Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1125463 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2325 dnia: Stycznia 30, 2014, 05:25:45 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2326 dnia: Lutego 03, 2014, 11:38:54 pm »
...Księżyc.
Ma kształt litery D. Gdzie jest Słońce? Wiadomo, że na symetralnej. Lecz ja stoję na Ursynowskiej Ziemi i chcę wskazać mojej Kasi PALCEM, gdzie - w danym momencie - jest nasza Gwiazda. Mogę wskazać różne punkty pod horyzontem NA OSI, lecz po czym poznać, czy na symetralnej prostopadle, czy (na przykład) 30 stopni w prawo, a może 45? Czy to widać (mniej więcej), czy trzeba policzyć?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2327 dnia: Lutego 04, 2014, 10:02:20 am »
Poświęciłem poranną kawę i po naszkicowaniu stwierdzam, że z bardzo dobrą dokładnością Słońce jest w takiej odległości kątowej od Księżyca, jak dopełnienie do 90 stopni kąta, jaki ma płaszczyzna jego terminatora do linią łączącej go z obserwatorem. Tzn. w II fazie 45 stopni, w III 90 stopni itd. Wynika to z tego, że Księżyc z dobrym przybliżeniem jest "w punkcie Ziemi" a Słońce bardzo daleko - prawie 400 razy dalej. Za wiele to w praktyce nie daje, bo ocena jaki jest ten kąt (terminatora do obserwatora) jest jak mi się zdaje trudna w warunkach polowych, aczkolwiek można to sobie ustalić przed wyjściem z domu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2328 dnia: Lutego 04, 2014, 10:50:21 am »
Jedną ręką (z palcem wskazującym na końcu) celuję w Księżyc, drugą rękę wymierzam w orientacyjne położenie Słońca pod horyzontem. Jaki (mniej więcej) powinien być kąt między rękami? Jeśli widzimy Księżyc w II kwadrze, to znaczy, że jesteśmy w płaszczyźnie jego terminusa. Gdzie jest sun? Jaki kąt międzyręczny? Pićwierć?
s.
@ Maziek: serdeczne dzięki za Twój globalny (Księżyc, Ziemia, Słońce, moderacja) wysiłek umysłowy :-)
« Ostatnia zmiana: Lutego 04, 2014, 01:13:20 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2329 dnia: Lutego 04, 2014, 03:09:05 pm »
Ju łelkam. Sam nigdy nie iwme, która kwadra jest która, II kwadra to pełnia, tak jak piszesz to jest I kwadra - kąt międzyręczny 90 stopni.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2330 dnia: Lutego 04, 2014, 03:13:37 pm »
Pipół?
Doświadczenie sprzed chwili, gdy pół słońca było już pod horyzontem, mówi o jakichś 70 stopniach na oko.
sługa
vosbm
« Ostatnia zmiana: Lutego 04, 2014, 05:31:26 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2331 dnia: Lutego 05, 2014, 06:52:02 pm »
Coś dla miłośników jedynie słusznej wersji "Diuny":
http://io9.com/a-gallery-of-never-before-seen-concept-art-from-david-l-1511514839
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2332 dnia: Lutego 09, 2014, 09:33:37 am »
...i oglądam nadal NIESAMOWITY dwuminutowy straszny zjazd olimpijczyków w Soczi. Czegoś tak trudnego i fascynującego chyba jeszcze nie widziałem. TVP1.
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2333 dnia: Lutego 09, 2014, 03:56:57 pm »
Jako, że nie ma "Właśnie usłyszałem", powiedzmy, że doznałem zjawiska synestezji ;) i zobaczyłem jak Konrad Wągrowski z "Esensji" mówił różne oczywistości o ekranizacjach Lema:
http://www.polskieradio.pl/10/601/Artykul/936907,Stanislaw-Lem-ten-film-jest-dnem-dna-
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2334 dnia: Lutego 12, 2014, 09:33:00 pm »
Właśnie zobaczyłem, że zaraz po DWŚ świat był jeszcze w miarę normalny. Zapalanie znicza olimpijskiego igrzysk zimowych w St. Moritz w Szwajcarii w 1948 :) .

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2335 dnia: Lutego 12, 2014, 09:52:20 pm »
Mosz rycht (dobrze godom, Ol?)
Dwie kobity pędziły dziś ponad półtorej minuty w dół z prędkością ponad 100 km/h i wpadły na metę w tym samym czasie z dokładnością do 1/100 sekundy. Obie dostały kawałek ruskiego tombaku - i to pewnie fałszywego, bo jaki inny mógłby być, według uczuć Adasia do Władźki?
Dlatego należy ALBO przestawić stopery na 1/1000 sekundy ALBO zasadniczo zmienić cóś innego.
Ja optuję za drugim rozwiązaniem, bo dla mnie to jest już marny, ba, żaden sport. Gladiator przynajmniej nie dostawał kolacji, jeśli  nie zabił rywala...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2336 dnia: Lutego 12, 2014, 10:22:25 pm »
Od dawna powtarzam, że kontrola antydopingowa to czysta hipokryzja. To by w części rozwiązało sprawę Twojej 1/100. Choć moje zdjęcie miało nieco inny wydźwięk. W każdym razie ja co innego przede wszystkim widzę.

P.S. Kobity mknące w dół... proszę, te same igrzyska i kobieta mknąca w dół, aczkolwiek slalomem, więc wolniej. Kandahary, mam takie jeszcze w garażu na moich drugich porządnych nartach RYSY, jej narty już są okrawędziowane a co więcej jedzie na krawędzi a nie płasko - straszna technika i strasznie wyemancypowana kobita :) .

« Ostatnia zmiana: Lutego 12, 2014, 10:28:21 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2337 dnia: Lutego 12, 2014, 11:00:44 pm »
Co do poprzedniej foty: pacz Pan, a w takim samym naczyniu robie dziś hińszyzne. Tyż na gazie (choć bez rury). A tyn spawacz to mój dzadeczny wujek, Stanisław Moryc (z naszych), w każdym razie podobny, z tyłu chyba ciocia Salcia i mały Liwek...
Ty, a po czym poznać, że na drugiej focie to nie mój immiennik Marusarz? Wszystko Ci się gęderowo z babo kojarzy?
s.
« Ostatnia zmiana: Lutego 12, 2014, 11:09:31 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2338 dnia: Lutego 13, 2014, 09:20:16 am »
Ty dżenderze, po pupie i biuście poznać kobitę. To Andrea Mead, lat 15, za 4 lata w Oslo podwójna złota medalistka. Ale z Marusarzem się w St. Moritz pewno spotkała - startował w skokach. Musiała go uważać za 35-letniego dziadka :) . Tako rzecze Wiki.

Cala galeria: http://www.theatlantic.com/infocus/2014/02/looking-back-photos-from-the-first-12-winter-olympics/100679/
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2339 dnia: Lutego 19, 2014, 05:50:19 pm »
... stronę poświęconą Lemowi na Culture.pl:
http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-lem
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki