Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 551849 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1590 dnia: Maja 31, 2020, 04:32:48 pm »
Nie muszę. Musi to na Rusi, a w Polsce jak kto chce!

Mówiąc zaś serio, Pan rozważa dwa warianty mojej (rzekomej) opinii o "czasownikach dokonanych". Jednak z całą pewnością w kwizie nie wyrażałem żadnej opinii o "czasownikach dokonanych". Proszę łaskawie sprawdzić:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=823.msg81624#msg81624

BTW: takie czasowniki z definicji nie maja czasu teraźniejszego, jak się przed chwilą dowiedziałem: https://pl.wiktionary.org/wiki/czasownik_dokonany

"wy" oczywiście jest przedrostkiem, ale chyba nie zawsze. To chyba zależy od kontekstu. Gdyby zawsze, to "jść" albo samo "ł" (głoska) musiałby coś znaczyć, a - na mój rozum - nic nie znaczy :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1591 dnia: Maja 31, 2020, 04:50:32 pm »
Mam nowy kwiz: ile liter ma najdłuższa sylaba? Nie wolno zaglądać do internatu!!!

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1592 dnia: Sierpnia 24, 2020, 09:26:50 am »
Cofnę się o dwie strony, do sprawy sputnikowego Kwaśniewskiego, bo szukając czego innego napatoczyłem się na tekst o nim, zdobny zdjęciem portretowym:
https://pl.sputniknews.com/spoleczenstwo/2019092111079475-aleksander-kwasniewski-juz-w-rosji-wybiera-sie-do-soczi/
Stanowczo, nie wygląda jak nasz Olo.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1593 dnia: Sierpnia 24, 2020, 12:29:35 pm »
Nowe pytanie. https://forum.lem.pl/index.php?topic=823.msg82055#msg82055 i poprzednie. Kto obrażony zamilkł?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1594 dnia: Sierpnia 24, 2020, 08:23:44 pm »
7 liter (sylaba). Szczoch. Albo szczosz.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1595 dnia: Sierpnia 24, 2020, 08:51:12 pm »
Może wrzeszcz?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1596 dnia: Sierpnia 24, 2020, 08:59:36 pm »
Pokonałeś mnie :( . Sczyszcz też.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1597 dnia: Sierpnia 24, 2020, 10:03:35 pm »
Marne pojęcie o twórczości Mistrza :-(
Odpowiedź: lord Popper.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1598 dnia: Sierpnia 26, 2020, 05:22:35 pm »
Chrząszcz. 9 liter. Sam nie wymyśliłem, tylko wiem od prof. Mjotka.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1599 dnia: Sierpnia 27, 2020, 09:03:08 am »
Jak Mjotka to chrzonszcz - wygrałem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1600 dnia: Sierpnia 27, 2020, 11:01:02 am »
Jako założyciel wątku uprzejmie informuję zainteresowanych, że w kwizowych rozstrzygnięciach liczą się tylko słowa słownikowe istniejące w słownikach PWN, o tym zaś, kto wygrał, demokratycznie decyduję JA.

R.

@ maziek
Z troską przyjacielską i doadminowym szacunkiem ostrzegam, że zostało Ci tylko pół tysiąca wpisów przewagi...
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 27, 2020, 12:56:25 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1601 dnia: Listopada 14, 2020, 02:55:39 pm »
Paradoks jest opisany tutaj:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_Monty%E2%80%99ego_Halla

Pierwszy raz w życiu zetknąłem się z tak wielkim dyskomfortem psychicznym, jakim jest logiczna aprobata dla dwóch rozumowań: jednego (tego z wiki) i drugiego (intuicyjnego), które prowadzą wszakże do dwóch skrajnie przeciwnych wniosków.

Po otwarciu pustego pudełka (i - dla prostoty - usunięcia go z pola widzenia),  w zabawie pozostają dwa pudełka zamknięte. Jedno z tych dwóch pudełek jest puste, w drugim znajduje się nagroda. Gracz ma wskazać pudełko z nagrodą. Jakie jest prawdopodobieństwo trafienia?
 
Liczba zdarzeń sprzyjających = 1. Liczba zdarzeń możliwych = 2. P = ½? Oczywiście tak.

Jednak zadanie (i pytanie) brzmi inaczej.Brzmi tak jak w wikipedycznym haśle. Mianowicie: jeśli przed otwarciem pustego pudełka gracz wskazał pudełko, które zamierza otworzyć, to czy po otwarciu pustego pudełka powinien zmienić swój pierwotny wybór żeby zwiększyć szanse trafienia?

Sądziłem, że taka ewentualna zmiana nie ma żadnego wpływu.

Okazuje się, że powinien zmienić! Szansa na sukces rośnie wtedy dwukrotnie!!!   

R.

Jako ciekawostkę dodam, że z umysłowej rozpaczy wymyśliłem rzecz szaloną, czyli poniekąd fizyczną weryfikację problemu matematycznego. [Opis doświadczenia pomijam, ale - z górnej pojęciowej półki - uważam nadal, że o prawdziwości KAŻDEJ teorii (hipotezy) decyduje ostatecznie doświadczenie fizyczne].

Otóż okazało się, że już ktoś wcześniej wpadł na taki pomysł. To symulowane doświadczenie fizyczne (kilka tysięcy losowych prób) dowodzi, że ja się mylę, a rację ma wiki. Wskutek zamiany - prawdopodobieństwo rośnie z początkowej 1/3 do 2/3.
 
Temu argumentowi już nie podskoczę. Nadal nie pojmuję, ale wierzę reszcie świata oraz wybitnemu tzokowi, który mi wyniki tego myślowego eksperymentu podał na tacy:

https://medium.com/swlh/simulate-the-monty-hall-problem-using-python-7b76b943640e

Trudno, muszę się z tym swoim niedorozwiniętym rozumem pogodzić.

Praktyczne skutki mej umysłowej POGODY są takie, że gdyby stawką była jakaś istotna kwota, obstawiłbym zmienione pudełko :-)   
« Ostatnia zmiana: Listopada 15, 2020, 01:34:44 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1602 dnia: Listopada 16, 2020, 06:40:50 pm »
Z tą praktyczną pogodą jest tak jak z racjonalnym napitym: jeśli kolejny raz słyszysz od współbiesiadników, żeś się urżnął, to nie upieraj się, że jesteś trzeźwy, tylko połóż się do łóżka :-)

R.

325 318
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1603 dnia: Listopada 19, 2020, 01:59:22 pm »
Oto niesamowite zjawisko psychiczne i społeczne, które opisano tutaj:

https://pl.qaz.wiki/wiki/Monty_Hall_problem

Wprawdzie do rzetelności wikipedii miewam poważne zastrzeżenia, ale tylko w odniesieniu do historii i polityki. Konkretnie: wierzę, że fakty przedstawione pod TYM linkiem są prawdziwe.

Zadałem sobie miły trud lektury, i widzę, że znalazłem się w podwójnie dobrym towarzystwie intelektualnym. Taki wniosek wypływa z mej wiary/przekonania, że ta część ludzkości, która lubi rozwiązywanie łamigłówek, jest umysłowo sprawniejsza od reszty.

Fenomen sygnalizowanego na wstępie zjawiska psychospołecznego polega na NIEMOŻNOŚCI ZROZUMIENIA relacji prostych, lecz całkowicie sprzecznych z naszą całą ludzką intuicją.

Wikipedysta z niejaką lubością podaje, że taką myślową indolencję wykazały - i to na piśmie! - setki, tysiące i dziesiątki tysięcy osób z owej wyższej półki, wśród nich autorytety światowej klasy, doktorzy matematyki i zawodowi autorzy rubryk łamigłówkowych!!! O niewinnym prostym paradoksie rozpisywała się w różnych krajach prasa fachowa i ogólnoinformacyjna. Debata, zdaje się, trwa.

Żeby rozstrzygnąć, kto ma słuszność, poważni ludzie przeprowadzili nawet wielotysięczną "fizyczną symulację" doświadczenia!!!

Na koniec: sam naprzód znalazłem się w licznej grupie "błędasów", ale po jakimś czasie pojąłem, ufff.... Jak rzekłby profesor Dońda, cognovi naturam rerum...

[325 812]
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

kamilecdewilec

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1604 dnia: Stycznia 11, 2021, 05:03:36 pm »
Ciekawe zagadki logiczne na inteligencje:https://logicznezagadki.pl/zagadki-logiczne-na-inteligencje/