Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 795
31
DyLEMaty / Odp: Życie / Entropia / Informacja
« dnia: Wrzesień 15, 2022, 04:50:41 pm »
Urodzenie dziewczynki (włącznie z procesem przed porodem) pogarsza urodę matki, chłopiec nie sprawia tego.
Czy nie powinno się uściślić słówek ?
"Matka" ?
Czy raczej "matkowanie" ?
"Płód" ?
Czy raczej "płodzenie" albo "dziecięctwo" ?

Istota, osoba - wtedy >>> rzeczownik (stały, konkret).
Proces, czyli czynność dziejąca się w czasie - wtedy >>> odczasownikowe słowo (ale wskazujące zmienność, upływ, a nie stan stały).
Tak lepiej by mi brzmiało.
Wiesz, wydaje mi się, że większość nieporozumień z entropią polega na zbyt szerokim rozumieniu jej definicji. Nawet to, co napisał Hawking należy czytać jako zupełną metaforę. Jest to pojęcie ścisłe (w fizyce) i jeśli np. zaczynasz rozważać to co napisałeś wyżej (znaczenie słów), to na pewno nie ma to z tym (z fizyką) związku innego, niż poprzez skojarzenie w Twoim umyśle. Entropia dotyczy procesów wyłącznie samorzutnych i oczywiście jest w pewnym sensie procesem zdążającym do najniższej energii, tyle że nie całego układu (bo ta się nie zmienia) a tylko do najniższych różnic energii między składowymi. Chodzi więc dokładnie o to, o czym piszesz - dążenie do równowagi, w sensie wyrównania różnic energetycznych.


W każdym organizmie większość procesów biegnie samorzutnie i w związku z tym entropia w nim także "działa". Organizm, w którym wszelkie procesy miałyby dziać się niesamorzutnie i "pod górkę" ich normalnego kierunku nie wiem, czy byłby możliwy, a na pewno miałby zupełnie niezwykłe wymagania energetyczne. W komórce część rzeczy dzieje się samorzutnie (osmoza np., dyfuzja tlenu do wnętrza i dwutlenku w. na zewnątrz, wydalanie w większości - też na drodze osmotycznej) a tylko cześć przeciwnie do natury, np. aktywny transport wybranych związków chemicznych przez błonę komórkową przeciw gradientowi osmozy. Każda komórka w Twojej krwi traktuje otoczenie (czyli nieożywione składniki Twojej krwi) jako środowisko, z którego "ssie" uporządkowanie, bałaganiąc w nim przy okazji. Więc to jest układ wielowarstwowy, bo przecież Twoja krew jest już wysoce uporządkowana względem środowiska zewnętrznego itd.


A tak na marginesie, apropos że sprzątanie powoduje wielkie powiększenie entropii. Mamy bardzo wiekową sunię, jest ślepa, głucha i ma sklerozę. Przez tę sklerozę zapomina sygnalizować siusiu i kupę. No i córka przedwczoraj obudziła się w środku nocy w swojej sypialni że śmierdzi z przeproszeniem, gówno. Zapaliła światło, odkryła niespodziankę, wzięła w chusteczkę i poszła do toalety wyrzucić. Tyle, że po drodze, w kuchni, było jeszcze nasikane, czego nie zauważywszy wywinęła takiego orła, że cały dom postawiła na nogi. Łomot był taki, że pierwsza myśl to że samochód wjechał w ścianę. W ręce została jej chusteczka, natomiast gówno znikło. Cały następny ranek został poświęcony na poszukiwanie gówna (może wleciało na suszarkę do naczyń? Do chlebaka i się zamknął od wstrząsu? A może przylepiło się na suficie? A ten magnes na lodówce jakiś taki czelokadowy...). Ale wszelki ślad po gównie prosto mówiąc zaginął. Kobiety były na najwyższych obrotach, bo gówno luzem w domu to coś przerażającego. Ale kamień w wodę, siwy dym. Wieczorem jednak odnalazło się, odrzucone na jakieś 3 m w poziomie, przylepione z boku w niewidocznym miejscu do papierowej torby, wiszącej na gałce od szuflady. I teraz - czy taki traf, że przeleciało między nogami taboretu i stołu i trafiło precyzyjnie w szparę między papierową torbą a szafką, jednakże nie brudząc szafki - to per saldo wzrost entropii - czy raczej wysoce uporządkowany proces przeciwny naturze?

32
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Wrzesień 15, 2022, 01:02:45 pm »
Otóż to. W każdym razie beton dobrze rozłożony trwa długo ;) .

33
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Wrzesień 15, 2022, 11:47:36 am »
To zależy od statyki budowli. Sporo rzymskich zabytków stojących do dziś to żywy beton, oczywiście bez żadnego zbrojenia, tylko statyka tu działa. Np. Panteon z początku II w n.e. z betonową kopułą o rozpiętości 43 m, którą to rozpiętość potrafił wyrównać dopiero Brunelleschi w Santa Maria del Fiore we Florencji na początku XV w. (tak, 13 wieków zapadła cywilizacja nie była w stanie tego powtórzyć, choć często próbowała, czego najśmieszniejszym przykładem jest grobowiec Teodoryka w Rawennie). A i to w zasadzie Brunelleschi oszukał, bo ta jego kopuła to tak naprawdę sklepienie klasztorne na ośmiokącie a nie kopuła. Koloseum, rozliczne termy i inne wielki kubatury... wszystko żywy beton i stoi bez drutów.

34
DyLEMaty / Odp: Życie / Entropia / Informacja
« dnia: Wrzesień 14, 2022, 07:16:36 pm »
maziek całkiem zgrabne powiedzonka "energetyczne" tu paradoksalnie zapodaje:

Jak sie próbuje coś uporządkować, to drugie tyle z okładem idzie w gwizdek.


Porządkując cokolwiek lokalnie robi sie większy bałagan ogólnie.

Żartowniś !
To jest ścisłe fizycznie, czy też raczej termodynamicznie. Tak że to niestety żart samej Natury a nie mój. Ponieważ w ogóle entropia może tylko rosnąć - to jeśli gdzieś coś porządkujesz, to znaczy że gdzie indziej bałagan rośnie bardziej niż efekt twoich porządków ;) . A biorąc pod uwagę szkody na psychice wywołane samym sprzątaniem - to znacznie bardziej.


A dlaczego "ciało które by się przeciwstawiało ogólnej tendencji nieuporządkowania, zmarłoby jako poroniony płód"?

35
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« dnia: Wrzesień 14, 2022, 01:06:34 pm »
Słusznie, coś w tym jest (nawet sporo :) ).

36
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« dnia: Wrzesień 14, 2022, 10:38:19 am »
Hm, możliwe, choć biorąc pod uwagę czas w jakim kręci się film to chyba jednak zaczynali jeszcze w kupie? Poza tym, ale może to tylko moja wyobraźnia, czy w filmie nie ma kadrów ze Skrzekiem i logo SBB? Tak czy siak na moim poziomie wiedzy o tych sprawach to było SBB i basta. Szczerze mówiąc to w ogóle nie sądziłem, że się rozpadli ;) .
W ogóle Skrzek jest podobny zarówno do Einsteina jak i do szalonego naukowca z "Powrotu do przyszłości" (Ch. Lloyda)

37
Hyde Park / Odp: Życzonka
« dnia: Wrzesień 13, 2022, 10:14:49 pm »
Cytuj
W pewnym więc sensie zachwycanie się datą jego narodzin w tym ujęciu jest zaprzeczeniem ducha pamięci o nim ;) .
Zaprzeczanie ducha pamięci...poeta ;D
A dziękuję. To był szczyt moich możliwości w tym względzie, więc tym bardziej miło, że choć zauważony ;) .
Cytuj
Na wszelki wypadek dodam...a nie mrugałem?
A ja może nie?

38
Hyde Park / Odp: Życzonka
« dnia: Wrzesień 13, 2022, 05:21:38 pm »
Otóż aczkolwiek liv bystrze to zauważył i zgrabnie zgubił zero ;) - czapki z głów - o tyle o ile mi wiadomo Lem miał o numerologii i pokrewnych sztukach wyrobione zdanie ;) . W pewnym więc sensie zachwycanie się datą jego narodzin w tym ujęciu jest zaprzeczeniem ducha pamięci o nim ;) .

39
Hyde Park / Odp: Przyczyny katastrofy
« dnia: Wrzesień 13, 2022, 09:37:41 am »
Powinien był PiS postawić na swoim i przejąć TVN. Czuli pismo nosem ale może jednak nie przewidywali do końca skutków, bo inaczej dopięliby swego niezależnie od kosztów i skutków, tak jak po trupach są w stanie zrobić wszystko inne.
Sądziłem, że nikt już nie pochyli się nad "raportem Macierewicza", polscy naukowcy chyba się boją, bo strach się zajmować naczelnym mitem o splocie martyrologiczno-sakralnym rządzących. Na zewnątrz to chyba mało kogo interesuje, zresztą to jest mit wyłącznie do wewnątrz, bo oto naczelnik państwa, rząd i inni prominentni politycy u władzy twierdzą, że doszło do zamachu ale... nic z tym na zewnątrz nie robią. Dziwne, nie? Ale to polityka a nie technika więc nie ten wątek.


Tymczasem jednak TVN odrobiła pracę domową i przepatrzyła ten raport punkt po punkcie, punkt po punkcie stwierdzając niedomówienia, pominięcia, nadinterpretacje - a na koniec, jak pokazuje to materiał, manipulacje i fałszerstwa, czyli pospolite kłamstwa. Film trwa 77 minut i można mieć wrażenie, że mógłby być serialem, bo ewidentnie sporo materiału zostało pokazanego zdawkowo z braku czasu. Nie napiszę, używając nadużywanych słów, że film jest "miażdżący" a skala fałszu "porażająca" (i wszechogarniająca - tzn. trudno znaleźć nieskażony nią fragment "raportu"). Jest dokładnie taka, jakiej, interesując się tematem, po przeczytaniu tego "raportu" spodziewałem się. Dostęp do materiałów VOD TVN kosztuje chyba 10 zł na miesiąc. Więc jeśli ktokolwiek jeszcze jest zainteresowany...


Poniżej ośmielam się skopiować, co na ten temat napisała Wyborcza, ponieważ podają sporo konkretów. Od siebie dodam że najzabawniejsze (o ile to odpowiednie słowo), że okrzyczane materiały wybuchowe (kilka ich rodzajów w dodatku) owszem we wraku wykryto. Nanogramowe ilości co prawda, ale na większości... foteli. Komisja orzekła, że nie miało to żadnego związku z faktem, iż wielokrotnie podróżowali tym samolotem wojskowi, np. powracający z misji w Iraku. Zapomniała też powiedzieć, że ŻADNYCH materiałów nie znaleziono w skrzydle, w którym jakoby nastąpił wybuch.Macierewicz sfałszował amerykańską ekspertyzę o katastrofie smoleńskiej. TVN 24 pokazał dowody
KATASTROFA SMOLEŃSKA
12.09.2022, 21:39
Wojciech Czuchnowski

W raporcie smoleńskiej podkomisji Antoniego Macierewicza ukryto lub sfałszowano dane z amerykańskich badań, za które Polska zapłaciła 8 mln zł. Powód: wyniki badań potwierdzały, że doszło do katastrofy, a nie do zamachu.
Z 30 mln zł, które w latach 2016-21 pochłonęły prace podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza, prawie 8 mln zł kosztował raport NIAR (National Institute for Aviation Research), czyli Narodowego Instytutu Badań Lotniczych z amerykańskiego Uniwersytetu Wichita.

Na ustalenia NIAR podkomisja powoływała się w raporcie końcowym, głosząc, że 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku doszło do zamachu na polski tupolew 154, w efekcie czego zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką i 94 inne osoby, w tym parlamentarzyści, wielu dowódców polskiego wojska, ważni urzędnicy państwa.

Tyle że badania NIAR nie potwierdziły tego, co chciał Macierewicz i politycy PiS. Dlatego zostały ukryte, sfałszowane i zmanipulowane. Dowody na celowe fałszerstwo pokazała w poniedziałek wieczorem telewizja TVN 24 w filmie „Siła kłamstwa". Jego autor Piotr Świerczek, dziennikarz od lat badający katastrofę smoleńską, ujawnił, że podkomisja Macierewicza, dążąc do udowodnienia tezy o zamachu, sfałszowała eksperymenty i wyniki badań. 

Amerykanie potwierdzają ścięcie drzew
10 kwietnia 2022 r., w 12. rocznicę katastrofy, Macierewicz ogłosił ustalenia swojej podkomisji. 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku doszło do zamachu, a w prezydenckim samolocie wybuchły dwie bomby – jedna na skrzydle, druga w kabinie pasażerskiej. I że zostały zapewne podłożone podczas remontu tupolewa w rosyjskiej Samarze.

Był to dla partii rządzącej uroczysty dzień, od którego politycy PiS, z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele, mówią, że zamach został udowodniony, a w Smoleńsku „doszło do straszliwej zbrodni", za którą stoi Rosja Władimira Putina.

W prezentacji Macierewicza, która towarzyszyła ogłoszeniu raportu podkomisji, kluczową rolę odegrały właśnie badania NIAR. Zarówno w raporcie, jak i w filmie, który jest do niego dołączony, NIAR jest przywoływany wielokrotnie jako autorytet naukowy potwierdzający zamach.

Tyle tylko, że ustalenia amerykańskich badaczy były zupełnie inne, niż pokazał je Macierewicz. TVN 24 wykazał, że podkomisja przemilczała niewygodne dla siebie fragmenty, a inne po prostu sfałszowała. Przykładem najbardziej ewidentnym jest wątek słynnej brzozy, która stanęła na drodze polskiego samolotu i o którą zahaczył on lewym skrzydłem, zniżając się z nadmierną prędkością w bardzo gęstej mgle.

Macierewicz i jego ludzie twierdzą, że zderzenia z brzozą i utraty kilku metrów lewego skrzydła w ogóle nie było, samolot miał nad nią przelecieć i spaść w wyniku eksplozji (wcześniej twierdzili, że drzewo nie mogło urwać płata). Powołują się przy tym na NIAR. Tymczasem w grudniu 2020 r. Macierewicz otrzymał ostateczne ustalenia NIAR w tej właśnie sprawie. Dokument był wynikiem dwuletnich badań instytutu, za które zapłaciła podkomisja z publicznych pieniędzy.

Zaprezentowana w TVN 24 tabela – wyjęta z amerykańskiego raportu – pokazuje, że trajektoria wyliczona przez komputery pokrywa się z każdym cięciem i zderzeniem z drzewami z 10 kwietnia 2010 r. W komputerowej symulacji Amerykanie potwierdzili wysokość i pozycje drzew ściętych przed uderzeniem w brzozę oraz zerwanych linii energetycznych. 

W tabeli znajduje się wiele porównań i punktów zgodnych z pierwotnymi ustaleniami, a niezgodnych z tym, co pisze podkomisja. Nawet bruzdy wyryte w ziemi przez skrzydło i statecznik prawdziwego samolotu w początkowej fazie upadku zostały w tym samym miejscu wyryte przez komputerowy model w amerykańskiej symulacji. Tyle że tego opisu i tej wersji wydarzeń też nie ma w raporcie podkomisji. 

Instytut targa i łamie brzozę
Naukowcy z amerykańskiego instytutu praktycznie rozebrali wnętrze bliźniaczego tupolewa z numerem bocznym 102. Tak samo dokładnie zbadali typ drzewa, w które uderzyło skrzydło samolotu – mieli już pewność, że do uderzenia doszło. Ściągnęli z Rosji kilka różnych brzóz – targali je, łamali i rozciągali, po czym w cyfrowy sposób zapisali właściwości drzewa.

Na symulacji, którą ukrył Macierewicz, widać, jak brzoza przecina skrzydło praktycznie do jego końca. Na końcu badacze stwierdzają: „Każde dodatkowe obciążenie aerodynamiczne lub różnice w materiale/geometrii drzewa mogą spowodować całkowite pęknięcie końcówki lewego skrzydła". A to znaczy, że skrzydło mogło być przecięte przez brzozę. Tylko że w raporcie Antoniego Macierewicza i w wideoprezentacjach podkomisji wszystko brzmi zupełnie inaczej.

Za tym fałszerstwem idą kolejne. Cały czas, powołując się na ustalenia NIAR, podkomisja przekonuje, że końcówka skrzydła nie mogła odpaść w wyniku uderzenia w drzewo, lecz oderwał ją wybuch. Ale na wizualizacji NIAR jest dokładnie na odwrót. Samolot nie tylko uderza w brzozę, ale drzewo – samo się łamiąc – odrywa końcówkę skrzydła.

„Ścięta przez komputerową brzozę końcówka skrzydła podobna jest do tej końcówki ze Smoleńska. To miał być dowód na zamach, a stał się dowodem zwykłej katastrofy" – podkreśla lektor w filmie TVN 24. 


Podkomisja całkowicie zlekceważyła też – potwierdzone przez badaczy – ślady drzewa wbitego w skrzydło. Tu film przywołuje ustalenia biegłych polskiej prokuratury, która cały czas nie zakończyła śledztwa. Pozgniatane i wyrwane elementy skrzydła, które później znaleziono za rowem w pobliżu brzozy, były dowodem na to, że tupolew stracił końcówkę lewego skrzydła w wyniku zderzenia z drzewem. Ale skoro – według Macierewicza – samolot w ogóle nie miał kontaktu z brzozą, bo wybuchł nad ziemią, to również takie dowody zostały w raporcie pominięte.

Trwający 77 minut film wylicza kolejne kłamstwa. Oparte na fałszerstwie są twierdzenia o śladach wybuchów na skrzydle, materiałach wybuchowych znalezionych w przedziale pasażerskim i rzekomym dźwięku wybuchu nagranym na czarnej skrzynce.

W filmie występują eksperci, którzy odpadali z prac w podkomisji, bo nie chcieli firmować kłamstw. – Niewygodne dowody są [w raporcie podkomisji] albo przemilczane, albo interpretowane niezgodnie z treścią. Nie mogliśmy dać swoich nazwisk pod takim czymś – mówi w filmie jeden z ekspertów Marek Dąbrowski. – Chciałem stanowczo stwierdzić, że nie dokonałem identyfikacji dźwięku wybuchu. Doszło do wybiórczego użycia wstępnych efektów moich badań i sformułowania nieuprawnionych wniosków – podkreśla Mirosław Tarasiński, który według raportu podkomisji potwierdził, że na czarnej skrzynce identyfikuje wybuch. 

Z ustaleń Piotra Świerczka wynika, że zespół Macierewicza zmanipulował nawet efekty własnych eksperymentów mających dowodzić, że w skrzydle była bomba. Zdjęcie użyte w raporcie zostało tak skadrowane, by nie można było zobaczyć, że uszkodzenia skrzydła urwanego wybuchem różnią się od tych na skrzydle, które oderwało się z prezydenckiego tupolewa.

Okazuje się, że podkomisja pominęła co najmniej cztery ekspertyzy (zamówione i opłacone) zagranicznych podmiotów, bo wykazały, że w Smoleńsku nie było zamachu, lecz zwykła katastrofa. A swoich członków, którzy na różnych etapach nie mogli zgodzić się na kłamstwa, po prostu usuwała. Przed emisją filmu TVN 24 wysłała do podkomisji wiele pytań. W odpowiedzi czytamy m.in.: "w związku z systematycznym przekazywaniem przez niektóre media nieprawdziwych informacji dotyczących zbrodni smoleńskiej (…) Podkomisja do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego uprzejmie informuje, że ignorowanie prawdziwych przyczyn zbrodni smoleńskiej, zawartych w oficjalnym stanowisku Państwa Polskiego, oznacza de facto wspieranie dezinformacji strony rosyjskiej".

W 2011 r. swój raport o katastrofie smoleńskiej opublikowała rządowa komisja Jerzego Millera złożona z wybitnych specjalistów cywilnych i wojskowych. Wykluczyła zamach (nie ma po nim śladów w zbadanym wraku tupolewa ani na czarnych skrzynkach) i stwierdziła, że do katastrofy doprowadziło wiele zaniedbań w szkoleniu i organizacji lotu. Załoga złamała w Smoleńsku podstawowe procedury bezpieczeństwa, zniżając samolot w fatalnych warunkach pogodowych.

Nie odleciała na lotnisko zapasowe mimo jasnego przekazu od kontrolerów, że warunków do przyjęcia maszyny nie ma. Kontrolerzy też popełnili błędy, a dosyć prymitywne wyposażenie byłego wojskowego lotniska nie informowało o dokładnym położeniu zniżającego się tupolewa.

Po przejęciu władzy w 2015 r. PiS uruchomił wszystkie służby państwa – w tym powołał specjalny zespół w prokuraturze – by udowodnić zamach. Doprowadził nawet do przymusowych ekshumacji wszystkich nieskremowanych ofiar katastrofy. Badania zwłok wykazały, że obrażenia są typowe dla katastrofy komunikacyjnej.

Nie przeszkodziło to Jarosławowi Kaczyńskiemu stwierdzić, że katastrofa smoleńska była "niesłychaną zbrodnią". Mimo oskarżeń pod adresem Rosji rząd PiS nic z tym nie zrobił, choć zapowiadał wysłanie wniosku do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.

"Jeśli premier i minister obrony nie zareagują na ujawnione w TVN 24 dowody oszustw i manipulacji Macierewicza z podkomisją smoleńską, to będą współodpowiedzialni za te przestępstwa. Wszelkie zatajone materiały podkomisji (w tym analizy z USA) powinny być w całości upublicznione" – napisał na Twitterze po emisji "Siły kłamstwa" Tomasz Siemoniak, były szef MON, dziś poseł Koalicji Obywatelskiej.

40
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Wrzesień 12, 2022, 09:50:46 pm »
To właśnie mnie frapuje. Nie są z pierwszej linii, nie zostaliby (ewentualnie) o nic oskarżeni, mogli siedzieć cicho i ssać benefity. Na początek większej kariery też to słabo wygląda, skoro za ten początek można z punktu zaliczyć nie tylko odebranie fruktów - ale kilkanaście lat kolonii karnej lub pobicie ze skutkiem przez nieznanych patriotów...

41
Hyde Park / Odp: Życzonka
« dnia: Wrzesień 12, 2022, 04:48:12 pm »
Chciałem inteligentnie odpisać, że nie dalmatyńska, tylko pirxowa - w kwestii swego wieku, jaki żartem podał w systemie dwójkowym - ale później mi sie przypomniało, że Pirx podał chyba 111...

42
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Wrzesień 11, 2022, 12:53:29 pm »
Widzę, że uległaś propagandzie niedobitków. Wstajemy skolan aż trzeszczy. Polska była w ruinie, a teraz wszędzie beton aż przyjemnie spojrzeć.

43
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« dnia: Wrzesień 11, 2022, 10:48:50 am »
Hm wydawało mi się, że coś tu napisałem pod "Wojną Światów" - ale widocznie imaginacja tylko to była. A chciałem napisać, że pierwszy utwór na płycie SBB z muzą z filmu, mimo odmiennego rytmu, nieodmiennie przypomina mi czołówkę wytwórni XX CENTURY FOX. Do stopnia, że sądzę, że może dlatego nie dali go na przód filmu (choć jest na początku płyty), żeby nie podpaść za bardzo. Ciekawe jest też to, że proza Szulkina (tzn. scenariusz-opowiadanie, na podstawie którego powstał film) nie ma takiej mocy.

44
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Wrzesień 11, 2022, 08:57:38 am »
Mnie się zdaje że cel Putina to pokojowy Nobel za całkowitą demilitaryzację Rosji...

45
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Wrzesień 11, 2022, 08:52:20 am »
Że co, że podebrali z ławeczki, żeby budżet łatać? Obawiam się, że najwyżej na waciki dla tej pani, co mówiła, że wystarczy nie kraść.

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 795