Polski > Prezentacje maturalne

[M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.

<< < (2/130) > >>

Rachel:
Witam :)

--- Cytuj ---Akcja filmu rozgrywa się w brudnym, przeludnionym mieście XXI wieku. Nie ma tu miejsca na uczucia. Każdy dzień w tym miejscu to walka o przetrwanie Policjant Rick Deckard specjalizuje się w ściganiu i zabijaniu anddroidów - człekokształtnych robotów, przeznaczonych do ciężkich prac, którym nie wolno przebywać na Ziemi.
--- Koniec cytatu ---


Zacznę od tego, że nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że w "Blade Runner" nie ma miejsca na uczucia.
Ten obraz od początku do końca aż kipi od emocji głównych bohaterów.
Ja wiem, że w wielu filmach SF faktycznie postacie może wyglądają jak człekokształtne robociki, ale nie powiesz mi chyba, że Rachel nie prezentuje się jak prawdziwa kobieta z krwi i kości i jeszcze na dodatek jest niesamowicie sentymentalna i wrażliwa ;)

Zgadzam się z moimi przedmówcami, ja też wykreśliłabym z Twojej pracy fragment o "Szewcach". Jakoś zupełnie nie widzę w tym związku z tematem. Cytat Wałęsy, jakby nie patrzeć bardzo obrazowy i znany przez wszystkich, ale też jakoś znalazł się tu chyba trochę przez przypadek.

Dziwię się czemu nie siągnąłeś po żadną z pozycji Lema.
Sądzę, że na komisji zrobiłoby to wrażenie ;D
Gorąco polecam "Powrót z Gwiazd" jego autorstwa.
Dla mnie jedna z ważniejszych książek, dokładnie i bardzo obrazowo przedstawiająca wizję przyszłego świata.
Dużo w niej również rozważań na temat istoty człowieczeństwa i szukania swego miejsca w zupełnie nowej rzeczywistości.
Philip.K.Dick napisał idealnie pasującą do tego tematu książkę, a mianowicie "Raport Mniejszości". Jesli nie czytałeś, to pewnie widziałeś film na niej oparty.

Zgodze się, że twórcy SF nie kreślą przed nami różowej przyszłości, nie mniej jednak w większości filmów i książek mamy bohaterów walczących w imię swoich uczuć i przekonań. Ludzi, którzy starają się zachować swoje człowieczeństwo, albo w przypadku replikantów je w sobie odnaleźć i pielęgnować.

Cieszę się, że podzieliłeś się z nami zarysem swojej pracy, to naprawdę bardzo wyjatkowe i chwalebne zachowanie.
Życzę Ci powodzenia, dużo pewności siebie i będę trzymać kciuki.

Pozdrawiam słonecznie
:)

Gacek07:
Dzięki za wasze wypowiedzi. Widzę,że bardzo poważnie mnie potraktowaliście. Przede wszystkim podeszliście do tego tematu bardzo fachowo,a takiego podejścia zabraknie komisji. Wydaje mi się,ze jużo tym wspominałem. Część błędów popełniłem celowo(nie twierdze,ze wszystkie bo to byłby narcyzm:). Blade Runner'a potraktowałem bardzo po macoszemu ponieważ jest to temat rzeka i na podstawie tylko tego filmu można byłoby stworzyc prace( tak jak np. o 1984).
Obiecuje po maturze podzielić się z wami moimi "prawdziwymi" spostrzeżeniami na temat Łowcy Adroidów. Jak już pisałem. Celowo naściemniałem,zeby nie wprowadzać zamętu. Dla komisji to będzie jeden kit czy android to to samo co replikant . Co do Lema. Mam w bibliografii Kongres futurologiczny przy którym świetnie się bawiłem. Nie zaimponowałem polonistce wyborem tej pozycji - w mojej szkole Lem nie jest popularny wśród polonistek :)
Szewców wybrałem własnie pod komisje - jedyna lektura o której będą mieli pojęcie :)
Zmieniłem fragment o nich. Teraz wygląda to tak:

Gacek07:
Mechanizacja życia może być przyczyną niwelacji społecznej i psychologicznej, a po śmierci indywidualizmu pozostanie wszechwładna szarość i tępy biurokratyzm przywódców bez twarzy, a nawet nazwiska. Taką wizje świata przyszłości kreuje Witkacy w swoim ostatnim dramacie &#8211; Szewcy. Stanisław Witkiewicz zainspirowany wydarzeniami w Rosji w latach 30 XX wieku stworzył apokaliptyczną wizję przyszłości. według Witkacego, w cywilizacji pełni zawsze praca i panujące w społeczeństwie stosunki wewnętrzne. Cały obraz przemian opisanych w tym dramacie ma charakter groteskowy. Każdy kolejny przewrót zbliża świat do szarości, nudy, braku idei. Dlatego w Szewcach po ostatniej rewolucji pojawia się napis nuda i nuda coraz gorsza.
Szewcy to najbardziej pesymistyczna ze sztuk Witkacego. Pisarz ukazuje w dramacie, że ostateczną konsekwencją przejęcia władzy przez proletariat jest zlikwidowanie wszystkiego, co było przedtem i stworzenie nowej klasy, która szybko zastąpi poprzednią na szczycie drabiny społecznej.
Proroctwa Witkacego mają charakter apokalipsy dokonującej się( nie ma religii, sztuki, filozofii) &#8211; tworzy on wizje społeczeństwa manekinów, automatów pozbawionych wszelkiej indywidualności i funkcjonujących w realiach rzeczywistości totalitarnej. W tej katastroficznej wizji przyszłości można odnaleźć proroctwo II Wojny Światowej. Witkacy nie akceptuje żadnego ze swych bohaterów, dlatego wszystkim każe zdążać do zagłady. Zaskakujące jest zakończenie sztuki, które nie pozostawia żadnej furtki i jest ostateczne.
Barierą dla rewolucji jest sprawiedliwa hierarchizacja społeczeństwa, bez której państwo nie może prawidłowo funkcjonować. Ważne jest by każdy równy był wobec prawa i był wolny. Inaczej możemy doprowadzić do sytuacji opisanej w Szewcach.

Gacek07:
Przyznaje się poszedłem momentami na łątwiznę,ale obiecuję wypowiedziec się na temat Blade Runnera szerzej zaraz po maturze:)
Wypowiedź Lecha Wałeśy uzyta jest nie przez przypadek. Obrazuje ona dwójmyślenie bardzo dobrze więc,zeby nie wchodzić w głębsze tłumaczenia użyłem jej :D
Raport mniejszości oglądałem, imho średni film. Przeczytam po maturach książkę :)
Jeszcze raz dzięki za konstruktywną krytykę. Napewno część waszych wskazówek znajdzie odzwierciedlenie w wersji finalnej:) Nie tyczy się to Łowcy ponieważ nie chce brnąc w ten temat póki co :)
Nexus>> Tłumaczenie mam z wersji telewizyjnej. Swego czasu nagrałem z telewizji :)

Terminus:
A ja widzę związek Szefcuf z tematem. Ale z drugiej strony, jak przeczytałem że w Blade Runner nie ma uczuć, to miałem taki moment, w ktorym, jak to śpiewa Bono: Cartoon Network turns into the news...

Ale spoko, fajna Tfoja praca yest. Byndzie piontka.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej