Polski > Prezentacje maturalne

Poszukiwanie tematu, ale nie maturalnego.

<< < (2/3) > >>

Heronika:
Co do pytanie co już przeczytałam (nie wiem czy ujmę wszystko, mogę parę pominąć):
-Solaris
-Maska
-Biblioteka XXI wieku
-Eden
-Bajki robotów
-Szpital przemienienia
-Opowieści o pilocie Pirxie
-Opowiadania wybrane - trudno wymienić wszystkie, przeczytałam dwa zbiory opowiadań
-Kongres futurologiczny
Aktualnie czytam Dialogi a potem Cyberiada.

Q:
@sosnus


--- Cytat: sosnus w Czerwca 05, 2014, 04:12:08 am ---Znalazłem ciekawy pomysł na prezentację, ale mój temat uniemożliwił mi pełną realizację tego tak, jak bym chciał.
Mam na myśli to, że Lem pisząc o kosmitach, maszynach (i ludziach także) chciał nam przedstawić swoje własne przemyślenia na temat przede wszystkim SAMYCH ludzi. By spojrzeć na coś obiektywnie, trzeba na to spojrzeć będąc że tak powiem na zewnątrz tego wszystkiego.
--- Koniec cytatu ---

Zgodzę się i nie zgodzę. Z jednej strony Lem - owszem - patrzy na ludzi/ludzkość - właśnie z zewnątrz niejako, można powiedzieć w sposób bardziej obiektywny. (I podzielam Twój zachwyt nad tym, ciesząc się jednocześnie, że to zauważasz i potrafisz nazwać.)

Z drugiej... nie wiem czy Twoje założenie, że przede wszystkim nie nadaje się raczej do skontrowania snautową ironią o szukaniu luster. Czy "Nowa Kosmogonia" jest o człowieku?

@Heronika


--- Cytat: Heronika w Czerwca 05, 2014, 10:52:19 am ---Co do pytanie co już przeczytałam (nie wiem czy ujmę wszystko, mogę parę pominąć)
--- Koniec cytatu ---

Patrząc na listę Twoich lektur i styl jakim piszesz mam dziwne wrażenie, że dasz sobie radę i bez podpowiedzi ;). Niemniej... jeśli aspekty kulturowe, to proponuję "Wizję lokalną", podpartą "Kongresem..." i "Powrotem z gwiazd". Wiem, wmuszam ;) Ci dwa nowe tytuły, ale na bazie akurat tej triady da się o kulturze długo i namiętnie.
Sięgnij też jeszcze raz do "Edenu" i przypatrz się temu co wiadomo/przypuszcza się o społeczności Dubeltów.
Na deser może być jeszcze "Pamiętnik znaleziony w wannie", przynajmniej wstęp, podważający święte dogmaty kapitalizmu. (Podczas gdy resztą "Pamiętnika..." da się komparatywnie z Kafką i "Kosmosem" Gombrowicza... Też humanistycznie.)

liv:

--- Cytat: Q w Czerwca 04, 2014, 05:41:59 pm ---Kiedy uważam, że śmiała prostota tytułu "Będę mówić o Lemie", przy odpowiednim tematu potraktowaniu zła wcale nie jest.

--- Koniec cytatu ---
Też tak się pomyślało...coś ala twarze, e lepiej będzie "oblicza" Lema ( coby jednak jakiś element ściślactwa  ;) ).
Wtedy akurat...taki MISH-MASH wyszedłby.  8)
Znaczy On jako;
- pisarz beletrysta (naturalistyczny i fantastyczny), eseista, poetess
- literacki krytyk
- prognozista ten tam, tfu..turysta.
- wymyślacz słów i niektórych innych rzeczy
- filozof lukrecjanista
- rysownik grafik
- chyba nie tańczył i  nie śpiewał, więc dość - ale pewnie jeszcze coś.

Stanisław Remuszko:
Ja bym poprzestał na Golemie XIV.
vosbm

NEXUS6:
Heroinka, dorzuc do tego co czytalas Dzienniki Gwiazdowe, Wizje Lokalna, Golema, Bombe Megabitowa, Swiat na Krawedzi, i mozesz sie brac z problemem za bary.
Chcesz sie skupic na kulturowych kwestiach, a nie na technicznych. W "Summie" Lem porownywal ewolucje naturalna z technologiczna, mozesz wiec np. porownac ewolucje  technologiczna cywilizacji, ktora moze prowadzic tez do autoewolucji biologicznej, ktora wymusza ewolucje, a moze nawet juz rewolucje kulturalna, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Dosc ambitne, ale chcialas... Dzienniki Gwiazdowe, Cyberiada (koniecznie z Edukacja Cyfrania), Wizja Lokalna, Eden, cos sie jeszcze znajdzie.
Albo :
Sprzezenie zwrotne pomiedzy ewolucja technologiczna, a ewolucja kultury i wartosci oraz ich wzajemne sie wzmacnianie.
Rozwazania na temat istoty szczescia i dobra, ich praktycznych rozwiazan i ich skutkow na poziomie jednostek i spoleczenstw.
Fantomatyka w szerokim, lemowym ujeciu, tzn. chemiczna, elektroniczna, jej wspolczesny wymiar (portale spolecznosciowe, gry, media ) ich skutki w spoleczenstwie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej