Autor Wątek: Jakie to opowiadanie?  (Przeczytany 6569 razy)

omen

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Jakie to opowiadanie?
« dnia: Grudnia 09, 2014, 08:52:06 am »
Witam,

Od dluzszego czasu meczy mnie opowiadanie chyba S. Lema ktore czytalem w latach 80-90. Nie pamietam jaki to byl tytul, szukalem na necie ale nie moge odnalezc.

W wielkim skrocie watek opowiadania byl taki ze glowny bohater dostal w spadku od wujka male pudeleczko ktore latwo sie nie otwieralo. Po jakims czasie udalo mu sie to otworzyc i z niego poleciala do gory jasna kula ktora go oslepila i lezal nieprzytomy na podlodze. Jak sie obudzil kula znikla, i zajal sie sprzataniem domu. Przy poprawianiu firanek zachwial sie i wypadl z wysokiego pietra w bloku i nic mu sie nie stalo. Plytki chodnikowe pekly a on byl bez urazu. Pozniej chcial sie ukluc widelcem i widelec zatrzymywal sie przed skora reki. Okazalo sie ze jest niesmiertelny. Podczas podrozy samolotem zostal wyrzucony przez porywaczy, spadl na ziemie i przezyl. itp, itd...

Czy ktos moze pamieta co to byla z aksiazka/powiesc? Bylbym wdzieczny za tytul lub moze link do e-book'a albo ksiazki do kupienia.

Dziekuje

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Jakie to opowiadanie?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 09, 2014, 10:26:34 am »
Grzebiąc w pamięci to raczej nie był Lem IMO. Czytałem to, może nawet w domu jak popatrzę na zmurszałe grzbiety książek to Ci odpowiem konkretnie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Re: Jakie to opowiadanie?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 09, 2014, 11:01:57 am »
Tom opowiadań Zabawa w strzelanego Andrzeja Drzewińskiego.


Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Re: Jakie to opowiadanie?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 09, 2014, 11:09:17 am »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Jakie to opowiadanie?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 09, 2014, 06:38:40 pm »
No, no ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Re: Jakie to opowiadanie?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 10, 2014, 08:23:45 am »
Co no no? Też kiedyś mały byłem  ::)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Jakie to opowiadanie?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 10, 2014, 10:55:20 am »
To było no no pełne podziwu :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Jakie to opowiadanie?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 10, 2014, 03:40:43 pm »
Co no no? Też kiedyś mały byłem  ::)
Hm...a ile - tak maksymalnie - można mieć wzrostu żeby czytać Drzewińskiego? :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Re: Jakie to opowiadanie?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 11, 2014, 10:41:54 am »
Zmienne kulturowo. W Chinach osiemdziesiąt centymetrów, u nas metr dwadzieścia  ;D

Nie no, nie mówię, że to dla dzieci. Tylko że gdybym dziś pierwszy raz to czytał, to wątpliwe, bym po trzydziestu latach coś jeszcze pamiętał - a pamiętam fabułę większości opowiadań. Ale wtenczas tego typu książki były deficytowe, zwłaszcza jak się mieszkało na głębokiej wsi, to i czytałem to tam i nazad - więc może z tego.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Jakie to opowiadanie?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 11, 2014, 05:25:14 pm »
Zmienne kulturowo. W Chinach osiemdziesiąt centymetrów, u nas metr dwadzieścia  ;D
Stawiam, że Drzewiński to jednak okolice 1.40;))

Ano. Od nadmiaru się w pamięci poprzewracało.
Ja np. mogę do dzisiaj opowiedzieć historyjkę z książeczki z okolic 1m/1.10,  a zapominam, że jakiś film widziałam rok temu temu - nie że treść, ale całkiem;)

Może to też efekt pierwszych zapisów. Ta lepsza pamięć. A teraz nadpisywanie;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

omen

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Re: Jakie to opowiadanie?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 17, 2014, 05:09:57 am »
Dziekuje za zidentyfikowanie ksiazki i autora, teraz juz wiem czego szukam.

omen

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Re: Jakie to opowiadanie?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 17, 2014, 05:21:56 am »
Udalo mi sie ja znalezc na chomiku, ale chyba i tak kupie oryginal w antykwariacie. Jeszcze raz dziekuje za pomoc
http://chomikuj.pl/j.nowak59/ebooki+Sensacja+i+Krymina*c5*82y/Drzewi*c5*84ski+Andrzej+-+Zabawa+w+strzelanego,2730054716.pdf