Autor Wątek: Rosja, ZSRR, Ukraina...  (Przeczytany 185086 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #285 dnia: Marca 10, 2022, 09:35:43 am »
W tej wojnie wyjatkowo ważny jest czynnik ludzki. Na samolotach ktoś musi latać , wsiadać do czołgów, transporterów etc... A Rosjanie już chyba nie garną się jak barany na śmierć jak to było w Ojczyźnianiej. Poza tym owszem, czołgi samoloty można zbudować w tydzień, miesiąc.
Ale wyszkolenie dobrej obsługi wymaga tych miesięcy, a może i lat. Nie wspominając o "bojowym morale". Gdyby chodziło tylko o sprzęt do dziś siedzieliby w Afganistanie. A Amerykanie w Wietnamie.
 Rozmowa z człowiekiem "stamtąd".
https://defence24.pl/geopolityka/odessa-ciagle-szykuje-sie-na-szturm-nie-mamy-komfortu-lekcewazyc-zadnego-ze-scenariuszy-wywiad
Jeszcze dwa tygodnie temu nikt nie dawał Ukrainie więcej jak dwa, trzy dni. A teraz, proszę! Poczekałbym z kassandrowaniem.
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2022, 09:44:18 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #286 dnia: Marca 10, 2022, 10:41:14 pm »
Jeszcze dwa tygodnie temu nikt nie dawał Ukrainie więcej jak dwa, trzy dni. A teraz, proszę! Poczekałbym z kassandrowaniem.
To prawda - że czynnik ludzki ma podstawowe znaczenie.
I nie ma co wieszczyć porażki Ukrainy w rozumieniu, że Rosjanie zajmą całe jej terytorium i urządzą się wg swoich planów.
Natomiast po dzisiejszym spotkaniu Kuleby i Ławrowa - co zresztą było oczywiste, że nic nie drgnie - doszła oficjalnie kolejna (obok mniemanego faszyzmu i narkomanii) narracja mająca usprawiedliwić ich "przynoszący pokój" rajd: broń biologiczna preparowana przez Amerykanów na terytorium Ukrainy.
To niestety sprowadza się do tego co napisał Nex:
Wojna trwa jak na razie bardzo krotko i pomimo wszystkiego nie jest jeszcze wcale tak brutalna, jak mogla by byc. Kto powiedzial, ze Putinowi zalezy za wszelka cene na bardzo szybkim zwyciestwie?
Druga kwestia: Czy Putin bierze w ogole pod uwage opcje wycofania sie, bez realizacji celow? Przyznania sie przed calym swiatem i wlasnym  narodem do slabosci, niekompetencji i wrecz zalosnosci? Czy moze raczej dla niego i czesciowo Rosji nie ma juz odwrotu z tej sytuacji? Biorac pod uwage historie i mentalnosc rosyjska, ten narod zawsze tolerowal tyranow, ale czy tolerowal by slabeusza? Czy nie jest wiec to walka o faktyczne byc - albo nie byc dla Putina, a moze i calej Rosji w pewnym sensie? A jesli tak, jakie kroki beda nastepne?
Niestety moje obawy są takie, że Putin się nie cofnie - będzie wykrwawiał Ukrainę póki sił - mam na myśli nie tylko ofiary w ludziach, ale także infrastrukturę - tak by nie było do czego wracać - taki ruski mir. Po nas chociażby potop.
W innym przypadku musiałby przyznać się do błędu - sankcje nie byłyby (jak to przedstawia kremlowska propaganda) wojną gospodarczą Zachodu, USA z Rosją, ale karą za ludobójstwo i zbrodnie wojenne - no way.
Nie widzę takiej możliwości.
Chyba, że Rosjanie jakimś sposobem wyślą go na...wieczne łowy.
Inną możliwość - półśrodek - jaki na dzisiaj mi się rysuje to - coraz większe naciski na rząd w Kijowie by przyjął rosyjskie warunki: wschód, Krym, strefa neutralna.
Ale wtedy całe dzisiejsze ukraińskie bohaterstwo zostałoby zmarnowane.

Dodam, że Polska też nie dźwignie fali imigracji - bez konkretnej i dobrze rozdysponowanej pomocy z zachodu.
Z rozmów z różnymi osobami z samorządu, wolontariuszami - brak koordynacji i środków. To co widać w mediach to głównie pomoc oddolna czyli prywatna.
W Katowicach - w punktach noclegowych brakuje dosłownie wszystkiego - wczoraj dostałam sms z brakami: od pralek, suszarek po podgrzewacze do butelek, przez prześcieradła jednorazowe, koce po jedzenie - bo jest taka rotacja ludzi. Muszą zmieniać pościel, prać - gdzie? jak?
I co dalej?
W takich warunkach (hale, dworce) nie mogą przecież tygodniami mieszkać matki z dziećmi.
Boję się, że w Polsce rośnie kolejna ostra linia podziału w temacie tej pomocy.
Z prostego powodu: ludziom żyje się coraz trudniej. Finansowo.
I niestety - głupota i w tym temacie zbiera żniwo wśród niektórych Polaków.
Wstyd powtarzać co mówią - ale to samo - jakby ktoś ludziom podsuwał gotowce dokąd pomoc ma się posunąć i czego zaraz zabraknie.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #287 dnia: Marca 10, 2022, 11:49:45 pm »
doszła oficjalnie kolejna (obok mniemanego faszyzmu i narkomanii) narracja mająca usprawiedliwić ich "przynoszący pokój" rajd: broń biologiczna preparowana przez Amerykanów na terytorium Ukrainy.

Przy czym warto odnotować, że narracja ta była szykowana i - rękami niesławnego CyberBerkutu* - delikatnie (tj. między ekstremistów, także polskich) sączona na Zachód już od dobrych kilku lat - można obstawiać, że w roli podkładki pod plany inwazyjne:
https://tass.com/world/961928
https://steemit.com/news/@fortified/ukraine-or-hack-reveals-pentagons-hidden-funding-of-16-us-backed-bio-defense-labs
https://wolnemedia.net/tajne-laboratoria-usa-na-ukrainie/

* Którego metodom dobrze się bliżej przyjrzeć, by uniknąć nabierania się na podobne sztuczki:
https://citizenlab.ca/2017/05/tainted-leaks-disinformation-phish/
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2022, 12:19:55 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #288 dnia: Marca 11, 2022, 12:18:35 am »
Muszę powiedzieć, że pobieżna (panel boczny z krótkimi wiadomościami - prowadzącymi do tekstów)  lektura strony TASS jest wstrząsająco-pouczająca.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #289 dnia: Marca 11, 2022, 02:28:26 am »
Czy pisząc:

Cytuj
Z jednej strony duzo jest doniesien jak swietnie sobie radza Ukr przeciwko niezwyciezonej armii rosyjskiej, z drugiej jednak dane militarne wyraznie pokazuja kto ma przewage.

opierasz się na zawartości linkowanej wcześniej stronie globalfirepower.com, czy masz może jeszcze jakieś inne źródło?
Wzialem pierwsze zrodlo z brzegu zeby miec pobiezne porownanie. A co, niewiarygodne? Inne zrodla wskazuja na inny stosunek sily militarnej? Podrzuc cos, jak masz ciekawego.


Cytuj
Dodam, że Polska też nie dźwignie fali imigracji - bez konkretnej i dobrze rozdysponowanej pomocy z zachodu.
No wlasnie, jak jest z ta pomoca? Bo jak na razie to slysze ze na zachodzie chca zajmowac/zajmuja majatki oligarchom. Czyli znowu oni zyski i ropa + gaz od FR, a Polska koszty. A co z pomoca? Jesli sie nie kwapia, to moze czas robic tak jak robia Francuzi z nielegalnymi emigrantami z Afryki: Eskortuja ich z wybrzezy Francji do wybrzezy Anglii, a nastepnie albo przekazuja Ang strazy przybzeznej, albo podprowadzaja blizej plaz UK i krzyzyk na droge. W koncu to Niemce sa odpowiedzialne za uzaleznienie od gazu z FR, finansowanie przez to tej wojny, niech wiec zapewniaja opieke uchodzcom.
Bardzo mnie ciekawi kto konkretnie byl pomyslodawca przekazania tych Migow.

Cytuj
W tej wojnie wyjatkowo ważny jest czynnik ludzki. Na samolotach ktoś musi latać , wsiadać do czołgów, transporterów etc... A Rosjanie już chyba nie garną się jak barany na śmierć jak to było w Ojczyźnianiej.
Jak w kazdej. A na smierc prawie nikt sie nie garnie. Natomiast jakie faktycznie morale sa w R armii, chyba nie mamy sposobu sie dowiedziec. Osobiscie jestem bardzo sceptyczny do wszystkich informacji, z wszystkich stron. Trudno komukolwiek ufac, a kazda informacja moze  sie okazac dezinformacja. W koncu informacja tez jest narzedziem wojny.

To jest swietna kartka z kalendarza (pol tlumaczenie):
https://twitter.com/F_Zdankiewicz/status/1501652352541073412?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1501652352541073412%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2022, 02:39:11 am wysłana przez NEXUS6 »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #290 dnia: Marca 11, 2022, 09:14:38 am »
W tej wojnie wyjatkowo ważny jest czynnik ludzki. Na samolotach ktoś musi latać , wsiadać do czołgów, transporterów etc... A Rosjanie już chyba nie garną się jak barany na śmierć jak to było w Ojczyźnianiej.
A sądzisz, że wówczas tak się garnęli? Jakiś procent zapewne tak, a dla reszty były oddziały zaporowe. Co jak co, ale zmuszanie do służby to Rosja ma dobrze rozpracowane.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #291 dnia: Marca 11, 2022, 11:24:25 am »
lektura strony TASS jest wstrząsająco-pouczająca.

Cóż, nie bez kozery w minionych latach złośliwi dopisywali tej agencji do nazwy literę, którą mam w nicku, ale tak naprawdę istotniejsze jest to jaki odsetek Rosjan, i nie tylko ich, traktuje ją jeśli nie jako główne (i wiarygodne) źródło wiedzy o świecie, to przynajmniej jedną z zasługujących na zbliżone zaufanie (na zasadzie: "oni kłamią, ale inni kłamią również") tub propagandowych.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #292 dnia: Marca 11, 2022, 12:03:10 pm »
Cytuj
Dodam, że Polska też nie dźwignie fali imigracji - bez konkretnej i dobrze rozdysponowanej pomocy z zachodu.
No wlasnie, jak jest z ta pomoca? Bo jak na razie to slysze ze na zachodzie chca zajmowac/zajmuja majatki oligarchom.
Na razie problem jest w samej Polsce  - cały ciężar pomocy spadł na samorządy i wolontariat.
To one i prywatne osoby finansują co mogą i udzielają schronienia.
A samorządy wypłukuje finansowo Nowy Ład - więc nie jest dobrze.
Wczoraj poszła ustawa o pomocy Ukraińcom:
https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5432992,Ustawa-o-pomocy-obywatelom-Ukrainy-uchwalona.html
Ale jeszcze nie weszła w życie.
Natomiast (z tego co czytałam) USA mają konkretnie wspomóc kraje przyjmujące uchodźców z Ukrainy:
W pakiecie wydatków pomocy dla Ukrainy znalazły się m.in. 3 mld na sfinansowanie zwiększonej obecności sił USA na wschodniej flance NATO, 3,5 mld na pomoc wojskową dla Ukrainy oraz 4 mld na pomoc humanitarną, w tym na pomoc uchodźcom w Polsce. Dodatkowo 650 mln zostało przeznaczone na uzupełnienie inwentarzy wojskowych państw, które przekazały uzbrojenie Ukrainie. Pakiet jest większy od tego, o który wnioskował Biały Dom, który miał wynieść 10 mld. W ostatecznej formie projektu prawie dwukrotnie zwiększono kwotę na pomoc wojskową.
https://businessinsider.com.pl/finanse/gigantyczny-pakiet-pomocowy-dla-ukrainy-od-usa-czesc-wsparcia-trafi-do-polski/fywr7wg

Z każdej strony idą chyba deklaracje pomocy finansowej...natomiast: Holandia odmówiła przyjmowania emigrantów, UK przyjął ich podobno...50 (taa...że mniej niż oligarchów...taki tekst leci w eter).

Nex...tak na marginesie...od dłuższego czasu gniecie mnie to pytanie do Ciebie....czy dostrzegasz jakąkolwiek pozytywną decyzję/działania jakiegokolwiek rządu z UE, UK, USA?
Bo sorrr, ale mam wrażenie, że najlepiej wg Ciebie jest wtedy kiedy jest najgorzej, bo sprawdza się Twoje antynastawienie;)
Po prostu nie mogę sobie przypomnieć jakiejś Twojej linki/wpisu, że coś poszło dobrze...
lektura strony TASS jest wstrząsająco-pouczająca.

Cóż, nie bez kozery w minionych latach złośliwi dopisywali tej agencji do nazwy literę, którą mam w nicku, ale tak naprawdę istotniejsze jest to jaki odsetek Rosjan, i nie tylko ich, traktuje ją jeśli nie jako główne (i wiarygodne) źródło wiedzy o świecie, to przynajmniej jedną z zasługujących na zbliżone zaufanie (na zasadzie: "oni kłamią, ale inni kłamią również") tub propagandowych.
Nawet jeśli nie traktuje, to trucizna sączona latami - osiada.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #293 dnia: Marca 11, 2022, 12:23:16 pm »
Muszę powiedzieć, że pobieżna (panel boczny z krótkimi wiadomościami - prowadzącymi do tekstów)  lektura strony TASS jest wstrząsająco-pouczająca.
Werozja?
W normalnej (przeciętnej) cywilizacji zanieczyszczenie środowiska informacyjnego fałszem sięga 10–15%; gdy przekracza 70%, pojawiają się drgania typu dudnień w cyklach 12–15–letnich, a powyżej 80% odfiltrowanie czystej prawdy staje się niemożliwe i rozpoczyna się kollaps.

Wygląda na to, że w tamtej (anty)cywilizacji próg 80-procentowy został już dawno przekroczony...

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #294 dnia: Marca 11, 2022, 12:36:37 pm »
Muszę powiedzieć, że pobieżna (panel boczny z krótkimi wiadomościami - prowadzącymi do tekstów)  lektura strony TASS jest wstrząsająco-pouczająca.
Werozja?
W normalnej (przeciętnej) cywilizacji zanieczyszczenie środowiska informacyjnego fałszem sięga 10–15%; gdy przekracza 70%, pojawiają się drgania typu dudnień w cyklach 12–15–letnich, a powyżej 80% odfiltrowanie czystej prawdy staje się niemożliwe i rozpoczyna się kollaps.

Wygląda na to, że w tamtej (anty)cywilizacji próg 80-procentowy został już dawno przekroczony...
:))
Mam nadzieję, że ten kolaps doprowadzi do wybuchu w świecie rosyjskiej informacji;)

Natomiast ciąg dalszy wojny informacyjno-biologicznej:
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8377646,who-ukraina-zniszczenie-niebezpiecznych-patogenow-laboratoria.html
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #295 dnia: Marca 11, 2022, 01:20:24 pm »
Mam nadzieję, że ten kolaps doprowadzi do wybuchu w świecie rosyjskiej informacji;)
Mam też nadzieję, że światem informacji wybuch się nie ograniczy.


A propos wybuchów i eksplozji:
https://wiadomosci.wp.pl/tajemnicza-eksplozja-w-zagrzebiu-zostal-krater-w-ziemi-i-resztki-samolotu-6746092399024704a
Co to było? Czy czasem nie sprawka Szanownych Rosjan?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #296 dnia: Marca 11, 2022, 01:52:15 pm »
Nie nie wiem, czy przypadkiem nie Szanownych Amerykańców, bo w tym rejonie ich drony operują. Ale oczywiście jak to na wojnie, wszystko możliwe.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #297 dnia: Marca 11, 2022, 05:05:44 pm »
Jedni i drudzy Szanowni mogli być zamieszani - pierwsi wlecieli, drudzy strącili...

Tymczasem Prezydent Zełenski ogłosił, że wojna doszła do punktu zwrotnego:
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-zelenski-punkt-zwrotny-w-wojnie-jestesmy-na-drodze-do-zwycie,nId,5886291
I może coś w tym być, bo dotąd generał mróz pokonywał - w rosyjskim interesie - Francuzów, Niemców, a teraz jakby zmienia stronę...
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/ukraincy-witaja-mrozy-wiedza-ze-rosjanie-stoja-w-kolumnach-i-marzna/d9w2w6s,79cfc278
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #298 dnia: Marca 11, 2022, 06:43:04 pm »
W tej wojnie wyjatkowo ważny jest czynnik ludzki. Na samolotach ktoś musi latać , wsiadać do czołgów, transporterów etc... A Rosjanie już chyba nie garną się jak barany na śmierć jak to było w Ojczyźnianiej.
A sądzisz, że wówczas tak się garnęli? Jakiś procent zapewne tak, a dla reszty były oddziały zaporowe. Co jak co, ale zmuszanie do służby to Rosja ma dobrze rozpracowane.
Zasadniczo masz rację. Na początku to nawet przechodzili na stronę Niemców traktując ich jako wyzwolicieli. Szlo to w setki tysiecy a może i miliony "zdrajców" i zrobiono z nich hiwisów
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hilfswillige
Potem przyszło rozczarowanie polityką Hitlera (nawet kołchozów Niemcy nie zlikwidowali) i wraz ze zwycięstwami "Niezwyciężonej" ochota krasnoarmiejców do wyzwalania świata  była większa,  choć cały czas wspierana oddziałami tyłowymi NKWD które tym co nie "wpieriod" i zostawali przykładowo w okopie, słały kulkę w łeb plus zesłanie dla pozostałej rodziny.
I patrzę, model się powtarza, w roli enkawudystów - Czczeńcy?
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1111340%2Cukraina-pod-kijowem-kadyrowcy-nie-pozwalaja-na-odwrot-sil-rosyjskich
Natomiast wracając do "czynnika ludzkiego" - nie ma on znaczeniu w wypadku miażdżącej przewagi technicznej. Ale takiej przewagi ja nie widzę i nie tylko ja. A im większa równowaga, tym istotniejszy ten czynnik ludzki. Ukraińcy są teraz zmotywowani na 100% i Zełenski chyba nas podgląda  :) bo użył tej nazwy co ja wczoraj
https://niezalezna.pl/433876-nowe-wystapienie-zelenskiego-osiagnelismy-strategiczny-punkt-zwrotny-idziemy-do-zwyciestwa
To jest wojna ojczyźniana - powiedział.
Teraz Putin musiałby ich jak Czeczeńców wyciąć wszystkich w pień. Ale Czeczeńców był milion i trochę, oraz obojetnosć świata, a tych jest circa 35 razy więcej. Plus opinia publiczna sfokusowana nań.
 Tego nie da się zrobić. Putin już przegrał, co pisałem wcześniej - pytanie tylko za ile czasu i ofiar.
A sprzęt?
Mam info z obwodu k. , że tamtejsze linie wewnętrzne gwarantują loty cywilne (strasznie podrożały bilety) na najbliższe 2 miesiące. Potem nie wiadomo, brak części zamiennych.
Chiny odmówiły ich dostarczenia, co też jest jakąś wróżbą.
aprop sprzętu
He, nasze Pioruny w akcji
https://defence24.pl/przemysl/pierwsze-potwierdzone-zestrzelenie-piorunem
Ale oczywiście czas, wszystkie takie gdyby zweryfikuje, i to niedługo.
Co to pisał Lem?
Szczyt kompromitacji futurologów?
Nikt nie przewidział rozpadu ZSRR.
A wyobrażacie sobie świat bez Rosji? (czy raczej sprowadzonej do jej naturalnych rozmiarów, czyli księstwa Moskiewskiego sprzed 500 lat?).
Bo ja tak.  8)

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #299 dnia: Marca 11, 2022, 07:01:19 pm »
To też pouczające - Jakow Kedmi i Władimir "Beksa" Sołowjow w temacie "operacji" i jej postępów:
https://www.youtube.com/watch?v=W_FqILQb8I4&t=443s

Tylko pan Kied -y- Mi - myli się - będą tak długo chodzić wokół Jerycha aż ich władza upadnie;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)