Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]  (Przeczytany 317371 razy)

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #60 dnia: Lutego 20, 2006, 02:10:00 pm »
Wyjdę trochę na przekór, bo mi się bardziej podobał właśnie "Maraton". Może to taki eksperyment pisarski z zupełnie innej beczki? Odskocznia od właściwej treści i próba napisania o czymś innym. Czasami fajnie jest skupić się na opowiedzeniu jakiegoś szczegółu - tutaj biegu - aby oddać to co ktoś może czuć podczas takiego wysiłku i o czym wówczas myśli. Muszę przyznać, że najpierw przyszła mi do głowy myśl, że może Stanisław Lem sam za młodu biegał sobie i dlatego się tak na tym skoncentrował. jednakże po wypowiedzi Terminusa przestało mi się tak wydawać :)

W każdym razie czytało mi się go o wiele ciekawiej niż "Pożegnanie". To drugie wydawało mi się zrobione bardziej na siłę. Jakby autor pomyślał sobie: "No dobrze, co prawda fajniej byłoby już przejść do głównej akcji, ale chyba wypada najpierw napisać coś o rozstaniu z Ziemią". W sumie nie dzieje się tam nic specjalnego. Bohater biega, odwiedza pomnik itd. Jedynie spotkanie ze znajomym ze studiów jest naprawdę fajne (pokazuje w taki realniejszy, a mniej przesycony symboliką sposób, rozterki głównego bohatera).

Ja odebrałem Annę jako taką "początkującą" dziewczynę naszego bohatera (też nie pamiętam jego imienia :D) i dla tego zarówno znajomość jak i pożegnanie były raczej zdawkowe.

Podsumowując: wciągnęło mnie. Będę kontynuował czytanie z przyjemnością

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #61 dnia: Lutego 20, 2006, 02:55:19 pm »
Cytuj

Gratuluje maratonu i jestem pełen podziwu...!


Zawsze możesz sam spróbować! Wystarczy z pół roku treningu, aby przebiec np. półmaraton, a może nawet i maraton. A wiek praktycznie rzecz biorąc nie gra roli. Wystarczy rzucić okiem na listy startowe, są tam ludzie od 18 do 70 lat. A i starsi się zdarzają.  

>Falcor: ja tu za żaden autorytet nie chcę robić, może i są tacy którzy biegną maraton w takim stylu jak 'bohater'. W końcu rekordziści świata, tacy, co to robią czasy około 2h, na pewno biegną właśnie tak twardo. ALE nie uwierzę, że do 20km oddychają tylko nosem ::)

Rachel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #62 dnia: Lutego 20, 2006, 04:56:50 pm »
Mi osobiście Maraton średnio przypadł do gustu, nawet zaczęłam podzielać opinię, że jest niepotrzebny, ale to kolejne rozdziały pokażą
Opis końcówki biegu wydał mi się jakiś zbyt patetyczny i taki zupełnie "na pokaz".
Dziewczynę bohatera rzeczywiście Lem potraktował z wielkim dystansem. Nie dowiadujemy się nic o jej uczuciach i ciężko nam obiektywnie ocenić ich rozstanie.
Można oczywiście pokusić się na stwierdzenie, że uczucie nie było zbyt silne itd.

Natomiast z całego rodziału podobało mi się jedno zdanie:
Jak dziwnymi drogami chadza rozwój ludzki! To, co żyjącym wydaje się często niezrozumiałe, pozorna gmatwanina posplatanych, sprzecznych mozliwości, w której poruszają się mozolnie, postepując naprzód i cofając się po błędach, potomkom ich - z perspektywy czasu - wydaje się oczywista koniecznością (...)

pirxowa

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #63 dnia: Lutego 20, 2006, 07:49:22 pm »
Cytuj
Natomiast z całego rodziału podobało mi się jedno zdanie:
Jak dziwnymi drogami chadza rozwój ludzki! To, co żyjącym wydaje się często niezrozumiałe, pozorna gmatwanina posplatanych, sprzecznych mozliwości, w której poruszają się mozolnie, postepując naprzód i cofając się po błędach, potomkom ich - z perspektywy czasu - wydaje się oczywista koniecznością (...)

A mnie się wydaje, że jest dokładnie na odwrót. Z perspektywy czasu widać, jak ludzkość kręci się tu i tam na ślepo, zamiast od razu wynaleźć to co trzeba...

Tamten tekst to typowy marksistowski bełkot. Na pewno podobał się krytykom - zwolennikom socrealizmu w literaturze. Właśnie marksizm twierdził, że historyczny rozwój społeczeństw rządzi się ścisłymi prawami, które cechują się "oczywistą koniecznością", a jakże. Czego społeczeństwa - uwikłane w ciekawe czasy - oczywiście nie zauważają, poza światłymi wizjonerami typu Lenin. Dopiero filozof-marksista może z perspektywy czasu spojrzeć w przeszłość i objaśnić nagle cudownie wyprostowane ścieżki ludzkości.

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #64 dnia: Lutego 20, 2006, 08:22:07 pm »
Racja.

Rachel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #65 dnia: Lutego 20, 2006, 09:50:05 pm »
Może ustalimy termin na kolejne dwa rodziały?
Pasuje Wam 27 lutego? :)
« Ostatnia zmiana: Lutego 20, 2006, 09:52:38 pm wysłana przez Rachel »

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #66 dnia: Lutego 20, 2006, 09:56:58 pm »
Pasuje

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

Rachel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #67 dnia: Lutego 20, 2006, 10:01:27 pm »
Cytuj
A mnie się wydaje, że jest dokładnie na odwrót. Z perspektywy czasu widać, jak ludzkość kręci się tu i tam na ślepo, zamiast od razu wynaleźć to co trzeba...  
 
Tamten tekst to typowy marksistowski bełkot. Na pewno podobał się krytykom - zwolennikom socrealizmu w literaturze. Właśnie marksizm twierdził, że historyczny rozwój społeczeństw rządzi się ścisłymi prawami, które cechują się "oczywistą koniecznością", a jakże. Czego społeczeństwa - uwikłane w ciekawe czasy - oczywiście nie zauważają, poza światłymi wizjonerami typu Lenin. Dopiero filozof-marksista może z perspektywy czasu spojrzeć w przeszłość i objaśnić nagle cudownie wyprostowane ścieżki ludzkości.


Hmmmm....

Ja zupełnie tego tak nie odbieram i nie zgadzam się z tym, co koleżanka napisała.
Nie mniej jendak każdy z Nas wszystko interpretuje czysto subiektywnie i ma to wiele dużych plusów, ponieważ pozwala nam poznać różne punkty widzenia ;)

Witek

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #68 dnia: Lutego 20, 2006, 10:16:16 pm »
Cytuj
Tamten tekst to typowy marksistowski bełkot. Na pewno podobał się krytykom - zwolennikom socrealizmu w literaturze. Właśnie marksizm twierdził, że historyczny rozwój społeczeństw rządzi się ścisłymi prawami, które cechują się "oczywistą koniecznością", a jakże. Czego społeczeństwa - uwikłane w ciekawe czasy - oczywiście nie zauważają, poza światłymi wizjonerami typu Lenin. Dopiero filozof-marksista może z perspektywy czasu spojrzeć w przeszłość i objaśnić nagle cudownie wyprostowane ścieżki ludzkości.


No, no. Zaczynam się zastanawiać, czy mnie ta książka nie wypaczy ideologicznie...;) zresztą co tam... i tak już czytałem.

Wracając do stoczni to to jakieś poważniejsze niedopatrzenie jest. No bo z jednak strony:

Cytuj
(...) Gea, pierwszy statek gwiazdowy, zbudowany w próżni międzyplanetarnej w odległości 180000 kilometrów od Ziemi (...)

a z drugiej strony:
Cytuj
Praca w stoczni toczyła się w stożku cienia rzucanego przez Ziemię


Chyba nie jest zbyt prosto pogodzić ze sobą te dwa fakty. Żeby utrzymać taką stocznię w stożku cienia Ziemi, musiała by ona znajdować się na orbicie o okresie obiegu wokół Ziemi równym okresowi obiegu Ziemi wokół Słońca i znaleźć się na prostej wyznaczonej przez Ziemię i Słońce tak, by Ziemia to Słońce zasłaniała. Zgadza się? Taka orbita jest przecież znacznie dalej niż Księżyc (który ma okres ok. 1/13 roku) a nie 180000 km?! No chyba, że była aktywnie na tak niskiej wysokości utrzymywana, ale w to nie uwierzę....

Witek

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #69 dnia: Lutego 20, 2006, 10:18:30 pm »
Cytuj
Może ustalimy termin na kolejne dwa rodziały?
Pasuje Wam 27 lutego? :)


Pasuje! :) Szczególnie, że już połowę tego planu przeczytałem.
BTW: Tam jest, wydaje mi się, kolejna nieścisłość związana z położeniem stoczni...

Witek

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #70 dnia: Lutego 20, 2006, 10:21:28 pm »
Cytuj
Zawsze możesz sam spróbować!


Nie no...biegać to ja biegałem (niestety w czasie przeszłym). Tak mniej więcej ćwierć-maraton - stąd mój podziw. Tylko czasu brak na więcej :(

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #71 dnia: Lutego 21, 2006, 01:20:14 am »
Cytuj

Nie no...biegać to ja biegałem (niestety w czasie przeszłym). Tak mniej więcej ćwierć-maraton - stąd mój podziw. Tylko czasu brak na więcej :(


No fakt - strażakiem się nie zostaje jak się nie umie biegać ::)
Tak trzymać.

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #72 dnia: Lutego 21, 2006, 01:24:43 am »
Cytuj
Może ustalimy termin na kolejne dwa rodziały?
Pasuje Wam 27 lutego? :)


Oczywiście, że tak; choć ja powiem jak to u mnie wygląda.
Przeczytanie dwóch rozdziałów zajmuje mi statystycznie z półtora godziny. Nie mam problemu znaleźć tego czasu w tydzień. Co więcej: znajduję go nawet na przeczytanie ich dwa razy (i w międzyczasie wrzucenie 250 stronicowej książki Clarke'a). Dlatego zazwyczaj jak mam przeczytać na 20-tego to czytam 19-tego po to, żeby nie zapomnieć ::)
Nie wyprzedzam, bo nie mam po co, książkę już kiedyś przeczytałem.

Niemniej - mówię jasno: uważam, że tempo to, choć bardzo powolne, jest niezłe. Przynajmniej można się skupić na tym, co się omawia, nie ma gonienia, i więcej osób zdąży przeczytać - wszyscy nadążają.

pirxowa

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #73 dnia: Lutego 21, 2006, 01:26:42 am »
Cytuj
Chyba nie jest zbyt prosto pogodzić ze sobą te dwa fakty. Żeby utrzymać taką stocznię w stożku cienia Ziemi...


E tam. Ona chwilowo mogła się znajdować w cieniu. Nie jest napisane, że cały czas.

Tylko wtedy jest druga sprawa: Ziemia ma średnicę 12 700 km, a stacja była w odległości 180 000 km. Żeby akurat znaleźć się w cieniu, to musieli przypadkiem utrafić na moment - jak z zaćmieniem Słońca...


Rachel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« Odpowiedź #74 dnia: Lutego 22, 2006, 12:21:39 pm »
Pożegnanie... na mnie zrobiło bardzi filmowe wrażenie. Odbieram je jako gotowy scenariusz.
Nasz bohater - tez nie wiem, jak mu na imię
stojąc u progu nowego życia żegna się ze swoim domem. W tym samym czasie jeszcze Święto Obalenia Granic
Chyba coś najbardziej naiwnego, co przeczytałam.

Spotkanie z przyjacielem z lat szkolnych i napawająca smutkiem chwila gdy nie mieli już o czym ze sobą rozmawiać.
A pięknym, ckliwym dopełnieniem ostatnie spotkanie z Anną, o której dowiadujemy się tylko tyle, że ma niebieskie oczy.
Czekam z niecierpliwością na dalszy ciag.