Autor Wątek: Felietony Lema  (Przeczytany 68094 razy)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #45 dnia: Lutego 15, 2017, 10:21:48 am »
pjes z ciekawości: skąd wiesz, że masz 95%, czy 75%???

Kiedys skonczylem szkole podstawowa - nauczylem sie liczyc:
( 1424 (tyle artykulow liczy polska bibliografia Lema) - 65 (tyle tekstow artykulow Lema nie mam) ) / 1424 *100% = 95,4% .....

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #46 dnia: Lutego 15, 2017, 03:12:15 pm »
A o G. Benfordie w tekscie tylko kilka slow - zadnej dyskusji.... Google dopomoze zrozumiec:
"Aber wiederum, ich habe mich immer gewundert, warum ein Gregory Benford - wie kann sich ein Gregory Benford wirklich mit Kosmologie befassen? Jetzt verstehe ich schon, nachdem ich das Buch Contact von Sagän gelesen habe, daß ein intelligenter Mann, mit erheblichem Wissen, ein guter, bekannter Astrophysiker und Astronom wie Sagan, imstande war, sich nicht Augenbinden, sondern Kopfschrauben anzulegen und sich selbst derart zu verdummen, um das zu schreiben. Natürlich könnte er ein besseres Buch schreiben...".

Google wypluło z siebie coś takiego, ale zrozumieć się da...

"Ale znowu, Zawsze zastanawiałem się, dlaczego Gregory Benford - jak można Gregory Benford naprawdę do czynienia z kosmologii? Teraz rozumiem, po przeczytaniu książki przez nas Sagan, że inteligentny człowiek, był w stanie z dużą wiedzą, dobrego, znanego astrofizyka i astronoma jak Sagan, bałagan żadnych Blindfolds, ale łbem i do takich się ogłupić napisać, że. Oczywiście, mógłby napisać lepszą książkę..."

Wniosek +/- taki, że konwencje amerykańskiej SF są tak silne, że nawet wybitnych naukowców zmuszają do nagięcia się i bzdurzenia. (A przy okazji wyjaśniło się, że tym drugorzędnym-trzeciorzędnym w lemowej ocenie musiał być - jak obstawiałem - Benford, skoro Sagan został określony jako "ein guter, bekannter Astrophysiker und Astronom".)

Wielkie dzięki :).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #47 dnia: Lutego 15, 2017, 04:13:55 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1538.msg67894#msg67894

Mnie chodziło nie o poprawność Twych arytmetycznych działań, lecz o źródło danych. Nie da się obliczyć odsetka, jeśli nie wie się, od jakiej wielkości ma być liczony. Skąd wiesz, innymi słowy, że Mistrz opublikował akurat 1424 artykuły (albo inaczej: co trzeba wpisać w gugle, by pokazała się licząca 1424 pozycje "polska bibliografia Lema"?
Sam szukałem, ale ze źródeł poważniejszych znalazłem tylko to: http://kpbc.ukw.edu.pl/Content/29281/lem3.pdf
Proszę Cię, oświeć ciemniaka :-)
sługa i wdzięcznik
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #48 dnia: Lutego 15, 2017, 06:37:10 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1538.msg67894#msg67894
Mnie chodziło (...) o źródło danych.

źródło danych - Wasz pokorny sługa.

Ale liepiej tak: Stanisław Lem opublikował ponad 1500 artykułów...
Przecież są jeszcze publikowane tylko w językach rosyjskim, niemieckim, angielskim...

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #49 dnia: Lutego 15, 2017, 11:47:05 pm »
Czyli że cieszą Cię odkrycia Oli?
Te: https://forum.lem.pl/index.php?topic=1538.msg67827#msg67827
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #50 dnia: Lutego 16, 2017, 11:33:49 am »
Czyli że cieszą Cię odkrycia Oli?

Rzeczywiscie, ze ciesza! Cieszy, ze jeszcze ktos wydobyl te ciekawe i korzystne rzeczy z archiwum (niepamieci), ze jeszcze ktos to przeczyta i komus opowie o przeczytanym...

Rzeczywiscie, ze o tych wszystkich artykulach-notatkach-wywiadach-anketach-listach_otwartych Lema wiedzialem, mam teksty 95% z nich, niemalo z nich przetlumaczylem na jezyk rosyjski i opublikowalem...

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #51 dnia: Lutego 16, 2017, 12:05:50 pm »
Przepraszam, Wiktorze Drogi, ale mam wrażenie drobnego nieporozumienia, a przynajmniej niejasności.
Ola mianowicie w poście inicjującym https://forum.lem.pl/index.php?topic=1538.msg67827#msg67827
podała namiary swoich znalezisk, i jeszcze dodała dwie godziny później to: https://forum.lem.pl/index.php?topic=1538.msg67830#msg67830

Pytam się Ciebie, który o Mistrzu wie prawie wszystko: czy ta kwerenda przyniosła nową wiedzę, czy też Ty miałeś już te wszystkie znaleziska (31 tekstów, potem 119 felietonów) wykryte i bibliograficznie opisane?

R.
« Ostatnia zmiana: Lutego 16, 2017, 12:07:22 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #52 dnia: Lutego 16, 2017, 02:51:20 pm »
Pytam się Ciebie, czy też Ty miałeś już te wszystkie znaleziska (31 tekstów, potem 119 felietonów) wykryte i bibliograficznie opisane?[/b]

Staszek! Mialem ich wszystkie jeszcze z tych czasow, kiedy byli opublikowane - sledzilem za ich publikacjej w GW nabiezaco w latach 1999-2006 - wszystko (raczej znaczna wiekszosc) juz wtedy bylo w Internecie. Czego nie bylo w Internecie - przy okazji robilem kopie w Bibliotece Narodowej czy w Bibliotece Jagiellonskiej, w ktorych bywalem dosc czesto... Co wiecej - okolo 20 artykulow-notatek Lema, publikowanych w GW, nie ma w tym terazniejszym Internet-Archiwum GW, a u mnie jest...  To rownie dotyczy i artykulow w czasopismach Tygodnik Powszechny, Odra, PC Magazine po polsku, Przekroj, Przeglad, Rzeczpospolita, Polityka, Новая Польша...

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #53 dnia: Lutego 16, 2017, 04:37:06 pm »
Kochany Wiktorze,
1. Po pierwsze myślę, że w tak Pomnikowym Dziele (tworzenie pełnej bibliografii Mistrza) mogliby Ci pomóc inni, opracowując - podług uzgodnionych z Tobą standardów - oddzielne archiwa "pod kątem", a wyniki tej kwerendy mógłbyś sukcesywnie i po dubeltowej kontroli włączać do swojego Monumentu.
2. Po drugie, rozmawiałem ze Zwierzchnością, i ona nie widzi żadnych przeszkód w sfinansowaniu kwerendalnego dostępu osobie/osobom, które miałyby ochotę robić "po pierwsze".
3. Pan Skrzat sugeruje, byśmy na Forum omówili rozmaite aspekty takiej kwerendy, i myślę,że niniejszy wątek zapoczątkowany przez Ol  nadawałby się doskonale.
Serdeczności :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #54 dnia: Lutego 16, 2017, 07:00:06 pm »
1. Po pierwsze myślę, że w tak Pomnikowym Dziele (tworzenie pełnej bibliografii Mistrza) mogliby Ci pomóc inni,
W związku z tym wybieram się w przyszłym tygodniu do Biblioteki Śląskiej - mają mikrofilmy z archiwalnymi wydaniami Gazety.
Cytuj
2. Po drugie, rozmawiałem ze Zwierzchnością, i ona nie widzi żadnych przeszkód w sfinansowaniu kwerendalnego dostępu osobie/osobom, które miałyby ochotę robić "po pierwsze".
To byłoby super wyjście - zwłaszcza, że kilka brakujących lemologowi linek - namierzyłam w archiwum. Oszczędziłoby to przeglądania mikrofilmów, robienia zdjęć itp.
Nie mówiąc o możliwości czytania:)
Cytuj
3. Pan Skrzat sugeruje, byśmy na Forum omówili rozmaite aspekty takiej kwerendy, i myślę,że niniejszy wątek zapoczątkowany przez Ol  nadawałby się doskonale.
To chciałam zrobić :)
Nawet myślę, że  - później - doedytuję do pierwszej wiadomości informacje rozsiane w różnych postach, by były zebrane jak w wątku bibliotecznym.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #55 dnia: Lutego 16, 2017, 07:40:01 pm »
Chętnie zgłoszę się do tej pracy. olka, inicjatywa Twoja, dlatego - uznając w Tobie szefową tego projektu - proszę: przydziel mi robotę (z różnych powodów raczej zdalną, wirtualną) jaką uznasz za stosowne ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #56 dnia: Lutego 16, 2017, 09:24:46 pm »
Co o tym pomyśle - doLemowego przeszukiwania archiwów przez Innych - myśli Lemolog? Warto za to się wziąć, czy nie? Jeśli tak - to do czego powinniśmy dążyć, jaką formalną postać nadawać wynikom takich kwerend (jak powinny wyglądać przykładowe rekordy bibliograficzne)?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #57 dnia: Lutego 16, 2017, 09:38:58 pm »
1. Po pierwsze myślę, że w tak Pomnikowym Dziele (tworzenie pełnej bibliografii Mistrza) mogliby Ci pomóc inni, opracowując - podług uzgodnionych z Tobą standardów - oddzielne archiwa "pod kątem", a wyniki tej kwerendy mógłbyś sukcesywnie i po dubeltowej kontroli włączać do swojego Monumentu.
2. Po drugie, rozmawiałem ze Zwierzchnością, i ona nie widzi żadnych przeszkód w sfinansowaniu kwerendalnego dostępu osobie/osobom, które miałyby ochotę robić "po pierwsze".
3. Pan Skrzat sugeruje, byśmy na Forum omówili rozmaite aspekty takiej kwerendy, i myślę,że niniejszy wątek zapoczątkowany przez Ol  nadawałby się doskonale.

W sprawie tworzenia pelnej bibliografii Mistrza zaloze specjalny watek-temat na tym forum,
w ktorym poinformuje, co juz jest, co jeszcze jest potrzebne, teorie i praktyke calej tej sprawy, plan pracy i inne...
Mysle, ze duzo o czym trzeba bedzie podyskutowac...

A ten zalozony przez Ole temat niech gra role biblioteki, zawierajacej linki na artykuly-felietony-wywiady Stanislawa Lema, ktore sa dostepne w Internecie na roznych site'ach, w tym czasopismow... Biblioteki, umozliwiajacej zapoznanie z publicystycznej tworczoscia Pisarza-Filozofa. Bo wydane zbiory jego artykulow (Wejscie na orbite, Rosprawy i szkice, Dziury w calym, Lube czasy, Tajemnica chinskiego pokoju + Bomba megabitowa = Moloch, Moj poglad na literature, Sex Wars, DyLEMaty, Krotkie zwarcia, Planeta Lema) - to duzo, ale daleko nie wszystko z jego publicystyczno-filozoficznego dziedzictwa....


« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2017, 08:03:53 am wysłana przez lemolog »

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #58 dnia: Lutego 16, 2017, 09:49:55 pm »
Do biblioteki:
Lem S., Wiara i wiedza. - Bez dogmatu, 1998, Nr.36, s.5,10.
http://www.humanizm.net.pl/lemst.html

ze Stanisławem Lemem ... o wiedzy i ignorancji. Wywiad
http://mateusz.pl/rozmowy/lem.htm

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Felietony Lema
« Odpowiedź #59 dnia: Lutego 17, 2017, 10:16:51 am »
Pytanie praktyczne i konkretne do Lemologa: jak powinien wyglądać wzorcowy rekord bibliograficzny? Najlepiej podaj przykład :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )