Autor Wątek: Polityczna Rzeźba  (Przeczytany 400642 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #900 dnia: Lutego 07, 2021, 01:08:36 am »
Szczerze powiedziawszy nie widzę zasadniczej różnicy między trzymaniem zwierząt w klatkach (czy w innych dramatycznych warunkach) na futerka czy na spożycie ich doczesnych szczątków - właściwie to drugie (jakkolwiek w futerkach - nawet sztucznych - nie gustuję) jest znacznie bardziej drastyczne. Stąd uważam za dwulicowość i niekonsekwencję wytykanie komuś futerka nad spożywanym hamburgerem czy innymi szczątkami.

Nie wiem czy w tym wypadku stopnia zła nie należy mierzyć możliwością jego uniknięcia (znaczy: im łatwiejsze do uniknięcia, tym większe, gdy mimo to praktykowane, a łatwiej się jednak obyć bez futra, niż bez przyprawionych do smaku szczątków śmiertelnych). Przy czym, tak po prawdzie, wszyscy (poza przedstawicielami rzeźnego przemysłu z jednej, a konsekwentnie mu się przeciwstawiającymi z drugiej strony) jesteśmy tu - by pozostać przy livowych hitlerowskich analogiach - w sytuacji tzw. "dobrych Niemców" - bo czy pochwalamy (jak NEX), czy ganimy, biernie uczestnicząc* (jak ja), czy po prostu pozwalamy biec sprawom własnym biegiem (może nawet prywatnie praktykując weganizm), jesteśmy, niczym bohaterowie szczypiorskiego "Za murami Sodomy", nie przymierzając - umoczeni w owo zło. I chodziło mi o nazwanie tego po imieniu. A docelowo nie o szukanie winnych ("dobrych Niemców" - choć tacy znów dobrzy nie byli - nikt też po Norymbergach nie ciągał), tylko o ew. zastanowienie się nad rozwiązaniami** (o których mówiąc, trudno jest nie zauważyć, że hipokryta*** lepszy jest - w tym kontekście - od dumnego mięsożercy i futronosiciela, bo poprze pomysły dające mu szansę umoralnienia się, przez uzgodnienie praktyki z ideałami, podczas gdy tamten będzie stawał okoniem).

* A z drugiej strony dbając o swoje zwierzaki domowe (z czym wiąże się kolejne umoczenie, bo karmy mięsnej im trza) i na rozmaite fundacje łożąc.

** Choć trochę to bicie piany, bo ustaw nie piszemy, Sejmem nie jesteśmy, a on zagłosował jak zagłosował.

*** Nawiasem: przyjdzie Ci do tej grupy zaliczyć i samego Mistrza, który - ostro potępiając mięsożerstwo i zbudowaną wokół niego industrię - przyznawał ze wstydem, że nie jest, niestety, konsekwentnym jaroszem.

(Nb. nikt tu naszego cambridgskiego Kolegi nieubłaganym palcem nie wytykał. Sam się wystawił... na krytykę kwestionując niemoralność hodowli norek. I twierdząc, że klonowanego mięsa jeść nie będzie.)

Czy kot goniąc mysz w celu konsumpcji jest szowinistą gatunkowym?

Sądzę, że da się na to odpowiedzieć dwojako:
1. nie, bo - z całym szacunkiem dla jego inteligencji - nie jest w stanie zrozumieć tego pojęcia, ani świadomie przyjąć takiej postawy;
2. tak, ale odruchowym, nieświadomym i przez to - choć szanse by zmienił zachowanie są znikome - bezwinnym.

Wydaje mi się, że bez takiego wcześniejszego "prania mózgów" zapędzenie Niemców do praktyki mordowania, nie tylko Żydów zresztą, a pozostałego bydła (bydło= zwierzęta?) też, byłoby dużo trudniejsze.

To może lek w - brzydkie słowo - propagandzie, tylko przeciwstawnej. Czyli nie twierdzimy, że ludzie to bydło, tylko pokazujemy, że bydło to prawie ludzie?

ps. Gwoli wczucia się w sytuację braci smaczniejszych:

« Ostatnia zmiana: Lutego 07, 2021, 02:49:51 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #901 dnia: Lutego 07, 2021, 08:38:54 pm »
Wyrażam tylko lekką obawę, że skutki mogą być podobne. I rzeczony strażak z przykładu Oli, z płonącego domu miast ludzia, uratuje np. kaktusa. Wszak też istotę czującą.
A... też jestem przeciwko uśmiercaniu zwierząt. Co napisawszy poczułem się lepiej.  :)
Może jednak nie, póki drabina jestestw nie zostanie prawnie zniesiona. Aczkolwiek jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację zwaną "dylematem wagonika", tyle że na jednym torze jest człowiek, dajmy na to ogólnie znana, podła menda, a po drugiej dajmy na to, kilka znanych zwrotnicowemu słoni, którymi się opiekuje od 30 lat...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #902 dnia: Lutego 08, 2021, 02:17:59 am »
Aczkolwiek jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację zwaną "dylematem wagonika", tyle że na jednym torze jest człowiek, dajmy na to ogólnie znana, podła menda, a po drugiej dajmy na to, kilka znanych zwrotnicowemu słoni, którymi się opiekuje od 30 lat...

I tak to dyskusja zatoczyła kółko:
Ty tak na serio? :D Zapewne postawil bys na zycie ludzkie, a nie innego ssaka? Uwazam, ze to jest antyhumanizm.

No, wiesz, gdyby na jednej szali był śliczny kotek, podobny tym ze znanej reklamy, a na drugiej jakiś paskudny Homo sap., np. dumny pracownik przemysłu, o którym gadamy, opowiadający z chlubą jak to zwierzaki sadystycznie wykańczał czniając przepisy, to któż wie jakie odruchy by na mój wybór mogły wpłynąć ;) ;D.
A przy okazji przekonaliśmy się po raz kolejny, że wielkie umysły myślą podobnie ;) ;) ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #904 dnia: Lutego 26, 2021, 05:49:01 pm »
Z sierpnia 2009 czyli 5 lat wcześniej niż  Sowa i przyjaciele,  Amber Room i publikacje Sylwestra Latkowskiego we Wprost.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #905 dnia: Lutego 26, 2021, 06:27:21 pm »
A znów +/- 5 lat w przeciwnym kierunku mamy czasy słynnego posła Pęczaka*:
https://www.wprost.pl/tygodnik/70178/Paserzy-skarbu-panstwa.html
https://wyborcza.pl/1,75248,2389789.html

* Od niemniej słynnego Mercedesa:
https://tvn24.pl/polska/full-opcja-mercedes-peczaka-sie-sypie-ra55839-3706830

Aż ma się ochotę stworzyć coś w stylu "Porównaj obrazki. Znajdź szczegóły, którymi nowe elity (które PiS obiecał stworzyć) różnią się od starych".

Skądinąd Latkowski też święty:
https://www.wsieciprawdy.pl/latkowski-i-zbrodnia-sprzed-lat-pnews-852.html
https://polskatimes.pl/giertych-atakuje-latkowskiego-z-wprost-szanuje-ze-gangster-moze-sie-nawrocic-ale-video/ar/3482965
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2021, 05:25:39 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #906 dnia: Lutego 27, 2021, 01:54:24 pm »
Gdyby się porozglądać to u strategów mnożą się i manipulanci i psychopaci.
Czy służby wspierają się na wzajemnych hakach i szantażu ?
(plus oczywiście gładka okrągła mowa trawa do ludu).

Nadmiar tam : "gangsterów", "mafiosów", "skruszonych", "nawróconych".
Gorliwi są na pewno.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #907 dnia: Lutego 28, 2021, 05:20:48 pm »
Cytuj
  Dziś w nocy miały miejsce dramatyczne sceny na stacji paliw Orlen w Rymaniu ( spokojna gmina w zachodniopomorskim ), 37  latka intencjonalnie wjechała w drzwi stacji, a następnie wycofała pojazd ( BMW ) z impetem wjechała w stację po raz drugi demolując wnętrze stacji.

                Policja była już na miejscu wcześniej , sprawdza się skąd miała sygnał by udać się na stację.Policjanci musieli podczas interwencji użyć broni. Zatrzymana kobieta nie była pijana, obecnie ustala się czy nie była pod wpływem środków odurzających oraz wyjaśnia się motywy jej zachowania.
https://www.salon24.pl/u/frankunderwood/1115982,pierwsze-efekty-bojkotu-koncernu-orlenu-i-medialnego-ataku-na-jego-szefa
https://twitter.com/rafalhubert/status/1365951806761746432
Robi się ciekawie. W sensie nieciekawie. Utrzymywanie opozycji w stanie permanentnej histerii przynosi zamierzony efekt.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #908 dnia: Lutego 28, 2021, 06:12:33 pm »
Robi się ciekawie. W sensie nieciekawie.

No, robi. Poziom frustracji w społeczeństwie rośnie. Ale to używanie BMW w roli tarana to, zdaje się, moda znajdująca wyznawców po obu stronach wiadomego sporu* (przy czym wygląda na to, że ci drudzy ją zapoczątkowali**):
https://www.motocaina.pl/artykul/bmw-wjechalo-w-tlum-demonstrantow-za-kierownica-funkcjonariusz-abw-59030.html

* Idę Ci na rękę, roboczo zakładając, że wiadoma pani mogła mieć motywy polityczne, choć - stanowczo - nie jest to oczywiste:
https://www.fakt.pl/wydarzenia/kolobrzeg-policja-37-latka-zdemolowala-autem-stacje-benzynowa/x045s76

** Co podkreślam, bo - jak zauważyłem - "kto piersy" bywa dla Ciebie b. istotne.

Skądinąd: islamiści wymyślili, Polacy przyjmują za swoje, godne odnotowania...
« Ostatnia zmiana: Lutego 28, 2021, 06:48:39 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #909 dnia: Lutego 28, 2021, 07:00:15 pm »
W trójkącie - cięcie brzozy szabelką, płacenie szpitalom za trupa z covid i atak na Obajtka za pomocą srebrnego BMW na stacji w Rymaniu. Drżę, co dalej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #910 dnia: Lutego 28, 2021, 08:39:35 pm »

JaneB

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #911 dnia: Marca 02, 2021, 02:46:14 pm »
.... jest coraz ciekawiej https://www.money.pl/gospodarka/tasmy-obajtka-wyborcza-przeswietla-powiazania-rodziny-i-znajomych-prezesa-orlenu-6613318429031360a.html, kolejne kamyczki do stosiku przewinień Obajtka. :)


edit: nie ma zgody na reklamę www w stopce.
« Ostatnia zmiana: Marca 02, 2021, 03:21:54 pm wysłana przez maziek »
Miłośnik fantastyki naukowej, dobrego jedzenia i muzyki. Zatrudniony w prozaicznych fachu montera automatyki (karnisze) i dekoracji okiennych w Poznaniu

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #912 dnia: Marca 03, 2021, 10:06:30 am »
Idę Ci na rękę, roboczo zakładając, że wiadoma pani mogła mieć motywy polityczne

Odnotujmy dla porządku, że posunąłem się w kurtuazji za daleko (na usprawiedliwienie mam, że zrobiłem to na poły ironicznie), bo oczywiście...
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-zdemolowala-autem-stacje-benzynowa-tlumaczyla-ze-wjechala-w-,nId,5079714
https://www.rmf24.pl/fakty/news-zdemolowala-stacje-benzynowa-w-rymaniu-byla-pod-wplywem-amfe,nId,5081660
« Ostatnia zmiana: Marca 03, 2021, 12:54:28 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #913 dnia: Marca 03, 2021, 11:46:21 am »
Drukowane żarcie - miliarderzy inwestorzy technologiczni pompują w to kasę.
https://www.memphismeats.com/

Teraz wiadomo po co napompowano (w mediach) markę Greta Thunberg i zielony ład.
« Ostatnia zmiana: Marca 03, 2021, 09:49:12 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #914 dnia: Marca 03, 2021, 12:14:18 pm »
A niech se zarabiają, skoro doli zwierząt to docelowo ulży...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki