Autor Wątek: Poszukiwany, poszukiwana  (Przeczytany 4018 razy)

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Poszukiwany, poszukiwana
« dnia: Maja 25, 2020, 07:45:09 pm »
Poszukuję: 1. cytatu z Mistrza o współczesnym malarstwie (?). Pamiętam tyle, że rzecz dzieje się w muzeum, ktoś (Tichy? sam Mistrz?) ogląda eksponaty i myli pordzewiały zawór (drzwiczki?) do przewodu wentylacyjnego z obrazem (rzeźbą?), co ma świadczyć na niekorzyść sztuki nowoczesnej. Może ktoś, cuś? 2. Wstępu Mistrza do książki pt. Malarstwo i schizofrenia z 1975 roku. Może... Pełna nadziei .chmura.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Poszukiwany, poszukiwana
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 25, 2020, 07:51:02 pm »
Przeczytałem z namysłem, ale Ci nie pomogę. NIC mnię się nie kojarzy.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Poszukiwany, poszukiwana
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 25, 2020, 07:56:38 pm »
Wg mnie to jakiś felieton - o Lema własnych przeżyciach w muzeum współczesnym...przynajmniej tak mi się coś pamięta - poszukam.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Poszukiwany, poszukiwana
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 25, 2020, 08:01:34 pm »
Poszukuję: 1. cytatu z Mistrza o współczesnym malarstwie (?). Pamiętam tyle, że rzecz dzieje się w muzeum, ktoś (Tichy? sam Mistrz?) ogląda eksponaty i myli pordzewiały zawór (drzwiczki?) do przewodu wentylacyjnego z obrazem (rzeźbą?), co ma świadczyć na niekorzyść sztuki nowoczesnej. Może ktoś, cuś? 2. Wstępu Mistrza do książki pt. Malarstwo i schizofrenia z 1975 roku. Może... Pełna nadziei .chmura.
Wysoki Zamek, końcówka rozdzialu VI (WL, 1975) - u mnie strona 114.
Drzwiczki starego przewodu kominowego  ;D
« Ostatnia zmiana: Maja 25, 2020, 08:04:15 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Poszukiwany, poszukiwana
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 25, 2020, 08:05:21 pm »
Wg mnie to jakiś felieton

Mialaś na myśli ten (w Sieci szeroko obecny)?

"Jakiś rok temu dostałem ze Szwecji albumy z reprodukcjami dzieł On Kawary. Za jedno z jego większych osiągnięć poczytują serię kalendarzowych dat, wzbogaconych strzępami gazet z odpowiednich dni tygodnia i roku, telegramami „I am still alive”, które artysta wysyłał do znajomych, oraz fragmentami kołowego notatnika, gdzie notował, o której godzinie wstał z łóżka. Można takie dzieło wyszydzać, mówiąc, że skoro On Kawara jest konceptualistą, a koncepty bywają mądre i kretyńskie, nie ma żadnego powodu do uprzywilejowania tylko pierwszych. Ale nie chodzi mi wcale o to, żeby drwić. Sztuka zawsze miała ambicję czy nadzieję trwałości, starała się uwiecznić to, co ulotne, a teraz działa na własną zgubę. Artysta pracujący w duchu On Kawary tworzy dzieła, których żaden archeolog schylony nad wykopaliskami z naszego wieku nie będzie mógł rozpoznać jako dzieł sztuki, niczym nie będą się bowiem różniły od śmiecia."
https://studiowac.pl/15190/lekcja-1-jak-przygotowac-sie-do-testu/

Nie z muzeum, ale wrażenia podobne.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Poszukiwany, poszukiwana
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 25, 2020, 08:06:42 pm »
Masz na myśli stronę 113 z wyborczego wydania? Co będzie można wystawiać? Odcięte palce itp?
Ja pamiętam coś innego...w humorystycznym stylu...może jednak Tichy? :-\

Psss..."Wejście na orbitę" i felieton "O malarstwie abstrakcyjnym"?
« Ostatnia zmiana: Maja 25, 2020, 08:10:58 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Poszukiwany, poszukiwana
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 25, 2020, 08:11:12 pm »
Masz na myśli stronę 113 z wyborczego wydania? Co będzie można wystawiać? Odcięte palce itp?
Ja pamiętam coś innego...w humorystycznym stylu...może jednak Tichy? :-\

Psss..."Wejście na orbitę" i felieton "O malarstwie abstrakcyjnym"?
Drzwiczki kominowe są tylko jedne  8)
Szybr przyrdewiały a opatrzony w rygielek nadwichnięty ...cudowne   :)
Strona 108 w wydaniu wyborczym.
« Ostatnia zmiana: Maja 25, 2020, 08:14:59 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Poszukiwany, poszukiwana
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 25, 2020, 08:14:29 pm »
Taaa...to ta wystawa sprzed kilku stron:))
Ale o malarstwie abstrakcyjnym też niezgorsze;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: Poszukiwany, poszukiwana
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 25, 2020, 09:53:59 pm »
Wszystkim bardzo, bardzo dziękuję. Szukałam godzinami, to był ten cytat Liva z Wysokiego Zamku. Będę miał z niego duży pożytek, już myślę, jak się wypłacić i mam pewne pomysły..., :)...