Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 551972 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #675 dnia: Lipca 12, 2013, 05:11:43 pm »
St,
ja nie mówię, że mojego się nie da uprościć:) Jenotylkoże ja to widzę czwórkami z trójkami:) A inaczej nie. Chyba, że ktoś tu wytłumaczy inaczej.
Cytuj
W drugim ważeniu bierzesz dwie dowolne kulki z podejrzanej czwórki (9-12) i ważysz je dwiema z pierwszej ósemki (1-8).
Jeśli są równe (czyli jeśli trefna kulka jest w pozostałej dwójce) - ważysz dowolną z tej dwójki kulką "normalną".
Brakuje ważenia - by się dowiedzieć czy jest cięższa/lżejsza. Np. 1,2 = 9,10 to Twoje drugie ważenie.
Wiadomo, że trefna to 11 lub 12. Ważysz w (trzecim ważeniu) 11 z "normalna" i jeśli to 11, to wiesz o niej wszystko. Natomiast jeśli 11="normalnej", to wiesz, że 12 jest trefna, ale nie wiesz czy jest lżejsza czy cięższa od normalnych, bo potrzebne 4 ważenie by to stwierdzić.
Hm...nie do bani. To jest chyba dobre, jeśli nikt się nie upiera by podać jak ta trefna ma się do pozostałych wagowo:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #676 dnia: Lipca 12, 2013, 05:41:30 pm »
Ol, w oryginale zadania, które tu zamieściłem, PRZEKLEIŁEM tego ArcyAstroFizyka, i, o ile pamiętam, w treści nie było pytań, czy jest lżejsza czy cięższa od pozostałych, tylko: "wskazać felerną".
Masz banał dla rozrywki: dwie flaszki (Liv, Maziek, pobudka!) o pojemności 3 litry i 5 litrów oraz jezioro wody (albo kran). Jak odmierzyć 4 (cztery) litry?
Ile nalań/przelań/ Ci trzeba?
S.
pjes: do bani, do bani. Kilka razy szybsze od Twojego łamanego Wiesiołem (lub na odwrót), ale do bani. Pomyśl, czemu.
Temu, że ja nie potrafię rozwiązać nierówności w pierwszym ważeniu.
No, chyba żeby połączyć mnie z Tobą/Wiesiołem. Ja mogę być Bose, Ty z Wiesiolem - Einstein, i w ten sposób otrzymujemy pełne prawidłowe rozwiązanie: kulisty kondensat Bosego-Einsteina :-)
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2013, 11:35:28 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #677 dnia: Lipca 12, 2013, 05:52:41 pm »
Wlewam jedną "3" do "5" - dolewam do pełna w drugim laniu. W "3" zostaje mi litr. Opróżniam flaszeczkę 5 litrową. Przelewam litr z "3" do "5". Napełniam "3". Wlewam do litra w "5" i są 4:)
Tylko czy bez wiedzy o nieznośnej lekkości/ciężkości da się rozwiązać nierówności w pierwszym ważeniu?:)
EDIT - twardej odpowiedzi - ile razy przelewałam - nie udzielę;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #678 dnia: Lipca 12, 2013, 05:58:57 pm »
Z pustego w próżne?
s.
u mnie było to tak: 0-0, 0-5, 3-2, 0-2, 2-0, 2-5, 3-4. Ale może można szybciej?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #679 dnia: Lipca 13, 2013, 01:25:57 pm »

Tylko czy bez wiedzy o nieznośnej lekkości/ciężkości da się rozwiązać nierówności w pierwszym ważeniu?:)


Bez określenia cięższy/lżejszy w grupach nie da się rozwiązać zadania.

Panie Starszy, oszamał Pan czekoladę na kredyt. Pięćdziesiąt procent dziennie  :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #680 dnia: Lipca 13, 2013, 02:50:21 pm »
O, Panie Hokusie, lejesz Pan matematyczny mjut na moje serce, bo mnię intuicja podpowiadała tak samo...
VOSBM

pjes: ale dlaczego na kredyt? zaco? ZACO? [zaco, zaco mie bijesz? - żebym wiedział zaco tobym cie zabił...]
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #681 dnia: Lipca 13, 2013, 02:58:02 pm »
Jestem w okolicznosciach przyrody i w zasadzie nie bardzo rozumiem czy sie klocicie, czy zgadzacie i o co - ale wiem dwie rzeczy: kule muszą być jednoznacznie identyfikowalne (oznaczone) i po drugie wazenie "równowaga" oznacza, ze po nim mamy tyle wystandaryzowanych "dobrych" kul, ile wzielo udzial w tym wazeniu. Wydaje mi sie tez, że nie mozna rozwiazac tego zadania nie ustalajac przy okazji, czy felerna kula jest lzejsza, czy ciezsza.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #682 dnia: Lipca 13, 2013, 05:32:13 pm »
No, chyba żeby połączyć mnie z Tobą/Wiesiołem. Ja mogę być Bose, Ty z Wiesiolem - Einstein, i w ten sposób otrzymujemy pełne prawidłowe rozwiązanie: kulisty kondensat Bosego-Einsteina :-)
To ja mogę robić za Alę w ostrogach: kulisty kondensat  Bosego - Ale w Ostrogach - Einsteina;)
Cytuj
Z pustego w próżne?
Zwłaszcza:)
Bez określenia cięższy/lżejszy w grupach nie da się rozwiązać zadania.
i
Wydaje mi sie tez, że nie mozna rozwiazac tego zadania nie ustalajac przy okazji, czy felerna kula jest lzejsza, czy ciezsza.
Już mi się trochę łączenia od tych kulek przegrzały - ale jak patrzę na to kondensatowe rozwiązanie (o ile jest poprawne), to wiedzę o lekkości/ciężkości dostajemy przez mimochód. Można pominąć rozważania czy jest cięższa czy lżejsza i po prosru stwierdzić jej inność.
Zaczynam myśleć, że St ma rację co do sformułowania pytania w zadaniu - podać która trefna, czy podać która trefna i określić jej wychylenie wagowe. Wtedy - w pierszym przypadku - równowagę z pierwszego ważenia można rozwiązać na dwa sposoby - jak proponowałeś - bez sprawdzania ostatniej kulki lub jak ja: podając jej odchylenie. Przy nierówności nie wyciągamy wtedy wniosków co do odchyleń, tylko notujemy inność. Może i to upraszcza moje, ale wiesiołowe trójki w czwórkach:) Pomyślę.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #683 dnia: Lipca 14, 2013, 09:04:20 am »
O, Panie Hokusie, lejesz Pan matematyczny mjut na moje serce, bo mnię intuicja podpowiadała tak samo...
VOSBM

pjes: ale dlaczego na kredyt? zaco? ZACO? [zaco, zaco mie bijesz? - żebym wiedział zaco tobym cie zabił...]

Bo czekoladę obiecał Pan temu (tej), co rozwiąże zadanie. A potem Pan oszamał. Wstyd.

Wydaje mi sie tez, że nie mozna rozwiazac tego zadania nie ustalajac przy okazji, czy felerna kula jest lzejsza, czy ciezsza.

W pewnych opcjach można - wtedy wystarczą nawet dwa ważenia.


Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #684 dnia: Lipca 14, 2013, 09:35:09 am »
1. Jako WW (Wytrawny Wyłgiwacz) odpowiadam, że zjadłem INNĄ wedlowską!
2. Na moje czucie: jeśli "w pewnych opcjach można ustalić w dwóch ważeniach", to tylko jedną z tych cech: albo "która", albo "cięższość/lżejszość". A poza tym co oznaczaja "pewne opcje"? Bierzemy losowo dwie kule i "akurat tak się składa", że felerna jest wśrod nich?
VOSBM 
pjes: to kto, Państwa zdaniem, zasługuje na tę wedlowską? kondensat Bosego-AleWOstrogach-Wiesioła? A może nikto? - Nikto ne je doma...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #685 dnia: Lipca 14, 2013, 09:38:03 am »
Skoro tak,to może takie rozwiązanie(w ramach odpętlania i zaplatania).Jeśli już oznaczać kule od 1...12.W I ważeniu standardowo 1234 vel 5678.W II,i dalej bez względu na wynik I taki skład  1,9,10,11 vel 2,3,4,8.W III ważeniu oczywiście tylko 2 kule a jakie,no cóż wszystko zależy od wyników poprzednich ważeń  ;) Trza mieć łeb,no trzeba ja mam szachowy,bo każdy szachista,nawet przeciętny(taki jak ja) może rozgrywać partię "w ciemno",także takie kule to pestka.Jak ktoś udowodni,że powyższe rozwiązanie jest błędne(a może jest,umysł ludzki jest zawodny,zwłaszcza w niedzielę,po sobocie  8) ) to 2 wedlowskie stawiam,a co!
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #686 dnia: Lipca 14, 2013, 10:05:29 am »
1. Jako WW (Wytrawny Wyłgiwacz) odpowiadam, że zjadłem INNĄ wedlowską!
2. Na moje czucie: jeśli "w pewnych opcjach można ustalić w dwóch ważeniach", to tylko jedną z tych cech: albo "która", albo "cięższość/lżejszość". A poza tym co oznaczaja "pewne opcje"? Bierzemy losowo dwie kule i "akurat tak się składa", że felerna jest wśrod nich?
VOSBM 
pjes: to kto, Państwa zdaniem, zasługuje na tę wedlowską? kondensat Bosego-AleWOstrogach-Wiesioła? A może nikto? - Nikto ne je doma...

1.Się Pan nie wykręcaj. Pięćdziesiąt procent dziennie.

2.Jak Pan sobie wyobraża ustalenie cechy bez ustalenia przedmiotu?
Gdy do pierwszego ważenia podzieli Pan kule na trzy grupy A, B, C, a potem porówna pierwsze dwie, to pojawiają się trzy opcje (możliwości):
A = B, A > B, A < B.

wiesiol,
można tak, można inaczej  :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #687 dnia: Lipca 14, 2013, 10:20:58 am »
1. Słyszałeś Pan o świszczącym raku i śpiewającej rybie?
2. Podział na 3x4 i ich wzajemne ważenie zaproponowałem na tym forum ZANIM żeś Pan się urodził! Lecz z tego NIC nie wynika - ani w aspekcie "która" ani w aspekcie "lżejsza/cięższa" :-(
V.V
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #688 dnia: Lipca 14, 2013, 10:38:24 am »
2. Wynika, tylko Pan nie widzisz. Wiesiol i Olka w zasadzie dawno zadanie już rozwiązali. Ale za literek miodu mogę to Panu wytłumaczyć łopatologicznie. Albo za dwa literki  :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #689 dnia: Lipca 14, 2013, 11:24:09 am »
No to załóżmy się publicznie na tym forum o 1/3 literka miodu z pasieki mazurskiej (Grzegórzki - bo tylko takim dysponuję). Jesli zaś Pan przegra - stawia mi Pan Wielką Wedlowską (nima balansu, a jeszcze słoik wylizany Panu zostaje - no, ale niech będzie...)
VV
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )