Autor Wątek: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema  (Przeczytany 41842 razy)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« dnia: Kwietnia 23, 2009, 09:49:32 pm »


1) Tak było. – w „Sex Wars”, Warszawa, NOWA, 1996, s.227 (Rozważania sylwiczne XVIII):
W Leningradzie przyjmował mnie kolacją pewien dość już wiekowy inżynier, onże autor SF [Ilia Warszawski], który z rodziną zajmował pokój w przedręwolucyjnym dużym mieszkaniu, podzielonym wśród niewiadomej liczby lokatorów: więc widząc pewno, że inaczej się nie da, urządził kolację na moje przyjęcie w kuchni, z której powynoszono wszystko co się dało kuchenne, pozostał zlew z lanego w jakieś ozdobne orły żelaza, a mnie honorowo usadzono plecami do zlewu i to bliziutko, bo stoły były pozestawiane, na nich zaś piętrzyły się wyszukane ryby i kawiory, łupy niechybnie uporczywie wysilonych łowów całej rodziny gospodarza. Jak umiałem, tak udawałem, że przyjęcie, na którym osoba naczelna siedzi ze zlewem za plecami, jest rzeczą najzupełniej normalną i zgodną z obyczajami europejskimi.

2) Wspomnienia. – w „Księga przyjaciół”, Warszawa, PIW, 1975, s.173:
Jako mądrego, serdecznego i dobrego człowieka poznałem w Leningradzie Ilię Warszawskiego, który sam się dziwił zawsze temu, że w późnym wieku, będąc przez całe życie technologiem, oddanym pracy zawodowej, wziął się do fantastyki naukowej. ...
Osobną uwagę powinienem poświęcić, pisząc o przyjaciołach z Moskwy, moim tłumaczom, z Ariadną Grigoriewną Gromową na czele, lecz aby to uczynić, musiałbym czyba nie wspomnienie napisać kilkustronicowe, lecz całą książkę.

Na foto: z lewa – Ilia Warszawski, z prawa – Ariadna Gromowa.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2009, 10:16:48 am wysłana przez lemolog »

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 23, 2009, 10:19:56 pm »
He, ale swietne :-)
Trzeci z lewej, pochylony, wyglada jak mlodszy brat Lema :) Wykapany!

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 23, 2009, 10:38:00 pm »
Zdumiewające podobieństwo (Tadeusz Janczar)...



Lemologu, skąd masz tę fote? Swiatłocień w dwóch miejscach nie podoba mi się (jakby była kolażem).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 23, 2009, 11:30:00 pm »
Maziek, patrz: http://amnuel.livejournal.com/65985.html
Zdjecie od wdowy syna Ilii Warszawskiego (1908-1974)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 24, 2009, 02:57:05 pm »
Dzięki lemologu :), a opowiadania Ilii Warszawskiego znam, były u nas wydawane w antologiach (zwykle na zasadzie przeplatanki Warszawski - Bilenkin).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 24, 2009, 04:11:41 pm »
Tak, opowiadania Ilii Warszawskiego byli opublikowane w antologii "Kroki w nieznane", w tt.1,2,3,5 (W-wa, Iskry, 1970-4).
W tym w t.5 dosc popularny "Uniwersalny poradnik dla pisarzy fantastów" - razem z pierwszym wydaniem mojego ulubionego opowiadania Lema "Profesor A. Dońda".

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 24, 2009, 06:44:47 pm »
Kroki w nieznane... mam kilka tomów, tylko gdzie...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 24, 2009, 07:12:02 pm »
Pozostają jeszcze: "W pogoni za wężem morskim" i pierwsza "Galaktyka" Iskier, parę tomików serii "Stało się jutro" (t.9 "Kwiat Albarossy", t.11 "Dusza do wynajecia", t.19 "Czarne żurawie") i "Siedem diabelskich wynalazków".
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema - 2
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 16, 2009, 11:15:06 pm »
Część 2, ale teraz rok 1965
Zdjęcia z czasopisma „Sowietskij ekran” (Moskwa), 1966, nr.1.



Na foto 2: Moskwa, 1965, Biblioteka im. Gorkiego.
Z lewa - Ariadna Gromowa, tłumaczka; z prawa - Konstantin Fieoktistow, kosmonauta.

S.Lem o tym:

1) „Wspomnienia” („Księga przyjaciół”. – W-wa: PIW, 1975, s.171):

Dziwne to się dziś wydaje, ale był czas, w którym wszystkich ludzi, co przebywali w Kosmosie, można było zebrać w jednym niewielkim pokoju. Znałem wtedy dwóch spośród nich. Doktora Jegorowa i doktora — ale nauk technicznych, nie medycyny — Fieoktistowa. Jegorow opublikował wówczas recenzję z mojej powieści Niezwyciężony, a chociaż była przychylna, odczuwałem pewną tremę przed spotkaniem się z nim i z jego towarzyszem w pierwszym zespołowym locie kosmicznym. Byli to podówczas, spośród moich czytelników, jedyni ludzie, którzy mogli stwierdzić, czy opisując to, co przeżywa kosmonauta na orbicie, przedstawiłem w książce prawdę. O ile pamiętam — niczego mi nie wytknęli, chociaż to, co dla nich było już realnością, dla mnie, gdym pisał książkę, stanowiło tylko fantazję. U Jegorowa byłem w domu, w jego moskiewskim mieszkaniu, do którego zawiózł mnie z hotelu swoją czarną wołgą, z taką szybkością, że — dziś mogę to już wyznać — truchlałem na siedzeniu obok niego. A znów zanim wraz z Fieoktistowem wystąpiłem w bibliotece imienia Gorkiego na spotkaniu z czytelnikami i z entuzjastami lotów kosmicznych, rozmawiałem z nim pierwej o literaturze i dowiedziałem się wtedy, że przyszły kosmonauta, jako chłopiec jeszcze czytał zapamiętale Trylogię Sienkiewicza.

2) „Świat na krawędzi”. – Kr-w: WL, 2002, s.102 (2007, s.120):

Występowaliśmy we dwójkę z Fieoktistowem w Bibliotece imienia Gorkiego. Potem poszliśmy na zaplecze, zawiedujuszczaja, gnąc się w ukłonach, częstowała nas kawą, a my rozmawialiśmy o... Trylogii, którą on znał. Był to bardzo mądry człowiek i miał równie jak ja złe zdanie o filmie Tarkowskiego według Solaris...

3) „Rozważania sylwiczne III” (Odra, 6/1992), to samo „Co pozostaje?” (w „Sex Wars. – W-wa: NOW Nova, 1996, s.296):

Prawie trzydzieści lat temu miałem w moskiewskiej bibliotece im. Gorkiego występ autorski w towarzystwie Fieoktistowa, kosmonauty z pierwszego lotu załogowego (byli tam jeszcze Jegorow, lekarz, u którego jadłem kolację, i Komarów, który zginął w locie następnym, bo się zawieszenia spadochronowe splątały ponoć). Fieoktistow to był bardzo rozsądny facet, miłośnik literatury (Trylogię nawet znał) i doktor nauk technicznych, a w sprawie ekranizacji Solaris Tarkowskiego zajmował dokładnie takie jak ja, krytyczno-negatywne stanowisko i to pewnie pozyskało mu sympatię w mych oczach.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema - 2
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 17, 2009, 06:10:20 pm »
Jegorow opublikował wówczas recenzję z mojej powieści Niezwyciężony

lemologu dysponujesz może dostępem do tej recenzji, lub jakich bardziej szczegółowych informacji o niej? Bardzo mnie zainterosowała ta sprawa.

ps. na okładce starego wydania "Edenu", którym dysponuję, zawarta jest informacja, że twórczość Lema chwalili kosmonauci Jegorow i Titow, czy dysponujesz również informacjami (choćby urywkowymi) o pochwałach Titowa? czy Titow i Lem też się poznali?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2009, 03:13:41 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 18, 2009, 10:29:55 am »
1. Tekstu recenzji Jegorowa nie mam, ale nie problem jej dostać, bo mam dane bibliograficzne:

Jegorow B.B., Gdie naczinajetsja buduszczjeje? – Litieraturnaja gazieta (Moskwa), 30.01.1965, s.4 – recenzja na „Niezwyciężony”, opublikowany w czasopismie „Zwiezda” (Moskwa), Nr.9-10.

2. Pochwała Titowa – to przedmowa do jednej książki Lema (tą książkę mam):

Titow G.S., Puti k nieizwiedannomu – w książce „Lem S., Wozwraszczenije so zwiozd; Zwiozdnyje dniewniki”. – Moskwa, Mołodaja gwardija, 1965, s.5-10 – o twórczości Lema i „Powrocie z gwiazd”.

Z tym związana cała historia. Rok 1965, do tego w ZSRR u Lema książkowo opublikowano dwa zbiora opowiadań, kilka opowieści w czasopismach. „Powrót z gwiazd” miała byc pierwszą opowieścią, wydaną książkowo. Ale problem – zupelnie nie komunistyczna przyszłośćo w tym dziele. I tłumacze piszą przedmowe, którą na prośbe redakcji podpisuje kosmonauta Nr.2 Gierman Titow ( a do tego on w jakimś wywiadzie powiedział kilka dobrych słów o Lemie). Z przedmową Titowa ksążka została wydana.
Ta przedmowa Titowa była opublikowana zamiast przedmowy samego Lema – do kilku swoich dzieł dla publikacji w ZSRR Lem specjalnie pisał przedmowy na prośbe redakcji. O wszystkich takich tylko rosyjskojęzycznych publikacjach Lema patrz w moim artykule „Rosyjskojęzyczne publikacje Stanisława Lema” („Przegłąd Filozoficzno-Literacki” (Warszawa), 2009, Nr.1).

http://lemolog.narod.ru/
http://lemolog.livejournal.com/

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 19, 2009, 01:40:11 am »
Спасиьа czyli dziękuję bardzo za informacje :). (Wybacz, że z opóźnieniem, ale pewne sprawy uniemożliwiały mi swobodny dostęp do internetu.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 19, 2009, 10:10:31 am »
Część 3, rok 1965
S.Lem: „Z taką zapamiętałą życzliwością, z takim - ale krytycznym - zainteresowaniem, z taką nieustanną chęcią dyskutować o pytaniach literatury i nauki, jak w Moskwie, Leningradzie i Charkowie za mych pobytów, nigdy się ani przedtem, ani potem nigdzie nie zetknąłem”
(„Wspomnienia” w książce „Kniga druziej”. - Moskwa: Wydawnictwo „Prawda”, 1975, s.249).


Charkow (Ukraina), Politechnika, wystąpienie w Klubie Amatorów Science-Fiction.

S.Lem: “Byłem też w Charkowie, gdzie studiuje sporo naszych studentów, którym chciałem odpowiadać po polsku, Rosjanom — po rosyjsku, tak, że w efekcie mówiłem kilkoma językami” („Przyjaźń”, 1975, nr.24, s.16).

Wspomnienia uczęstnika tej imprezy –
patrz. http://berkovich-zametki.com/2006/Starina/Nomer11/Kaganov1.htm
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2009, 04:09:06 pm wysłana przez lemolog »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 19, 2009, 07:45:49 pm »
Najbardziej dla mnie szokujące jest, że ja sie urodziłem w 1966 a Lem na zdjęciach z 1965 wygląda toczka w toczkę jak wyglądał w XXI wieku...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 20, 2009, 02:08:25 pm »
Rzekłbym, że to mocny dowód na ponadczasowość Lema  ;D

A serio: b. sie cieszę lemologu, że piszesz to co piszesz, bardzo ciekawe są te wszystkie informacje dotyczące życia (w sumie) pół-prywatnego Mistrza.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki