Autor Wątek: Polityczna Rzeźba  (Przeczytany 400003 razy)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #690 dnia: Kwietnia 08, 2020, 12:21:32 am »
Art. 3. Objaśnienie pojęć ustawowych
1.
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1)
klęsce żywiołowej - rozumie się przez to katastrofę naturalną lub awarię techniczną, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach, a pomoc i ochrona mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem;

https://www.lexlege.pl/ustawa-o-stanie-kleski-zywiolowej/

Na zdrowiu niektórzy opierają swe nadzieje.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #691 dnia: Kwietnia 08, 2020, 08:28:34 am »
jest od tego deficyt budżetowy
To dobry pomysł na załatwienie sprawy? Znaczy dodrukuje się kasy, rozda ludziom, a potem się zobaczy? Sądzisz że od tego realny spływ danin utrzyma się na tym samym poziomie?
Cytuj
2. Naprawdę stan klęski żywiołowej to coś innego niż stan wyjątkowy. Przytaczam stosowne ustępy...
Naprawdę. Ale dlaczego mi przytaczasz? O stanie klęski żywiołowej ja nie pisałem.


@Liv - nie można chyba nic nie robić, bo trzeba zrobić lub odsunąć wybory, które zgodnie z konstytucją wypadają. Nie wiem jakie jest Twoje zdanie ale moje jest takie, że podstawą demokracji są powszechne, wolne i tajne wybory. Moim zdaniem przy głosowaniu korespondencyjnym one tych przymiotników mieć nie będą. Czy wolno zgodnie z polską konstytucją organizować wybory na prezydenta RP cech tych nie mające?


Ja mam, na marginesie, wrażenie, że piszącym te przepisy (epidemiologiczne) przez myśl nie przeszło, że pojawi się taka światowa franca, bo oni pisali te przepisy kiedy się wydawało, że medycyna ostatecznie pokonała tego rodzaju epidemie, które pozostają właściwymi dla "jakiejś Afryki" itd. Sądzę, że oni mieli na myśli coś w rodzaju gruźlicy, ospy, niechby nawet i hiszpanki, która wszakże przeszła raz i spokój.


Odrywając się od polityki to blady strach padł na tych co zrozumieli, bo być może to jest taka zaraza, na którą człowiek się nie uodparnia. Są takie sygnały. I której póki co nie ma jak leczyć, kiedy zaatakuje. I nie ma szczepionki. I wracamy do punktu, w którym trzeba się było godzić jak w XIX w., że co któryś wykituje tak jak kitowali ludzie na gruźlicę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #692 dnia: Kwietnia 08, 2020, 10:43:21 am »
Ogólnie deficyt ponoć jest dobry bo zawsze był, teraz jeden rok miało nie być. Wiec może być deficyt jak zawsze w tej sytuacji.
2. Przepisy epidemiologiczne poszły po światowej epidemii grypy ptasiej czy tam świńskiej czyli światowej. 180 osób na to zmarło oficjalnie a nieoficjalnie to nie wiem. Więc świadomość światowości była.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #693 dnia: Kwietnia 08, 2020, 11:51:53 am »
Ogólnie deficyt ponoć jest dobry...
Jakościowe powiedzenia tego typu nie mają wiele sensu - gorączka też jest ponoć dobra, bo pomaga zwalczyć mikroba - ale może zabić jak będzie za wysoka.

Cytuj
2. Przepisy epidemiologiczne poszły po światowej epidemii grypy ptasiej
Możliwe - ale jednak to nie była ta skala.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #694 dnia: Kwietnia 08, 2020, 11:52:19 am »
Cytuj
Ja mam, na marginesie, wrażenie, że piszącym te przepisy (epidemiologiczne)
Jakoś nie sądzę, by ten wariant się zmaterializował... patrząc na dane z ostatnich dni epidemia raczej schodzi, wolno wprawdzie, ale jednak schodzi. Dzieje się to przy klasycznych metodach.
 Jakie w tej sytuacji mogłoby być uzasadnienie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej? Że bez tego nie da się wymienić żyrandola?  ;)
Jakie nowe narzędzia których teraz nie ma, a trzeba by je wykazać, z tej ustawy byłyby niezbędne dla ratowania zdrowia i życia etc. narodu.?

Cytuj
- nie można chyba nic nie robić, bo trzeba zrobić lub odsunąć wybory, które zgodnie z konstytucją wypadają.
Tego właśnie nie wiem. Nicnierobić (i co mu zrobisz, jak nicniezrobił?) można zawsze, to na zdrowy rozum - a sytuacja jest wyjątkowa. Wtedy wybory same się odsuną - siłą rzeczy.

Cytuj
ale moje jest takie, że podstawą demokracji są powszechne, wolne i tajne wybory.
Jeszcze równe i czasami proporcjonalne.
Rajt, na stare czasy - ale może idą nowe? Lub nowo-stare? Sam napisałeś
I wracamy do punktu, w którym trzeba się było godzić jak w XIX w., że co któryś wykituje tak jak kitowali ludzie na gruźlicę.
Już pisałem, być może trzeba się będzie pogodzić z mniejszą zawartością demokracji w demokracji?
Czy ja jestem szczerym demokratą?  ;D
Czasem jestem, czasem nie. Jestem za tym by było lepiej, nie gorzej.
W czasie gdy nie jestem, myślę sobie, że najlepsze rozwiązanie na takie czasy było w konstytucji kwietniowej (1935).
Art. 13
 (1) Prezydent Rzeczypospolitej korzysta z uprawnień osobistych, stanowiących Jego prerogatywy.
 (2) Do prerogatyw tych należy:
         b) wyznaczanie na czas wojny następcy Prezydenta Rzeczypospolitej;

Tylko wojnę, czyli stan niemożności przeprowadzenia wyborów, trzeba by bardziej nowocześnie zdefiniować.

Ogólnie pisząc , to mi chyba drynda kto będzie nextem, choć mam dreszczyk na myśl, że to niektórzy z kandydatów co już objawili swoje talenty. Tylko nie rozpoznałem dreszczyk to niepokoju, czy śmiechawki?
Są większe problemy.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2020, 11:58:53 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #695 dnia: Kwietnia 08, 2020, 04:58:36 pm »
Ogólnie deficyt ponoć jest dobry...
Jakościowe powiedzenia tego typu nie mają wiele sensu - gorączka też jest ponoć dobra, bo pomaga zwalczyć mikroba - ale może zabić jak będzie za wysoka.

Cytuj
2. Przepisy epidemiologiczne poszły po światowej epidemii grypy ptasiej
Możliwe - ale jednak to nie była ta skala.
1. Trzeba używać a nie nadużywać, podobnie jak np. pączki.
2. Owa grypa to ponoć nieoficjalnie 2000 ofiar u nas.

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #696 dnia: Kwietnia 09, 2020, 01:21:40 am »


Jak to nie jest kwilenie to co to niby jest?



Koronawirus szerzy antysemityzm. To jest podstawowy problem a nie jakiś tam koronawirus: https://dorzeczy.pl/obserwator-mediow/135738/niemcy-koronawiurus-wzmaga-antysemityzm.html
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2020, 01:47:58 am wysłana przez Smok Eustachy »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #697 dnia: Kwietnia 09, 2020, 11:37:22 am »
Nie mam czasu ale odnotuję, iż poziom manipulacji TVP zapewne długo nie zostanie prześcignięty - jak zwykle nie rozdają, tylko kradną itp. :) . Jaki sens ma łączenie tych dwóch wypowiedzi? Wypowiedź posłanki Pawłowicz jest słuszna - przecież PiS zanim doszedł do władzy twierdził, że są oszustwa wyborcze, żądał wprowadzenia przezroczystych urn, kamerowania wyborów itp. Można zapewne takich wypowiedzi prominentnych polityków PiSu na ten temat nadłubać na kilogramy. Teraz nagle PiS nie widzi problemów... Hołownia, - no cóż, godzenie sakrum z profanum zawsze wychodzi bokiem sakrum, a profanum już zaciera łapy...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #698 dnia: Kwietnia 09, 2020, 11:56:32 am »
A czy to skojarzenie już się pojawiło? V for Vendetta

To jest piękne, jak ten film (a wcześniej komiks) uchwycił pewne trwałe mechanizmy społeczno-polityczne.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #699 dnia: Kwietnia 09, 2020, 12:37:08 pm »
A czy to skojarzenie już się pojawiło? V for Vendetta

To jest piękne, jak ten film (a wcześniej komiks) uchwycił pewne trwałe mechanizmy społeczno-polityczne.
Super film. Można na różne sposoby łączyć kojarzanki...  np. tak.
To kawałek streszczenia z wiki
Kraj, głęboko podzielony przez utratę wolności, zjednoczył się w obliczu ataku bioterrorystycznego, który zabił 80000 ludzi. Strach wywołany atakiem pozwolił Norsefire uciszyć opozycję oraz wygrać następne wybory miażdżącą większością głosów. Niebawem lekarstwo przeciw wirusowi, użytemu podczas ataku, zostało wynalezione. Dzięki cichemu przyzwoleniu społeczeństwa, Norsefire przekształciła Brytanię w państwo totalitarne, ze swoim przywódcą Adamem Sutlerem jako Wielkim Kanclerzem.

a to cytaty z niedawnego artykułu

"The Jerusalem Post" pisze, że trwające od czterech lat badania zespołu izraelskich naukowców nad koronawirusem u drobiu zbiegły się w czasie z wybuchem epidemii ludzkiego koronawirusa. "Czysty zbieg okoliczności" - przyznaje doktor Chen Katz z zespołu pracującego nad środkiem.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szczepionka będzie gotowa w ciągu kilku tygodni i dostępna w sprzedaży w 90 dni od daty opracowania - czytamy.

https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-szczepionka-na-koronawirus-gotowa-za-kilka-tygodni,nId,4352453


I już głowa widzi to, co chce widzieć.  :)
 Czyli łączy kropki jak to ujęła wróżka która linkowałem. Tylko ze każdy łączy kropki wedle schematów które ma zaszczepione, może nawet nieświadomie. Ponoć niemal każdy patrząc na trzy kropki      *           - mówi, że widzi trójkąt.
                                                                                                                                       *        *   
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2020, 01:04:39 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #700 dnia: Kwietnia 09, 2020, 05:26:33 pm »
Nie mam czasu ale odnotuję, iż poziom manipulacji TVP zapewne długo nie zostanie prześcignięty - jak zwykle nie rozdają, tylko kradną itp. :) . Jaki sens ma łączenie tych dwóch wypowiedzi? Wypowiedź posłanki Pawłowicz jest słuszna - przecież PiS zanim doszedł do władzy twierdził, że są oszustwa wyborcze, żądał wprowadzenia przezroczystych urn, kamerowania wyborów itp. Można zapewne takich wypowiedzi prominentnych polityków PiSu na ten temat nadłubać na kilogramy. Teraz nagle PiS nie widzi problemów... Hołownia, - no cóż, godzenie sakrum z profanum zawsze wychodzi bokiem sakrum, a profanum już zaciera łapy...
Zasada jest taka:
Walka polityczna to nie jest coś takiego jak piłka nożna, że każdy ma swoją stronę, bramkę której broni. Przynajmniej w ramach połowy.
Walka polityczna to jest coś takiego jak boks gdzie skaczą dookoła siebie starając się łupnąć przeciwnika.
I jeśli jeden przechodzi do narożnika wyborów korespondencyjnych to drugi stara się go ugodzić z pozycji antykorespondencyjnych.

Wszystkie partie mają takie same poglądy ale nie w tym samym czasie.
Cóż, wkręcanie platformersów w takie akcje jest dużo łatwiejsze niż pisiorów.

Ogłaszam stan delirki:
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2020, 01:22:58 am wysłana przez Smok Eustachy »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #701 dnia: Kwietnia 10, 2020, 09:40:32 pm »
Sprzed chwili...orędzie prezydenta:
- Zginęli najlepsi z nas...
Chodzi mi tylko o logikę wypowiedzi...a właściwie implikacje. Ktoś mu doradza?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #702 dnia: Kwietnia 10, 2020, 10:02:30 pm »
Ktoś mu doradza?

Gdybym był złośliwy i chciał faulować, zacząłbym się zastanawiać, czy tymi doradcami nie są aby znajomi głowy państwa z mediów społecznościowych ;):
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/internetowa-wielbicielka-andrzeja-dudy-wzbudza-kontrowersje-w-sieci/904hbbf
(NMSP.)

A propos mediów wspomnianego rodzaju... Ten prezydencki tweet jest jeszcze lepszy:

10 lat temu Prrzydent RP Prof. Lech Kaczyński wraz z Pierwszą Damą Marią Kaczyńską oraz 94 polskimi Patriotami zginęli lecąc do Katynia, by oddać hołd pomordowanym bestrialsko polskim Oficerom, w 7O rocznicę sowieckiej zbrodni. Pamiętamy. Nie zapomnimy. Cześć Ich pamięci!
https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1248505235435212806
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2020, 10:12:08 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #703 dnia: Kwietnia 10, 2020, 10:25:21 pm »
Wydaje mi się, że te literówki są niczym - bo w istocie są zwykłym klikiem -  w porównaniu z propozycją by zwolnić wszystkie firmy z płacenia ZUS-u....miodzio:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #704 dnia: Kwietnia 11, 2020, 04:12:22 pm »