Polski > Lemosfera

Lem w szkole

<< < (2/29) > >>

Q:

--- Cytat: maziek w Luty 09, 2015, 09:05:32 pm ---Czyli jeszcze może ktoś czyta Lema
--- Koniec cytatu ---

Może uściślijmy: czyta Lema inaczej niż przywołani np. w tym tekście ;):
http://andsol.blox.pl/2009/01/Polskie-pieklo-czyli-jak-czytac-S-F.html

Ale ogólnie zgadzam się: super sprawa :). (I też jestem ciekaw kto się kryje.)

Lem w szkole:
Niestety Lem nie jest ulubionym twórcą dzisiejszej młodzieży. W gimnazjum niektóre opowiadania  z „Bajek robotów” i „Cyberiady” są lekturami, ale czytają je bez wielkiego entuzjazmu. Szkolny zespół teatralny przygotował kilka spektakli , do których scenariusze powstały na podstawie treści tych lektur. Taka forma  przekazywania twórczości Lema bardziej im się podoba.  Chcą uczestniczyć  w powstawaniu spektaklu, pracować nad własnym wizerunkiem, dyskutować o scenariuszu. Na przykład zbudować maszynę Klapaucjusza i dołożyć wścibskiemu Trurlowi :)

http://zso-kowary.pl/obraz.php?obr=9968

http://www.zso-kowary.pl/obraz.php?obr=9965

olkapolka:

--- Cytat: Stanisław Remuszko w Luty 09, 2015, 09:31:30 pm ---W mej szacownej grubej teczce "Lem"
--- Koniec cytatu ---
Natychmiast zdeponuj tę teczkę w jakimś sejfie. Tylko nie zapomnij szyfru;)
Oczywiście też się cieszę, że nasz patron został tak uhonorowany. Mam nadzieję, że w parze ze sztandarami idzie lektura;)
Hm...ja zdążyłam przeczytać - zanim Lem w  szkole zniknął ten post - że wpisy na forum redaguje nauczyciel wosu, filozofii i etyki (chyba taka kolejność?:).
Ja oczywiście utknęłam na tym fragmenciku z laudatio:
Nauka to wielka przygoda człowieka, ale zamiast się nią zachwycać, powinniśmy dzięki nauce dostrzec nasze niedoskonałości. Nie wystarczy jednak zająć pozycję malkontenta, który cały swój intelektualny wysiłek zużywa na narzekanie na marność ludzkiej kondycji moralnej i intelektualnej. Podobnie jak Dostojewski Lem radzi nam szukać w sobie nadziei na realizację tego, czemu zaprzecza intelekt. Jest w tym tęsknota do duchowości i jest w tym szacunek dla człowieka. Szacunek, który nie jest nagrodą (rasa ludzka nie zasługuje na jakąkolwiek nagrodę), jest to szacunek dla człowieka za to, że stać go na krytyczną samoocenę i wysiłek intelektualnej podróży.
:)

Ups - widzę, że mój post się nieco zdezaktualizował;)

olkapolka:

--- Cytat: Lem w szkole w Luty 11, 2015, 12:14:22 pm ---Szkolny zespół teatralny przygotował kilka spektakli , do których scenariusze powstały na podstawie treści tych lektur. Taka forma  przekazywania twórczości Lema bardziej im się podoba.  Chcą uczestniczyć  w powstawaniu spektaklu, pracować nad własnym wizerunkiem, dyskutować o scenariuszu. Na przykład zbudować maszynę Klapaucjusza i dołożyć wścibskiemu Trurlowi :)
--- Koniec cytatu ---
Niemniej - żeby przygotować spektakl - musieli chyba przeczytać Cyberiadę?;)
Że później chcą coś zrobić z przeczytanym - to chyba dobrze:)

Poza tym - fakt, iż interesuje się tym jeno garstka z kółka teatralnego - pasuje.
Przecież Lem nigdy nie był producentem bestsellerów SF dla każdego.
I raczej nie ma sensu oczekiwać, że to się zmieni.
Zwłaszcza, ze samo czytanie (jakichkolwiek książek) staje się niszowe:)

Lem w szkole:
Rzeczywiście tłumów nie ma, co wcale nas nie zniechęca. W wywiadzie dla prof. Beresia Lem powiedział, że gdyby z jego książek miała przetrwać w kulturze tylko jedna, to niech to będzie „Cyberiada”. Po postu staramy się, aby słońce nad tym dziełem nigdy nie zaszło. Mamy także Lema w wersji patriotycznej.
 
https://www.youtube.com/watch?v=HQGzSE7Rhuo

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej