Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 681202 razy)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1410 dnia: Maja 31, 2020, 04:55:06 am »
a buty to w ogóle jak gumiaki. Z początku myślałem, że oni te gumiaki mają tylko na czas wejścia do rakiety, żeby właściwych tenisówek nie uwalać w okolicznych mokradłach.
Też mi się to rzuciło - na czymś musieli zaoszczędzić?;))


Hehe, gumiaki... ;D Oni maja takie pokrowce na butach, wlasnie po to zeby nie wniesc brudu do srodka. Tak ze Maziek, dobrze kombinowales, ze sciagaja zewnetrzna warstwe. Mi sie tam ich skafanderki podobaja. Cos innego. Jakby Elon mial JESZCZE wieksze cohones, to by mieli na plerach duzy napis: FCUK NASA!  8) 8) 8)  Ja mu bardzo kibicuje, jego nastepnym celem jest czlowiek na Marsie. Podobalo mi sie, jak stwierdzil ze otwiera fabryke w czasie lockdownu, i moga mu naskoczyc, oraz ze bedzie na produkcji ze swoimi pracownikami. Do tego nastraszyl politykow z Californi, ze jak go beda nekac to zawija sie z tego stanu i tyle. No i nic mu nie zrobili.
Tu jest fajny, dlugi, szczegolowy filmik o locie:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1411 dnia: Maja 31, 2020, 08:45:23 am »
Dorzucę jeszcze planowany schemat lotu (obrazek duuży, więc w formie linku, przez wzgląd na jadących na archaicznym sprzęcie ;) ):
http://tonybela.com/SpaceX%20Demo2%20FINAL.jpg

I link do żywych reakcji polskich fanatyków astronautyki:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3519.555

A tu jeszcze, innobecznie (choć pewnie wszyscy wiecie, i wyważam otwarte ;) ), o tym, dlaczego Chińczycy własne stacje budują, czyli trochę brudnej ziemskiej polityki mającej wpływ na sprawy kosmiczne:
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2020, 11:36:50 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1412 dnia: Maja 31, 2020, 08:51:31 am »
Hehe, gumiaki... ;D Oni maja takie pokrowce na butach, wlasnie po to zeby nie wniesc brudu do srodka. Tak ze Maziek, dobrze kombinowales, ze sciagaja zewnetrzna warstwe.
Widocznie zapomnieli zdjąć ;) ... Co do sjutów to mów co chcesz, człowiek wygląda w nich jak podtatusiała bambaryła.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1413 dnia: Maja 31, 2020, 11:43:36 am »
Hehe, gumiaki... ;D Oni maja takie pokrowce na butach, wlasnie po to zeby nie wniesc brudu do srodka. Tak ze Maziek, dobrze kombinowales, ze sciagaja zewnetrzna warstwe.
Widocznie zapomnieli zdjąć ;) ... Co do sjutów to mów co chcesz, człowiek wygląda w nich jak podtatusiała bambaryła.

A ja wlasnie slyszalem, w tym filmie, ze maja cos na buty nalozone i to zdejmuja przed wejsciem. W sumie, to raczej musza, bo wyobrazasz sobie zachlystnac sie blotem z zelowki w niewazkosci?

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1414 dnia: Maja 31, 2020, 12:35:23 pm »
Taktaktaaa...na buty nałożone...Marvel...błoto...po prostu polski akcent: Wędrowycz Style... ::)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1415 dnia: Maja 31, 2020, 02:01:51 pm »
Rewelacja ubraniowa w Dragonie polega – jeśli dobrze zrozumiałem – nie na wyglądzie skafandrów (design, moda), tylko na konstrukcji absolutnie bezpiecznej kapsuły, która ma niezawodnie chronić przed dehermetyzacją. Kalosze dodają uroku.
 
Chętnie bym przeczytał o tym coś więcej, bo w dzisiejszych popularnych portalach (interia, wp, onet) nic nie znalazłem.

I czy to prawda, że pierwszy stopień tego Falcona wylądował cały i zdrowy na morskiej platformie? Czy można to zobaczyć?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1416 dnia: Maja 31, 2020, 03:06:08 pm »
OK, ale ja miałem na myśli te buty, które widzisz na powyższym zrzucie z ekranu - że wyglądają jak gumiaki. Zresztą jak tak patrzę, to nie wygląda, żeby mieli jakieś ochraniacze, chyba że na sama podeszwę, choć zapewne jakoś problem ubłoconych zelówek musieli rozwiązać ;) .








Natomiast jeszcze apropos tępory co mores - do przebycia mieli odcinek około 15 km z budynku, w którym ich szykowali na lancz pad 39A - https://tinyurl.com/ybrbvusm . Całość znajduje się na terenie zamkniętym - mimo to konwojowi towarzyszyła (lekko) opancerzona blaszanka z oddziałem gotowych na wszystko "komandosów" (paluszki po nowemu wzdłuż łoża). Co prawda na moje oko km na obrotnicy miała ta blaszanka zdemontowany, choć trudno było zauważyć, bo kamerzyści starali się, żeby się nie rzucała w oczy. Tym niemniej kilka zdjęć tego rodzaju się pokazało (to chyba na terenie budynku, z którego ruszali).





PS stopień wylądował, ale chyba nie można zobaczyć samego lądowania, bo dokładnie w momencie lądowania nastąpiła przerwa w transmisji, chwilę przed go nie było a chwilę po był. Chyba, że puścili nagranie zarejestrowane na samym statku-platformie o nota bene pięknej nazwie "Oczywiście, że wciąż cię kocham".
Tu jest inne lądowanie:
.


Skafandry jak to skafandry, chronią przed tym samym co poprzednie, podobno są wygodniejsze i mniej objętościowe.
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2020, 03:12:18 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1417 dnia: Maja 31, 2020, 03:25:02 pm »
Dzięki.

Konkretnie przed czym te skafandry chronią?

Poprzednio trzymali palec na cynglu?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1418 dnia: Maja 31, 2020, 03:42:53 pm »
Marwele , Wędrowycze skojarzenia bogate macie. Ja, teraz dopiero zobaczyłem w krasie i od raz dokojarzyło tych ;
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1419 dnia: Maja 31, 2020, 04:16:41 pm »
Konkretnie przed czym te skafandry chronią?
Przed dekompresją i pożarem na statku. Ponadto rękawiczki są dostosowane do użycia na ekranach dotykowych (to jest novum funkcjonalne :) ).
Trzymanie palca na spuście jest możliwe do zaobserwowania na starszych zdjęciach (nie ze startów w kosmos, tylko w ogóle). Od jakiegoś czasu rygorystycznie wymaga się, żeby palec kłaść na spuście dopiero, kiedy chce się strzelić, bo z emocji było dużo wypadków.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1420 dnia: Maja 31, 2020, 04:44:34 pm »
Jeśli do takiego skafandra dodać butlę z tlenem, to czy kosmonauta mógłby choć na parę minut bezpiecznie zdehermetyzować kabinę? Jeśli zaś tak, to czemu do tej pory takich eleganckich lekkich garniturków nie było?

No i co teraz będzie z Mistrzową "głową pod pachą"?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1421 dnia: Maja 31, 2020, 05:09:21 pm »
Nie trzeba butli, oni są podłączeni do aparatury wężem i kablami. O to chodzi właśnie, że w razie dekompresji nie stracą przytomności i mogą dalej funkcjonować (takie zasady są krwią pisane... https://pl.wikipedia.org/wiki/Sojuz_11 )
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1422 dnia: Maja 31, 2020, 05:28:29 pm »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1423 dnia: Maja 31, 2020, 06:56:44 pm »
To jest zły skafander, w nim się nie da odlecieć:
https://m.facebook.com/lechwalesa/photos/a.800534196659394/2431622993550498/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1424 dnia: Maja 31, 2020, 07:08:24 pm »
Przed dekompresją i pożarem na statku.
A jak skafander może uchronić przed - nie daj Bóg - pożarem na statku?
Zwłaszcza jeżeli atmosfera na pokładzie, jak wcześniej, składa się z czystego tlenu pod obniżonym ciśnieniem, odpowiadającym ciśnieniu parcjalnemu w atmosferze Ziemi? W takich warunkach nawet mały pożar momentalnie przybiera na sile, zamieniając się w klęskę żywiołową:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Walentin_Bondarienko