Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1169483 razy)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2520 dnia: Lipca 15, 2015, 09:25:43 pm »
@Term
Cytuj
Po drugie, zarówno "żarliwość" jak i "fanatyzm" to objawy schorzeń, i wszyscy oni tak samo potrzebują pomocy.
Mowisz jak prawdziwy chrzescijanin  :)
Cytuj
Primo, nie ma sposobu, by zwycięstwo militarne i sukces ewolucyjny umieścić w jednym zdaniu i umotywować to czymkolwiek więcej, niż tylko względami retorycznymi. Sprawy te są bardzo od siebie odległe.
To zalezy od okolicznosci. Jesli przegrani ida pod noz, a wygrani kopuluja z kobietami swoimi i przegranych, to owszem, te sprawy sie zazebiaja.
Pomijajac juz fakt, ze w niektore religie jest wpisany pomysl na maxymalne rozmnazanie, a ateizmu, jakkolwiek by go nie definiowac i laczyc z innymi ideologiami, taki nakaz raczej nie obowiazuje.

@Ola
Opieralem sie na tym, co Dawkins mowil w pewnym wywiadzie, o tym wirusie i chodzilo mi glownie o jego ujecie religi jako czegos co nie jest wpisane w ludzka nature, tylko jest efektem ubocznym, zarazeniem zewnetrznym. Zreszta, Dawkins sam sobie czasem zaprzecza, bo raz mowi ze jest 100% ateista i Boga nie ma na 100%, a gdzie indziej mowi, ze tylko na 99%. A jak sie juz mam go czepiac, to czasem zachowuje sie jak rozhisteryzowana baba (feministka) w czasie dyskusji, krzyczaca ze ja bija, kiedy slyszy opinie teistow i wyznawcow. No ale to nie watek o DAwkinsie, tylko o podlozu religii.
Przyszla mi do glowy jeszcze jedna przyczyna, z pewnoscia nader istotna, nie wiem czy Dawkins o tym pisal. Otoz patrzac na to jakie formy przybiera religia w starych, prymitywnych, jesli tak mozna by rzec, sppolecznosciach plemiennych, widzimy ze w kazdej (o ile mi wiadomo) wystepuje jakas wersja szamanizmu, nierozerwalnie zwiazana z zazywaniem substancji psychoaktywnych. W takich obrzedach uczestnicza wszyscy czlonkowie spolecznosci i wszyscy doznaja wrazen duchowych z tym zwiaznych. Zaiste, trudno byc osoba odrzucajaca mistycyzm i religijnosc majac do czynienia z takimi obrzedami na codzien. Trudno tez nie miec wtedy okreslonego sposobu myslenia i wybieganiu myslami, a co za tym idzie czynami, w "zaswiaty". Jednoczesnie wiele wskazuje na to, ze tak sie rzeczy maja od tysiecy, o ile nie dziesiatek tysiecy lat. Wystarczajaco dlugo, zeby stalo sie to ludzka natura.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2521 dnia: Lipca 16, 2015, 01:27:24 am »
Opieralem sie na tym, co Dawkins mowil w pewnym wywiadzie, o tym wirusie i chodzilo mi glownie o jego ujecie religi jako czegos co nie jest wpisane w ludzka nature, tylko jest efektem ubocznym, zarazeniem zewnetrznym.
Ja na książce.
Szczerze powiedziawszy zastanawiam się co rozumiesz pod nazwą: ludzka natura?;)
Ok - on mówi o wirusie - jasne, ale o wirusie (w cudzysłowie), który rozprzestrzenia się właśnie dlatego, że człowiek ma tak skonstruowaną psychę: skłonną do dualizmu (duch/ciało), teleologii (nadawania celowości życiu), myślenia życzeniowego itd.
Generalnie religię nazywa najczęściej "produktem ubocznym" (ale nie zewnętrznym). Np.:
Ogólnie teoria, że religia jest przypadkowym produktem ubocznym, efektem błędnego zastosowania mechanizmów z innych względów korzystnych, jest mi bardzo bliska. Jej szczegółowy kształt pozostaje oczywiście przedmiotem dyskusji, podobnie jak konkretne mechanizmy które mogłyby w tym wypadku działać.
(..)
Badania antropologów — choćby to, co opisywał Frazer w Złotej gałęzi — uświadomiły nam, jak olbrzymia jest różnorodność irracjonalnych ludzkich wierzeń. Gdy już któreś z nich zakorzeni się w określonej kulturze, trwa, ewoluuje i dzieli się na sposób bardzo przypominający biologiczną ewolucję.

Później o wiadomej teorii memów.
Cytuj
Zreszta, Dawkins sam sobie czasem zaprzecza, bo raz mowi ze jest 100% ateista i Boga nie ma na 100%, a gdzie indziej mowi, ze tylko na 99%. A jak sie juz mam go czepiac, to czasem zachowuje sie jak rozhisteryzowana baba (feministka) w czasie dyskusji, krzyczaca ze ja bija, kiedy slyszy opinie teistow i wyznawcow.
:D
Oj tam - czepiasz się tego 1% zawartości boga w bogu - jak księgowy;)
Nie mam pojęcia jak się zachowuje D. - szczerze powiedziawszy czytałam - nie słuchałam.
 
Cytuj
Jednoczesnie wiele wskazuje na to, ze tak sie rzeczy maja od tysiecy, o ile nie dziesiatek tysiecy lat. Wystarczajaco dlugo, zeby stalo sie to ludzka natura.
Ale co? Zażywanie substancji psychoaktywnych - ludzką naturą?;))
Ok - pewnie u zarania miało to znaczenie. Zwłaszcza dla szamana;)
Ale trudno utrzymać tezę, że te substancje wystarczą by wiara się umacniała.
Chociaż D. podaje przykład z 2006 ze stanu Nowy Meksyk, gdzie sąd orzekł, że wierzący z kościoła Centro Espirita Beneficiente Uniao do Vegetal (ufff...) mogą pić napar z tym:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dimetylotryptamina
bo to umożliwia im kontakt z bogiem.
Konkretnie taki napar:
http://naukadlazdrowia.pl/ayahuasca-globalnej-amazonskiej-wiosce
A po prostu - strach? Oswajanie strachów. Tych pomniejszych. I tego głównego - przed śmiercią? Takie podłoże.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2522 dnia: Lipca 16, 2015, 05:05:55 pm »
Mowisz jak prawdziwy chrzescijanin  :)
Miło słyszeć, choć nie tylko nim nie jestem, ale nawet nigdy nie byłem.

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2523 dnia: Lipca 16, 2015, 08:28:29 pm »
Cytuj
Szczerze powiedziawszy zastanawiam się co rozumiesz pod nazwą: ludzka natura?
Sposob myslenia, postrzegania swiata i siebie w nim, a nawet organizacje mozgu i wszystko co z tego wynika.
Cytuj
Badania antropologów — choćby to, co opisywał Frazer w Złotej gałęzi — uświadomiły nam, jak olbrzymia jest różnorodność irracjonalnych ludzkich wierzeń. Gdy już któreś z nich zakorzeni się w określonej kulturze, trwa, ewoluuje i dzieli się na sposób bardzo przypominający biologiczną ewolucję.
Później o wiadomej teorii memów.
No, jesli tak sprawe traktowac, czyli odnosnie poszczegolnych irracjonalnych rzeczy w ktore czlowiek potrafi wierzyc i metaforycznie potraktowac droge tych pomyslow przez czas i umysly, to mozna by sie zgodzic, z tym ze w wywiadzie przedstawil to inaczej zupelnie i odnosnie religi jako calosciowego zjawiska.
Cytuj
Ale co? Zażywanie substancji psychoaktywnych - ludzką naturą?;))
Ok - pewnie u zarania miało to znaczenie. Zwłaszcza dla szamana;)
Ale trudno utrzymać tezę, że te substancje wystarczą by wiara się umacniała.
Pamietaj, ze ja przedtawiam tutaj pewne luzne pomysly i hipotezy.
Tak, skoro wszedzie i zawsze ludzie uzywali substancji psychoaktywnych, to mozna przyjac ze jest to w ludzkiej naturze. Jak rowniez ze nie jest wykluczone ze po tysiacach lat uzywania ludzki mozg mogl sie w okreslony sposob zmienic pod ich wplywem. Np. jest w nas receptor nie sluzacy niczemu innemu jak tylko reagowaniu na THC. Przypadek?
Czy takie substancje wystarczaja do umacniania wiary? Po moim researchu wychodzi mi, ze zasadniczo nie mozna pozostac ateista majac za soba sesje DMT :), zwlaszcza jesli sa one polaczone z rytualami szamanskimi i sa czescia Twojej kultury i zycia codziennego. Musze sprobowac, moze sie nawroce.
Kto wie, moze przejscie przez etap religii bylo wrecz niezbedne, zeby moc w ogole rozwijac dalej myslenie abstrakcyjne. A moze wlasnie religia jest niemozliwym do unikniecia skutkiem tego myslenia. Co bylo pierwsze, kura czy jajko?
 Tak troche by the way, ostatnio trolluje moja znajoma muzulmanke, bo ma biedna ramadan. Przypomniala mi, ze nie tylko nie wolno im jesc, ale i nic pic od wschodu do zachodu. Teraz dzien trwa tutaj cos kolo 18h i bywalo naprawde goraco, wiec o ile bez zarcia  mozna sie w miare obejsc, o tyle bez wody organizm dostaje mocno po dupie. Z dnia na dzien wyglada coraz gorzej, ale wmawia sobie i mi, ze jest ok, choc widac ze jej glupio. Some people   ::)


tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2524 dnia: Lipca 16, 2015, 09:11:53 pm »
Cytuj
Jak rowniez ze nie jest wykluczone ze po tysiacach lat uzywania ludzki mozg mogl sie w okreslony sposob zmienic pod ich wplywem.
Wiadomo, że niektóre zwierzęta zażywają rośliny psychoaktywne (może grzyby też? nie wiem). Raczej to więc była koewolucja genów odpowiedzialnych za syntezę tych związków chemicznych i genów odpowiedzialnych za ich receptory. I raczej działo się to w czasach przedludzkich.

Cytuj
Np. jest w nas receptor nie sluzacy niczemu innemu jak tylko reagowaniu na THC. Przypadek?
To nie jest prawda... To by była ewolucyjna niemożliwość.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2525 dnia: Lipca 16, 2015, 09:19:25 pm »
Tzoku, Hokusie, nie dałoby sie jaśniej z tym receptorem i skrótowcem?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2526 dnia: Lipca 16, 2015, 09:49:41 pm »
Cytuj
Np. jest w nas receptor nie sluzacy niczemu innemu jak tylko reagowaniu na THC. Przypadek?
To nie jest prawda... To by była ewolucyjna niemożliwość.
Ups, pomylka, dzieki za skorygowanie. Mamy receptory reagujace na substancje wytwarzana w naszym organizmie, a THC wyglada dla receptora tak samo.
Cytuj
Cannabinoid receptors are activated by a neurotransmitter called anandamide. Like THC, anandamide is a cannabinoid, but one that your body makes. THC mimics the actions of anandamide, meaning that THC binds with cannabinoid receptors and activates neurons, which causes adverse effects on the mind and body.
Tethra Hydro Canabinol - substancja wystepujaca w marihuanie.
Cytuj
Wiadomo, że niektóre zwierzęta zażywają rośliny psychoaktywne (może grzyby też? nie wiem). Raczej to więc była koewolucja genów odpowiedzialnych za syntezę tych związków chemicznych i genów odpowiedzialnych za ich receptory. I raczej działo się to w czasach przedludzkich.
A dlaczego tylko przedludzkich? Przeciez ewolucja sie nie zatrzymuje.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2527 dnia: Lipca 16, 2015, 09:50:52 pm »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2528 dnia: Lipca 16, 2015, 09:57:08 pm »

Obudz w sobie zwierze! Calkiem dobry w smaku:

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2529 dnia: Lipca 16, 2015, 10:23:20 pm »
Ty, ale czemu te marabuty (?) nie dają se wszyję?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

berocheva

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2530 dnia: Lipca 16, 2015, 10:55:27 pm »
Nexus6: Potwierdzam, piłam Amarulę przebywając dwa lata temu u hostów-rodziny, która pochodziła z Zimbabwe i bardzo sobie ten trunek zachwalali ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2531 dnia: Lipca 16, 2015, 11:11:55 pm »
Marabuty przyszły już narąbane.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2532 dnia: Lipca 16, 2015, 11:15:13 pm »
Nexus6: Potwierdzam, piłam Amarulę przebywając dwa lata temu u hostów-rodziny, która pochodziła z Zimbabwe i bardzo sobie ten trunek zachwalali ;)
A normalnie w sklepach nie ma w Polsce?

berocheva

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2533 dnia: Lipca 16, 2015, 11:24:57 pm »
Cytuj
A normalnie w sklepach nie ma w Polsce?

Teraz jest praktycznie w każdym dobrze zaopatrzonym dziale monopolowym, ku mojemu zaskoczeniu pojawił się również w Auchan.

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2534 dnia: Lipca 16, 2015, 11:37:42 pm »
To taka owocowawa wersja Baileysa. Ja i tak tesknie za stara wersja fioletowego Bolsa, ktorego juz nie robia  :'(