Autor Wątek: eugenika  (Przeczytany 27394 razy)

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: eugenika
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 26, 2005, 11:23:37 am »
Odpowiadam na posty, które pojawiły się w wątku o filmach.

Uważam, że eugenika czy też klonowanie (jak to opisano w wątku o filmach) jest nieuniknione. Jak to zwykle bywa (i tu podoba mi się spostrzeżenie Nexusa6 na historię) zawsze na drodze rozwoju nauki stają pewne jednostki bądź całe grupy ludzi. Przypomnijmy sobie chociażby Kopernika czy Giordano Bruno. Zwykle zaporą jest religia - pełna zabobonów i fałszywych dogmatów. Sporo czasu upłynęło zanim twardogłowi zarządcy watykanu uznali prawa nauki. Tak samo jest teraz z genetyką. To, że tajne laboratoria robią coś na zapleczu, nie ulega najmniejszej wątpliwości. To dodaje jeszcze dodatkowego smaczku. Również to, że genetyka zostanie wykorzystana do niecnych celów jest pewnikiem. Wojna towarzyszy ludzkości od zawsze i zawsze najnowsze techologie będą służyć tym, którzy wojują i mają na ten cel spory budżet.

A oto krótki cytat z Bomby megabitowej: "(...) każda bez wyjątku nowa technologia ma awers korzyści i zarazem rewers nowych, nieznanych dotychczas bied".


dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: eugenika
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 26, 2005, 12:38:01 pm »
z pewnym niesmakiem do Twojego tonu chcialbym zauwazyc ze aktualnie nauka robi dokladnie to samo co kiedys religia...

niedawno szukalem cytatu, dzieki Twojemu uswiadomilem sobie ze to bylo w Bombie, a szukalem w Okamgnieniu :)

This user possesses the following skills:

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: eugenika
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 26, 2005, 01:35:07 pm »
NEXUS6 piszesz, iż wystarczy odpowiednio daną idee ludziom podać i ją przyjmą. I tutaj się zgadzam (zresztą tak napisałem wcześniej, chociaż może nieco to zagmatwałem). Jednak sam mechanizm demokracji sprawdza się tutaj bez zastrzeżeń. To ludzie dają swoje przyzwolenie na określone działania. Bez niego ciężko jakiekolwiek eksperymenta tego typu prowadzić na szerszą skalę. Zresztą historia także pokazuje, że ostry sprzeciw ludzi wyraźnie wpływał na władzę. Problem polega na tym, iż przy odpowiedniej kampanii reklamowej, większości da się wmówić prawie wszystko i z tegoż względu podzielam pogląd o tym, że wątpliwe moralnie, różnego typu badania, będą coraz powszechniejsze.

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: eugenika
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 26, 2005, 01:44:43 pm »
Cytuj
z pewnym niesmakiem do Twojego tonu chcialbym zauwazyc ze aktualnie nauka robi dokladnie to samo co kiedys religia...


Czy mógłbyś rozwinąć myśl?


dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: eugenika
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 26, 2005, 02:01:10 pm »
Cytuj
Czy mógłbyś rozwinąć myśl?
moglbym rozwijac dosc obszernie ale postaram sie strescic w punktach:
1. przekonywanie ludzi ze tezy gloszone przez dana filozofie wynikaja z empirii (doswiadczanie modlitwy vs. doswiadczanie teorii fizycznych; jestem pewien ze nie jestes w stanie przekonac sie ze materia jest zbudowana z czastek ani tym bardziej ze zchodzac do stalej Plancka nie mozesz mierzyc odleglosci, wierzysz w to tak samo jak kiedys wierzyli (i nadal wierza w innych kulturach) ze wszystko dzieje sie za sprawa Boskiej woli)
2. ograniczanie wplywow innych filozofii i wpajanie ludziom ze dana filozofia jest "ta wlasciwa", tj. ze to ona opisuje swiat a inne filozofie sie myla (ataki na naukowcow w sredniowieczu; obalanie cudow jako "niezgodnych z fizyka" obecnie)
3. wpajanie danej filozofii calemu spoleczenstwu czy raczej calej masie ludnosci w danej kulturze od jak najmlodszych lat

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: eugenika
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 26, 2005, 02:18:59 pm »
Twoja odpowiedz dotyczy znowu religii, a miało być o nauce. (tak to rozumiem).

PS.
Cytuj
jestem pewien ze nie jestes w stanie przekonac sie ze materia jest zbudowana z czastek ani tym bardziej ze zchodzac do stalej Plancka nie mozesz mierzyc odleglosci, wierzysz w to tak samo jak kiedys wierzyli (i nadal wierza w innych kulturach) ze wszystko dzieje sie za sprawa Boskiej woli)


Coś takiego jeszcze mi się nie przydarzyło na żadnym forum? ??? :o Bardzo szybka i pochopna ocena.....


dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: eugenika
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 26, 2005, 02:34:50 pm »
moja wypowiedz nie dotyczyla tylko religii lecz porownywala obie filozofie (religii i nauki) :)

i nie zrozumialem tego z "pochopna ocena" :)

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: eugenika
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 26, 2005, 02:57:08 pm »
Cytuj
i nie zrozumialem tego z "pochopna ocena"  


Jak to. Wypowiedziałeś się o mnie z góry zakładając, że nie jestem w stanie pojąć materialnej podstawy świata czy też stałej Plancka i tkwie w świecie jakichś przesądów.
???

Dziwny osąd....




dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: eugenika
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 26, 2005, 03:02:12 pm »
to dlatego ze twierdze ze zaden czlowiek nie jest w stanie tego doswiadczyc; badaniem tego zajmuje sie poznanie zmyslowe, Twoj wzrok natomiast nie jest w stanie czastek zobaczyc, wnosze wiec ze wierzysz komus kto twierdzi ze je widzial, tyle...

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: eugenika
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 26, 2005, 03:22:14 pm »
Powiem tak.
To że ich nie widziałem, nie oznacza, że nie jestem w stanie w nie uwierzyć. Jest to naukowo udowodnione.
A dodatkowo - zgadza się, wierzę komuś kto je widział. Pierwszym mikroskopem, który pozwolił nam zobaczyć atomy był mikroskop jonowy.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: eugenika
« Odpowiedź #25 dnia: Stycznia 26, 2005, 03:27:40 pm »
ja nie mowie ze nie jestes w stanie w nie uwierzyc :) mowie jedynie ze ta wiara nie rozni sie niczym od wiary np. w Boga :)

zreszta, ho do tematu "ateizm" bo trochesmy tu nabrudzili...

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: eugenika
« Odpowiedź #26 dnia: Stycznia 26, 2005, 03:33:50 pm »
ok.  zaraz odpowiem w wątku o ateizmie.


NEXUS6

  • Gość
)Re: eugenika
« Odpowiedź #27 dnia: Stycznia 26, 2005, 10:05:05 pm »
Sądzę, ze eugenika jest (kiedy tylko pojawią się techniczne możliwości) nieunikniona. Któż nie chciałby mieć dziecka wolnego od przypadłości różnego rodzaju lub samemu pozbyć się własnych wad genetycznych, czy innych, możliwych do usunięcia. Nie demonizowałbym jej. Wszak na dobrą sprawę natura stosuje ją od początku istnienia życia: dobór i selekcja naturalna. Czyż samiec nie wybiera najlepiej zapowiadającej się reprodukcyjnie samicy i odwrotnie ;)?
Czyż słabi lub generalnie nieprzystosowani nie giną młodo, zeżarci lub zatłuczeni przez rywali lub chociaż nie dane jest im spółkować? Ale to co w obrębie gatunków odbywa się codziennie trudno byłoby przeszczepić w obręb ludzkich społeczeństw (patrz wspomnianych Spartan, Faszystów :-[) Dlatego, Terminus, nie jest to hańba nauki, choć za eugeniką kryje się ogrom zagrożeń. O ile nikt nie miałby raczej nic przeciw wyeliminowaniu  zagrożenia chorobami dziedzicznymi, o tyle idąc dalej w zmiany na naszym materiale genetycznym wątpliwości prawnych, moralnych, religijnych(dla co poniektórych) było by coraz więcej i więcej. Myślę, że wtedy znowu zadziałałaby zasada selekcji i doboru, ale już nie na poziomie biologiczno-fizycznym, a na poziomie pozycji w społeczeństwie (choć o ile fizyczne uwarunkowania genetyczne łatwo będzie poznać, o tyle psychiczne na pewno dużo trudniej, albo i wcale). Małą i dość schematyczną próbką tego zagadnienia jest kwestia dopingu w sporcie wyczynowym. Jedni mówią: ja będę się trzymał natury i ciężkiej pracy, a drudzy stawiają na osiągnięcia biologii i medycyny. Po pewnym czasie ci pierwsi zmieniają zdanie lub wypadają z obiegu.  

Falcor

  • Gość
Re: eugenika
« Odpowiedź #28 dnia: Stycznia 26, 2005, 10:28:39 pm »
No właśnie o to chodzi, że każdy wynalazek ma dwa końce. Według mnie nie dorośliśmy do techniki jaką dysponujemy obecnie. Gdybyśmy dorośli, to nie przyszłoby nam do głowy straszyć się głowicami nuklearnymi :(

NEXUS6

  • Gość
Re: eugenika
« Odpowiedź #29 dnia: Stycznia 26, 2005, 10:44:53 pm »
Zgadza się, Falcor, ludzkość jako całość nie dorosła nawet do ognia! Zbyt duży jest rozziew między naukowcami, politykami i społeczeństwem. Dlatego demokracja nie sprawdza się do końca i dlatego historia to "mięs prucie". Ale niestety nauka rozwija się w postępie geometrycznym, a reszta zostaje daleko w tyle. Szans i zagrożeń coraz więcej, rozumu do rozumnych wyborów coraz mniej >:(
Proponuję forumowiczom zawiązanie związku neomasońskiego i przejęcia władzy nad światem ;D