Autor Wątek: [M] Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.  (Przeczytany 21349 razy)

mandarck

  • Gość
[M] Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« dnia: Stycznia 09, 2008, 12:17:46 am »
Witam, proszę o pomoc przy temacie maturalnym. Temat brzmi : "Motywy przyszłości w książkach fantastyczno-naukowych. Podaj na wybranych przykładach."
No właśnie i tu pojawia się problem, wybrane przykłady. Czy znacie jakieś ciekawe powieści popularno-naukowe w których dość wyraźnie ukazane są motywy przyszłości ? Póki co upatrzyłem sobie "Solaris", "Uciekinier" Kinga oraz "Wojnę światów" Wallesa. Nie wiem czy to najlepsze książki do przedstawienia tego tematu, czy moglibyście doradzić mi jakieś ciekawe powieści ? Proszę oraz z góry dziękuje.
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2015, 03:55:42 am wysłana przez Q »

dzi

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 09, 2008, 12:48:12 am »
Ja niestety nie znam... Ale poszukaj po forum, inny maturzysta pytał już tu o taki temat.

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 09, 2008, 04:17:09 pm »
Ja bym proponował wizje skrajnie zróżnicowane, i od siebie odmienne, by pokazać jak wielkie jest continuum możliwych (albo juz niemożliwych) przyszłości.

To znaczy:
-"Paryż XX wieku" Verne'a,
-"Nowy, wspaniały świat" Huxley'a,
-"2001 Odyseję kosmiczną" Clarke'a, (podobną wizję roztacza też "Czerwony Mars" Robinsona),
-"Koniec Wieczności" Asimova (imponujący pomysł w którego realność chyba sam autor nie wierzył),
-"Kawalerię Kosmosu" Heinleina, lub (jeszcze lepiej) "Wieczną wojnę" Haldemana,
-"Kantyczkę dla Leibowitza" Millera,
-"Zatopiony świat" Ballarda",
-"Cieplarnię" Aldissa,
-"Ubik" lub "Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?" Dicka,
-"Diunę" Herberta,
-"Szpital Kosmiczny" White'a lub "Gwiezdny przypływ" Brina (wizje z gatunku mniej prawdopodobnych, ale oryginalne),
-"Neuromancera" Gibsona,
-i np. "Perfekcyjną niedoskonałość" Dukaja lub "Uśpione archiwum" Podrzuckiego.

Wymieniłem tu świadomie utwory należące do różnych podgatunków SF i znacznie różniące się od siebie poziomem literackim, jednak w sumie pokazujące bogactwo SF jako gatunku oraz pokazujące niezaprzeczalny fakt, że przyszłość jest b. trudna do przewidzenia.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2008, 04:21:51 pm wysłana przez Q »

Mieslaw

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 09, 2008, 07:15:04 pm »
Do powyższego posta dodałbym adnotację "wybrać część", bo nie wiem, czy się wyrobisz  ;) (Q - czas na prezentację ustną jest ograniczony).

Solaris bym sobie darował. Oczywiście, jest to świetna książka, ale z wizji przyszłości mamy tam tylko:
1. Loty kosmiczne i eksploracja Kosmosu (to akurat można w wielu książkach znaleźć)
2. Kontakt z obcą istotą, który okazuje się niemożliwy (choć oba z tych stwierdzeń - istotą i niemożliwy - są dość wątpliwe).

Z propozycji Q znam tylko "Diunę" Herberta i "Nowy, wspaniały świat" Huxleya  :D i zwłaszcza ta druga wydaje mi się dobrym pomysłem (Q, co niby chciałbyś z Diuny wykorzystać).

Z książek Lema propozycjami godnymi rozważenia są Powrót z Gwiazd i Pokój na Ziemi, z pierwszej przemiany społeczne i naukowe; z drugiej ciekawa wizja rozwoju zbrojeń.

Na razie tyle przychodzi mi do głowy.

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 09, 2008, 07:45:51 pm »
Cytuj
Do powyższego posta dodałbym adnotację "wybrać część", bo nie wiem, czy się wyrobisz  ;) (Q - czas na prezentację ustną jest ograniczony).

Wiem, ale nie sugerowałem omawiania książek w całości, raczej kilka zdań o co celniejszych aspektach każdej z wizji. Jeśli tak do tego podejść, to i tak za krótką listę podałem ;).

Cytuj
Solaris bym sobie darował.

Owszem, dzielo wielkie, ale z tematem nic wspólnego nie ma.

Cytuj
Q, co niby chciałbyś z Diuny wykorzystać).

Luddystyczną alternatywę dla bardziej technologicznej SF - odwrócenie od SI, zaawansowanych maszyn. Pójście w doskonalenie ciała (i b. zachowawczą biotechnologię). Powrót do feudalizmu jako niby bardziej "naturalnego" (struktura stada itp.)

Cytuj
Z książek Lema propozycjami godnymi rozważenia są Powrót z Gwiazd i Pokój na Ziemi, z pierwszej przemiany społeczne i naukowe; z drugiej ciekawa wizja rozwoju zbrojeń.

Na razie tyle przychodzi mi do głowy.

"Pokój..." to doskonały wybór. "Powrót..." bym sobie darował, sam Mistrz uznał swą wizje przyszłosci w tej ksiażce za słabą.

dzi

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 09, 2008, 08:55:08 pm »
Jak "co s Diuny"?!  :o Najoryginalniejszy świat S-F ever!!!

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 09, 2008, 08:57:48 pm »
Cytuj
Jak "co s Diuny"?!  :o Najoryginalniejszy świat S-F ever!!!

Wiedziałem, że akurat Tobie musi się on podobać ;).

(Choć ja go też b. lubię :). Nie podzielajac ideologii większości jego mieszkańców :P.)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2008, 08:59:31 pm wysłana przez Q »

mandarck

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 10, 2008, 12:55:52 am »
Dziękuję bardzo za pomoc. Raczej nie będę korzystał z fragmentów lecz wybiorę 3konkretne książki i przewertuje je sobie dokładnie. Temat nie jest ciężki więc powinienem dać radę. ,,Diuna" to całkiem ciekawa propozycja, jak i ,,Powrót z gwiazd" ::).

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 10, 2008, 01:27:24 am »
Cytuj
Dziękuję bardzo za pomoc. Raczej nie będę korzystał z fragmentów lecz wybiorę 3konkretne książki i przewertuje je sobie dokładnie. Temat nie jest ciężki więc powinienem dać radę. ,,Diuna" to całkiem ciekawa propozycja, jak i ,,Powrót z gwiazd" ::).

Siem cieszem, że pomocny byłem ;).

dzi

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 10, 2008, 12:00:46 pm »
Diuna musi być. I się łatwo czyta. Wziąłbym coś z dark future, "light" future albo "scientific" future (tu Lem) i Diune jako "mistic" future.

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 10, 2008, 12:09:35 pm »
Cytuj
Diuna musi być. I się łatwo czyta. Wziąłbym coś z dark future, "light" future albo "scientific" future (tu Lem) i Diune jako "mistic" future.

Ja bym chyba wziął: "Diunę", coś (post)cyberpunkowego i coś kosmiczno-optymistycznego w stylu hard (może Clarke'a, może "Pirxa"?). (Można jeszcze dorzucić coś postapokaliptycznego - choć "Diuna" w jakimś sensie jest postapokaliptyczna i ew. jakąś radosną space operkę, byle taką której świat przedstawiony z grubsza się kupy trzyma.)

Natomiast czytadło pana Kinga (choć zręczne) chyba bym z listy wywalił.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 10, 2008, 12:12:23 pm wysłana przez Q »

AcidWeb

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 26, 2008, 06:15:34 pm »
Nie zakładałem nowego topiku bo potrzebuje takiej samej pomocy tylko mam inne pytanie  :)

Poszukuje jak najwięcej technologii jakie przewidział Lem w swoich książkach. Np. "zapis kryształkowy" w Obłoku Magellana -> pendrive itp.

Nie musicie dokładnie cytować podawajcie tytuły i co to ogólnie tam było. Dokładnie poszukiwanie to już sobie sam przeprowadze.

Wielkie dzięki z góry za pomoc.

PS. Bez linków do artykułu o tym na gazeta.pl. To już sam znalazłem  ;)


maziek

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 26, 2008, 06:51:22 pm »
Istotą zapisu kryształkowego jak rozumiał to Lem było zapisywanie informacji w sieci krystalicznej co wówczas wydawało sie możliwie najgęstszym upakowaniem. Nie chodziło o zewnętrzne cechy upodabniające to do dzisiejszego pendriva, który z istotą rzeczy nie ma nic wspólnego. A przecież o istotę idzie a nie zewnętrzne podobienstwo.

Bystry - (nanotechnologia, inteligentne ubrania i dużo więcej) - Wizja Lokalna
Mikropy - nanotechnologia w słuzbie optyki - Pokój na Ziemi
Zdalnik - takie tam VR - tamże
Olstra skokowe - plecak odrzutowy - Pirx, bodaj Polowanie

Luknij też na wątek, który niestety zagasł ku mej rozpaczy "Co wymyślił Lem... kompendium." ale coś tam znajdziesz.

AcidWeb

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 26, 2008, 06:57:28 pm »
Cytuj
Luknij też na wątek, który niestety zagasł ku mej rozpaczy "Co wymyślił Lem... kompendium." ale coś tam znajdziesz.

Patrzyłem już.

Dzięki za konstruktywną uwagę i przykłady.

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 26, 2008, 07:27:04 pm »
To ja może odwołam, sie do technologii komputerowych:

Połączenie komputerów w sieć - "Astronauci"
składanie gazet za pomocą komputerów - (małe, a cieszy) "137 sekund"
Fantomatyzacja - VR
Triony - "Obłok Magellana" - też można uznać za daleki (o niebo doskonalszy) pierwowzór VR
Interface miedzy człowiekiem a maszyną (nad czym pracuje sporo naukowców) - "Przyjaciel"
Artiffical life i jego ewolucja - "Niezwyciężony", ale i "Non serviam"
komputer wirtualny, wewnątrz "komputera-gospodarza" - "GOLEM XIV"

ponadto:

Manipulacje genetyczne - "Dzienniki Gwiazdowe" (ta "Podróż..." z kobietą-taboretą et cons.)

i coś z grubej rury:

powołanie do istnienia sztucznego Wszechświata (bają o tym w kontekście Czarnych Dziur coniektórzy fizycy) - choćby "Powtórka"
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2008, 07:31:54 pm wysłana przez Q »