 09:20:36 pm »
Ech, Gwiazdowski*... Gdyby wypowiadał się o prawie, filozofii politycznej, czy finansach, chyliłbym czoła przed fachowcem, ale na polu klimatologii i naukoznawstwa dziedzin ścisło-przyrodniczych dotykającego występuje przecież jako laik (by nie rzec za Fertnerem - lejek ;)).

* Którego - od strony stylu - Szahaj dość celnie podsumował:
https://www.gazetaprawna.pl/magazyn-na-weekend/artykuly/8360160,szahaj-gwiazdowski-czy-sprawiedliwosc-spoleczna-jest-fikcja-sarmacki-popliberalizm.html
3
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Dzisiaj o 09:02:46 pm »
Przeczytałem, że ostatnio na imprezach u Putina śpiewa się "Destatyj nasz desantnyj batalion..." Okudżawy.
Desantnyj!
Wojska powietrznodesantowe. Spadochroniarze. Narzędzie wojny ofensywnej.
A oto co się za tym kryje:







Historycy znają pojęcie niezamierzonego świadectwa. Oznacza, że co prawda świadek mówi i pisze jedno, ale spomiędzy wierszy jak szydło z worka wychodzi coś zupełnie innego. I właśnie to coś - to czysta prawda.
4
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 08:58:11 pm »
Cóż, uwolnili nas - a raczej starsze pokolenia - od Niemca (który wtedy za większe zło robił), to przesłaniało fakt, że - na szczeblu decyzyjnym (bo prosty sołdat mógł się i wyzwolicielem czuć) - inne były intencje.

Przy czym ta różnica w rozumieniu jest, można rzec - cywilizacyjna. Gdzie chyba stary Koneczny miał rację w tym, że cywilizacje nie są równe, a turańska (jak ją zwał) najniżej z nich - pod pewnymi względami - stoi.
5
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lustrzak dnia Dzisiaj o 03:23:21 pm »
Kontynuując wątek muzyki opartej na mikrotonach, tu fajny przykład kompozycji, która mogłaby wystąpić w jakimś filmie SF w roli muzyki innej cywilizacji pozaziemskiej:

6
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 11:53:38 am »
Na razie nie mam czasu porównywać, parę pierwszych zadań tylko rzuciłem okiem, można je w pamięci rozwiązać ale może są różnej trudności no i jest ich 31 a na mojej maturze było 5 i należało wybrać z nich 3 o ile pamiętam i były to oczywiście dość trudne zadania, na tyle trudne, że przy nich egzamin na politechnikę z matmy to był pikuś. Zamierzam to dla sportu rozwiązać ;) .
Tak, jak napisałam wyżej: to co zalinkowałeś to poziom podstawowy czyli taki, jaki obowiązywał na naszej maturze dla human i biol-chem. To nie jest matura dla mat-fizu.
 
Porównywać swoją maturę z mat-fizu (bo rozumiem, że taką pisałeś) możesz z obecną w formule rozszerzonej.
Matura 2024 w rozszerzeniu będzie 15 maja i wtedy będzie dostępny arkusz 2024.
Tu jest ubiegłoroczny:
https://arkusze.pl/maturalne/matematyka-2023-maj-matura-rozszerzona.pdf
7
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 09:51:28 am »
Na razie nie mam czasu porównywać, parę pierwszych zadań tylko rzuciłem okiem, można je w pamięci rozwiązać ale może są różnej trudności no i jest ich 31 a na mojej maturze było 5 i należało wybrać z nich 3 o ile pamiętam i były to oczywiście dość trudne zadania, na tyle trudne, że przy nich egzamin na politechnikę z matmy to był pikuś. Zamierzam to dla sportu rozwiązać ;) .
8
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 09:43:00 am »
Przeczytałem, że ostatnio na imprezach u Putina śpiewa się "Destatyj nasz desantnyj batalion..." Okudżawy.


Здесь птицы не поют,
Деревья не растут.
И только мы к плечу плечо
Врастаем в землю тут.
Горит и кружится планета,
Hад нашей Родиною дым.
И, значит, нам нужна одна победа,
Одна на всех. Мы за ценой не постоим!
Одна на всех. Мы за ценой не постоим!


I tak sobie myślę człek to zawodził z gitarą, tekst był dobry, moc była, tylko chyba źle rozumiał. Zwłaszcza te linijki, że "nam potrzebne jedno zwycięstwo, jedno dla wszystkich, o cenę mniejsza". Myślał sobie, że to piosenka o radzieckim żołnierzu, który ginie za wolność naszą i waszą, życie swoje darowuje bo zwycięstwo wspólne jest ważniejsze niż on. Może on nawet bardziej się starał i więcej życia złożył w darze niż tacy Amerykanie czy Anglicy. Tak się zdawało, prosta a podniosła pieśń ludzi, którzy szli na śmierć ale dla dobra rodzaju ludzkiego.

Tymczasem wychodzi na to, że chyba była to zła interpretacja. Teraz Putin też walczy o zwycięstwo dla wszystkich, i Rosjan, i Ukraińców, i cena nadal się nie liczy.





9
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 01:49:12 am »
Tworzony od dekad...oby się nie okazało, że tytuł nawiązuje do megalo-ale-manii;)

Cóż, tworzone latami filmy innych reżyserów tego - szeroko pojętego - pokolenia ("Piraci" Polańskiego, "Hook", czy raczej "Hak" Spielberga, nawet cameronowy "Avatar") okazały się niezbyt porywającymi średniakami (choć dwa pierwsze z nich nie były też tak złe, jak je początkowo malowano). Jedyna dotąd* poważniejsza przygoda Coppoli z SF również przeciętnym (tym razem odcinkowcem) się skończyła:
https://en.wikipedia.org/wiki/First_Wave_(TV_series)
Ale... czas pokaże, może w warunkach franczyzowej kuponovki samodzielny film znanego twórcy przyniesie - rzadką dziś - jakość?

* Maczenie palców w powstaniu tego gniota-pilota już mu litościwie daruję ;):
https://en.wikipedia.org/wiki/White_Dwarf_(film)
10
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Maja 08, 2024, 10:13:47 pm »
Trailer "Megalopolis" Coppoli (tak, tego!):

Tworzony od dekad...oby się nie okazało, że tytuł nawiązuje do megalo-ale-manii;)

Z serii fiction wpadł mi odcinkowiec "Stamtąd" - trochę przegadany - na styku horroru i SF - ale pomysł ciekawy:
https://www.filmweb.pl/serial/Stamt%C4%85d-2022-10004652
Strony: [1] 2 3 ... 10