Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - huren

Strony: [1]
1
Prezentacje maturalne / Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« dnia: Marca 20, 2007, 10:35:17 pm »
Cytuj
Książki te miały poruszać, przerażać, wywoływać żal, gorycz,  jak do cholery można napisać w odniesieniu do nich, że są przyjemne.
Pisząc przyjemne miałem na myśli to, że fajnie mi się czytało te książki, bo były napisane w sposób ciekawy, a nie to, że sprawia mi przyjemność czytanie o upadku naszej cywilizacji. Zdaję sobie sprawę z tego, że tematy tam poruszane wcale nie są przyjemne.

2
Prezentacje maturalne / Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« dnia: Marca 17, 2007, 09:43:49 pm »
Już postanowiłem w jaki sposób zrealizować swój temat. Do literatury podmiotu wziąłem sobie Władcę Pierścieni, Kroniki marsjańskie i Opowieści o pilocie Pirxie. No i wymyśliłem sobie tezę, że literatura fantasy jest głęboko zakorzeniona w tradycji literackiej, natomiast literatura science fiction jest raczej autorską wizją przyszłości. I w ten sposób będę miał chyba zrealizowany temat, bo dokładnie omówie władce pierścieni pod kątem tradycji literackiej, a w tych dwóch książkach sf wspomne o nawiązaniach do legendy o golemie, a następnie poopowiadam cos o tym jak autorzy widzą ludzkosc w przyszłosci, czy cos w tym stylu, bo jeszcze nie wiem dokładie co tam napisać. I co o tym myślicie??? To się chyba bardziej da rozwinąć niż obecność tradycji literackiej :)  

3
Prezentacje maturalne / Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« dnia: Marca 12, 2007, 11:22:21 pm »
Szukałem teraz tych listów na necie i znalazłem taki tytuł: "Listy albo opór materii", czy to o ten zbiór chodziło???

4
Prezentacje maturalne / Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« dnia: Marca 06, 2007, 11:06:38 pm »
Przeczytałem już "Kroniki marsjańskie" i właśnie zabrałem się za czytanie "Opowieści pilota Pirxa". A wracając do tej pierwszej książki, jest tam pod koniec takie jedno opowiadanie, o takim wynalazcy, który po śmierci swojej rodziny konstruuje roboty, które do złudzenia przypominają członków jego rodziny. I one jak gdyby przez swoją obecność i towarzystwo umożliwiły mu doczekanie się spotkania z żywym człowiekiem (przyjacielem z dawnych lat). I chciałem to zestawić ze wspominaną wcześniej w tym temacie legendą o golemie. jak sądzicie byłoby to dobre zestawienie?
A książka swoją drogą rzeczywiście świetna. Przeczytałem jeszcze "451 stopni Fahrenheita" tego samego autora i tez była bardzo przyjemna. Kojrzyła mi się bardzo mocno z filmem Equilibrium :D

5
Prezentacje maturalne / Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« dnia: Lutego 18, 2007, 08:56:49 pm »
No rzeczywiście te "Kroniki marsjańskie" zapowiadają się bardzo ciekawie, jutro pędzę do biblioteki  :D Zobaczę sobie o czym to dokładniej jest i kto wie może wreszcie uda mi się ruszyć z tą prezentacją do przodu. A jak nie to przeczytam sobie jeszcze jedną, bo się chyba zaczynam wkręcać w ten gatunek.

6
Prezentacje maturalne / Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« dnia: Lutego 17, 2007, 07:19:13 pm »
Czyli jeśli chodzi o LEMA to albo "Bajki robotów" albo "Cyberiada" albo "Dzienniki gwiazdowe". A znacie może jakąś inną powieść gdzie mogłoby być tego coś więcej? Jeśli idzie o ten mit arturiański to chodzi mi o np. coś związane z ziemią obiecaną (tak jak Avalon - magiczna wyspa), albo jakaś broń związana ze swoim właścicielem (tak jak Ekskalibur z Arturem, czy Anduril z Aragornem), albo też jakiś przedmiot który jest punktem poszukiwań wielu osób (tak jak Grall). Może byc nawet coś związane z mitologią nordycką ale z tym to jeszcze pewnei ciężej będzie...

7
Prezentacje maturalne / Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« dnia: Lutego 16, 2007, 11:21:00 pm »
No i właśnie to jest najgorsze. W książkach fantasy można doszukiwać się mnóstwa odniesień do różnych mitologii, bo chyba takie było poniekąd założenie tego gatunku (Tolkien swoimi dziełami utrwalił mity, które stawały się zapominane - moda na elfy itp.). A w moim odczuciu s-f jest to taki gatunek gdzie bardziej tworzy się rzeczy nowe niż opiera się na jakichś starych baśniach i mitologiach i tu jest cały ten problem.

8
Prezentacje maturalne / [M] MATURA za pasem Pomocy!!!
« dnia: Lutego 16, 2007, 08:18:57 pm »
Witam Was!!!
Mam gigantyczny problem związany z maturą ustną z języka polskiego. Otóż temat jaki sobie wybrałem brzmi: "Obecność tradycji literackiej we współczesnej prozie fantasy i science-fiction. Dokonaj ukierunkowanej analizy wybranych przykładów". Postanowiłem wybrać trzy książki, dwie z gatunku fantasy (choć jest to trochę zawężone stwierdzenie gdyż zdecydowałem się omawiać całościowo "Władcę Pierścieni" i sagę o "Wiedźminie") i jedną z gatunku s-f. Problem w tym, że jestem całkowicie zielony jeśli chodzi o ten gatunek i dopiero od niedawna zapragnąłem się z nim lepiej poznać. Problem mój polega na tym, że muszę wybrać taką książkę, która wpasowałaby się w tradycje dwóch pozostałych. Jeśli chodzi o te tradycje to doszukałem się dużych związków z mitem arturiańskim (to głównie), ale także nawiązania biblijne. Przeczytałem już "Wojnę Światów", ale jakoś mi ona nie pasuje i w ogóle wydaje mi się, że książka mistrza LEMA byłaby tu bardziej odpowiednia. Byłbym bardzo wdzięczny gdybyście mi coś polecili albo coś poradzili, bo może źle się zabieram do tego gatunku...

Strony: [1]