Autor Wątek: Pytam:  (Przeczytany 424649 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #510 dnia: Kwietnia 07, 2016, 09:40:55 am »
Masz rację, biorąc pod uwagę Strasburg i to że drugą stroną w tym procesie było Państwo Polskie - to jest IV i V krąg piekieł.

Przy czym uważam, że jest oczywistym, iż gazeta powinna mieć prawo odmówić zamieszczenia reklamy na zasadzie widzimisię i zupełnie mnie nie dziwi, że sądy tak w końcu orzekły. Dlatego dla mnie sprawa kończy się na III kręgu - to znaczy Tyś tymi reklamami-sondami wymacał skryte w cuchnącej brei jakieś wielkie cielsko, które dla pozoru na powierzchnię wystawia z osobna macki gazet, jedna się mieni narodową, inna liberalną, trzecia katolicką i tak dalej, niby pełny przekrój od lewicy, do prawicy i od niebios do piekieł. Te macki nawet się trzepią dla niepoznaki ze sobą i obrzucają błotem, ale w brei siedzi jedno cielsko.

I nie to mnie uderza, że poszczególne gazety mogą odmówić, tylko że odmówiły wszystkie - w wolnym kraju, wolna prasa, która teoretycznie, z przyczyn stochastycznych, powinna objąć pełne spektrum życia. A jak widać jedno jest ciało i wie lewica, co czyni prawica, przynajmniej w niektórych sprawach.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #511 dnia: Kwietnia 07, 2016, 11:41:09 am »
Dzięki. Czy napisane oznacza, że - według Ciebie - art. 36 polskiego prawa prasowego niekonstytucyjnie ogranicza wolność gospodarczą wolnych ludzi w wolnym kraju?
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #512 dnia: Kwietnia 07, 2016, 11:47:03 am »
Nie ogranicza. Ograniczałby, gdyby był nakaz publikacji reklam.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #513 dnia: Kwietnia 07, 2016, 11:58:09 am »
Istotą mojego pytania nie jest słowo "ogranicza" (bo oczywiście ogranicza), lecz słowo "niekonstytucyjnie".
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #514 dnia: Kwietnia 07, 2016, 12:17:42 pm »
Na logikę, jeśli uważam, że nie ogranicza w ogóle, to nie mogę uważać, że niekonstytucyjnie ogranicza. A dlaczego uważasz, że ten art. ogranicza wolność gospodarczą wolnych ludzi i której konkretnie ich grupy, w jakim zakresie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #515 dnia: Kwietnia 07, 2016, 01:13:32 pm »
Będzie szybciej, jeśli spytam: podzielasz pogląd SN i ETPC, iż wolność gospodarcza jest ważniejsza od wolności słowa?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #516 dnia: Kwietnia 07, 2016, 02:04:06 pm »
Chętnie odpowiem na Twoje pytanie ale naprzód odpowiedz proszę na moje.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #517 dnia: Kwietnia 07, 2016, 02:16:11 pm »
To jeszcze szybciej: czy Ty czytałeś tę moją małą cienką czerwoną książeczkę?
Wyjaśniam osobom postronnym, że odpowiedź na Twoje pytanie zawarta jest na stu czterech stroniczkach tej książeczki. Jest ona bardzo obszerna i obszernie umotywowana. Nawet streszczenie jej streszczenia, to duża praca i potem dość długa lektura. Natomiast odpowiedź na moje pytanie, to "tak" - "nie". Ty nie pytasz "czy". Ty pytasz "dlaczego". Różnica jest, nazwijmy to eufemistycznie, zasadnicza.
R. 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #518 dnia: Kwietnia 07, 2016, 06:25:26 pm »
Złamię (Twoje!) zasady i Ci odpowiem, choć przecież to wiesz ode mnie bezpośrednio, że nie przeczytałem do końca, i znasz powody. To po pierwsze. Po drugie rozmawiamy publicznie więc powinieneś zakładać, że nie wszyscy czytali, więc dobrze byłoby tę myśl zwięźle wyłożyć. Chodzi o ujęcie w jednym zdaniu, o streszczenie, o wyrażenie w zwięzły rzeczowy sposób w jednym miejscu myśli. Nie o kierowanie do treści książki która nie wszystkim (w tym mi) jest znana. Nie o to Cię proszę. Uważam także, że nie proszę Cię o nic ani trudnego, ani czasochłonnego. Chodzi o myśl, że art. 36 prawa prasowego ogranicza wolność gospodarczą wolnych ludzi
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #519 dnia: Kwietnia 07, 2016, 09:26:45 pm »
Pytanie:
Cytuj
Czy podzielasz pogląd SN i ETPC, iż wolność gospodarcza jest ważniejsza od wolności słowa?
Sedno pytania:
Cytuj
Czy wolność gospodarcza jest ważniejsza od wolności słowa?
Uważam, że na to sedno daje się łatwo (bez komplikacji, starań i wysiłków) odpowiedzieć wprost, czarno-biało, czyli "tak"-"nie".
Jednak, mimo Twej obietnicy:
Cytuj
odpowiem Ci
tej odpowiedzi nie znalazłem (i żołnierz pobladnął...)
To może chociaż teraz odpowiedz po prostu "tak"-"nie". Podzielasz pogląd SN i ETPC, czy nie podzielasz? Twoim zdaniem, wolność gospodarcza jest ważniejsza od wolności słowa, czy nie jest ważniejsza? Jak brzmi ta Twoja odpowiedź: "tak" czy "nie"?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #520 dnia: Kwietnia 07, 2016, 09:50:57 pm »
Nie wiem, czy podzielam, bo go nie znam. Nie wydaje mi się, aby na to pytanie można było odpowiedzieć tak-nie. Wydaje mi się raczej, że trzeba napisać elaborat. Chińczycy np. mają zdaje się wolność gospodarczą ale nie wolność słowa - i żyją. Przede wszystkim uważam, że to pytanie nie ma żadnego związku z sednem sprawy, nawet jeśli tak uważa SN i ETPC. A jeszcze bardziej przede wszystkim - uważam, że Twoja wolność słowa w żadnym momencie nie została naruszona.

Czy teraz zechcesz jednym zdaniem napisać, dlaczego Twoim zdaniem art. 36 narusza to, co uważasz, że narusza?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #521 dnia: Kwietnia 07, 2016, 10:13:49 pm »
1. Nie mogę odpowiedzieć na Twoje końcowe pytanie, gdyż uważam, że zawiera ono fałszywą tezę (art. 36 coś narusza). Uważam, że art, 36. niczego nie narusza. Na takie pytania z zasady (logiczno-moralnej) nie odpowiadam.
2. Twój argument z Chińczykami budzi moje wątpliwości, gdyż sugeruje, że czytałeś Skargę Strasburską, która praktycznie książkę kończy - a to kłóciłoby się z Twym oświadczeniem, że książki nie doczytałeś.
3. Odnośnie do tego, czego nie znasz (a przynajmniej "umknęło Twej świadomości"): informuję Cię uprzejmie, że SN oraz ETPC orzekły, iż wolność gospodarcza jest ważniejsza od wolności słowa :-)
R. 

Dopiero teraz zauważyłem:
Cytuj
Przede wszystkim uważam, że to pytanie nie ma żadnego związku z sednem sprawy, nawet jeśli tak uważa SN i ETPC.
Przepraszam, ale w takim razie CO jest sednem sprawy?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2016, 10:21:02 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #522 dnia: Kwietnia 07, 2016, 10:33:24 pm »
W tym momencie sednem sprawy jest to, że uświadomiłem sobie, że po raz enty dałem się Tobie wpuścić w bezsensowną dyskusję o niczym. Na moje szczęście łapię się na tym coraz szybciej.

Nie chce mi się, skoro piszesz, że art. 36 ogranicza niekonstytucyjnie wolność gospodarczą wolnych ludzi w wolnym kraju (dodając, że "oczywiście ogranicza", ale uważasz, że jak niekonstytucyjnie "oczywiście ogranicza", to nie narusza. OK, masz rację, słowo ogranicza nie jest słowem narusza. Przyznaję Ci rację.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #523 dnia: Kwietnia 07, 2016, 11:11:52 pm »
Mąźku, ośmielam się być innego zdania. Uważam, że dyskusja na temat czy wolność gospodarcza jest ważniejsza od wolności słowa? nie jest dyskusją o niczym. Zwłaszcza na Forum pana Lema.   
R.
pjes: to nie ja zapoczątkowałem ten dyskurs.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #524 dnia: Kwietnia 07, 2016, 11:17:07 pm »
@ Omnes
Przedsennie przypomniało mi się, że Golem początkowo skutecznie przyłatwiał dyskutantów metodą sokratyczną: przy pomocy samonaprowadzających pytań, ale później z niewiadomych względów ją porzucił. Kju mnie łaskawie poprawi, jeśli coś przekręcam. Z góry dziękuję.
Dobranoc :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )