Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1162358 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3000 dnia: Sierpnia 04, 2020, 11:05:29 pm »
Jakby to było ewolucyjnie korzystne to tak byśmy wyewoluowali.

Pamiętaj, że ewolucja nie szuka perfekcji, tylko zadowala się jako-tako działającym rozwiązaniem (jak już je przypadkiem znajdzie). Prowizorka to jej drugie imię.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3001 dnia: Września 26, 2020, 04:49:58 pm »
Odkryć nową prawdę biblijną wydawało się prawie niemożliwe, wobec dwóch miliardów chrześcijan i mnogich MILIONÓW egzemplarzy ich Świętej Księgi [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia ], prześwietlonych co do atomu, wielokroć i na wylot. A jednak mi się udało!
Esencja w czajniczku jest stężonym naparem herbacianego ziela, który rozlewa się na dno szklanek i dopełnia kilkakrotnie większą objętością wody. Sądziłem, że tak samo jest z KKK [ http://www.katechizm.opoka.org.pl/ ], czyli Katechizmem Kościoła Katolickiego: wyciąga on z Pisma najważniejsze prawdy wiary w proporcjach esencja-dolewka. Jakiś czart mnie podkusił, by zmierzyć to arytmetyką.
I tu poległem strasznie. Rachunki pomijam, ale wyszło DOKŁADNIE NA ODWRÓT!!! Mierzona liczbą znaków Interpretacja Źródła jest kilkakrotnie liczniejsza/bogatsza/ważniejsza niż samo Źródło. Milknę, bo czuję, żem popadł w herezję...

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3002 dnia: Września 26, 2020, 06:23:17 pm »
Może to trochę tak jak z interpretacją wiersza? A jeszcze jakby np. dodać tło historyczne takiej dajmy na to poezji czasu wojny, to można się rozpisac, że ho-ho!

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3003 dnia: Września 26, 2020, 06:56:11 pm »
Co poeta miał na myśli? Wypracowania szkolne?
No, ale tu - tak rozumuję - w KKK powinna być skoncentrowana/streszczona treść/sedno/istota. Tak jak Credo, wyznawane przez wiernych podczas mszy świętej. Takie kredo liczy zaledwie kilka zdań.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3004 dnia: Września 27, 2020, 04:42:14 pm »
Od dawna mówię, że treść świętych ksiąg nie liczy się zupełnie, a tylko ich interpretacja.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3005 dnia: Września 27, 2020, 06:26:36 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=537.msg84461#msg84461

Gdybyś jeszcze podał jeden marny przykładowy link do tego, co ponoć "od dawna mówisz", byłbym usatysfakcjonowany.

Wracając zaś do mego odkrywczego wpisu
https://forum.lem.pl/index.php?topic=537.msg84461#msg84461,
właśnie uprzytomniłem sobie, że Największe Współczesne Propagity tak mają. Dowód: Mała Czerwona Książeczka - Mao, oraz Krótki Kurs Historii WKP(B) - Stalin.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3006 dnia: Września 27, 2020, 07:19:47 pm »
Wracając zaś do mego odkrywczego wpisu

Odkrywczego, jak odkrywczego. Lem był pierwszy. W "Głosie Pana" "Projekt Master's Voice ma olbrzymią literaturę, rozleglejszą i daleko bardziej różnorodną, niż ją miał projekt Manhattan. Po jego ujawnieniu Amerykę i świat zalała powódź artykułów, opracowań i monografii tak obfita, że jej bibliografia przedstawia potężny tom grubości encyklopedii.", a sam komunikat od istot wyższych (w transkrypcji) to raptem jedna kniga ("Księga, zawierająca kod gwiazdowy, którą mi wręczono uroczyście, nie była zbyt ciekawa – przynajmniej w pierwszej lekturze. Początek jej brzmiał: 0001101010001111100110111111001010010100. Reszta była podobna. Jedyna dodatkowa informacja głosiła, że jednostka kodowa liczy zapewne 9 elementarnych znaków (zerojedynkowych).") ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3007 dnia: Września 27, 2020, 07:45:49 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=537.msg84463#msg84463

Czy Hitler też miał swoje streszczenie  swojej świętej księgi ("Mein Kampf")?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3008 dnia: Września 29, 2020, 06:23:03 pm »
Chcesz sobie zrobić dobrze i poczuć satysfakcję to musisz się trochę pomęczyć - ja nie mam czasu na szukanie gdzie i kiedy tę myśl tu wyraziłem. Zresztą nie sądzę, abym był pierwszy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3009 dnia: Września 29, 2020, 07:27:41 pm »
Ani mi się śni tak mordować.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3010 dnia: Października 07, 2020, 07:35:00 pm »
Poniekąd na marginesie tego, jak rozmaicie można interpretować ten sam tekst źródłowy:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/kosciol-szwecji-otwartosc-tolerancja-wolnosc/ykmv0ye
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Listopada 10, 2020, 01:20:08 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3012 dnia: Listopada 22, 2020, 09:49:00 pm »
W listopadzie naukowcy pod kierunkiem dr hab. Konrada Talmont-Kamińskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku zainaugurowali szeroko zakrojony projekt badawczy. Jego celem jest odpowiedź na szereg pytań, m.in.: dlaczego w rozwiniętych społeczeństwach postępuje zeświecczenie? Od czego to zjawisko zależy i do czego może prowadzić?
Naukowiec otrzymał na to zadanie ponad 5,5 mln zł w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Partnerem białostockiej uczelni w projekcie jest NORCE Norwegian Research Centre AS. Zadaniem badaczy będzie stworzenie komputerowych modeli zjawisk społecznych dotyczących wiary.
"Często teorie naukowe przedstawiają zjawiska w prosty i ograniczony sposób. Tymczasem procesy społeczne, w tym przypadku sekularyzacyjne, są bardzo złożone i nie są linearne; jest w nich bardzo wiele zmiennych. Dlatego pomocne w ich poznaniu i zrozumieniu są nowoczesne narzędzia" - opowiada PAP dr hab. Konrad Talmont-Kamiński.
Dlatego w ramach projektu zostanie zakupiony komputer o dużej mocy obliczeniowej (jego szacowany koszt to 250 tys. zł) ze specjalistycznym oprogramowaniem, który - jak ocenia kierownik grupy badawczej - pozwoli na bardziej rozbudowane symulacje niż sprzęt używany dotąd w innych projektach o podobnej tematyce na świecie. Do modelowania naukowcy wykorzystają wiele danych ilościowych pochodzących z takich źródeł, jak European Values Study (EVS) czy Pew Research Center.

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/superkomputer-pomoze-poznac-mechanizmy-sekularyzacji-w-polsce-i-na-swiecie,232595.html

Czy tylko ja mam skojarzenia z Dońdą? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3013 dnia: Listopada 22, 2020, 10:01:37 pm »
Takich obliczeń nie wykonuje się aby w chmurze?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3014 dnia: Listopada 22, 2020, 10:22:43 pm »
Za chmurę też trzeba zapłacić.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).