Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - HAL 9000

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 11
46
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Stycznia 15, 2014, 11:49:16 pm »
@Stanisław Remuszko
Sześć ;)

47
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Stycznia 14, 2014, 11:49:09 pm »

48
Lemosfera / Re: Lemoniada 2014
« dnia: Stycznia 14, 2014, 11:38:31 pm »
@Stanisław Remuszko
Moim zdaniem obowiązkowy jest cytat numer 15.
Podobają mi się też 2, 3 i 7/17 (duplikacja omyłkowa czy celowa?).
Poza tym 8, 10 i 13 też godne uwagi, można by je zgrupować w taki zestaw pt. "o wiedzy, poznaniu i nauce" czy jakoś tak.

49
Lemosfera / Re: Lemoniada 2014
« dnia: Stycznia 14, 2014, 11:33:28 pm »
Ha, to wreszcie mam motywację, by ruszyć cztery litery i kupić "Głos" bo niestety jakoś nigdy nie miałem okazji przeczytać.
Ale księgarnia już namierzona, zaskórniaki znalezione, jutro pewnie się zaopatrzę :)
Kiedy startuje pierwszy etap?

50
Hyde Park / Re: Pomysły
« dnia: Stycznia 09, 2014, 10:57:01 am »
@Stanisław Remuszko
W tym obrazku generalnie chodzi o to, że zamiast budować za $1000000 super-hiper-komputer łamiący hasło/szyfr jakimiś wyrafinowanymi metodami, czasem łatwiej jest wykorzystać wart $5 klucz (taki do śrub, nie do drzwi) do wyciągnięcia hasła z osoby je znającej (w tym wypadku Pana) metodą przymusu bezpośredniego  ::)
Poza tym zwracam uwagę, że w swoim ostatnim poście zmierzałem generalnie do tego samego, co maziek (czyli przyspieszenia zegara), tyle, że metodami bardziej przyziemnymi  ;)
Co to jest "tamtoszyba"?  ???

51
Hyde Park / Re: Pomysły
« dnia: Stycznia 08, 2014, 06:20:46 pm »
@Stanisław Remuszko
No i właśnie to, co ten zegar poda na swoim wyjściu, określiłem jako "drugie hasło" (niekoniecznie różne od pierwszego).
Z hasłami jest zawsze ten sam problem: hasła "przyjazne człowiekowi", tj. oparte o słownik, są łatwe do złamania zwykłym brute forcem, natomiast hasła mocne są zwykle trudne do zapamiętania, co prowokuje ludzi do ich zapisywania, np. na obudowie komputera :)
Poza tym:


Sądzę, że można by napisać algorytm, który po każdym takcie zegara zmieniałby treść wiadomości podług ustalonych reguł tak, aby po zadanych n taktach ujawnił się sensowny tekst. Ale tu pytanie do speców od elektroniki: czy we współczesnych układach elektronicznych da się jakoś tak "podkręcić" zegar (lub podłączyć do wejścia zegarowego własny), aby zwiększyć częstotliwość taktowania?

52
Hyde Park / Re: Pomysły
« dnia: Stycznia 08, 2014, 09:43:33 am »
@Stanisław Remuszko
Może być pewien problem. Na płycie CD lub DVD zegara się nie zrobi. Zwykle programy wymagające znajomości aktualnej daty i godziny korzystają z daty zapisanej w komputerze, ale tą można łatwo zmienić. Drugim popularnym rozwiązaniem jest pobieranie daty z serwera - ale to z kolei wymaga połączenia internetowego plus gwarancji, że po tych n latach, kiedy plik-skarb ma być otwarty, serwer nadal będzie działał.
Ewentualnie zamiast płyty można by pewnie zrobić jakiegoś pendrive'a ze zintegrowanym zegarem. Tylko czy jeśli de facto plik miałby dwa hasła (właściwe hasło i datę), z których wystarczy podać tylko jedno w celu otwarcia (a przynajmniej tak zrozumiałem), to nie byłoby zbyt łatwo go otworzyć? Po prostu podłączając zamiast zegara fałszywą datę, np. 31 grudnia 2999 roku? Ja na elektronice ani programowaniu niskopoziomowym się zbyt dobrze nie znam, niech lepiej ktoś jeszcze się nad tym zastanowi i zweryfikuje moje słowa.

53
Hyde Park / Re: Wszystkiego najlepszego!
« dnia: Stycznia 01, 2014, 12:46:55 am »
Strzelają w Pyrlandii, strzelają. Wszystkiego najlepszego w nowym roku (który na forum z jakiegoś powodu już trwa od prawie godziny)  :)

54
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Grudnia 26, 2013, 10:49:53 pm »
A ja korzystając z okazji zadam pytanie: jak tak właściwie miały działać te "polaryzowane okna" Asimova? Czy wymagały dwóch obracanych względem siebie warstw z filtrami, czy jednak obywały się jakoś bez elementów ruchomych? Jeśli tak, to jak? I czy rzeczywiście coś takiego zbudowano?

55
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Grudnia 25, 2013, 02:47:19 pm »
Hmm...
Tak bez zaglądania do "Dzienników" to coś mi się telepie po głowie, że ósmak był zwany ósmakiem, bo miał osiem par kończyn, w tym jedną parę rąk, więc wychodzi, że nóg miałby czternaście. Ale mogę się mylić.
A na drugie to odpowiedzi nie znam.

56
Hyde Park / Re: Wszystkiego najlepszego!
« dnia: Grudnia 25, 2013, 02:44:39 pm »
I ja też przyłączam się do życzeń, a skoro powyżej jest Star Trekowo, to ja dam obrazek Portalowy:

 :)  :)  :)

57
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Grudnia 23, 2013, 10:38:44 pm »
Co do ostatniej zagadki: wydaje mi się, że z guglami to za łatwo. Ja, choć spóźniony, po dosłownie chwilce od przeczytania polecenia znalazłem coś takiego: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=14010

58
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Dzienniki gwiazdowe]
« dnia: Grudnia 23, 2013, 10:35:54 pm »
Sądzę, że pogłoski o mojej śmierci na tym forum były mocno przesadzone :)
A przestraszyć to się przestraszyłem, ale nie Lema i Jego "Tragedii", a nawału projektów w tzw. rzeczywistości.
W Pralniczej trudno mówić o Żelaznych Geniuszach. Raczej Żelaznych Rozumkach. Może więc nie jest potrzebna żadna super - hiper-  inteligentna automatyczna świadomość, by wykończyć ludzi - styka po prostu nasz sposób życia;)
Zgoda, ale i tak mamy pracujące umysłowo (no, powiedzmy) pralki zatrudniające ludzi-słupy jako parawan dla swojej działalności. Czyli: maszyna "niewoli" człowieka już nie przemocą, jak jakieś Terminatory-Schwarzeneggery, ani nawet nie intelektem, jak bystry czy GOLEM, tylko wykupuje paroma srebrnikami. Kasia misiu, kasa :) W pewnym sensie to optymistyczne: po co walczyć, skoro można zgodnie współpracować i mieć z tego profity? W końcu co za różnica, czy na fotelu prezesa, którym i tak nigdy nie będę/będziesz siedzi skórzany worek rozwodnionego mięsa z kością, czy blaszane pudło faszerowane tranzystorami i drutami? Tylko dlaczego musi się to odbywać nielegalnie, przez słupy? Dla zachowania pozorów, że to ohydek szalej jest koroną stworzenia i miarą wszechrzeczy? ;)

59
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Wizja lokalna]
« dnia: Listopada 15, 2013, 11:33:37 pm »
@Stanisław Remuszko
Ja też wybrałbym dorosłego. Ale tutaj kolejny problem - jak obiektywnie zmierzyć wpływ śmierci delikwenta na jego otoczenie? Jak to przeliczyć, by móc porównać z oczekiwaną długością życia? Na potrzeby bystrów trzeba by opracować algebrę uczuć i moralności :)

@Q
Robi się, robi. Wiem o tym. Po prostu naszło mnie dzisiaj takie luźne przemyślenie-pytanie, no to je zadałem na forum. Ale faktycznie, temat "Wizji" wygląda na chwilowo wyeksploatowany, trzeba poczekać na świeże pomysły.

60
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Wizja lokalna]
« dnia: Listopada 15, 2013, 09:30:26 pm »
Tak wracając do tematu poprawiania etykosfery...
Gdyby taka etykosfera miała powstać, to jakie byście zaproponowali mechanizmy wybierania mniejszego zła? Mistrz niestety nie dał wyczerpującego opisu sytuacji, w której bystry nie są w stanie ocalić życia wszystkim i muszą wybierać, stąd proponuję zastanowić się, co sami byśmy zrobili na miejscu bystrostwórców. Raczej oczywiste wydaje mi się, że w pierwszej kolejności liczy się ilość sztuk. Jeśli można uratować grupę stuosobową lub inną, liczącą 99 osób - to zostanie wybrana ta pierwsza. W drugiej kolejności - śmierć przez zaniechanie działania jest raczej mniejszym złem niż śmierć przez czynne działanie. Jeśli mamy pędzący pociąg i równą ilość osób na obu torach - to nie dotykać zwrotnicy. Ale co dalej? Jeśli mimo wszystko trzeba wybrać między działaniami kogoś zabijającymi? Przykładowo: musimy wybierać między dzieckiem a dojrzałym człowiekiem z liczną rodziną i szerokimi kontaktami towarzyskimi. Za dzieckiem przemawia całe życie, jakie ma ono jeszcze do przeżycia. Za dorosłym - ogromna rzesza ludzi, jakich pozostawi pogrążonych w żałobie (maluch ma tylko najbliższą rodzinę, siłą rzeczy śmierć dorosłego ma zwykle poważniejsze skutki społeczne niż śmierć dziecka). Co wybrać?

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 11