Autor Wątek: Kontakt  (Przeczytany 22987 razy)

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 21, 2005, 12:18:50 am »
Cytuj
Jesteś pierwszą osobą na wszystkich forach, która rozpoznała pochodzenie nicka :)
Moje duże uznanie i piwo :D


Piwo...  ::)


A-cis

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 21, 2005, 01:58:19 am »
Cytuj
Piwo...  ::)

Chętnie. Tylko trzeba wpierw opracować metodę przesyłania mailem :)
Swoją drogą, czy nie dało by się w emotikonach umieścić jakiegoś kufelka? (to pytanie oczywiście do Terminusa)

soloco

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
  • in space no one can hear your scream
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 22, 2005, 12:54:14 am »
 8)
ano chodzilo mi to o to ze ciezko nam nawiazac kontakt wg Lema z tym czego nie rozumiemy bo jest to obce itd, nieznane dla nas, czyli niemoznosc nawiazania kontaktu z nieznanym

no i mnie sie to kojarzy ze nie mozna zobaczyc czegos czego sie nie zna(nie zdefiniowalo, nie zmierzylo, nie opisało, zbadało,  zwazyło itd), nie rozumie itd
taka podobna zasada, przynajmniej wydaje sie byc logiczna - bo by cos zobaczyc, nie tyle  ujrzec ale rozpoznac to nalezy miec jakies pojecie, no nie?

chyba jakos tak
pozdro

Terminus

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 22, 2005, 02:15:37 am »
Cytuj
Swoją drogą, czy nie dało by się w emotikonach umieścić jakiegoś kufelka? (to pytanie oczywiście do Terminusa)


Terminus jest tylko moderatorem, nie może zmienić kodu forum (co byłoby konieczne). Zresztą jakoś mi do kufli nie tęskno tu. Znajdźcie sobie obrazki w sieci ::)


Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #19 dnia: Lipca 13, 2007, 06:19:13 pm »
Cytuj
Szukałem wątku o KONTAKCIE w powieściach Lema i zajrzałem do tego. Wprawdzie nie jest to "dokładnie to" o co mi chodziło, ale chyba nie ma sensu zakładać nowego wątku skoro ten zbytnio zapchany nie jest :)

Ja też szukałem stosownego wątku dla tego, co zamierzam napisać i mimo że to nie będzie ani o kontakcie w powieściach Lema, ani o kontakcie z Lemem, ten temat nadaje się najlepiej.


Jakiś tydzień, może dwa tygodnie temu oglądałem w telewizji Puls program dokumentalny (popularnonaukowy?) Wielkie tajemnice, odcinek Bliskie spotkania.

O rzekomych spotkaniach z UFO (a taką tematykę mógłby sugerować tytuł) było niewiele (i dobrze), na dodatek opatrzone komentarzem redaktora naczelnego magazynu skeptic (i dobrze). Dalej program skoncentrował się na rozważaniach dotyczących szans kontaktu w przyszłości.

Nie można było przy tym nie wspomnieć o programie SETI. Jeden z pracujących tam naukowców (swoją drogą to musi być fajna praca) w wyniku swoich badań doszedł do wniosku, że najbardziej złożony język na Ziemi mają walenie. Rodzi to obawę, że gdy już Obcy wylądują na Ziemi, to nie będą chcieli się komunikować z ludźmi - wszak złożony język wskazywałby na wysoką inteligencję. Ciekawe, co?

Jaką metodą ten człowiek obliczał złożoność języka? Krótko mówiąc, im więcej różnych wyrazów może występować po pierwszym słowie, tym większy poziom skomplikowanie języka (czy jakoś tak).

Swoją drogą - przypomniał mi się detektor WC (Wysokich Cywilizacji) Ijona Tichego.
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2007, 06:22:36 pm wysłana przez Mieslaw »

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #20 dnia: Lipca 14, 2007, 12:27:13 am »
Ja też nie wiem, na jakiej podstawie on to ocenił... Chyba, że mu trudno się było nauczyć języka wielorybów, zwłaszcza tych słów ultradźwiękowych ;D

W sumie nie wiem, czy tylko wielość słów ma znaczenie - niektóre języki mają bogatą i skomplikowaną składnię (np. niemiecki, który zmusza słuchania przedmówcy do końca, bo może na końcu jest "nie", hyhy), niektóre rozbudowane słownictwo (hiszpański choćby, albo pod pewnymi względami angielski - te ich straszliwe phrasal verbs), inne gramatykę (nasz oczywiście, inne słowiańskie też, francuski). Inne języki są oceniane jako trudne z powodu nietypowej wymowy i nagromadzenia nieużywanych gdzie indziej głosek (węgierski, ale też polski, południowo-słowiańskie, zwłaszcza te zbitki spółgłosek, fiński). A to są tylko języki europejskie - chiński "i okolice" uznawany jest za bardzo trudny z wielu powodów: po pierwsze w Chinach tak naprawdę mówi się wieloma różnymi językami, czasem nawet na tym samym terenie (np. mandaryński - język arystokracji), poza tym jest to język w dużym stopniu kontekstowo-intonacyjny, czyli znaczenie jakiegoś słowa polega na intonacji w wymowie, no i często jest "odgadywane" z kontekstu. Tu jeszcze dodatkowo utrudnia życie pismo, które jest pismem piktograficznym (albo prawie piktograficznym), jest tak wiele liter, ponieważ tak naprawdę są to słowa.... Zdaje się, że wersja podstawowa, taka dla dzieci to 7 czy 10 tysięcy znaków. Więc oczywiście to utrudnia naukę tego języka, zwłaszcza Europejczykom, ale nie oznacza, że sam język jest trudny....

Nie mam pojęcia, jakie "pułapki" czają się na studentów języków arabskich czy afrykańskich, a na pewno też takie są...

Więc to chyba taki chwyt retoryczny z tą oceną, że akurat język waleni jest najskomplikowańszy? Że już nie wspomnę tego, że przy założeniu, że  walenie przerastają nas inteligencją i mają bogatszy aparat pamięciowy, to nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić (tak jak pies nie oceni inteligencji człowieka). ;)

Ale to ciekawe, jak w obrębie ludzkości bardzo różne są języki.... (eeee, no, dla mnie ciekawe... przynajmniej)
« Ostatnia zmiana: Lipca 14, 2007, 12:31:32 am wysłana przez ANIEL-a »

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #21 dnia: Lipca 14, 2007, 01:24:24 pm »
A na jakiej podstawie ten goscio stwierdził, że te pobrzękiwania waleni to jest w ogóle język? Nawt jeśli jest to system sygnalizacyjny, to jego komplikacja może być zupełnie nieużyteczna i przypadkowa, a istotnym może byc tylko sam fakt wydawania dźwięku. Poza tym inteligencja nie jest tożsama z samoświadomością.

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #22 dnia: Lipca 14, 2007, 02:45:57 pm »
Niestety, nie pamiętam na temat tego gościa i jego badań więcej niż napisałem powyżej.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #23 dnia: Lipca 14, 2007, 04:12:48 pm »
Juz wszystko tlumacze. Ludzie by zyc musza zaspokoic potrzebe jedzenia. Aktualnie swiat sie tak skonstruowal ze jedzenie jest w sklepie i trzeba miec na nie pieniadze. Robi sie wiec od dziecka tak by w doroslosci te pieniadze miec i jesc. A roznie to wychodzi. Niektorzy np ida na studia, czasem cos ich tak nawet zajmie ze zapominaja ze musza jesc. I potem, jak juz sa doktorami czy profesorami nie maja na jedzenie. Wiec probuja robic tak, by mimo wszystko jakos sprzedac to co sie nauczyli. I wtedy powstaja takie "badania".

This user possesses the following skills:

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #24 dnia: Lipca 15, 2007, 11:00:40 am »
Dzi, o co Ci chodzi? O SETI czy o walenie?  ::)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #25 dnia: Lipca 16, 2007, 12:00:18 pm »
Walenie :)

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #26 dnia: Lipca 16, 2007, 11:25:52 pm »
- o co ci chodzi, o SETI, czy o walenie?
- o walenie


jak to przeczytałem to coś takiego mi się porobiło...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #27 dnia: Lipca 17, 2007, 10:47:48 am »
Maziek, przeczulony jesteś  ;D

Dzi, mógłbyś uszczegółowić, o co Ci z tymi waleniami chodzi?  ::)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #28 dnia: Lipca 17, 2007, 11:01:07 am »
No o czym ten typ gada? Na jakiej podstawie stwierdzil ze to jezyk? W jaki sposob ocenial zlozonosc i dlaczego akurat tak? No przeciez to jest bzdura poprostu. Badanie wybudowane na zalozeniach ktore moga byc dowolne.

This user possesses the following skills:

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #29 dnia: Lipca 19, 2007, 02:45:47 am »
nalać dzi piwa.

Kiedy wreszcie przejmujemy władze nad światem?  :-/
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.