Autor Wątek: Z bieżącej chwili...  (Przeczytany 100703 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #180 dnia: Września 28, 2022, 03:44:56 pm »
Bastet to zbyt zewnętrzne i obce skojarzenie.

Raczej proste: święta geometria - gnoza, ezoteryka, posądzana o starożytne korzenie wiedza tajemna. Kot - święte zwierzę Egipcjan. Starożytny Egipt - już w Antyku - mniej lub bardziej słusznie - uznawany za źródło (greckiej) wiedzy, a zwł. wiedzy tajemnej - tu dochodzi wątek egipskiej masonerii Cagliostra, oraz błędnego, ale przez wieki powszechnego, doszukiwania się nad Nilem właśnie korzeni - podejrzewanych o posiadanie magicznych mocy, i nawet lubiących budować sobie taki image - Romów, czy - jak kto woli - Cyganów (skąd ich angielska nazwa - Gypsies)*.

* Ciekawostka a propos:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Egipcjanie_Bałkańscy
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #181 dnia: Września 28, 2022, 04:54:13 pm »
Kompletnie to nie odnosi się do prostej przedszkolnej popkultury, a obły kształt i wyraz twarzy to Różowa Pantera z kreskówki.
Owszem - była brylantem, ale w animacji to   zwierzątko.
Sorry:
Cytuj
Raczej proste: święta geometria - gnoza, ezoteryka, posądzana o starożytne korzenie wiedza tajemna. Kot - święte zwierzę [...]
Co najmniej ktoś dorosły by wyłapał skojarzenie, a temu raczej już nie jest potrzebna zabawka do tabliczki mnożenia.

Przedszkolak a Egipt ?
Nie łapię tego.
Przecież to zabawka dla małolata.

Ja sam kułem to skutecznie w połowie lat 70, a potem w LO z kolei złapałem bakcyla liryczno-ideowego [skoro pedagodzy to - Lidia Błaszków (polonistka), Jerzy Eisler (historyk), Janina Goryluk (matematyczka), Barbara Trzcińska (rusycystka) - to trafiłem  na wyjątkowo zacne grono wymagających, ale wyrozumiałych emocjonalnie i pobudzających do twórczego m y ś l e n i a katalizatorów rozwoju {nawet po stanie wojennym w głębokim kryzysie szkoła i liceum to było zacisze dla niedorostków}].
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #182 dnia: Września 28, 2022, 07:46:07 pm »
Nie wiedziałem, że patronką tabliczki m. jest bogini Bastet ;).
Etam... Patronem sam Pitagoras :)
Czy zauważyliście, że trójkątna macierz na planszy to część słynnej tablicy, obróconej o 45 stopni w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara?

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #183 dnia: Września 29, 2022, 12:55:02 am »
Wolę o Karolu i o Temenos... coś tam...coś tam - niż o zabawce.

Bardziej fascynują mnie władcy i ichnia  wyobraźnia  (media [w tym te tabloidowe] beznadziejnie wykrzywiły mi jego wizerunek), a okazuje się, że on jest mocno futurystyczny, filozoficzny i metafizyczny...
Taki - poznawczy i transcendentny jakby ?
Czyli - nie tylko trwoni bogactwo na jakąś tam "samorealizację", ale też poszerza horyzonty, czyli imagineskopuje jakby ..

O romansach króla UK pisali, a o tak ciekawych jego zainteresowaniach dopiero teraz się dowiaduję.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #184 dnia: Września 29, 2022, 02:11:07 am »
Patronem sam Pitagoras :)

Gdy przy nim jesteśmy - cytacik przytoczony na stronie książęcej szkółki:

"This order is, moreover, related to an incredible harmony, which in the technically musical sense, pervades the realms of nature, from the stars to subatomic particles. The proportion of the parts of animals and plants, of crystal structures or of planetary movements, when studied geometrically from the point of view of traditional or Pythagorean mathematics, reveals the presence of a harmony pervading all orders of the universe. It is as if the whole cosmos were music congealed into the very substance of things..."

Seyyed Hossein Nasr, "The Need for a Sacred Science"

Wszystko jest liczbą i muzyka sfer ujęte po nowemu, rzekłbym...

Wolę o Karolu i o Temenos... coś tam...coś tam - niż o zabawce.

Skoro Cię fascynuje, nie lekceważ zabawki, która bazuje na wynalazku, czy też odkryciu, przypisywanym przez tradycję - ręką Nikomachusa z Gerazy - temu, na którego myśli (bez Pitagorasa i pitagoreizmu nie byłoby Platona, a w konsekwencji ani tradycyjnej filozofii europejskiej, ani arabskiego neoplatonizmu, ani sporej części filozofii żydowskiej od Awicebrona i Majmonidesa począwszy) opiera się Karol z akademickimi kolegami ;).

O romansach króla UK pisali, a o tak ciekawych jego zainteresowaniach dopiero teraz się dowiaduję.

Bo to zawsze łatwiej pisać o tym, czym kto zajmuje genitalia, niż co ma w głowie, zwłaszcza mediom. (No, chyba, że miałby w głowie naprawdę niewiele.)

Aczkolwiek światopogląd obecnego Karola III nie był tajemnicą:
https://www.theamericanconservative.com/philosopher-prince/

« Ostatnia zmiana: Września 29, 2022, 10:36:44 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #186 dnia: Listopada 21, 2022, 02:09:07 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #187 dnia: Lutego 03, 2023, 11:50:18 am »
Rozpuszczalniki (i inne produkty) Klingon (ze stosownym logo):
https://www.petrostar.pl/lakiernictwo/rozpuszczalniki/klingon
A mówią, że "ST" jest w Polsce niepopularny... 8)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #188 dnia: Marca 16, 2023, 12:28:45 am »
Właściwie to fakty medialne, ale z bieżącej chwili;)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #189 dnia: Marca 16, 2023, 10:05:38 am »
Hm, nie łapię :( .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #190 dnia: Marca 16, 2023, 01:21:03 pm »
Myślisz, że Netanjahu (i cały Izrael) czekał na "taki skok Stocha"?;)

Pierwotny podpis pod tym zdjęciem brzmiał: Przełomowa decyzja Izraela. Ukraińcy mają powód do radości .
Chodziło o sprzedaż antydronowych systemów zagłuszających.

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #191 dnia: Marca 16, 2023, 02:06:40 pm »
Nie no, tego że Netanjachu tak czekał  to nie. Ale dalej nie łapię? Jakieś zawody są? Czy jaja na zawodach? Ja telewizji nie oglądam.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #192 dnia: Marca 16, 2023, 03:18:46 pm »
Zaraz będę płakać rzewnemi...co tu jest do łapania i co ma do tego oglądanie telewizji? :'(
Przecież to jest z netowego portalu - nie tv.

Po prostu rozbawił mnie fakt medialny z bieżącej chwili (błąd redaktora, który zamienił podpis pod zdjęciem i tak puścił w świat ) przypisujący premierowi Izraela cudze słowa w kwestii polskiego skoczka i to w dodatku "na żywo".
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #193 dnia: Marca 16, 2023, 03:37:27 pm »
Kobiety często przeze mnie płaczą... OK, myślałem, że to jest mem celowo-kierunkowo przerobiony i tkwi w tym jakaś myśl, której nie pojmuję ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Z bieżącej chwili...
« Odpowiedź #194 dnia: Marca 16, 2023, 04:05:18 pm »
Kobiety często przeze mnie płaczą...
Ale ja nie jako kobieta...a jako zwykły, neutralny przedstawiciel gatunku HS.

Przykro mi, ze wrzuciłam taką prostotę, że wydawała się za prosta ;D
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)