Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - michal

Strony: [1]
1
Hyde Park / Czas na wiersz
« dnia: Lipiec 31, 2004, 02:16:38 am »
patrzę jak płyną nieprzewidywalnie uczucia
rozjaśniają świat na chwilę wielkim blaskiem
olśnieniem wielu słów i myśli
a gdy stąpam po krawędzi
i czas odmierza ostatnie chwile
nie boję się chociaż ciało drży
myślę o was o tobie że muszę dotrwać
by rozwikłać głęboko ukrytą miłość
taką co pokona śmierć2
Lemosfera / Dylematy
« dnia: Maj 30, 2004, 02:09:30 pm »
Dzień dobry,

W "Dylematach" Lem pisze dużo i często o kulturze wysokiej. Nie mogę się zgodzić, że jest jej coraz mniej i że jesteśmy świadkami jej zaniku bądź upadku. Kultura wysoka zawsze będzie dzięki Bogu istniała dopóki będą ludzi wysocy, niscy, grubi, chudzi, biali i czarni.

Opisywanie współczesności w sensie historycznym jest niezwykle trudne. W tym mianowicie sensie, że dopiero przyszłość wyznaczy co było dla nas teraz tak naprawdę ważne, ona wyłoni nasze istotne dokonania. Dylematy, te Lemowskie i te codzienne polegają na tym, że nie mamy perspektywy przyszłości i nigdy nie wiemy które działania jakie przyniosą skutki.

Masa ludzka z jej różnorodnością zalewa Ziemię od zawsze, a przynajmniej od kilku tysiącleci a człowiek ma złudne poczucie panowania na Świecie. Wydaje się, że jest nas ludzi już tak wielu, że w każdej chwili nastąpi zagłada, masowe wymieranie spowodowane chorobami, wojnami bądź kataklizmem. Sprawia to zakodowane w nas poczucie wyjątkowości obecnego czasu. A przecież jest on tak samo unikalny jak każdy, który był i będzie.

Strony: [1]