Autor Wątek: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...  (Przeczytany 1079240 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2355 dnia: Kwietnia 13, 2019, 08:05:43 pm »
Lada dzień recenzja na blogu. Bo tak.
Może też tutaj? Bo...tak?:)
Ha - ja dopiero dzisiaj, że jest jakaś audioteka.
A nawet Lemoteka:
https://audioteka.com/pl/collection/Lemoteka
A ja właśnie przeczytałam artykuł o stylometrii...hm...5-6 wyrazów i mamy autora...w tym Lema:
Na łamach czasopisma „Information Sciences” naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN przedstawili własne narzędzie statystyczne do analizy stylometrycznej. Posłużyli się sieciową reprezentacją tekstów za pomocą grafów ważonych. W takich sieciach najbardziej przydatne okazały się dwa parametry: krotność węzłów i tzw. współczynnik gronowania. Pierwszy z nich opisuje liczbę krawędzi wychodzących z danego węzła i bezpośrednio wiąże się z liczbą wystąpień danego wyrazu w tekście. Z kolei współczynnik gronowania opisuje prawdopodobieństwo tego, że dwa wyrazy połączone krawędzią z danym wyrazem są połączone krawędzią także między sobą.
Z pomocą tak przygotowanych narzędzi statystycznych fizycy przyjrzeli się 96 książkom: sześciu powieściom autorstwa ośmiorga znanych autorów angielskich (Jane Austen, Joseph Conrad, Daniel Defoe, Charles Dickens, Arthur Conan Doyle, T.S. Eliot, George Orwell, Mark Twain) i ośmiorga polskich (Janusz Korczak, Jóżef Ignacy Kraszewski, Stanisław Lem, Eliza Orzeszkowa, Bolesław Prus, Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski). Grupa z IFJ PAN sprawdzała następnie, z jaką wiarygodnością można w ramach jednego języka stwierdzić autorstwo dwunastu losowo wybranych dzieł, traktując pozostałą część puli utworów jako materiał do porównań.

W przypadku tekstów angielskich autorstwo poprawnie stwierdzano w niemal 90% przypadków, a by osiągnąć sukces, wystarczyło prześledzić powiązania pomiędzy 10–12 wyrazami. Dla dzieł polskojęzycznych prawdopodobieństwo poprawnej identyfikacji wynosiło aż 95% i to przy użyciu zaledwie 5–6 słów. Co interesujące, w obu badaniach znaki interpunkcyjne traktowano jako osobne wyrazy. Pominięcie interpunkcji skutkowało wyraźnym spadkiem skuteczności badań.

http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11820/fizycy-w-sluzbie-literatury
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stylometria

Psss...czy to by się - znaczy Lemoteka - nie nadawało do wątku querto:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1639.0
?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 13, 2019, 08:09:23 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2356 dnia: Kwietnia 13, 2019, 09:34:35 pm »
Może też tutaj? Bo...tak?:)
Tutaj to co najwyżej linkiem rzucę, w ramach autopromocji :]

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2357 dnia: Kwietnia 13, 2019, 09:56:47 pm »
Może też tutaj? Bo...tak?:)
Tutaj to co najwyżej linkiem rzucę, w ramach autopromocji :]
Autopromocja kosztuje 156 lemopostów;>
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2358 dnia: Kwietnia 13, 2019, 10:01:30 pm »
xpil,dawaj do nas ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2359 dnia: Kwietnia 14, 2019, 06:08:51 pm »
Cytuj
Na łamach czasopisma „Information Sciences” naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN przedstawili własne narzędzie statystyczne
Fizycy bawią się wróżki... mam mieszane.
Po pierwsze, bardziej to informatycy, matematycy...ale czy fizycy? Po drugie - zerknąłem w kilka nazwisk - tych z linku Wikipedii, polskich - to literaturoznawca i tłumacz.
Ten z linku lubimyczytać - Stanisław Dróżdż - to najzabawniejsze, bo są dwa Stanisławy D. Jeden z ogonkiem, drugi bez; Stanisław Drożdż i Stanisław Dróżdż.
Zasadniczo - ciekawe narzędzie, ale widziałbym problem w analizowaniu nim utworów literatury współczesnej. 
Za bazę programiści wzięli bowiem grube czytadła, głównie XIX wieczne.
Cytuj
Pominięcie interpunkcji skutkowało wyraźnym spadkiem skuteczności badań.
Hihi , ale przeżytek - interpunkcja ;D jest jeszcze wiersz biały a to dopiero początek utrudnień...
Ciekawe jak poszłoby z nowatorskimi utworami współczesnymi, gdzie o jakimkolwiek stylu trudno mówić. Zaś mieszanie stylów, zmiana, podmiana, wymiana i inny miszmasz typu da-da pi-pi sra-tata są elementem zabawy. Czyli banan o smaku marchewki lub kajmak o smaku cynamonu.
Rzecz druga to sam styl, który jest elementem pojedynczego człowieka, w tym wypadku pisarza. A ludzie epoki masowej często i gęsto klony...jak w książce http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48009/czlowiek-bez-wlasciwosci-t-1.
Więc - co tu badać Panie Doktorze?  ;)
Egzemplifikując ciekawość -  jaki wynik dałaby analiza np. podróbek Lema z Lemem samym? Tym.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/118106/glos-lema
Osobiście mam nadzieję, że nie jest to narzędzie doskonałe, bo byłoby za nudno, no i oni - ci programiści, nie poprzestali na książkach - złowróżą.
https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/fizycy-wieszcza-krach-finansowy-jakiego-jeszcze-nie-bylo
Cytuj
Psss...czy to by się - znaczy Lemoteka - nie nadawało do wątku querto:
Dobry pomysł.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2019, 06:16:52 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2360 dnia: Kwietnia 14, 2019, 07:12:37 pm »
Fizycy bawią się wróżki...

To nie od dziś... Wall Street też ich wchłania, by prognozowali:
https://insidetheperimeter.ca/physics-wall-street-james-weatherall-public-lecture/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2361 dnia: Kwietnia 14, 2019, 09:29:30 pm »
xpil,dawaj do nas ;)

A gdzie to?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2362 dnia: Kwietnia 14, 2019, 09:40:33 pm »
Tu.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2363 dnia: Kwietnia 15, 2019, 08:58:09 am »
Zgodnie z obietnicą, słitaśna recka audio-Ijona: https://xpil.eu/2bo

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2364 dnia: Kwietnia 15, 2019, 03:03:09 pm »
Fajna recka (mam wrażenie, że miałbyć co dorzucić do naszej nie-tak-dawnej dyskusji o drugim tomie "Dzienników..."; pytanie czy chcesz?), ale Lem prostszy od "The Expanse"? Hmm...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2365 dnia: Kwietnia 15, 2019, 03:19:04 pm »
...ale Lem prostszy od "The Expanse"? Hmm...

Subiektywnie, mociumpanie.

Lemem zaczytywałem się od czwartego roku życia, większość mam przerobione po kilkanaście razy, ostatnio trochę również po angielsku (to w sumie ciekawe jak język wpływa na odbiór - proste przeczytanie znanego tekstu po angielsku nadaje mu całkiem innego kolorytu - ale to temat na kiedy- i gdzie indziej). Stąd też lektura Tichego po raz pierdylionasty jest - dla mnie - prostsza, niż odkrywanie nowych części jakiejś tam kosmicznej sagi, jeszcze nawet nie dostępnych po polsku.

Obiektywnie, rzecz jasna, porównać poziomów się tu nie da. Lem zjada Corey-ów na śniadanie zarówno mnogością perspektyw jak też bogactwem języka, nawet jeżeli ów już trochę trąci myszką.

(Co zresztą w niczym nie przeszkadza mi zachwycać się "The Expanse" i z niecierpliwością czekać dziewiątego tomu).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2366 dnia: Kwietnia 15, 2019, 10:08:25 pm »
Nie żebym ingerował w treści jakie zamieszczasz na swoim blogu, ale dopisz może powyższe w roli jakiego disclamera? ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2367 dnia: Kwietnia 15, 2019, 10:30:00 pm »
Nie żebym ingerował w treści jakie zamieszczasz na swoim blogu, ale dopisz może powyższe w roli jakiego disclamera? ::)

E tam. Starzy czytelnicy blogu (wszyscy trzej!) już wiedzą, a młodzi mogą zajrzeć w sekcję "O autorze". Czy coś.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2368 dnia: Kwietnia 16, 2019, 11:13:58 pm »
Ten z linku lubimyczytać - Stanisław Dróżdż - to najzabawniejsze, bo są dwa Stanisławy D. Jeden z ogonkiem, drugi bez; Stanisław Drożdż i
Poza tym nie wiadomo kogo badali...zajrzałam na stronę-matkę czyli PAN.pl...i jest dwóch panów eL...pan Lem i pan Lam...
ośmiu polskich (Korczak, Kraszewski, Lam, Orzeszkowa, Prus, Reymont, Sienkiewicz, Żeromski).
https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/nauki-scisle-i-nauki-o-ziemi/2599-ile-wyrazow-wystarczy-by-rozpoznac-autora
Niemniej ciekawe po jakich związkach kilku słów można rozpoznać Lema...
Cytuj
Osobiście mam nadzieję, że nie jest to narzędzie doskonałe, bo byłoby za nudno, no i oni - ci programiści, nie poprzestali na książkach - złowróżą.
Ale tutaj przeszkadza żywy czynnik ludzki...

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2369 dnia: Kwietnia 16, 2019, 11:40:32 pm »
Cytuj
i jest dwóch panów eL...pan Lem i pan Lam...
Obaj lwowiacy -patrzę, czyli obsuwa nieażtaksztraszna   :)
Cytuj
Niemniej ciekawe po jakich związkach kilku słów można rozpoznać Lema...
Tam zaraz związkach, może partnerskich jeszcze...przeca żyjemy w epoce singli - po jednym słowie można... Lema nie będę podpowiadał, bo tu sami znawcy. A Lama po tym;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Batiar
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana