Autor Wątek: Polityka smoleńska  (Przeczytany 276951 razy)

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 437
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #210 dnia: Czerwca 07, 2012, 02:00:54 pm »
Cytuj
Nie ma problemu  . Prosiłbym jednak mimo ortów by pisać na temat bo niczemu dobremu to nie służy. Pamiętajmy wszakże, że wypominanie ortów w dyskusji jest łamaniem netykiety. Pozdrawiam.

Zdecydowanie! :D Ponieważ "pisanie na temat niczemu dobremu nie służy", jak byłeś skłonny zauważyć, to pozwolę sobie na poniższą dygresję i nawet nie będę udawał, że interesuje mnie Euro 2012 (czyli właściwy temat tego wątku).

Nie wiem gdzieś to wyczytał, że netykieta sugeruje powstrzymywanie się od wypominania błędów ortograficznych. Nie wnikam, tym bardziej, że nie o same błędy tego konkretnie rodzaju mi chodziło, ale ogólnie o katastrofalny styl Twojej (przy okazji zwracam uwagę na wielkość litery, jaką rozpoczynamy formę grzecznościową zaimka osobowego) wypowiedzi. Żeby nie być gołosłownym, porównajmy dwie wersje:

Oryginał:

Cytuj
Na Euro 2012 rosyjscy kibice bedą paradować z sierpami i młotami na koszulkach. Wyobrażacie sobie sytuacja jakby niemieccy kibice paradowali ze sfastykami. Skąd bierze się taka pobłażliwość dla komunistycznych symboli? Przecierz mają tyle samo krwi na rękach. Podobnie jest z wizerunkiem "Che". To osoba, która mordowała niewinnych ludzi, a jest prawie wynoszona na ołtarze pop kultury, tej kultury, którą "Che" gardził i uważał za dekadencką.  Czy mamy jakąś niespełnioną tesknąte za hasłami leżącymi u podstaw zbrodniczych komunistycznych systemow, czyli równść wszystkich ludzi i patrzymy na to przez palce? Zapraszam do dyskusji.

Korekta:

Cytuj
Na Euro 2012 rosyjscy kibice będą paradować z sierpami i młotami na koszulkach. Wyobrażacie sobie sytuację, gdyby niemieccy kibice paradowali ze swastykami? Skąd bierze się taka pobłażliwość dla komunistycznych symboli? Przecież mają tyle samo krwi na rękach. Podobnie jest z wizerunkiem Che. To osoba, która mordowała niewinnych ludzi, a jest prawie wynoszona na ołtarze popkultury, tej kultury, którą Che gardził i uważał za dekadencką. Czy mamy jakąś niespełnioną tęsknotę za hasłami leżącymi u podstaw zbrodniczych komunistycznych systemów, czyli równość wszystkich ludzi i patrzymy na to przez palce? Zapraszam do dyskusji.

Z przykrością stwierdzam, że z przeczytaniem powyższej wypowiedzi można mieć poważne problemy. Nie ma w niej bowiem ani jednego zdania, które nie zawiera jakiegoś błędu: braki polskich znaków, literówki, błędne wykorzystanie znaków interpunkcyjnych, czy bardziej rażące błędy typu: "sfastykami", "przecierz", a zwłaszcza "tesknąte" - ten ostatni to nawet nie brzmi jak wyraz pierwotny, którym - jak się nieśmiało domyślam - była "tęsknota". Tyle na poziomie formalnym, a co z merytoryką i logiką wypowiedzi? Posłuchajmy: "komunistyczne symbole mają tyle samo krwi na rękach"  (tak wynika z toku myśli, polecam przeczytać raz jeszcze!). Dowiadujemy się też o istnieniu jakiegoś bliżej nie zidentyfikowanego związku pomiędzy rosyjskimi kibicami a stosunkiem Che Guevary do popkultury. A także wyrażona jest zawoalowana sugestia, jakoby idea równości wszystkich ludzi była z gruntu niesłuszna tylko dlatego, że gdzieś tam na sztandarach mieli ją wypisaną komuniści (sic!).

No, co tu dużo mówić, jest to... słabe. Nie bierz tylko, proszę, tego do siebie osobiście, poligon - posługuję sie powyższymi przykładami za sprawą przypadku, nie jest to natomiast niestety jedyny tego rodzaju bełkot, na jaki można się tutaj ostatnio natknąć (zwłaszcza w wątkach politycznych). Zdaję sobie sprawę, że nie jest grzecznym ni szczególnie ładnym wypominanie innym ich błędów, ale jak z drugiej strony nazwać tak jawny brak szacunku dla ewentualnego odbiorcy, że się własnej, niechlujnej wypowiedzi chyba nawet samemu nie przeczytało? Drodzy internauci, dbajmy o Formę! Nie gódźmy sie na kompromisy, gdy chodzi o Styl! Oczywiście, zawsze można próbować podnieść ten z gruntu niesłuszny argument, że w tzw. nowych mediach, w których nacisk w dużej mierze położony jest na szybkość i zwięzłość (efektywność?!) wypowiedzi, liczy się przede wszystkim jej treść. Otóż nic bardziej mylnego - z jednej strony bowiem przekaz skrótowy, pośpieszny i niedopracowany narażony jest na zwiększone ryzyko jego niezrozumienia i konieczność wielokrotnego powtórzenia i rozwinięcia (co suma sumarum jest jednak mniej efektywne), a z drugiej zaś cierpi na tym najczęściej wiarogodność autora: w tym sensie, że przecież wypowiadając się na forum chce się uczestniczyć w dyskusji, w której prezentuje się swoje stanowisko, w domyśle dobrze przemyślane - a jakie wrażenie może mieć odbiorca na ten temat, gdy widzi, że komuś nawet przecinków nie chciało się stawiać, tak pędził by się swoimi emocjonalnie nasyconymi uwagami ze światem podzielić? Odpowiedzmy od razu, by nie pozostawiać wątpliwości: skrajnie negatywne, skoro ktoś na zadbanie o formę nie poświęcił ni sekundy, to i pewnie treść w niewiększym stopniu dał radę zgłębić, ergo wypowiedź jego niewarta jest jakiejkolwiek uwagi. I nie pomogą w tym wypadku żadne zwroty zapraszające do dyskusji.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #211 dnia: Czerwca 07, 2012, 02:38:42 pm »
1. Zgadzam się z Szanownym Miazo w 129 procentach (moja ulubiona liczba odsetek). I dziękuję za to klarowne i rzeczowe przypomnienie. Wysoko cenię sobie PanaLemowe Forum również ze względów językowych.
2. Pana Poligona namawiam, aby - wbrew sugestiom P.T. Przedmówcy - wziął jego uwagi jak najbardziej do siebie (w sensie: poprawił się  - i merytorycznie, i formalnie).
VOSM   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #212 dnia: Czerwca 07, 2012, 02:58:33 pm »
Wręcz przeciwnie, częścią Netykiety w powszechnie przyjętej postaci jest właśnie zobowiązanie do pisania w sposób poprawny i z użyciem znaków danego języka. Częścią zaś regulaminu niniejszego Forum jest zobowiązanie do pisania zgodnie z Netykietą. Częścią zaś Netykiety jest zobowiązanie do pisania na forach zgodnie z ich regulaminami. Dobre, nie?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #213 dnia: Czerwca 07, 2012, 03:14:33 pm »
Dajcie spokój temu trollikowi. Zbanowałem wczoraj na startrek.pl osiem jego fałszywych tożsamości pod rząd, to i z emocji zapomniał tego, czego zdołał się nauczyć z ortografii ;).

(BTW. o "StarTreku" nic z sensem nie napisał, atomy złota wielkości pięści stawiam, że o Lemie też nic nie ma do powiedzenia. Ot... nudzi się chłopina.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

poligon

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #214 dnia: Czerwca 08, 2012, 02:42:55 pm »
Skoro o typowaniu mowa 1:0 dla Grecji. Polska od 1974 roku nie srzeliła w piewszym dniu rozgrywek gola. Wiec albo remis 0:0, albo wygrana Grecji.

edit maziek: @poligon, jeszcze z większym sensem nic tu nie napisałeś a już rozrabiasz. Zastanów się, czy to na pewno jest forum dla Ciebie? Oprócz tego, że robisz orty i nie możesz się wysłowić, nie potrafisz także cytować. Zamierzasz prać tu jakieś brudy to masz od tego priva, jak już musisz. Ciachnąłem to i mam nadzieję, że więcej nie będę musiał.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2012, 03:32:27 pm wysłana przez maziek »

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #215 dnia: Czerwca 08, 2012, 06:05:42 pm »
A mnie się wydaje....  ;) ,że nie ma co sie podniecać tym całym zamieszniem.Igrzyska bez chlebka,co to za igrzyska.Stadion narodowy be.. a taki ładny amerykański był... za taką kasę i be ,nie może być.No ale jak Maziek architekt tak rzekł,coś w tym musi być.W razie porażki za całokształt i tak winne będą pisiory http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Waldemar-Kuczynski-PiS-marzy-o-porazce-Euro-2012,wid,14556088,wiadomosc.html    . W zaprzeczeniu do pierwszego zdania z postu idę oglądać tiwi i podniecać się w "zwierzęcym patriotyzmie".Obstawiam remis ,bez szczegółów cyfrowych(wedlowska mnie nie kręci).A tu taki link w razie [tu był link, ale wyleciał w kosmos] Temat mało intelektualny,proszę wybaczyć brak merytoryczności(to do globalnych)

edit: wiesiol, do ciężkiej cholery, ja wszystko rozumiem, a jak nie rozumiem, to staram się zrozumieć, ale tego nie rozumiem. Po co?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2012, 10:07:47 pm wysłana przez maziek »
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #216 dnia: Czerwca 08, 2012, 06:17:03 pm »
Uprzejmie proszę P.T. Globalnych o natychmiastowe usunięcie linka o wulgarnej nazwie oraz o żółtą kartkę dla autora tego wpisu :-(
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #217 dnia: Czerwca 08, 2012, 09:06:48 pm »
Uprzejmie proszę P.T. Globalnych o natychmiastowe usunięcie linka o wulgarnej nazwie oraz o żółtą kartkę dla autora tego wpisu :-(
Stanisław Remuszko
Panie coŚ tak pan za cenzorstwem jest.Wszak to temat euro,czyli miniglobalny a jak tak wszelkie chwyty dozwolone.Naprawdę cieszę sie,że tak jest jak jest(czyli remis).Więcej luzu!
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #218 dnia: Czerwca 08, 2012, 10:04:24 pm »
Uważam, że na tym Forum nie powinno podawać się linka do strony zawierającej (niepotrzebne skreślić) wulgaryzmy, wezwania do przemocy, szerzenie nienawiści na tle, aprobatę dla przestępstw etc. Sorry, Winnetou, praca moderatora nie jest letka.
Uważam, że zmiana oryginalnej nazwy linka z "***" na "porażki" nie jest wystarczająca, skoro wystarczy w ów link kliknąć, aby przekonać się, co pod nim się kryje.
To dla mnie ważna i poważna sprawa.
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #219 dnia: Czerwca 08, 2012, 10:45:08 pm »
Nie psuj śliny ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #220 dnia: Czerwca 08, 2012, 10:53:33 pm »
Uważam, że na tym Forum nie powinno podawać się linka do strony zawierającej (niepotrzebne skreślić) wulgaryzmy, wezwania do przemocy, szerzenie nienawiści na tle, aprobatę dla przestępstw etc. Sorry, Winnetou, praca moderatora nie jest letka.
Uważam, że zmiana oryginalnej nazwy linka z "***" na "porażki" nie jest wystarczająca, skoro wystarczy w ów link kliknąć, aby przekonać się, co pod nim się kryje.
To dla mnie ważna i poważna sprawa.
Stanisław Remuszko
Nie chcę się usprawiedliwiac,ale jeśli taki link uraził Pana, to przepraszam.Wulgaryzm w moim pojęciu czasem tez coś znaczy,ta strona może z sztuką nie miała  wiele wspolnego,ale w usprawiedliweniu wnosiła pewien głos...tak nieczytelny  np. w naszych mediach.Myślę,że czasami każdy z nas ma ochotę walnąć pięścią w stół... no tak ,ale to nie na temat mamy przecie Euro  :) Spoko
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #221 dnia: Czerwca 08, 2012, 11:10:21 pm »
@ wiesioł
nie uraził mnie Pan. w ogóle nie o to chodzi.
@ moderatorzy
to dla mnie jest kwestia moich zasad. nikomu nic nie narzucam, ale też chcę mieć jasność w sprawie chamstwa. zajmuję się tym od lat, i uważam, że w języku polskim jest tylko pięć słów powszechnie uznawanych za wulgarne. nie piętnaście, nie pięćdziesiąt, tylko pięć:
http://www.remuszko.pl/chamstwo/  obawiam się, że nie mógłbym uczestniczyć w forum, na którym choć jedno z tych słów jest tolerowane - wszystko jedno czy wprost, czy linkowo (zwłaszcza po pokazaniu moderatorom palcem). forum nie jest moją własnością, lecz moja obecność na nim - jest. to już jak Państwo uważają.
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #222 dnia: Czerwca 08, 2012, 11:20:51 pm »
@ wiesioł
nie uraził mnie Pan. w ogóle nie o to chodzi.
@ moderatorzy
to dla mnie jest kwestia moich zasad. nikomu nic nie narzucam, ale też chcę mieć jasność w sprawie chamstwa. zajmuję się tym od lat, i uważam, że w języku polskim jest tylko pięć słów powszechnie uznawanych za wulgarne. nie piętnaście, nie pięćdziesiąt, tylko pięć:
http://www.remuszko.pl/chamstwo/  obawiam się, że nie mógłbym uczestniczyć w forum, na którym choć jedno z tych słów jest tolerowane - wszystko jedno czy wprost, czy linkowo (zwłaszcza po pokazaniu moderatorom palcem). forum nie jest moją własnością, lecz moja obecność na nim - jest. to już jak Państwo uważają.
Stanisław Remuszko
No to jeszce maleńki cytacik co by Pana uspokoić "Człowiek zajmujący postawę ironiczną tworzy przede wszystkim dystans wobec samego siebie, ale też wobec przedmiotów świata i świata jako takiego. Ironia jest za tem metodą odróżnienia, odróżnienie zaś-najpierw siebie samego, a następnie od otaczającego podmiot myślący świata przedmiotów, a następnie przedmiotów od nich samych" Panie Stanisławie czy epitety dla ludzi myślących
(szeroko rozumianych) mają jakieś znaczenie.Może zaprzestańmy ,bo temat przerodzi się w rozprawke o etyce i z Euro wpadniemy w  jakiścić odnogi parafilozofi.Przyznaję Panu rację i niech to będzie nauczką dla chcących pisac na tym forum.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #223 dnia: Czerwca 08, 2012, 11:21:52 pm »
Dzisus, dajcie sobie luz, ja już dwa posty dziś zmoderowałem i wysłałem trzy prośby moderatorskie - czy wy wiecie jaka to ciężka praca? Za każdym razem się zastanawiam, czy młodemu życiu kręgosłupa nie łamię, skrzydeł nie podcinam. Natychmiast muszę spożyć a wątroby na loterii nie wygrałem. Na prawdę trochę szaconku dla tych co nie śpią, kiedy ktoś śpi...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2197
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #224 dnia: Czerwca 09, 2012, 01:27:22 pm »