Autor Wątek: Pytam:  (Przeczytany 424560 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1095 dnia: Sierpnia 15, 2020, 10:52:22 pm »
Pytania na poziomie przedszkolnym, których sensu zadania nie znajduję...
Nagana (a raczej Naganta) skonstruowali - i wypuścili na rynek - bracia Émile i Léon N.
https://www.forgottenweapons.com/biography-leon-and-emile-nagant/
Oczywiście, że są/były. Choćby używany w czasie wojny secesyjnej dziewięciostrzałowy rewolwer LeMat.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 15, 2020, 11:08:29 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1096 dnia: Sierpnia 15, 2020, 10:54:11 pm »
Są czy były jakie chcesz, nawet 18-strzałowe. Jednak ze względu na rozsądny rozmiar bębna (średnicę -> dobywanie) i wagę całości na ogół są 6-strzałowe dla kalibrów ~9 mm. Większe kalibry często są 5-strzałowe, zaś Nagant, jako że ~7 mm mógł mimo zgrabnych rozmiarów być aż 7-strzałowy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1097 dnia: Sierpnia 15, 2020, 10:58:46 pm »
http://web.archive.org/web/20160304220327/http://panzerschreck.strefa.pl/nagant.html

A jak nazywa się najnowocześniejszy współcześnie pistolet maszynowy?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1098 dnia: Sierpnia 15, 2020, 11:09:54 pm »
Może przeniesiesz swoje pytania do nowego wątku lub swojego wątku?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1099 dnia: Sierpnia 15, 2020, 11:16:01 pm »
Może je dać do "Pytam", albo - bo w sumie ciekawy ten offtop się staje - zrobić wątek o spluwach...?

ps. Co do:
jak nazywa się najnowocześniejszy współcześnie pistolet maszynowy?

To odpowiedź będzie poniekąd ze sfery degustibusa, bo sporo tych wynalazków, m.in.:
https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/najbardziej-zaawansowane-technologicznie-bronie-swiata/vwm7cht
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 15, 2020, 11:30:04 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1100 dnia: Sierpnia 16, 2020, 12:53:08 pm »
Czy rosyjską ruletke uprawiano NAPRAWDĘ, czy to tylko anegdota? Oraz (jeśli to prawda), czy strzelano w Musk czy na przykład w rękę/nogę?
Powiedzmy, że stawką był honor albo i wszystkie skarby świata. Na co graczowi honor/skarbyświata, gdy taki gracz przestaje istnieć?

R.

pjes: decyzja o ewentualnym wyodrębnieniu wątku palnego to Państwa sprawa. W sprawie wirusów zabierałem głos wiele razy przez wiele tygodni PRZED zaistnieniem wątku pod tytułem "Koronne zawirowania", i przez grzeczność nie zabieram w tym wątku wirusowego głosu nadal, ale strzelanie mnie interesuje, a podtemat ruletki nie ja poruszyłem.

pjes II: zdziwionych internautów uprzejmie zawiadamiam, że niniejszy wpis był reakcją na merytoryczny arcywirusowy wpis maźka
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1974.msg83666#msg83666,
ale jakiś anonim go przeniósł tutaj bez mojej wiedzy :-)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 16, 2020, 02:02:22 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1101 dnia: Sierpnia 16, 2020, 02:19:22 pm »
Czy rosyjską ruletke uprawiano NAPRAWDĘ, czy to tylko anegdota?

Wikipidia mówi na ten temat dość sporo, podpierając się medialnymi linkami (co zabawne - ani jeden wymieniony przykład nie pochodzi z Rosji):
https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_roulette

zdziwionych internautów

Należących do tego samego gatunku co Sierodka? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1102 dnia: Sierpnia 16, 2020, 02:23:24 pm »
Miałem na myśli Twoje pytania niezwiązane z wirusem a dotyczące broni. W temacie czy ktoś rzeczywiście grał w ruską ruletkę nie wiem nic. Słyszałem że tak i czytałem, że tak, czytałem też, że "grywano" pod przymusem, tzn. osoba trzymająca rewolwer używała tego schematu do wymuszenia czegoś. Ale, uprzedzając Twoje pytanie, nie pamiętam co czytałem a tym bardziej, czy było tak na pewno.


Który pm jest współcześnie najnowocześniejszy to nie wiem ale mniemam, że zależy co uważasz za "najnowocześniejszy". Listy typu tej, którą dostarczył Q na pierwszy rzut oka widać, że są robione przez osoby, które tematem zainteresowały się z chwilą powzięcia decyzji o sporządzeniu takowej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1103 dnia: Sierpnia 16, 2020, 02:40:36 pm »
Major Kucejko albo pułkownik Jedziniak (prowadzili na warszawskim uniwersyteckim SW zajęcia z ogniowego) twierdził, że trzy najlepsze Peemy wszechczasów, to Uzi, Schmeisser i Pepesza. Na studium chodziłem pół wieku temu i pewnie czołowe armie/jednostki świata kupują dziś co innego.

R.

Pjes: wychodzi na to, że rosyjska ruletka jest czystym żywym mitem, który istnieje tylko języku i w literaturze.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1104 dnia: Sierpnia 16, 2020, 05:34:58 pm »
Major nazywał schmeisserem MP-40 najprawdopodobniej, którego konstruktorem nie był Schmeisser. Także podejrzewam, że miał na myśli pistolet-pulemiot Sudajewa (PPS) a nie Szpagina (PPSz, czyli "pepeszę"). Wiodąca rola peemów w wojsku trwała krótko - od wojny hiszpańskiej, która udowodniła ich przydatność do końca DWŚ, kiedy powstał pierwszy karabinek automatyczny na nabój pośredni (StG-44, wymieniając ostateczną jego nazwę). W latach 50-60 wszystkie armie przezbroiły się na kbk automatyczne w pierwszej linii, a peemy zostały zepchnięte do broni tyłowej czy czołgistów. W związku z tym rozwój tej broni o przeznaczeniu militarnym stanął trochę w miejscu. Zaś broń na potrzeby innych formacji (policji np.) ma nieco inne wymagania i tu takim pierwszym przychodzącym na myśl wzorem jest HK MP-5. Terroryści i bandyci uwielbiają mniejsze jednostki, trudne do opanowania w strzelaniu ogniem ciągłym ale siejące grozę, jak Ingramy czy czeskie Skorpiony (lub Mikro-Uzi). Jest tyle wzorów, że doprawdy trudno powiedzieć, co jest lepsze. Zależy dla kogo. Major równie dobrze mógł upatrywać wielkiej trójcy w Thompsonie, Stenie i Suomi na przykład. Albo w brytyjskim Lanchesterze (super spluwa, tylko wielce kosztowna w produkcji, co prawda rżnięte ze szkopskiego MP-28). Temat rzeka. Najbardziej rozpowszechnione wzory wcale niekoniecznie są najlepsze, to czesto pochodna kalkulacji, że w czasie wojny nie ma sensu przestawiać fabryk zbrojeniowych, tylko lepiej tłuc to, co już się tłucze. Z nowinek (no, mających już trochę roków) próbują szerzej wprowadzić militarnie naboje pistoletowe 5,7 mm z tym że nie w damskim wydaniu do torebki "szóstek" przedwojennych ("brauningów")  ale naboju o dużej prędkości początkowej, a więc i energii w celu, zdolnego przebić środki ochrony osobistej. Jest na ten nabój peem FN P90, który dzięki temu, że nabój jest mały i lekki posiada w magazynku aż 50 naboi przy wielce kompaktowych rozmiarach (zwłaszcza, że jest to broń w układzie bezkolbowym). Służy jako uzbrojenie załóg wozów bojowych itp, tam gdzie zasadniczo żołnierz broni ręcznej nie używa, poza sytuacjami kryzysowymi.


Jeśli chodzi o zasadę działania, to nic się nie zmienia - dla tak słabych nabojów jest to albo ryglowanie masą (zamek swobodny), albo ewentualnie, z rzadka, półswobodny (głownie w celu ograniczenia szybkostrzelności). Uzi w tym było nowatorskie, że zamek nasuwa się na wlot lufy jak skuwka na pióro - w położeniu przednim zamek prawie w całości jest na lufie, co skraca broń, przecz co mogli wydłużyć lufę. Wcześniej tego typu rozwiązanie stosowane było w "oerlikonach" (działkach p-lot).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1105 dnia: Sierpnia 16, 2020, 06:50:10 pm »
Dzięki, milordzie, za światłą otuchę...
 
A do napadu na bank - co byś polecał?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1106 dnia: Sierpnia 16, 2020, 08:01:33 pm »
Gumowy młotek z długim trzonkiem za 10,50 w Castoramie (w celu solidnego pieprznięcia się oburącz między oczy), a po ocknięciu jako lekturę uzupełniającą książkę Marka Wałkuskiego "To jest napad". Polecam również tym, którzy nie planują napadu na bank, oraz smutnym, bo jest śmieszna, choć prawdziwa. Nawiasem odkryłem w tej książce opisującej prawdziwe napady, co najmniej 2 scenariusze filmowe - w tym jeden z Kojaka :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1107 dnia: Sierpnia 17, 2020, 10:27:23 pm »
@ maziek
Cytuj
Natomiast słyszałem, że carscy oficerowie grali w tzw. carską ruletkę, tradycyjnie naganami z jednym nabojem, ale tylko pierwszy kręcił bębnem, następni zaś nie kręcili, czyli prawdopodobieństwo strzału rosło z każdą próbą aż przy 6 wynosiło 1/2, a przy 7 - 1. Chodziło o to, kto pierwszy zrezygnuje.
"Feldheim," he says, "did you ever hear of Russian Roulette?" When I said I had not, he told me all about it. When he was with the Russian army in Rumania, around 1917, and things were cracking up, so that their officers felt that they were not only losing prestige, money, family and country, but were being also dishonored before their colleagues of the Allied armies, some officer would suddenly pull out his revolver, anywhere, at the table, in a cafe, at a gathering of friends, remove a cartridge from the cylinder, spin the cylinder, snap it back in place, put it to his head and pull the trigger. There were five chances to one that the hammer would set off a live cartridge and blow his brains all over the place. Sometimes it happened, sometimes not. When it did, there was nothing more to be, said or done; when it didn't, the fellow waited another day.

Georges Surdez. Krótkie opowiadanko o jeszcze jednej odmianie ruskiej ruletki, o fałszerstwie i zagadkowej rosyjskiej duszy.
https://monlegionnaire.files.wordpress.com/2012/03/russian-roulette.pdf

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1108 dnia: Sierpnia 18, 2020, 06:27:25 pm »
SR,
odnośnie Pańskich ankiet itp. - gdzie jest informacja o sposobie przetwarzania/administrowania  danych osobowych?  ::)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1109 dnia: Sierpnia 18, 2020, 07:12:16 pm »
@ Hoko

Nie rozumiem Pańskiego pytania.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )