Autor Wątek: Polityczna Rzeźba  (Przeczytany 423455 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1200 dnia: Października 19, 2023, 08:37:37 am »
PiS prowadzi marketing wyborczy według zasady, którą nazywam strategią Wokulskiego. Stara się pokazać jaki jest skuteczny, szczodry. Realizuje swój program, jako pierwsza partia w historii. Wykazuje sprawczość. Te punkty, według logiki PiS, zapewnią sukces wyborczy. Wokulski to zbuduje Izabeli kolejny tunel albo przekop, to otworzy kluczową autostradę /…./. Izabela Łęcka gwiżdże na umizgi leszcza Wokulskiego i gzi się po kątach z kuzynem cwaniakiem, bo leci na jego udawany angielski akcent.

"Rząd sukcesy ma i basta, tylko naród nie dorasta!" (jak to - ironicznie - u Lipińskiej śpiewali)? Wpisujesz się w bogatą tradycję. Od ideowych komunistów, którzy ubolewali, że im się ustroju marzeń nie udało zbudować i narzekali przy tym (cyt. z Jaruzelskiego): "wierzyliśmy, że motywacje społeczne są silniejsze niż egocentryczne.".
Przez prof. Geremka, któremu po przegranej Mazowieckiego z Tymińskim wyrwało się: "społeczeństwo polskie nie dojrzało jeszcze do demokracji."
I posłankę Halinę Nowina-Konopczynę (z ZChN-u): "Społeczeństwo składa się z przypadkowych jednostek, wciąż nie można mieć do niego zaufania."
Po Basila Kerskiego: "Wydaje mi się, że my w Polsce nie dojrzeliśmy do niepodległości, do demokracji."
Gdzie większości z nich się za to oberwało. Ja Cię grillować nie będę (bo i teraz nie sezon na grilla), ale zacytuję geremkowy autokomentarz, stanowiący glossę do już przytoczonych słów:

"W końcu 1990 roku, po pierwszej turze wyborów prezydenckich w Polsce, kiedy „przybysz znikąd” Stan Tymiński uzyskał drugie miejsce za Lechem Wałęsą i przed Tadeuszem Mazowieckim, powiedziałem w debacie telewizyjnej, że społeczeństwo polskie nie dojrzało jeszcze do demokracji. Te słowa, wypowiedziane pod wrażeniem chwili, bardzo często mi wypominano. Nie cofam ich jednak. Rzecz tylko w tym, że polityk takie słowa wypowiadający musi mieć świadomość, że oskarża siebie samego – bo niedojrzałość polityczna społeczeństwa jest przede wszystkim świadectwem niedojrzałości i słabości elit politycznych."
« Ostatnia zmiana: Października 19, 2023, 08:43:21 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1201 dnia: Października 19, 2023, 05:22:02 pm »
W Sierakowskiego się wpisuję dodatkowo.
Nie no jak możesz wyciągać z tekstu, w którym nie ma słowa o niedojrzałości, niedojrzałość? Co najwyżej degeneracja jest.
Łęcka jest jaka jest i nie dotrzesz do niej w ten sposób.
Sam artykuł:
https://medium.com/@przeszpieg/pis-przegrał-312f1777b27e
nie jest o społeczeństwie.

o.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1202 dnia: Października 19, 2023, 09:05:51 pm »
Od analiz - dlaczego wyszło tak a nie inaczej? (choć one też są potrzebne) - ciekawszy jest nowy układ który się wytworzył.
 Ciekawy w sensie dosłownym i przysłowiowym (obyś żył w ciekawych czasach). Warto mu się przyjrzeć i zobaczyć możliwe (a także niemożliwe) możliwości  :D

Na szybko widzę to tak:
- PiS wygrał i jednocześnie przegrał. Taka polityczna superpozycja  ;) ...pyrrusowa - podpowiedział historyk.  Wygrał bo jest niewątpliwie pierwszy w stawce, ale też przegrał, bo traci władzę samodzielną (do większości sejmowej brakuje mu niemal 40 mandatów). Nie ma też zdolności koalicyjnej, choć tu mogą się zadziać dziwy, jak to w polityce już bywało.

- KO przegrała bo jest druga (Tusk podobnie przegrany jak Kaczyński). Do większości brakuje im ponad 70 mandatów. Za to ma zdolność koalicyjną. Jednak nawet 3D nie daje większości, to musi być układ 3 elementów, a ten trzeci to lewica. Układanka wielce trudną więc będzie.

- 3 Droga (3D), czyli mocno umownie Kosiniak + Hołownia. To prawdziwi zwycięzcy tych wyborów.
Mogą z tymi i mogą z tamtymi. Od nich zależy całość, bo są tzw. „języczkiem u wargi... wagi znaczy” ;). Jednak są podzieleni i już teraz mówią o dwóch klubach poselskich.
Realnie 3D  to trzy frakcje. Hołowniowcy mają ok 33 mandatów, konserwatywny (względnie)  PSL 28 i kilka jakieś dziwnoludy.
 Razem 65 posłów.

Reszta do dodatki. Acz ważne w możliwych układach „egzotycznych”.

Jedyna stabilna klasyczna koalicja w tym układzie, to PIS + 3 D, ale wydaje się ona niemożliwa. Przynajmniej na razie. Układ z samym Peeselem plus kilka luźnych  elektronów  już taką szansę daje.

Druga możliwość, na którą „wszyscy” jak się zdaje czekają, to układ KO (pamiętajmy, że tam są też ekozieloni i nowocześni – to nie jest jedność), cała 3D i kawałek lub cała lewica. Nawet jeśli taki układ powstanie to będzie rząd słaby, podzielony wewnętrznie i pod ostrzałem nowej opozycji,  prezydenta i innych armat, które jednak PiSowi jeszcze zostają.
Wróżę mu rozpad w zetknięciu z realnymi problemami, choćby budżetowymi.
Tak siak – słabo to widzę w sensie stabilności akurat takiego układu rządzącego.
Tusk stanie się zakładnikiem, Kosiniaka, Hołowni i lewicy.
Nie wiadomo, jak wysoką będą grali, ale można się spodziewać że wysoko – typu;  Kosiniak na premiera. Jako, że bez lewicy nic nic.. – i ta zagra wysoko. Już widać te tarcia.
Do tego tarcia personalne, które zawsze pojawiają się w takich sytuacjach i ideologiczne.
Warto zanotować, że już nie ma zjednoczonej opozycji. Opozycja wygrała i tym samym zniknęła, podobnie jak koalicja antyhitlerowska pokonała Hitlera...po czym.. czym prędzej się rozpadła gdy zniknął ich jedyny łącznik , czyli wspólny wróg właśnie.

Istotny we wszystkim jest jeszcze czas. Prezydent ma słynne 3 ruchy (on, sejm, on). Zapewne najpierw będzie misja dla Morawickiego (2 tygodnie). Zapewne nieudana – potem dopiero ruch sejmu i ewentualna wspomniana wyżej koalicja trzech. Zajmie to co najmniej około miesiąca. Zatem jesteśmy circa w połowie listopada.
Pierwsza rafa ewentualnego nowego rządu to ustawa budżetowa – jej nieprzyjęcie w terminach daje prezydentowi prawo do rozwiązania sejmu.
Tu możliwe warianty;
https://businessinsider.com.pl/prawo/co-z-budzetem-panstwa-na-2024-rok-sa-co-najmniej-dwa-scenariusze/9xv9f6y

Zatem obok klejenia większości z tymi czy z tamtymi, widzę jeszcze nomen omen – trzecią drogę.  8)
Grę na nowe wybory.
Co ciekawe zainteresowany tym rozważaniem może być zarówno PiS, jak też KO. Z rachubą na przycięcie tych „trzeciodrożno-konfo-lewicowych boków”.
I nowy układ bardziej dwupartyjny. Co pominąłem?  :-\
« Ostatnia zmiana: Października 19, 2023, 09:14:16 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1203 dnia: Października 19, 2023, 09:15:59 pm »
Pominęłaś że układ POPIS się kruszy.
Przypominam, że PiS nie miał już szans w 2015 roku. Wystarczyło, żeby Bronek nie prowadził żadnej kampanii, tylko se jeździł i machał ludziom ręcami. I powtarzał, że jest fajny i że jest fajnie, a jak coś to rząd rządzi i do Kopacz z problemami. On jednak uznał za stosowne uczynić się tubą propagandy peowskiej. I jeszcze jakby nie napompowali Kukiza. Wtedy by PiS wygrał wybory, ale bez większości. Coś jak teraz. Pisałem o tym wielokrotnie.  Nie rozumieja, że mieli ciężkiego fuksa i to się zemściło. Wymyślili sobie, że są tacy super i genialni.

Zawinił modus operandi kaczyzmu, czyli oparcie się na polityce wdzięcznościowej, moralnym wzmożeniu i inteligenckim skrzywieniu. Wszystko to uczyniło rząd PiSu niewiarygodnym, niestabilnym, nieprzewidywalnym i nieskutecznym partnerem na arenie międzynarodowej. Pokazywałem to na modelach, czyli przykładach pokazujących mechanizmy. Modelem takim jest Parys i jego wynurzenia Wprowadzenie segregacji śmieci: Unia zobowiązywała do wprowadzenia segregacji, ale oni sami rozszerzyli tą segregację nie zważając na nic. Mamy wreszcie kwestię zboża: najpierw wzmożenie: musimy sprowadzić z Ukrainy, kto nie chce to ruska onuca itp. Potem afera bo uderzyło to w rolników u nas i następne wzmożenie, o kierunku przeciwnym. W tle moralnej słuszności są zaś jakieś firmy, kręcące lewe interesy na ukraińskim zbożu. Pisowskie i peowskie. Tak to jest że w tle wzmożenia są jakieś lewe interesy.

PiS nie zabezpieczył też naszych interesów przy okazji dili z Ukrainą. Jeśli oni konsekwentnie odrzucają zasadę, że nie ma wdzięczności w polityce, a w zagranicznej liczy się tylko siła i brak siły to nie mogą konsekwentnie osiągać powodzenia, bo to jest tak, jakby ktoś się uparł że na lotni lata się pod wodą.

Tutaj mamy poruszany czasem problem tzw. false flagi. Jest bowiem taka grupa tzw. cuckkonserwatystów, którzy uznają, że lewicowe oszołomstwo jest jedynie słuszne, ale my jesteśmy za głupi i jeszcze tego nie rozumiemy, potrzebujemy więcej czasu. Jak my wprowadzimy program lewicowy w życie to lewice wtedy nie będzie w stanie go wprowadzić, bo już będzie wprowadzony. I PiS się w to wpisuje, ochoczo realizując lewacką agendę, jak GLOBCIO. Fit for 55, autka elektryczne i tym podobne. Trzeba było wsłuchiwać się w głosy płynące z obozu rządzącego, które wyrażały entuzjazm dla takich pomysłów, jak zabranie ludziom samochodów i własności.

II

Przejdźmy teraz do innej sfery działalności, która jest równie ważna. Tryumf w wyborach zależy bowiem od preferencji wyborców ale i od frekwencji: ilu ludzi pójdzie a kto zostanie i z jakiej opcji. Obecnie, w przeciwieństwie do lat 90-tych ubiegłego stulecia mamy wysoką frekwencję bo ludzie odnoszą wrażenie, że stoją przed realną alternatywą, praktycznym wyborem. A nie albo komuchy albo ich kable jak wtedy. PiS się nie odnalazł w tej rzeczywistości, o czym zapodaje materiał linkowany już przeze mnie Przeszpieg:

https://medium.com/@przeszpieg/pis-przegrał-312f1777b27e

Zapodam tu główne fragmenty wg mnie:


Marketing, a w szczególności marketing polityczny, to sztuka wymyślania opowieści i wpajania ich odbiorcom poprzez ekspozycję na nie i kotwiczenie ich hasłami przywołującymi później skojarzenia przy powtarzaniu. Co robi opozycja totalna? Sączy zmyślone historie. O Andrzeju Dudzie, który rzekomo złamał Konstytucję. O Macierewiczu, który miałby być rosyjskim agentem. O Polexicie i izolacji Polski. O żelaznej brzozie. O rusofobie Kaczyńskim, który teraz ma być prorosyjski.To pisowskie… być może epitafium: Kto w to uwierzy?Psychologia perswazji mówi, że jeśli otrzymamy informację z dwóch lub więcej źródeł, uznamy ją za potwierdzoną, prawdziwą, szczególnie, jeśli trafia w nasze oczekiwania i chcemy, by była prawdziwa. Gdy sami przekażemy ją dalej, stajemy się zaangażowani — teraz już będziemy jej autentyczności bronić.Ludzie są dziś bombardowani tymi fałszywymi narracjami z wielu mediów i kierunków. Zmieniły się też media. Dawniej były jednokierunkowe, typu push, jak radio i telewizja, gdzie odbiorca był bierny. Później pojawił się internet, zaliczający się do mediów typu pull, informacja na żądanie. Dziś media weszły w kolejną fazę interaktywności: odbiorca sam staje się przekaźnikiem. Podając dalej przekaz, angażuje się osobiście, stawia na szali reputację. To oznacza, że będzie konsekwentnie brnąć i bronić przekazu, często nawet, gdy dowie się, że przekazał fejka.Kto raz powtórzył „jebać PiS”, czy przekazał znajomym w internecie treści zaserwowane przez totalnych spin doktorów, nie wycofa się łatwo. Zaangażował się — engagement to kluczowe pojęcie w marketingu internetowym. Przeszedł symboliczną inicjację w sekcie.

Kolejnym ze schematów komunikacji ZP jest publikowanie przekazu i brak działań na rzecz rozpropagowania go. W pewien sposób wynika to z tego, że stosują komunikację ze świata prawno-akademicko-publicystycznego w dziedzinie, która rządzi się prawami marketingu, PR, komunikacji wizualnej.Prawnicy publikują orzeczenie raz, we właściwej formie i uważają świat za poinformowany. Wykładowcy poruszają jeden temat raz do roku. Dziennikarze piszą artykuł i zajmują się czymś innym. W polityce to… nie działa.Polityk, który z wykształcenia jest często prawnikiem czy wykładowcą, robi konferencję albo daje wywiad — i uznaje, że wiadomość dotarła, resztą zajmą się krasnoludki. Wrzuci tweeta, no, to już w ogóle się narobił.Tymczasem komunikacja w polityce rządzi się prawidłami marketingowymi. By dotrzeć do świadomości odbiorcy, trzeba:a) w ogóle do niego dotrzećb) zakotwiczyć informacjęc) utrwalić jąDlaczego reklamy są powtarzane do znudzenia i atakują z różnych mediów na raz? Dlatego, że to działa. Polityk, który jest prawnikiem, wykładowcą czy naukowcem — informuje. Zazwyczaj raz.

Dlatego PiS nie poradził sobie np. z Polexitem, demokratyczną opozycją. Kaczor raz powiedział, że opozycja kontynuuje tradycję Bloku Demokratycznego z 1947 roku i koniec. A to powinno być w każdym kroku wyciągane. Już powinna być przygotowana narracja, że opozycja demokratyczna zdobyła 15 mandatów a totalna dwieście ileśtam. Powinni konsekwentnie utożsamiać totalność z totalitarnością. Ale nie. W inkryminowanym artykule jest przykładów więcej. Nie chodzi tu o nakręcanie się przykładami, ale o stworzenie takiego centrum przekazu reklamowego. Tymczasem PiS z racji swej struktury ma olbrzymią bezwładność: nikt nic nie zrobi, bo ktoś inny nakabluje Kaczorowi i przedstawi w krzywym zwierciadle. Tu też działa inteligenckie skrzywienie, że bądźmy mili, to inni też będą mili, wszyscy chcą być mili, etc. Unia jest źle poinformowana, ale my wyjaśnimy nieporozumienia, które są nieporozumieniami i staną się ona porozumieniami. PiS zaniedbał też stworzenie siły politycznej, która by opowiadała historie których kaczystom nie wypada opowiadać.

Jakie były skutki w/w? Część elektoratu PiS przerzuciło się na inne partie. Nie przyciągnięto niezdecydowanych/nieinteresujących się. Zmobilizowali elektorat totalsów i go poszerzyli. I jest jak jest. Ponieważ reprezentują silną żeńską energię więc nie wezmą odpowiedzialności, tylko wszyscy będą winni a nie oni. A nie powiedziałem o ostatnich spotach Ziobry. Są one przykładem neomarksizmu w czystej postaci, gdzie kobiety są klasa uciskaną a mężczyźni uciskającą. Dobrze się to skończyć nie mogło. O Konfie będzie kiedy indziej.


liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1204 dnia: Października 19, 2023, 09:46:03 pm »
Cytuj
Pominęłaś że układ POPIS się kruszy.
Zgoda, ale to proces powolny. Na szybko zsumowałem 2015 - 373
Wszystkich posłów jest 460.                                          2019 - 369 
                                                                                       2023 - 351
Więc gdyby tylko się dogadali ha ha ha... nie do ruszenia. Ale to chyba wbrew fizyce politycznej już by... acz kiedyś, kiedyś... niemal oczywistość.
https://pl.wikipedia.org/wiki/POPiS
Jak premier z Krakowa. :)
Wkrótce będzie okrągła 20 rocznica tej bajki. Całkiem niedawno, no nie?  8)
 
Ale ja nie pisałem o tym, dlaczego taki wynik, ani co będzie kiedyś?
Pisałem o możliwych wariantach w TYM układzie.
« Ostatnia zmiana: Października 19, 2023, 10:07:56 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1205 dnia: Października 19, 2023, 10:10:04 pm »
Chyba mam zbyt skarlały horyzont aby choć otrzeć o taki aż pułap analiz, mam tylko prostą i niewyrafinowaną nadzieję, ze kilka osób stanie przed TK jak ten już przestanie być dodatkiem do prezesa a kilka innych będzie musiało oddać za niesłusznie użytkowane kuwety.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1206 dnia: Października 19, 2023, 10:19:59 pm »
Chyba mam zbyt skarlały horyzont aby choć otrzeć o taki aż pułap analiz, mam tylko prostą i niewyrafinowaną nadzieję, ze kilka osób stanie przed TK jak ten już przestanie być dodatkiem do prezesa a kilka innych będzie musiało oddać za niesłusznie użytkowane kuwety.
;D
Chyba mylisz Trybunał Konstytucyjny z Trybunałem Stanu.
 Istnieje już ponad 100 lat, i sprawdź sobie - ile osób przez ten wiek z okładem "skazał". Pomijam zabawność kar.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trybuna%C5%82_Stanu
To już bardziej jest prawdopodobne wprowadzenie obiecanego 4-dniowego tygodnia pracy  ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1207 dnia: Października 19, 2023, 10:24:12 pm »
Chyba mam zbyt skarlały horyzont aby choć otrzeć o taki aż pułap analiz, mam tylko prostą i niewyrafinowaną nadzieję, ze kilka osób stanie przed TK jak ten już przestanie być dodatkiem do prezesa a kilka innych będzie musiało oddać za niesłusznie użytkowane kuwety.
Jak się staje przed TK?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1208 dnia: Października 19, 2023, 10:31:57 pm »
Tak macie rację. To zmienia zasdniczo istotę mej wypowiedzi, wykazując równocześnie, jak jest płytka.  Zamieniam oczywista TK na TS w swojej wypowiedzi i proszę o wybaczenie z powodu skarlałego horyzontu. Takie przejęzyczenie świadczy zdecydowanie na moją niekorzyść i muszę rzec, że merytorycznie jestem pokonany (oczywiście to nieudolne tłumaczenie, że przejęzyczenie, nie miałem pojęcia, że to są dwa różne trybunały, zwłaszcza, że znam tylko lubelski z czarcią łapą, bo tato mi ten stół pokazał). Tym niemniej mam nadzieję, że jak powyżej. Dziękuję liv za link, bardzo mi pomógł, choć nie do końca zrozumiałem. Nie wiem, jak się staje przed TK czy tam TS, ale chciałbym, żeby w samych gaciach. Mimo równouprawnienia damom zezwoliłbym w kreacji.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1209 dnia: Października 19, 2023, 10:34:15 pm »
/.../
Pisałem o możliwych wariantach w TYM układzie.
W tym układzie kaczyzm przegrał.
Naturalna jest koalicja POLEW3D, jak ktoś będzie próbował pyskować to dostanie strzała w ryj i się skończy.
Tygrysek siedział w takiej koalicji 8 lat i nie fikał, więc wie, czego od niego oczekują. W tym momencie jest jednak rozdźwięk między oczekiwaniami Unii a Kosiniakiem. Nie można się tu spodziewać zatem większych kontrowersji, poza brakiem kasy.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1210 dnia: Października 19, 2023, 10:46:42 pm »
Na razie można jedno powiedzieć z całą pewnością - po 8 latach rządów i wygranych wyborach partia PiS jest największym przegranym.
A ta przegrana pokazuje w całej okazałości jaki styl władzy preferują. Żadnego sojusznika? Żadnego przekupnego klubu? Żadnego koalicjanta? Cóż za zawód...

Mam nadzieję, że opozycja schowa swoje skraje i przetrwa, bo wszystko inne to marzenia pisowców  o przekupieniu PSL-u, o wewnętrznych sporach - będą jątrzyć, będą podjudzać i wyciągać - jak zwykle - nie to co łączy, a to co dzieli.
Dlatego pierwszym posunięciem powinno być przywrócenie telewizji polskiej, prasie i rozgłośniom radiowym swobody wypowiedzi. Przypominam, że to są media wszystkich Polaków a nie kupione na własność media jednej partii.

Marcin Wolski (nie Tusk!):
 Marcin Wolski - jeden z prowadzących program „W tyle wizji” w TVP Info, satyryk i felietonista - publicznie stwierdził, że przed wyborami parlamentarnymi Telewizja Polska zaoferowała propagandę adresowaną do „betonowego elektoratu” PiS.

- Myśmy wszystko wygrali. Zaoferowaliśmy temu społeczeństwu więcej, niż ono mogło sobie zamarzyć. Stworzyliśmy państwo naszych marzeń - mówił Wolski podczas spotkania w prawicowym Klubie Ronina już po wyborach.

Dodał jednak zaraz, że PiS dopuścił jednocześnie do propagandy na poziomie gorszym, niż funkcjonowała w latach 70. XX wieku. Przyznał też, że jest współwinny jej tworzenia. - Ten naród został po prostu upokorzony - dodał.

https://www.press.pl/tresc/78726,marcin-wolski-przyznal_-stworzylismy-propagande-gorsza-niz-w-prl

Co do sądzenia - rozumiem, że PiS postawił przed jakimkolwiek sądem (już nie mówię o trybunale) Tuska? Tylko ja przeoczyłam ten fakt?
Bo ostatnio widziałam jak Morawiecki w moim Spodku na zjeździe partyjnym rodem z PRL-u macha kolejną teczką - gdzie ona jest? W którym sądzie jest złożony pozew?
Nie przypominam sobie takiej obsesyjnej jazdy na nikogo - gdzie te komisje? Gdzie wyroki?
O czy my tu w ogóle rozmawiamy.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1211 dnia: Października 19, 2023, 10:57:24 pm »
Jedyna stabilna klasyczna koalicja w tym układzie, to PIS + 3 D, ale wydaje się ona niemożliwa.

Tak, światopoglądowo (przynajmniej jeśli chodzi o pogląd na sprawy wewnętrzne) taki układ wydawałby się spójny i naturalny, a jednak - jak zauważyłeś - wydaje się niemożliwy z innych powodów (m.in. kwestia stylu - o czym wspomniała już olka - w grę wchodzi).

Dlatego PiS nie poradził sobie np. z Polexitem, demokratyczną opozycją. Kaczor raz powiedział, że opozycja kontynuuje tradycję Bloku Demokratycznego z 1947 roku i koniec. A to powinno być w każdym kroku wyciągane. Już powinna być przygotowana narracja, że opozycja demokratyczna zdobyła 15 mandatów a totalna dwieście ileśtam. Powinni konsekwentnie utożsamiać totalność z totalitarnością. Ale nie.

Radźcie im tak dalej, to spadną do 10%. Przecież to właśnie konfrontacyjny styl PiS-owców, a zwł. propagandy TVP (o czym już przytoczony Wolski) wywołał przepływy głosów niezdecydowanych w kierunku 3D i mobilizację rzadko głosujących.

mam tylko prostą i niewyrafinowaną nadzieję, ze kilka osób stanie przed TK jak ten już przestanie być dodatkiem do prezesa a kilka innych będzie musiało oddać za niesłusznie użytkowane kuwety.

Nadzieja dość częsta dziś, ale czy kogokolwiek u nas z czegokolwiek solidnie rozliczono? Bodaj tylko Rywina z Łyżwińskim, i Pęczaka.

Mam nadzieję, że opozycja schowa swoje skraje i przetrwa

W zasadzie byłby to pierwszy taki przypadek od czasów rządu Mazowieckiego, że nie ucieknę od popularnego skojarzenia.
« Ostatnia zmiana: Października 19, 2023, 11:03:19 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1212 dnia: Października 19, 2023, 11:28:57 pm »
Wolski już poszedł dawno przy okazji audycji z Dymkiem i Ziemkiewiczem, gdzie jego wynurzenia są.
2. Co do ostrości to kto zaczął z faszystami? Jeszcze poszukam filmu z wieczoru wyborczego.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1213 dnia: Października 19, 2023, 11:38:00 pm »
Co do ostrości to kto zaczął z faszystami?

Zaczął, nie zaczął.. Na opozycji (konkretnie w okolicach KO głównie) w ostrzejsze tony popadają raczej sympatycy i drugi szereg. (Tusk - jeśli sobie na to pozwoli - nadrabia uśmiechami i elegancją ubioru*. To samo jego bliskie zaplecze.) W PiS-ie radykalny, bojowy, przekaz idzie od góry do dołu.
Pierwsze daje obraz oddolności, drugie zamordystycznych zapędów i sekciarstwa.

* Porównaj, bezemocjonalnie, czysto marketingowo, ten styl z wypowiedziami drugiej strony:
« Ostatnia zmiana: Października 19, 2023, 11:57:52 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #1214 dnia: Października 19, 2023, 11:59:33 pm »
Co do ostrości to kto zaczął z faszystami?

Zaczął, nie zaczął.. Na opozycji (konkretnie w okolicach KO głównie) w ostrzejsze tony popadają raczej sympatycy i drugi szereg. (Tusk - jeśli sobie na to pozwoli - nadrabia uśmiechami i elegancją ubioru. To samo jego bliskie zaplecze.) W PiS-ie radykalny, bojowy, przekaz idzie od góry do dołu.
Pierwsze daje obraz oddolności, drugie zamordystycznych zapędów i sekciarstwa.
Musisz mieć selektywne spojrzenie na rzeczywistość aby nie dostrzegać totalnego  bestialstwa na wszelakim szczeblu.
2.
Ktoś słusznie zauważył, że mamy problem.
O ważności wyborów rozstrzyga Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Według @donaldtusk @szymon_holownia i @__Lewica  wyroki wydawane przez neosędziów nie są ważne.
Zatem wyrok o ważności i nieważności wyborów jest nieważny, bo ta Izba Sądu Najwyższego jest opanowana przez neosędziów.
Zatem nie można uznać wyboru nowych posłów i senatorów za zgodny z prawem, bo nie ma kto tego uczynić,
no chyba, że PO/Lewica/Trzecia Droga/IUSTITIA właśnie zaczęła akceptować wyroki neosądów...