Autor Wątek: Zaburzenia osobowości  (Przeczytany 9010 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Zaburzenia osobowości
« dnia: Lutego 11, 2017, 09:49:43 pm »
Wiki podaje, że psychopatia jest niepoprawna politycznie, trzeba ją nazywać zaburzeniami osobowości, albo osobowością antyspołeczną: https://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5%9B%C4%87_dyssocjalna
Mistrz uważał, bodaj w "Głosie Pana", że jako tako zrównoważonych jest tylko 10% ludzkiej populacji. Oznaczałoby to, że praktycznie wszyscy jesteśmy psychopatami. Generalnie podzielam taką ocenę (z intuicyjną dokładnością do 10%-20%). Problemem jednak, moim zdaniem, nie jest te ewentualne 80%-90% ludzkości, tylko ci mniejszościowi psychopaci, z którymi 80%-90% ludzkości wolałaby nie mieć do czynienia na co dzień przez 24h.
Dziwakami w jakimś stopniu jesteśmy absolutnie wszyscy, lecz nieliczni - bardziej, a nawet znacznie bardziej.  W następnym wpisie rozwinę to na znanym mi z autopsji przykładzie dwóch rodzonych braci, wypisz wymaluj jak z serialu "Ranczo", gdzie jeden brat-bliźniak jest wójtem, drugi zaś plebanem. W mojej historii jeden brat też jest ateistą, drugi też katolikiem. Więcej szczegółów nie podam, ale za autentyczność ręczę. Będzie się działo!   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 22, 2017, 05:15:14 pm »
Boże, jak ten czas (od 11 lutego) poleciał!
By nie używać dosadnych określeń „psychol”, „zbok”, „świr” etc., które, choć adekwatne, mogą psychola, zboka i świra ranić – pozostańmy przy poczciwym dziwaku.
Na mój gust, obaj bracia (żonaci i dzieciaci pięćdziesięciolatkowie), których od lat znam doskonale, są dziwakami. Nie pałają do siebie szczególną miłością, mimo zamieszkiwania w Warszawie spotykają się rzadko i okazjonalnie (raz, dwa razy w roku?), ale dotychczas dość intensywnie od czasu do czasu porozumiewali się (lepiej rzec: wykłócali) przy pomocy mejli. Wszystko to wiem od nich obydwu, i wszystko się zgadza (prócz tego, oczywiście, kto w danym sporze ma rację). Aliści przed Bożym Narodzeniem głęboki katolik pożalił mi się na zaprzałego ateistę, że ten go... zbanował. Próbowałem ateistę podpytać, i on  potwierdził (słuchajcie, słuchajcie!): - prosiłem brata, żeby w swojej  korespondencji nie umieszczał linków do „Naszego Dziennika”, gdyż widok takiego linku sprawia mi przykrość, ale brat nie posłuchał, więc został zbanowany. Delikatnie spytałem, czy nie wystarczyłoby linków nie otwierać (pomijać je), lecz to dopiero obruszyło czarciego syna: - a moja godność??? Moja suwerenna wola?!?!
Efekt: bracia praktycznie zaprzestali kontaktów.
Pierwsze pytanie brzmi: czy postępowanie jednego oraz drugiego brata mieści się w podwójnej Mistrzowskiej „normie normalności”, czyli w tolerancyjnym przedziale  20% ludzkiej populacji?
Jeśli zaś nie, to drugie pytanie brzmi: dziwactwo którego z braci jest większe? Czy tego, który banuje, czy tego, który umieszcza linki?
Chodzi mi, rzecz jasna, nie o socjologiczno-psychologiczne pomiary i badania, lecz o zwykłą forumową odpowiedź intuicyjno-orientacyjną. Ja taką opinię mam, i to bardzo wyrazistą.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 25, 2017, 12:26:47 pm »
Uprzejmie informuję zainteresowanych, że pilnie śledzę codzienną twardą walkę o moją karmę, jaka trwa od mniej więcej dwóch miesięcy. Jak wiadomo, sam nie mogę w tych bojach brać udziału, ale serdecznie kibicuję tym, którzy mi karmy po cichu dodają, i antykibicuję tym, którzy mi karmę zaciekle odejmują. Delikatnie przypuszczam, notabene, że ten karmicielski temat trochę koresponduje z tytułem niniejszego wątku :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 25, 2017, 01:47:16 pm »
Może i boje jakie trwają (choć czołgów na ulicach jakoś nie widziałem, domy też nie płoną), ale co najmniej częściowo się S.R. myli, bo potrafiłem mu i dodawać, i ujmować (skoro wszyscy (?) jęli się tym bawić, to i mnie się chwilami zdarza; choć nadal jestem za zniesieniem tego rozwiązania, jako kabaretowego) zależnie od jakości wypowiedzi. Np. okrągłe 250 było ode mnie - bardziej awansem, niż ze szczerego przekonania - za rozkręcenie dyskusji o uczuciach bytów komputerowych (co uznałem, być może mylnie, za nieśmiałą próbę poprawy obyczajów).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 25, 2017, 04:37:18 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 25, 2017, 02:00:55 pm »
 ;D
Kapitalne.
Luzik...
Wiecie kto nas ostatnio punktuje? Gnuff i Pirx z obcojęzycznych for:)
To dopiero kabaret;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 25, 2017, 02:05:56 pm »
To dopiero kabaret;)

I to się może nawet nadaje do tematu ;).

ps.
Wiecie kto nas ostatnio punktuje? Gnuff i Pirx z obcojęzycznych for:)

Że też takie rzeczy śledzisz ;). Choć, prawda, i mnie zastanawiały te nicki.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 25, 2017, 02:16:38 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 16, 2021, 04:29:35 pm »
Takie tam okolicznościowe psychoanalizowanie, ale ciekawe (może nawet bardziej gdy widzieć je w szerszym kontekście) wątki się przewijają...
https://www.onet.pl/styl-zycia/onetkobieta/byc-jak-donald-trump/df4rrzv,2b83378a
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

silesius

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 26, 2023, 08:10:02 pm »
Dosyć szczegółowo zaburzenia opisane są na stronie https://neuroza.pl/zaburzenia-osobowosci/ Warto zwrócić uwagę na to, że klasyfikacje chorobowe i jednostki ulegają zmianom, a niektórzy wręcz twierdzą, że mamy do czynienia z modami diagnostycznymi. I faktycznie widać duże zmiany w diagnostyce w psychologii i psychiatrii na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 26, 2023, 08:51:30 pm »
niektórzy wręcz twierdzą, że mamy do czynienia z modami diagnostycznymi. I faktycznie widać duże zmiany w diagnostyce w psychologii i psychiatrii na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Należy się obawiać, że tak będzie, jak długo nie zostanie dostatecznie dokładnie poznane fizjologiczne, biochemiczne, czy mechaniczne wręcz (urazy itd.) podłoże podobnych odchyłek.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 26, 2023, 10:45:04 pm »
Najbardziej to należy się obawiać że gadasz z reklamą.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 27, 2023, 05:13:56 pm »
Kapitalizm wywołuje choroby psychiczne.
(Najkrócej rzecz ujmując)

Bo:
-zarabia na nich
-przedkapitalistyczna rzeczywistość przyjmuje świat takim jaki on jest a nie to ile jest wart.
-przedrenesansowe myślenie nie zakłada że "człowiek miarą wszechrzeczy".
Stosowano (i w niektórych środowiskach jest tak nadal) różne miary do różnych zastosowań.
A skoro można różnie, to dlatego:
Kapitalizm wywołuje choroby psychiczne.

Wystarczy myśleć po swojemu i swoimi miarami to uniknie się choroby. Nie wszystko podlega standardom.
Obłąkania to fenomeny - każdy jest inny, a obłąkanie i fascynacja różnią się jedynie stopniem nasilenia.
Raczej są mało przeliczalne i nie bardzo wiem, jaką miarą można byłoby je przeliczać.

« Ostatnia zmiana: Lipca 27, 2023, 08:03:24 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 27, 2023, 05:51:00 pm »
Najbardziej to należy się obawiać że gadasz z reklamą.

Jeśli tak, to zmyliła mnie godną Lempeela gładkością frazy ;).

Kapitalizm wywołuje choroby psychiczne.

Popatrz na relacje z czasów przedkapitalistycznych - czy te wielkie miłości, nienawiści, zemsty, wzajemne wykańczanie się w rodzinach (z których robili sobie potem, przetworzywszy, źródło zarobku Dumas z Sienkiewiczem) nie wydają się szaleństwem z obecnej perspektywy? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 27, 2023, 08:12:55 pm »
Właśnie, wtedy stany obłędu nazywano szaleństwem, obwiniano demony za ich powstanie.

Właściwie to stan zakochania jest bliski obłędowi. Nie da się go naukowo uzasadnić, statystyka też nie zajmuje się zakochaniem.

No to właściwie teraz dominuje bardziej pieniądz, władza, materializm.
Kiedyś bardziej uczucia, namiętność dominowały w życiu obyczajowym, społecznym niż obecnie.
(Co ja będę pisał o przedkapitalistycznym podejściu do życia skoro tylko z końca PRL takie znam)

Poczytam sobie psychopatyczny wątek i coś jeszcze dopiszę, ale jak miną upały.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Zaburzenia osobowości
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 11, 2023, 09:46:01 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki