Polski > Lemosfera

2021: Rok Lema

<< < (49/53) > >>

Q:
W "Esensji" o "Pokoju na Ziemi":
https://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=31473

Tu znów czepnę się zdania "Jego mózg został w niewyjaśniony sposób podzielony na funkcjonujące niezależnie dwie osobowości" - bo przecież sposób ten jest wyjaśniony, Gazzaniga się kłania.

ps. Przy czym widzę, że pojawiające się na łamach "E." teksty są reprintami ;) wcześniejszych wpisów z bloga autora:
http://plejbekpisze.blogspot.com/search/label/Stanisław%20Lem

Q:
A to esensyjna redakcyjna debata lemologiczna ;) (temat: "Bajki robotów/Cyberiada"):
https://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=31501

olkapolka:
Rok 2021 ogłoszono Rokiem Stanisława Lema. Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej zorganizowano wystawę zatytułowaną "Pokrętny Geniusz: Stanisław Lem 1921-2006".

Na wystawie zaprezentowano gazety i czasopisma dostępne w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie (MBP w Koninie). Na łamach prasy możemy odnaleźć sylwetkę i dorobek literacki znakomitego pisarza. Wystawione materiały podzielono na siedem działów:
1. Pisarz, myśliciel, człowiek – zagadnienia ogólne.
2. Skłonny do wyznań – wywiady.
3. Literacki Wszechświat – powieści w odcinkach na łamach prasy oraz audiobooki.
4. Świat według Lema – felietony, rozmyślania.
5. Zrozumieć Lema – analiza twórczości.
6. Niełatwe interpretacje sceniczne.
7. Lem sfilmowany.

https://www.konin.pl/index.php/jeden-news-1432/stanislaw-lem-pokretny-geniusz.html

Q:
Kolejna inicjatywa lokalna:

Miłośnicy zarówno fantastyki jak i fantastycznej literatury sobotnie popołudnie spędzili w Muzeum Historycznym Skierniewic. Tam właśnie zagościła „LEMoniada” – skierniewicki kongres futurologiczny, impreza poświęcona Stanisławowi Lemowi w związku z obchodami roku pisarza.

Wszyscy przybyli mieli okazję uczestniczyć w dwóch panelach dyskusyjnych poświęconych twórczości Stanisława Lema prowadzonych przez Annę Traut-Seligę, szefową Cechu Fantastyki SkierCon – jednego z organizatorów wydarzenia. W rozmowach o pisarzu-wizjonerze uczestniczyli goście: literaturoznawcy: Marta Kładź-Kocot i Anna Lewicka – obie panie są jednocześnie pisarkami oraz Mirosław Gołuński; Piotr Firek z Politechniki Warszawskiej – reprezentował w panelu nauki ścisłe a także Marcin Przybyłek, autor powieści fantastyczno-naukowych, z wykształcenia lekarz.
W przerwach pomiędzy panelami uczestnicy mieli okazję posłuchać muzyki na żywo generowanej przez skierniewicki kolektyw ZATHRA, podziwiać prace artystów Pracowni Galeria 105 z cyklu „Planeta LEM” oraz skorzystać z games-roomu, gdzie organizatorzy zgromadzili kilkanaście gier planszowych o tematyce nawiązującej do myśli przewodniej kongresu.
A spragnieni – nie tylko intelektualnej stymulacji, lecz tak zwyczajnie – mogli skosztować przepysznej… lemoniady.
https://skierniewice.naszemiasto.pl/lemoniada-do-myslenia-wydarzenie-poswiecone-stanislawowi/ar/c1-8513323

olkapolka:
Na rzymskim uniwersytecie La Sapienza rozpocznie się dziś trzydniowa impreza "Galaktyka Lema". Współorganizuje ją Instytut Polski w Rzymie.
Rano na uniwersytecie La Sapienza zaplanowano między innymi konferencję naukowców polskich i włoskich pod tytułem "Stanisław Lem: wczoraj, dziś i jutro", a także odczyty "Lem a filozofia przypadku" orz "Swift i Lem".
Po południu w Instytucie Polskim doktor Agnieszka Gajewska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu będzie miała wykład pod tytułem "Pokonać lęk, opowiedzieć Zagładę. Wątki autobiograficzne w prozie Stanisława Lema".
Otwarta zostanie wystawa prac wybitnego krakowskiego grafika i scenografa, który ilustrował powieści pisarza, pod tytułem "Zwierzyniec Lema według Daniela Mroza".W kolejnych dniach odbędą się projekcje filmów opartych na prozie Lema - "Solaris" Andrieja Tarkowskiego i "Przekładaniec" Andrzeja Wajdy.
https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2833905,Konferencje-wyklady-i-wystawa-ilustracji-W-Rzymie-rusza-Galaktyka-Lema

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej