Polski > Lemosfera

Lem w szkole

<< < (29/30) > >>

liv:
Takoż stosowne wyrazy dla Kowarskich!  :)
Trzymając się żanru miodkowego.

--- Cytuj ---Ale - spróbowałam posłuchać prof. Miodka i napotkałam pewną trudność. Intonacyjną? Jakbym mszy słuchała...albo przynajmniej kazania - taka melodia a la ksiądz...czy tylko ja tak słyszę? By covid nie tylko węch i smak, ale i słuch...atakował? :-\

--- Koniec cytatu ---
Jeszcze całego nie posłuchałem. A co? Nie słyszałaś go wcześniej? On tak zawsze... teatralnie. Na tym zresztą, jak mniemam, zbudował swą popularność medialną. Ok...może wiekiem bardziejszy...osunął się w melodyszcze. Już bardziej operowe...operetkowe? Tobie, że kościelne?  Trójmiodek wytrawny douszny (Figaro, Figarooo, Figarooooł! ;) )

--- Cytat: Lieber Augustin w Września 29, 2021, 09:46:40 pm ---A oto fragment z wykładu prof. Miodka, który zwrócił moją uwagę:

"I pomysły słowotwórcze:
Kocisko ześlizgnęło się do kotkiszcza...
Tworzy się "kotkiszcze" od "kota"...
Kocisko ześlizgnęło się do kotkiszka...do kotkiszcza i na amen je wyparzyło. Rozłożyło się to kocisko na kocian sody."
(14:27)

No nie wiem. Otwieram Korzenie i czytam:
Wazelinary: Przypisują to naszemu sockotowi, Marfaszy. Kocisko ześlizgnęło się do kotliszcza...
Literówka w notatkach pana profesora, czy jak? ???
--- Koniec cytatu ---
Rajt - celna uwaga.
Wtedy kotliszcze od "kotła" w które to kot ten się obsunąłwszy.
Tylko czy ten "kocian" nie wystapił gdzieś jeszcze...w czymś bardziej oficjalnym...coś mi się omerta w głowie.  :-\

Lieber Augustin:

--- Cytat: liv w Września 29, 2021, 10:20:07 pm ---Takoż stosowne wyrazy dla Kowarskich!  :)

--- Koniec cytatu ---
Dołączam się :)


--- Cytuj ---Wtedy kotliszcze od "kotła" w które to kot ten się obsunąłwszy.
--- Koniec cytatu ---
Niewątpliwie. To kotliszcze, moim zdaniem, jest wystylizowaniem na język rosyjski. Kotliszcze = duży, olbrzymi kocioł, jak дом > домище, сапог > сапожище, itp.

--- Cytuj ---Tylko czy ten "kocian" nie wystapił gdzieś jeszcze...w czymś bardziej oficjalnym...coś mi się omerta w głowie.  :-\
--- Koniec cytatu ---
Wystąpił, a jakże :)
Mały Pyzio, ten, co fruwa odrzutowo i mówi f zamiast p (flaneta zamiast planeta, ale za to - spodnie planelowe), wrzucił - teraz się dopiero okazało - kota do zbiornika z sodą, która pochłania nam dwutlenek węgla. Biedne kocisko rozłożyło się na dwukocian sody.
(Podróż dwudziesta ósma)

Q:

--- Cytat: Lieber Augustin w Września 29, 2021, 10:45:50 pm ---
--- Cytat: liv w Września 29, 2021, 10:20:07 pm ---Takoż stosowne wyrazy dla Kowarskich!  :)

--- Koniec cytatu ---
Dołączam się :)
--- Koniec cytatu ---

I ja ;).


--- Cytat: Lieber Augustin w Września 29, 2021, 10:45:50 pm ---
--- Cytat: liv w Września 29, 2021, 10:20:07 pm ---Tylko czy ten "kocian" nie wystapił gdzieś jeszcze...w czymś bardziej oficjalnym...coś mi się omerta w głowie.  :-\
--- Koniec cytatu ---
Wystąpił, a jakże :)
Mały Pyzio, ten, co fruwa odrzutowo i mówi f zamiast p (flaneta zamiast planeta, ale za to - spodnie planelowe), wrzucił - teraz się dopiero okazało - kota do zbiornika z sodą, która pochłania nam dwutlenek węgla. Biedne kocisko rozłożyło się na dwukocian sody.
(Podróż dwudziesta ósma)

--- Koniec cytatu ---

Macie pamięć :). Sprawdziłem szybko "Kongres...", do którego taka substancja b. by pasowała, jako środek dla chcących odczuwać przyjemności kohabitacji z Feli(k)sem ca(c)tusem, i miałem właśnie raportować, że ni ma. A tu jest, i to w Tichym, tylko gdzie indziej.

Edit:
Wedle życzenia - reszta dyskusji poszła do "Poradni językowej":
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1609.msg89413#msg89413

Lem w szkole:
Choć imię Stanisława Lema nosi dopiero od 14, nasza szkoła istnieje już 70 lat! Z tej okazji 29 października spotkaliśmy się z ludźmi związanymi z liceum i wspierającymi je. Zaczęliśmy od spektaklu "Wielkie lanie 2021" opartego na "Bajkach robotów", a wyreżyserowanego przez nauczyciela wosu, geografii i etyki Adama Walesiaka. W role aktorów wcielili się uczniowie i nauczyciele ZSO.  Po przemówieniu dyrektora Janusza Tymińskiego oraz prezentacji dziejów szkoły przez nauczyciela historii i języka angielskiego Grzegorza Schmidta rozpoczęła się część nieoficjalna - rozmowy i spacery korytarzami "starej" szkoły. Goście z rozrzewnieniem wymieniali się wspomnieniami, odnajdując się na  starych fotografiach prezentowanych w holu.

Galeria zdjęć: https://www.lem.zso-kowary.pl/album/#photos:album:86

Artykuł w lokalnej prasie: https://www.jelonka.com/czworka-krasicki-lem-to-juz-70-lat-100706


Q:
No, proszę jak prosto przerobić ucznia-aktora amatora na Trurla/Klapaucjusza - wystarczy podkoszulek ze stosownym napisem ;).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej