Autor Wątek: [M] Pomoc w wyborze utworów Lema  (Przeczytany 24430 razy)

WhiteStar

  • Gość
[M] Pomoc w wyborze utworów Lema
« dnia: Marca 28, 2007, 04:34:34 pm »
Witam wszystkich.
Na mature postanowiłem przygotować taki temat prezentacji:
"Człowiek w cyberprzestrzeni. Kreacje świata przedstawionego w literaturze science - fiction. Omów na wybranych przykładach"
Niestety trochę za późno się za to zabrałem i nie jestem w stanie przeczytać np. 6 książek Lema i wybrać najodpowiedniejszych.
Bardzo bym prosił o jakąś pomoc odnośnie tego tematu. Wiem że jest tu wielu fanów literatury Lema jak i innych autorów i jesteście w stanie mi podać chodzciaż tytuły książek które waszym zdaniem będą najodpowiedniejsze.
Bardzo proszę o pomoc i pozdarwiam
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2015, 04:05:41 am wysłana przez Q »

draco_volantus

  • Gość
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 28, 2007, 05:10:58 pm »
Johny Mnemonic i Matrix  :D
A tak na poważnie to Lem nie pisał o cyberprzestrzeni.
Pierwszą książką o cyberprzestrzeni był bodajże Neuromancer Gibsona...

maziek

  • Gość
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 28, 2007, 05:53:31 pm »
A co to jest cyberprzestrzeń?

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 28, 2007, 06:55:05 pm »
Albo zle rozumiem pojecie albo

JAKTO NIE PISAL?!

(ps: szukaj->"cyberprzestrzen" a znajdziesz poprzedniego maturzyste ktoremu chyba nawet spis tresci z Summy na ten temat wklejalem...)

This user possesses the following skills:

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 28, 2007, 09:18:08 pm »
Cytuj
A co to jest cyberprzestrzeń?

No, maziek taki duży, dwa dzieci ma, a trzeba mu cyberprzestrzeń tłumaczyć...  ;D

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 28, 2007, 09:28:49 pm »
Doznałem dysonansu poznawczego, po którym wpadłem w rezonans wzdłużny zakończony katelepsją. Wydawało mi się, że Lem często pisał o cyberprzestrzeni, a nawet, jak sądzę, "wynalazł" ją. Aż tu nagle Draco powiedział, że wcale że nie... Nawet perystaltyka mi się zatrzymała! Do tej pory sądziłem, że mózgi elektronowe prof. Corcorana, stojące w zatęchłym laboratorium, na pordzewiałych półkach, żyjące wszystkie we wspólnym świecie (była tam piękna dziewczyna, która nie wiedziała, że umrze, jej ukochany...) żyły właśnie w cyberprzestrzeni. "Corcoran: co pan poczuje, panie Tichy, kiedy podrażnie ośrodek węchu w pańskim mózgu bodźcem elektrycznym identycznym z tym, jaki daje zapach goździka - Tichy: zapach goździka, oczywiście..." Ale...

To chyba wczesne lata 60-te... Cytaty z dna pamięci, może troszkę przekręcam...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 28, 2007, 10:24:52 pm »
Witaj WhiteStar,

Jak już napisał dzi przeczytaj Summa Technologiae a potem Bombę Megabitową.

CU
Deck

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 29, 2007, 04:11:39 am »
jest taka emotikonka na gg <glupek> koleś się bije młotkiem po głowie  :D
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 29, 2007, 09:55:38 am »
maziek: zgap po mnie i nie reaguj w ogole na posty draco, są losowe ;)

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 29, 2007, 10:33:21 am »
Uważam, że świetnie się nada opowiadanie TERMINUS. Krótkie a przecież traktuje właśnie o implementacji w sztuczny "elektronowy mózg" trzech istnień ludzkich, które wciąż walczą o życie... "Pratt, Pratt, odezwij się...."
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 29, 2007, 11:15:36 am »
Myślę sobie, że po prostu różnie interpretujecie znaczenie słowa "cyberprzestrzeń" - Draco rozumie cyberprzestrzeń w znaczeniu Neuromancera Gibsona, czyli: przestrzeń wirtualna, wytworzona przez komputery, w której można surfować "duchem", w sposób analogiczny do wędrowania po świecie rzeczywistym, w którym firewalle jawią się surferowi jako rzeczywiste zapory ogniowe broniące dostępu do chronionych danych itp. Przy czym zanurzenie w tej przestrzeni jest wyzwaniem, świadomie (i zwykle dla pieniędzy) podejmowanym przez bohatera

W takim znaczeniu Lem nie pisał o cyberprzestrzeni. Terminusa czy skrzynie Corcorana rzeczywiście można tu na siłę wcisnąć, ale moim zdaniem jest tu więcej różnic niż podobieństw:
 - w obu opowiadaniach Lema bohaterowie nie mają pojęcia, że nie są w świecie rzeczywistym - u Gibsona (i grona naśladowców) jest to świadome wejście w świat wirtualny;
- Corcoran Lema specjalnie oszukuje swoje twory i specjalnie buduje świat identyczny dla nich z naszym - cyberprzestrzeń Gibsona jest inna, "baśniowa", pokazana jako bardzo różna od rzeczywistości (świat "zamknięty" w zepsutym Terminusie nie jest opisany, ale śmiem mniemać z wypowiedzi astronautów, że także jest dla nich identyczny z rzeczywistym);
- sposoby działania w światach Lema są - co oczywiste - także identyczne z rzeczywistymi, u Gibsona tak nie jest...

No jeszcze:
"Cyberprzestrzeń - pojęcie początkowo używane w powieściach ojca cyberpunku Williama Gibsona na określenie przestrzeni wirtualnych, w których znajdowali się jego bohaterowie." - to WIKI, a to cały linek:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyberprzestrze%C5%84 , z odnośnikami do Gibsona, książek etc.

No i chyba jest to też odpowiedź, co przeczytać na prezentację :)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 29, 2007, 11:42:21 am »
Tez mysle ze na potrzeby prezentacji nalezaloby uznac "cyberprzestrzen" jako synonim "rzeczywistosci wirtualnej". I opowiedziec tez o tych watpliwosciach na samym poczatku prezentacji.

Polecalem juz Summe?

 :D

This user possesses the following skills:

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 29, 2007, 12:35:07 pm »
Cytuj
Doznałem dysonansu poznawczego, po którym wpadłem w rezonans wzdłużny zakończony katelepsją. Wydawało mi się, że Lem często pisał o cyberprzestrzeni, a nawet, jak sądzę, "wynalazł" ją. Aż tu nagle Draco powiedział, że wcale że nie... Nawet perystaltyka mi się zatrzymała! Do tej pory sądziłem, że mózgi elektronowe prof. Corcorana, stojące w zatęchłym laboratorium, na pordzewiałych półkach, żyjące wszystkie we wspólnym świecie (była tam piękna dziewczyna, która nie wiedziała, że umrze, jej ukochany...) żyły właśnie w cyberprzestrzeni. "Corcoran: co pan poczuje, panie Tichy, kiedy podrażnie ośrodek węchu w pańskim mózgu bodźcem elektrycznym identycznym z tym, jaki daje zapach goździka - Tichy: zapach goździka, oczywiście..." Ale...

To chyba wczesne lata 60-te... Cytaty z dna pamięci, może troszkę przekręcam...

Kurcze, gdzie jest to opowiadanie, bo kiedyś wpadłem na podobny pomysł i chętnie bym je przeczytał.

PS. od dziś możecie zwracać się do mnie "boski"  ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 29, 2007, 12:38:58 pm wysłana przez Bladyrunner »

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 29, 2007, 01:11:51 pm »
dubi dubi dum, majówczę
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Pomoc w wyborze utworów Lema
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 29, 2007, 01:17:41 pm »
Cytuj
Kurcze, gdzie jest to opowiadanie, bo kiedyś wpadłem na podobny pomysł i chętnie bym je przeczytał.
Bosski, odpowiem Ci merytorycznie z chałupy. Wydane w zbiorze opowiadań, muszę zajrzeć...

Co do cyberprzestrzeni i cyberpunku - przyznam się, że po 80 roku przestałem poza Lemem i kilkoma innymi czytać s-f - więc być może rozmowa ze mną jest rozmową o odrzutowcu z facetem, który jeszcze nie słyszał o pierwszym locie braci Wright. Tym niemniej nie widze specjalnej różnicy pomiędzy byciem w VR i świadomością, lub jej brakiem co do tego faktu. Co więcej natychmiast sobie myślę, że szafa ze snami z Cyberiady spreparowana przez Chytriana również świetnie by tu pasowała - szczególnie co do tej świadomości, czy jest się w realu czy w VR.

I jeszcze - nie wiem, czy tak to odbieracie - ale zawsze miałem poczucie, że Lem strasznie został pokarany za to, że nie pisał po angielsku - praktycznie żaden z jego neologizmów nie przedostał się do mowy potocznej, więc teraz ten pan Gibson i wielu innych spijają śmietankę za swoje matrixy czy cyberprzestrzenie (przeczytałem notatkę w wiki) a gdzież są nausznice, murkwie, zdalniki, mikropy, rozrządy grawimetryczne, bystra i... aniele
« Ostatnia zmiana: Marca 29, 2007, 01:52:25 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).