Autor Wątek: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)  (Przeczytany 66094 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #90 dnia: Listopada 19, 2020, 08:49:34 pm »
Znam to, jeszcze z lat szkolnych (choć nie ze szkoły), dlatego milczę ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #91 dnia: Grudnia 04, 2020, 12:56:23 am »
A umiecie przestawić kierunek, w którym się kręcą? tu jest trudniej, bo są narysowane w perspektywie (mają zbiegi).
Wybacz, kręcą się jednocześnie lewo/prawo skrętnie, bo ekran jest płaski.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #92 dnia: Grudnia 07, 2020, 04:05:22 pm »
Ogólnie wybaczam, jako że wątek o iluzji, w tym wypadku iluzji 3d z płaskiego 2d, iluzje każdy ma własne ;) - ale z ciekawości - kręcą się jednocześnie tzn. że jak patrzysz, to widzisz 2 tancerki, kręcące się jednocześnie w przeciwnych kierunkach?


PS @LA
A jak jest w rzeczywistości?
Ciekawe zadanie, choć mi znane, ale gdyby tak zadać pytanie szczegółowiej - jaką będzie wysokość szczeliny, jeśli to będzie wiotka lina dłuższa o 10 m od obwodu Ziemi, odciągnięta w jednym punkcie, tworząca więc z tego punktu dwie styczne do obwodu Ziemi, połączone między sobą od punktów styczności resztą koła wielkiego? Da radę bez śinusów ;)  ?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 07, 2020, 11:13:18 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #93 dnia: Grudnia 08, 2020, 08:39:35 pm »
...gdyby tak zadać pytanie szczegółowiej - jaką będzie wysokość szczeliny, jeśli to będzie wiotka lina dłuższa o 10 m od obwodu Ziemi, odciągnięta w jednym punkcie, tworząca więc z tego punktu dwie styczne do obwodu Ziemi, połączone między sobą od punktów styczności resztą koła wielkiego? Da radę bez śinusów ;)  ?
A nawet z sinusami nie da rady :)
Mamy coś w tym rodzaju:


Twoje zadanie chyba da się przeformulować następująco:
Obliczyć wysokość obserwatora "h" (długość odcinka AB), jeżeli odległość horyzontu prawdziwego "d" od owego obserwatora (odcinek BC) jest o 10/2=5 m większa od długości odpowiedniego łuku okręgu AC.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Horyzont

Сóż, na początku wszystko dobrze, szafa gra :) . Z odległością od "horyzontu" BC=d nie ma żadnych problemów:
d = sqrt [(R + h)2 – R2] = sqrt [h(2R + h)]
Cosinus alfa też da się łatwo obliczyć:
cos alfa = R/(R + h)
Cięciwę również:
AC = R*sin alfa
Trójkąty OBC, ABC i OXC są podobne... i co z tego? :-\

Pytanie zasadnicze: jak obliczyć długość łuku "p"? Bez tego nie da się stworzyć układu równań. Zdaje się, to fraszka, jeśli znamy promień i cosinus alfa... A jednak... Hm... Co prawda, istnieje wzór Huygensa:
p ≈ 2l + (2l – L)/3

https://2mb.ru/matematika/geometriya/formula-gyujgensa/
Ale, prawdę mówiąc, nie wiem, co z tym począć. Obliczenia prowadzą do głupiej nieskończoności, sinusy z cosinusami mnożą się, rwą się do mianowników, tak że rychło znalazłem się w głuchym kącie :D . Zdaje się, to niewłaściwy trop.

A jakie jest Twoje rozwiązanie, maźku?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #94 dnia: Grudnia 08, 2020, 10:24:34 pm »
Rozwiązania bez śinusów to nie mam z braku czasu (ale wydaje mi się, że powinno się znaleźć), ale ogólnie na kolanie ponieważ obwód "ma" 360 stopni, to łuk dla kąta alfa ma alfa/360 razy obwód.
Wg Twoich oznaczeń d = R tg alfa


Wobec tego po wydłużeniu liny o 10 [czegoś tam] można zapisać, czyniąc to prymitywnie słowami,


że obwód Ziemi (2PiR), minus łuk dla 2alfa ((2alfa/360)*2PiR), plus 2d (2R tg alfa) musi dać obwód Ziemi plus 10 (2PiR + 10).


2PiR - 2(alfa/360)*2PiR +2R tg alfa = 2PiR +10

co łatwo uprościć, a jedyną niewiadomą jest alfa, więc można ten kąt obliczyć. A mając ten kąt, można obliczyć wg Twoich oznaczeń OB i odjąć R, uzyskując h. Czy gdzieś się rypłem w rozumowaniu?

Wychodzi mi że alfa = 900/PiR czyli ok 2' 42'' co daje mi szukana wysokość h ok. 2 m ale nie wiem, czy kalkulator nie poległ na zaokrągleniach bo jakoś mało.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #95 dnia: Grudnia 08, 2020, 11:53:11 pm »
Wobec tego po wydłużeniu liny o 10 [czegoś tam] można zapisać, czyniąc to prymitywnie słowami,

że obwód Ziemi (2PiR), minus łuk dla 2alfa ((2alfa/360)*2PiR), plus 2d (2R tg alfa) musi dać obwód Ziemi plus 10 (2PiR + 10).

2PiR - 2(alfa/360)*2PiR +2R tg alfa = 2PiR +10

co łatwo uprościć, a jedyną niewiadomą jest alfa, więc można ten kąt obliczyć. A mając ten kąt, można obliczyć wg Twoich oznaczeń OB i odjąć R, uzyskując h. Czy gdzieś się rypłem w rozumowaniu?
Moim skromnym zdaniem, rozumowanie i równanie są ok. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Co prawda, nie pojmuję, w jaki sposób udało Ci się rozwiązać równanie, w którym występuje równocześnie kąt alfa i jego funkcja trygonometryczna, tangens. Ciekaw jestem, z jakiego aparatu matematycznego skorzystałeś, maźku?

Co do wielkości 2 m, mnie również się wydaje, że to trochę za mało. W "mojej" zagadce szerokość szczeliny wynosi 10/2pi=1,59 m, i to w każdym punkcie obwodu. A gdyby tak dodać układowi ekscentryczności, tzn. w dowolnym miejscu zredukować tę szczelinę do zera, na przeciwległym krańcu średnicy jej szerokość przekroczyłaby 3 m. I to chyba nie maksimum.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #96 dnia: Grudnia 09, 2020, 12:02:43 am »
Z aparatu błędu :) . Zjadłem. Czyli do poprawki. But not today...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #97 dnia: Grudnia 09, 2020, 11:46:47 am »
z ciekawości - kręcą się jednocześnie tzn. że jak patrzysz, to widzisz 2 tancerki, kręcące się jednocześnie w przeciwnych kierunkach ?
Zależy od tego jak się skupię.
(To co do kręcących się sześcianów).
PS.
Całe życie jestem leworęczny. Bywa to kłopotliwe w przycelowaniu, ale trafiałem na strzelnicy - może nie 50 ale zwykle 48 punktów (na 100 metrów).
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #98 dnia: Grudnia 09, 2020, 09:21:16 pm »
Całe życie jestem leworęczny. Bywa to kłopotliwe w przycelowaniu

Szczerze mówiąc lekko mnie zaskoczyłeś. Całe życie jestem oburęczny, z tym, że do pisania i m.in. strzelania używam lewej, a problemu z celnością nigdy nie miałem. Inna sprawa, że jestem kompletnym samoukiem (nie licząc P.O. w szkole), nigdy nie bawiłem się w pozycje strzeleckie, nie trenowałem, a jakoś samo wychodzi. Podobnie zresztą z trafianiem rzutkami do tarczy za młodu.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #99 dnia: Grudnia 16, 2020, 06:38:12 pm »
Odnośnie lateralizacji.
U mnie okazało się, że przy leworęczności dominujące mam prawe oko.

Przed strzelaniem to się sprawdza - wystawiasz palec na długość całej ręki i przymykasz na przemian lewe i prawe oko i okazuje się jak to jest z koncentracją przestrzenną.
Celuje się do tego dominującego oka czyli z prawej strony  (było niewygodnie z płynnym naciskaniem spustu, czasem nawet na mrozie).
No i dodatkowo jeszcze szkiełka zawsze przeszkadzały.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #100 dnia: Stycznia 10, 2021, 03:59:13 am »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #101 dnia: Stycznia 10, 2021, 02:50:57 pm »
Z tej serii:
2ot3A&index=133&t=4s&ab_channel=CyberMarian
UWAGA - część dla dorosłych. Niektóre takie sobie, ale kilka absolutnie mistrzowskich :) . Jest tego wincej-wincej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #102 dnia: Stycznia 10, 2021, 04:54:21 pm »
Nieźle  :o :

Zastanawiam się czy czysta autosugestia, czy sposób w jaki ustawiasz głowę patrząc na jeden lub drugi napis ma też jakiś wpływ na to jak(ie) dźwięki odbierasz...

Z tej serii:

Obok "Ali..." i "Kaszanki":

Oraz "Żuli..":

Najlepsze jest chyba to:
« Ostatnia zmiana: Stycznia 10, 2021, 08:25:47 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #103 dnia: Stycznia 17, 2021, 11:31:26 am »
Wybaczcie kryptoreklamę i ledwo tygodniowy odstęp między postami, ale... zobaczcie sami...
https://m.lightinthebox.com/e/fc/0_0_SL5555
https://coloryee.com/products/long-sleeve-casual-printed-shirts-tops-10763099

Nawiasem: pierwszolinkowo ;) od skojarzeń z pewną durną* postacią komiksową nie ucieknę:
https://marvel.fandom.com/wiki/Johnathon_Ohnn_(Earth-616)
* Choć z drugiej strony... Może lepszy taki czarnodziur (czarnodziurawiec? czarnodziurkacz?), mimo, że przegięty, od ludziów pająków i nietoperzy?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2021, 09:22:31 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #104 dnia: Lutego 08, 2021, 02:45:52 pm »
Pies czy człowiek?