Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 447620 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1005 dnia: Stycznia 05, 2020, 07:17:09 pm »
Ja, komunista

Od ursynowskich przyjaciół-sąsiadów, którzy na wszelki wypadek zastrzegli sobie anonimowość, mogłem pożyczyć fenomenalne dzieło pod tytułem „Polska Rzeczywiście Ludowa”, czyli PRL. W Sylwestra czytałem je do drugiej w nocy i zrozumiałem, że od dziecka byłem zaprzałym komunistą.
To jest opowieść o historii Polski w latach wojenno-teraźniejszych, czyli „Od Jałty do Października’56” oraz (drugi tom) „Od Gierka do Jaruzelskiego”.
W tej rymowanej narracji IPN nie ma racji. Moje wrażenia są takie, jakbym przeglądał własny życiowy pamiętnik. Dwa razy po 300 stronic. Mówią tam (najzwięźlejsze streszczenie), że PRL nie była czarną dziurą. O, Jezu!
Fascynujące wszystko…
Ludzi rozumnych i dobrych (więc i otwartych na inne poglądy) serdecznie zachęcam do lektury i polemik.
http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=6187

pjes (20:15): trzysta wyświetleń w ciągu doby - to jest miara forumowego zainteresowania. Kto ma więcej?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 05, 2020, 09:16:33 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1006 dnia: Stycznia 06, 2020, 09:08:29 pm »
[20:08:29] Co się tyczy Iranu/Iraq, to jest żywcem ucieleśniony Mistrz, który przewidywał obezludnienie starć zbrojnych. Ponad państwowymi granicami (archaizm) leci martwy dron, strzela martwą rakietą i tak spala żywego człowieka, że jego szczątki można poznać tylko po częściach niepalnych.

R.

[20:10:31] dopisek słowa "szczątki", wykazany precyzyjnie przez silnik (« Ostatnia zmiana: Dzisiaj o 20:10:31 wysłana przez Stanisław Remuszko »
godzina, minuta, sekunda) przez silnik forum

[20:20:18] Odrębny post: >>>Co do niezauważalnej modyfikacji, to bym silnikowo przedłużył jej możliwy czas do pięciu minut<<<

R.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 07, 2020, 12:08:19 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1007 dnia: Stycznia 07, 2020, 12:36:15 am »
Uprzejmie zawiadamiam zainteresowanych, że w mym poprzednim poście po pierwszej zielonej literce "R" wstukany przeze mnie fragment powinien wyglądać nie tak jak wygląda, lecz tak jak niżej:

[20:10:31] dopisek słowa "szczątki", wykazany precyzyjnie przez silnik (« Ostatnia zmiana: Dzisiaj o 20:10:31 wysłana przez Stanisław Remuszko »

[20:20:18] Następny, zupełnie odrębny post: >>>Co do niezauważalnej modyfikacji, to bym silnikowo przedłużył jej możliwy czas do pięciu minut<<<

Ten post nie zachował odrębności, tylko został sklejony z poprzednim, przez co moi wierni czytelnicy stracili możliwość zorientowania się, że między postem pierwszym a "szczątkową" poprawką upłynęły zaledwie 2 minuty i 2 sekundy. Dlatego ponawiam wytłuszczony postulat. 

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1008 dnia: Stycznia 07, 2020, 05:31:01 pm »
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25574049,nie-zyje-krzysztof-leski-podejrzany-o-zabojstwo-24-latek-mieszkal.html

Dla mnie - wstrząs.
 
Jedyny ze znanych mi dziennikarzy, który został zamordowany.

Pierwszy raz ujrzałem go na parterze GUS, chyba równo 31 lat temu. Szykowały się obrady Okrągłego Stołu. a Krzysztof miał na piersi dużą demonstracyjną plakietkę niezrelegalizowanej wówczas "Solidarności". Takim go zapamiętałem.
 
Potem spotykaliśmy się w pomieszczeniach remotowanego żłobka przy Iwickiej, gdzie mieściła się pierwsza redakcja nowo powstałej "Gazety Wyborczej", a potem, w późniejszych latach dziewięćdziesiątych, w różnych instytucjach na konferencjach prasowych. Był bardzo sprawny, wystukiwał on-line sprawozdania na laptopie. Był też bardzo młody.
 
Niepojęta tragedia.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1009 dnia: Stycznia 07, 2020, 09:02:58 pm »
"O muzyce", to jest najpopularniejszy (twarde statystyki) oraz najmerytoryczniejszy forumowy wątek związany z Mistrzem :-)

R.

Pjes: ale może się mylę. 800 wyświetleń w ciągu trzech dób. Kto ma więcej?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 07, 2020, 09:10:35 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1010 dnia: Stycznia 08, 2020, 12:48:49 pm »
W konkursie zwanym Lemoniadą omówiono dziewięć dzieł Mistrza (wymieniam nie po kolei i z pamięci): Bajki Robotów + Cyberiada, Wizja lokalna, Dzienniki Gwiazdowe, Golem XIV, Kongres Futurolo, Głos Pana, Fiasko, Katar, Pokój na Ziemi. Te a nie inne zostały wybrane wyłącznie wskutek mych upodobań i ograniczonej wiedzy (niektórych dzieł Lema w ogóle nie czytałem).

Teraz widzę informację skrzata o wydaniu sześciu książek dotychczas nie przełożonych na angielski

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1460.msg79655#msg79655

Moje pytanie brzmi: czy któryś z w. w. „Lemoniadowych” tomów nie wyszedł dotychczas po angielsku? Może Lemolog będzie wiedział?

R.

[12:00] pjes: gdyby doszło do dziesiątej "Lemoniady", to które dzieło Mistrza powinno stać się jej tematem? Można wymienić nie więcej niż trzy tytuły :-)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2020, 12:59:32 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1011 dnia: Stycznia 08, 2020, 02:37:14 pm »
Ze względu na okrągłą rocznicę wbrew sobie wskazałbym Solaris, natomiast serce podpowiada Niezwyciężonego.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1012 dnia: Stycznia 08, 2020, 04:55:09 pm »
Warszawa, 8 stycznia 2020


P.T.
Komisja Kultury
Sejm RP


W przyszłym, 2021 roku przypada setna rocznica urodzin wybitnego Polaka, pisarza i myśliciela Stanisława Lema.

Stanisław Lem jest wyraziście najpopularniejszym współczesnym polskim autorem w skali światowej. Świadczy o tym liczba przekładów jego dzieł: dobrze ponad tysiąc. Potem jest długo długo nic, a potem następni w rankingu, którzy mają przekładów dwa-trzy RAZY mniej – Kapuścińscy, Mrożki, Gombrowicze, Miłosze, Szymborskie...

Innymi słowy, Stanisław Lem jest naszym wyjątkowo wyjątkowym Dobrem Narodowym. Uprzejmie proszę – jako obywatel, który wychował się na Lemie – aby Komisja przedłożyła Sejmowi propozycję nazwania roku 2021 Rokiem Stanisława Lema.

Z głębokim respektem


(nagłówki, iwokacje, podpisy, edycje)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1013 dnia: Stycznia 08, 2020, 05:42:25 pm »
@ ogólny użytek

Szanowny Panie,

pod poniższymi linkami znajdzie Pan opublikowane raporty z badań. Obawiam się, że nie zawierają wzmianek dotyczących bezpośrednio Stanisława Lema, ale może za to dostarczą inspiracji do kolejnych publikacji i kierunków poszukiwań. O innych źródłach i miejscach, w których może Pan znaleźć przydatne informacje jeszcze pomyślę.

https://ksiegarnia.bn.org.pl/431/Stan-czytelnictwa-w-Polsce-w-2017-roku.html

https://ksiegarnia.bn.org.pl/418/Stan-czytelnictwa-w-Polsce-w-2016-roku.html

https://ksiegarnia.bn.org.pl/397/Stan-czytelnictwa-w-Polsce-w-2015-roku-wstepne-wyniki.html

Odezwał się Pan do mnie w dobrym momencie - i tak czeka nas dużo pracy analitycznej przy publikacji kolejnego raportu - specjalnie dla Pana przyjrzymy się bliżej obecności Lema i wyłuskamy go z tysięcy wymienionych książek. Proszę się jednak liczyć z tym, że potrwa to kilka miesięcy oraz nie spodziewać zbyt wiele - gusty i zainteresowanie czytelnicze są w coraz większym stopniu podsycane ekranizacjami filmowymi, serialami i grami (oraz nagrodami). W konfrontacji z Sapkowskim czy Tokarczuk, nie wspominając o  Żulczyku i Mrozie obecne grono czytelników Lema może mieć dość wąski i elitarny charakter.

Podaję linki do instytucji, które dostarczą Panu wiedzy o rynku książki:
Instytut Książki (ten z Krakowa, nie z BN): instytutksiazki.pl
Polska Izba Książki:  pik.org.pl
Biblioteka Analiz:  rynek-ksiazki.pl

W międzyczasie, może Pan również śledzić obecność i społeczny odbiór książek Lema w portalach społecznościowych takich jak
Lubimy czytać:  https://lubimyczytac.pl/autor/54/stanislaw-lem

Łączę wyrazy szacunku,
Izabela Koryś

Kierownik
Pracownia Bibliotekoznawstwa

Instytut Książki i Czytelnictwa
tel.  22 608 24 27
i.korys@bn.org.pl

Biblioteka Narodowa

al. Niepodległości 213   |   02-086 Warszawa
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1014 dnia: Stycznia 09, 2020, 11:46:34 am »
Ze względu na okrągłą rocznicę wbrew sobie wskazałbym Solaris, natomiast serce podpowiada Niezwyciężonego.
Desejm.
Solaris aż się prosi rocznicowo, a Niezwyciężony - na deser - teraz i tak wokół niego sporo się dzieje: komiks, gra...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1015 dnia: Stycznia 09, 2020, 01:57:04 pm »
Wyprzedzenie pięciodniowe:

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1528.msg79443#msg79443

Prorok Lucek

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1016 dnia: Stycznia 10, 2020, 01:54:53 pm »
Polemizując z pewnym forumowiczem, zajrzałem do historii niniejszego wątku, i tak mnie ona wciągnęła, że przy "upadłym" prezydenckim projekcie referendum z 2018 roku przyszło mi do głowy, że Senat powinien teraz jak najszybciej wystąpić z referendalną inicjatywą ustawodawczą, niemal przepisując kilka kardynalnych ówczesnych propozycji pytań.

Patrz: https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg73401#msg73401

Co zrobiłby PAD? Wybory tuż-tuż (10 maja 2020). Sprzeciwić się własnym pytaniom - źle. Poprzeć wraży Senat - jeszcze gorzej. A tu już Sejm nie ma nic do gadania, jeśli PAD by chciał (art. 125 ust. 2 Konstytucji). 

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1017 dnia: Stycznia 10, 2020, 07:24:54 pm »
[wysłane dziś listem poleconym; poczta strasznie zdrożała]

Warszawa, 10 stycznia 2020

Pan Marszałek
Tomasz Grodzki
Senat RP

Wielce Szanowny Panie Marszałku, dzień dobry.

Jako obywatel, uważam, że Senat powinien jak najszybciej wystąpić z inicjatywą przeprowadzenia ważnego ustrojowego referendum (art. 118 oraz 125 ust. 2 Konstytucji), opartego gotowcu, czyli na odrzuconej przez poprzedni Senat w 2018 roku wiadomej propozycji tego samego prezydenta RP. Dostrzegam polityczne okoliczności.

Nie mówię, że pytania powinny być identyczne oraz że powinno ich być tyle samo. Sądzę, że powinno być ich mniej i powinny być nieco prostsze, a samo referendum powinno być przeprowadzone wraz z wyborami prezydenckimi, które – na mój nos – odbędą się za cztery miesiące, w niedzielę 10 maja.

Jako emerytowany dziennikarz i socjometra, uprzejmie deklaruję swą merytoryczną pomoc, jeśli ten pomysł Państwa by zainteresował.

Z głębokim respektem i dobrymi życzeniami

Stanisław Remuszko

[nagłówki, edycje]

[21:03] pjes: w życiu nie widziałem hasła w wiki, które tak absolutnie nic pewnego nie mówiłoby o sprawie, jak hasło o wujku. https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Alzheimera
« Ostatnia zmiana: Stycznia 10, 2020, 10:02:39 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1018 dnia: Stycznia 11, 2020, 12:38:45 pm »
I. Moje trzy grosze tragiczne:

Irańczycy przyznali się bez bicia po kilkudziesięciu weryfikacyjnych godzinach, Amerykanie po kilkudziesięciu dniach. To jest różnica kultur i odpowiedzialności.

22 lata temu Amerykanie zestrzelili przez pomyłkę (przynajmniej tak twierdzili) irański samolot z prawie 300 pasażerami na pokładzie. Wszyscy zginęli. Informuje o tym wczorajsza "Rzeczpospolita":
https://www.rp.pl/Katastrofy/200119916-Jak-w-1988-roku-zestrzelono-iranski-samolot-pasazerski.html
Amerykanie nie przyznawali się do winy przez bodaj miesiąc, ale może lepiej będzie, gdy ktoś poda precyzyjny link z datą.

Następnie bywało różnie. Trzy przykłady:
- Do dziś nie ma prokuratorskiego oskarżenia ani wyroku sądu w sprawie śmierci pana Litwinienki w 2006 roku..
- Do dziś nie ma prokuratorskiego oskarżenia w sprawie MH-17 z 2014 roku..
- Nadal absolutnie nic urzędowo nie wiadomo w sprawie rzekomego otrucia pana Skripala w 2018 roku.
Owszem, jest mnóstwo rusofobicznych medialnych fejków. Ale nic ponadto.

Trudno bić Persom brawo za to, że zachowali się honorowo i zgodnie z prawdą. Tak wprawdzie powinien zachować się każdy, ale każdy tak się nie zachowuje. Każdy kręci do ostatka.

Stanisław Remuszko
remuszko@gmail.com, 504-830-131

II. Moje trzy grosze lemoniadowe:

Szanowni Państwo Lemolubowie,

Od dra Rafała Sworsta - szefa krakowskiego Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema - dowiedziałem się (moje interpretacyjne streszczenie), że w bieżącym roku Ogród gruntownie zmienia swe oblicze, co oznacza gigantyczne prace organizacyjno-inwestycyjno-logistyczne, nie wspominając o takich drobiazgach, jak prawo (przetargi) czy finanse (milijony).
 
Oznacza to również, że w bieżącym roku Lemoniady nie będzie. Nie wykluczone, że taka X jubileuszowa Lemoniada zostanie przygotowana na rok przyszły, gdy będziemy świętować setną rocznicę urodzin Mistrza.

Od razu też mówię, że najpewniejszym tematem tej ewentualnej jubileuszowej Lemoniady byłaby powieść "Niezwyciężony", którą ponoć właśnie wydaje sławny MIT (MAT lub MUT), a zdjęcia okładek są tu: https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/stanislaw-lem-nowe-wydanie-ksiazek-mistrza-science-fiction/wslxj6m,ddf42670

Można już zacząć studiować!

Pozdrawiam serdecznie i z respektem :-)

Stanisław Remuszko
remuszko@gmail.com, +22 641-7190
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #1019 dnia: Stycznia 11, 2020, 01:58:34 pm »
Jedni i drudzy nie przyznawali się pokąd byli do tego zmuszeni. Na Iran szybciej były kwity. Kultura jest tu w obu przypadkach jedna: knajacka. Zresztą dokładnie taką samą prezentowali Rosjanie, kiedy w 1983 roku zestrzelili, już poza przestrzenią powietrzną ZSRR, cywilnego boeinga Koran Air, który niechcący ją naruszył (o ile pamiętam coś 250 ofiar). Nie ma zarzutów za MH-17? https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2342643,Po-nitce-do-Kremla-Etapowe-sledztwo-miedzynarodowe-ws-zestrzelenia-boeinga-MH17-nad-okupowanymi-terytoriami-Ukrainy . Nic nie wiadomo o Skripalu? Odlatujecie Remuszko, odlatujecie... Pamiętajcie, jak urwie się sznurek  - nie dacie rady wrócić.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 11, 2020, 03:33:25 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).