Autor Wątek: Koncepcja Forum  (Przeczytany 67464 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Koncepcja Forum
« Odpowiedź #30 dnia: Maja 27, 2012, 06:16:32 pm »
Musisz być twardy jak chcesz być modem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Koncepcja Forum
« Odpowiedź #31 dnia: Maja 27, 2012, 06:42:53 pm »
Chcę, czy nie chcę, jest - jak mawia Borg (najbardziej, chyba, udany startrekowy koncept) - irrevelant, ważne czy jest na to realne zapotrzebowanie... ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Koncepcja Forum
« Odpowiedź #32 dnia: Maja 27, 2012, 07:20:03 pm »
Nie było mnie kilka dni, więc dopiero teraz odpowiadam.

Uważam, że Lem to nie tylko pisarz, ale też sposób myślenia oraz pewna rozpiętość tematyczna. W takim sensie pojmuję forum Solaris i w konsekwencji dyskusje o przyszłości, kosmosie, sztucznej inteligencji, itp. są moim zdaniem on-topic. Uważam nawet maźkową i VOSM-ową próbę dyskusji o katastrofie smoleńskiej za on-topic. Zacytuję tu założycielskie słowa tematu "Przyczyny katastrofy", które pokazują dlaczego tak myślę:
Cytat: Stanisław Remuszko
Chętnie porozmawiałbym w tym miejscu - zgodnie z # 7.2 - o hipotetycznych przyczynach smoleńskiej katastrofy. Ale TYLKO o przyczynach twardych, konkretnych, potwierdzonych przez jawne weryfikowalne źródła, rozsądnych fizykalnie i technicznie. Bez polityki.
Rzecz jasna, ze specjalnym uwzględnieniem przypadku (w tym ludzkich błędów) jako ulubionej kategorii filozoficznej pana Lema.

W Hyde Parku widzę miejsce na własne opinie (książka, muzyka, film) i na dyskusje zupełnie nie-okołolemowe. Z racji szerokich perspektyw Mistrza nie jest łatwo ocenić co do tej ostatniej grupy należy :), ale póki co wychodzi nam to zbiorczo całkiem dobrze. Choć są też i błędy jak np. wymienione przez liva "cytaty, cytaty, ..." w HP.

Druga sprawa, maziek napisał, że nie mamy do czynienia z trollami, bo nie zachodzi niszczenie forum. Olkapolka z kolei napisała, że dziwi ją ten temat, który wynikł z niemożności porozumienia się kilku dorosłych osób... Jeszcze na trzecią osobę się powołam, mianowicie na Q, który przypomina o tym by spojrzeć z perspektywy ;). Otóż stosując się do tego zalecenia widzę, że to co opisała olkapolka to jest właśnie niszczenie forum. Nie mamy do czynienia z prymitywnym obrzucaniem się błotem, ale przez to co się ostatnio dzieje, na forum rośnie jakieś niezdrowe napięcie, czego choćby przykładem jest ten temat. Ja już dawno uznałem Smoka Eustachego i wiesiola za trolli i nawet jeśli zabieram głos w "ich" wątkach, to nie w odpowiedzi na ich prowokacje. Ale czytam ich posty i jeśli są merytoryczne to mogę odpisać (np. wg mnie wątek o patriotyzmie zapowiadał się ciekawie i zabierałem tam głos), natomiast na całą resztę reaguję po prostu milczeniem.

Jeśli chodzi o karmę, zaproponuję jeszcze inne rozwiązanie. Mogę jako wolontariusz ;) napisać wtyczkę np. do Mozilla Firefox, którą będzie można schować wszystko o karmie przy każdym poście. Robiłem kiedyś podobne wtyczki i oceniając to zgrubnie wydaje mi się bardzo prostą sprawą do zrobienia w krótkim czasie. Wtyczka działałaby wyłącznie po stronie użytkownika, więc na forum nie wymagałoby to żadnych zmian - o widoczności karmy decydowałby każdy z osobna bez wpływu na to jak tę karmę widzą inni. To taki luźny pomysł, ale może wart rozważenia :)

Wreszcie w najważniejszej kwestii moderacji. Kluczowe słowa mówiła olkapolka, że liczy się konsekwencja. Q ocenił swoją surowość moderacyjną, gdzieś pomiędzy maźkiem i Terminusem. Uważam, że obecni moderatorzy dobrze działają w sensie właśnie tej konsekwencji i spójności - próba wymuszenia na nich zmiany mogłaby się skończyć niechęcią do lem.pl, a tego nie chcemy :) [ale sugestie i dyskusje nad sposobem moderowania powinny być!]. W takim układzie moderator o pośredniej surowości by się przydał, więc popieram kandydaturę Q - zresztą zgadzam się z zaletami wymienianymi już wcześniej.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Re: Koncepcja Forum
« Odpowiedź #33 dnia: Maja 27, 2012, 09:00:54 pm »
Najpierw muszę powiedzieć, że nogi się mi ugięły, bo w poście tzoka przeczytałam:

Cytuj
Otóż stosując się do tego zalecenia widzę, że to co opisała olkapolka to jest właśnie niszczenie forum.

Zrozumiałam, że to co ja piszę to niszczenie forum...pufff i ufff...chociaż sądzę, że w niektórych oczach - tak.

Rozumiem, że prawie  wszyscy przychodzimy tutaj jak do kawiarni. W tych, do których mnie się zdarza trafić, nie ma ochroniarzy pouczających mnie co mi wolno wypić, co zjeść, a czego nie. Jest przyjazny barman, kelner, z którym można zamienić parę słów. Jest być może dyskretny Pan Henio, który wyprowadzi klienta awanturującego się, ale w taki sposób, by inni nie musieli tego słuchać. Po prostu nie chodzę na dyskoteki do remizy:)

Widzę, że u wielu użytkowników forum jest zapotrzebowanie na to, co mnie napawa wstrętem - jak wiemy - różnimy się zasadniczo. Tak właśnie; zasadniczo:) Stąd nie zamierzam - oraz stąd, że widzę, iż Q bardzo chce zostać moderatorem - rejtanowo bronic drzwi tej kawiarni. Chociaż mi na niej zależy. Może w Q wstąpi konsekwencja stulecia...i nie będzie dowodził innym błędów przy użyciu fucków...co Q?:)
Powiem jeszcze jasno - też uważam, że Smok jest monotematyczny i niereformowalny - chociaż z podwójnymi standardami utrafił w sedno:)

Tak liv- do just można dopisać literkę/ literki. Do tego dążyłam (o ile mamy na myśli sprawiedliwość ). Chociaż nie w tym słowie - a w tym co pisałam. Subiektywna ta sprawiedliwość.. Ja sprawy widzę tak, jak napisałam. Zdania nie zmieniam.
Pomimo tego - jak to może wyglądać - myślę, że Q dokładnie wie co mam na myśli. I nie musi beczeć, że personalnie go ktoś tutaj nie chce - ja nie chcę metod, które uważam za niezgodne z moimi zasadami.

Na koniec:
Cytuj
Wreszcie w najważniejszej kwestii moderacji. Kluczowe słowa mówiła olkapolka, że liczy się konsekwencja. Q ocenił swoją surowość moderacyjną, gdzieś pomiędzy maźkiem i Terminusem.
Nie ma konsekwencji "pomiędzy". Konsekwencja jest zero - jedynkowa. Inaczej - mój punkt pierwszy.
Niewykluczone, że we wszystkim się mylę i przesadzam. Jak to baba:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Koncepcja Forum
« Odpowiedź #34 dnia: Maja 27, 2012, 09:20:41 pm »
Tia ...banować,banować i jeszcze raz banować.Jak sie raz słoiczek otworzy i trochę tlenu wpuści to co ... wsio prapało.Szkoda tylko,że w tym słoiczku jest parę ogóreczków takich jak Olkapolka,Liv i ... Idę ogłądać kabaret na polsacie choć nie szanuje tej tivi i w ogóle "współczesnego" prześmiewiania.Idę oglądać, co by koszmary odreagować na jawie.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Koncepcja Forum
« Odpowiedź #35 dnia: Maja 27, 2012, 09:23:42 pm »
ola pode mną też sie ugieło (krzesło póki co ;)) jak zobaczyłem, że bierzesz moje żarty poważnie i jeszcze uznajesz za pchanie się gdziekolwiek...

Chyba wszyscy potrzebujemy urlopu, zanim popadniemy permanentnie w takie nadinterpretacje, że zaczniemy czytać u współdyskutantów nie to co piszą, a co chcemy przeczytać.

Pozdr., bez cienia zapiekłości.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Koncepcja Forum
« Odpowiedź #36 dnia: Maja 29, 2012, 02:58:36 pm »
Ok, usunąłem z tego wątku trochę Smoleńska, ogólnie widzę już jakie wszyscy macie zdanie. Myślę, że mogę spokojnie zamknąć ten temat, a także napisać, co z niego dla mnie wynikło:
- Q niekoniecznie musi być modem, forum bez tego nie utonie;
- można przerzucić trochę stuffu do HP z FPP;
- ogólnie koncepcja podoba się taka, jaka jest.

Tym samym ogłaszam wszem i wobec że w "wolnej chwili" poprzerzucam, a o to, kto jest modem a kto nie jest się nie martwię bo to i tak ode mnie nie zależy.
pozdrawiam
t
PS. zgodnie z zapowiedzią, zamykam temat i odwieszam go.