Autor Wątek: Re: Kobiety  (Przeczytany 79991 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #180 dnia: Listopada 05, 2020, 07:45:36 pm »
Cytuj
Tymczasem, całościowy obraz dyskusji przedzierzgnął się w pro PiS vs anty PiS.
Cytuj
Dziwi mnie, że od razu zostałem ustawiony na określonej pozycji w sporze, o którego charakterze nic nie wiem, o czym mówiłem.
Faktycznie, jesteś z kosmosu  :)
https://trojmiasto.tv/Kto-nie-skacze-ten-za-PiS-em-Gdynia-27-10-2020-video-48789.html
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #181 dnia: Listopada 05, 2020, 08:15:26 pm »
Ola
Akurat w tym temacie nie występuje z żadnej pozycji i żadnej pozycji nie zajmuje. Odpowiadając wprost na pytanie, to nie mogę na nie odpowiedzieć jeszcze teraz, z czystym sumieniem, z prostej przyczyny: Nie myślałem o tym temacie wystarczająco i nie wyrobiłem jeszcze swojego zdania. Ba, nie tylko jeśli chodzi o szczegółowe przypadki uszkodzeń genetycznych ( a diabeł jak wiadomo tkwi w szczegółach), ale nawet jeśli  chodzi o aborcję ogólnie. Mogę poddawać w wątpliwość określone uzasadnienia na tak/nie, ale to nie znaczy że mam już w głowie ułożona opinie. Myślę też, że aborcja jako taka i w szczególnych przypadkach, to osobny temat rzeka.
No właśnie - a to sedno sporu.
Decyzja za wszystkich Polaków została podjęta bez dyskusji, przy pomocy TK - stąd ważne skąd sędziowie, kto składał wniosek.
Cytuj
Uderzyło mnie w tych protestach, że kościoły stały się celem ataków. Także obecność Antify w UK, nie wiem jak w Polsce. Być może szukają dymu jak to terroryści, przy każdej okazji, być może dlatego ze ideowo są proaborcyjni, a być może zostali tam wezwani.
Na proteście każdy ugrywa swoje - do głosu doszły dziewczyny ze skraja - to główny przekaz medialny zaciemniający spór - i one narzuciły narrację aborcji na życzenie.
A to dalej posunięte żądania niż wynikałoby z wcześniejszego kompromisu aborcyjnego. Na pewno nie są to żądania większości protestujących przeciwko temu orzeczeniu.


https://trojmiasto.tv/Kto-nie-skacze-ten-za-PiS-em-Gdynia-27-10-2020-video-48789.html
Tak się dzieje kiedy zamkną Ci klub fitness;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #182 dnia: Listopada 05, 2020, 08:19:33 pm »
https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1087983,dali-mnie-pizze-oprawcy#comment-19547004

Nie wiem, może Ciebie to cieszy, mnie nie (niezależnie od tego, która strona miałaby robić za bat). Napięcia społeczne, które znajdują takie "rozwiązanie" tlą się dalej pod powierzchnią i z czasem wybuchają jeszcze mocniej. Co gorsza może to być wybuch na skalę większą niż lokalna. Vide zarówno amerykańskie powiązania rodzimych antyaborcjonistów, o których nie tylko ja mówię:
https://www.onet.pl/informacje/respublica/orban-przelicytowal-jesli-wygra-biden-to-koniec-sojuszu-z-polska/vg6wk07,30bc1058
Jak i pewne umiędzynarodowienie strony przeciwnej, na które usiłuje zwróć uwagę NEX, Antifą nas strasząc.
Kolejne oblicze globalizacji, można rzec.
Przy czym - wbrew temu co sugerujesz - to nie Lempart obecny kryzys spowodowała (a wyrok TK), ona go - góra - usiłuje zagospodarować.

(Nawiasem: polityka to nie są rozgrywki liderów, starcia ideologów i koloryt haseł, którymi się tak ekscytujesz. To wszystko powierzchnia, barwny cyrk. Sednem są konkretne problemy społeczne - gdzie krzyk na demonstracji to dość radykalna forma ich sygnalizowania, a wybory - metoda szukania tych, którzy te problemy mają rozwiązywać. Przy czym modny ostatnio plemienny styl uprawiania polityki z założenia powoduje, że spory pakiet spraw jest zamiatany pod dywan, a duża grupa obywateli skazana na bycie niezadowoloną.)
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2020, 08:53:09 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #183 dnia: Listopada 05, 2020, 08:25:51 pm »
Ola racja - sedna sporu w tym wątku nie widać.
Ale sprawa naprawdę do łatwych nie należy, skoro ten "kompromis", nikogo nie zadowalający tak długo trwał.
Niestety w sporach ideowych - kompromis ideowy jest raczej niemożliwy.
Jest możliwy kompromis praktyczny.
Cytuj
Tak się dzieje kiedy zamkną Ci klub fitness;)
A to tak  ;D
Sam mam ochotę poskakać. Tylko w szczególnych wypadkach od "ci zamkną", do "ciebie zamkną" droga niedaleka.
Np. 5 lat  8)
https://www.youtube.com/watch?v=4UZ6yYT9nyY
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #184 dnia: Listopada 05, 2020, 08:35:09 pm »
Ola racja - sedna sporu w tym wątku nie widać.
Ale sprawa naprawdę do łatwych nie należy, skoro ten "kompromis", nikogo nie zadowalający tak długo trwał.
Niestety w sporach ideowych - kompromis ideowy jest raczej niemożliwy.
Jest możliwy kompromis praktyczny.
A kto mówi, że sprawa należy do łatwych?
Kompromis był dobry.
Nie kłam, że nikogo nie zadowalał  - nie zadowalał tylko skrajnych: z prawej, bo trzeba rodzić do upadłego i z lewej, bo trzeba usuwać na życzenie.
Władzę - jakiej nie miał nikt po 89 - mają akurat Ci z prawej i swój światopogląd narzucili wszystkim.

Wiesz liv - nie można walnąć orzeczenia, że obcinamy lewą rękę, bo my jesteśmy praworęczni. A później ewentualnie pogadamy dokąd tę rękę obcinać. Zanim dojdzie do dyskusji, ustawy, bądź zmiany konstytucji zostanie obciętych wiele kończyn i zwichniętych psychik. Nie można tak działać. W imię niczego. Po prostu.
Cytuj
Sam mam ochotę poskakać. Tylko w szczególnych wypadkach od "ci zamkną", do "ciebie zamkną" droga niedaleka.
Np. 5 lat 
:)))
Cóż - trzeba wybrać właściwego trenera;))
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #185 dnia: Listopada 05, 2020, 09:02:25 pm »
Cytuj
Nie kłam, że nikogo nie zadowalał
Dlaczego tak ostro  ???
Kompromis mam za niezadowalający  z definicji. Każda strona z czegoś rezygnuje i to jest główny walor praktyczny. I to ta praktyczność jest zadowoleniem.
 Spora grupa o tych sprawach nie myśli zatem walorem jest święty spokój i chyba do niej się zaliczam, acz jakieś poglądy w temacie mam.
Cytuj
Wiesz liv - nie można walnąć orzeczenia, że obcinamy lewą rękę, bo my jesteśmy praworęczni.
Jeszcze raz powtórzę, takie orzeczenie wydał TK zupełnie niepisowski w 2008.
Ten powtórzył, owszem, być może mógł nie odpowiadać i udawać, że nie widzi tego braku zgodności. Chyba przeceniasz rolę światopoglądu członków TK, ale to tylko moje zdanie.
Zresztą skutki są naprawdę przedziwne, bo chyba nikt tego orzeczenia nie chce. Nie czepiałbym się Przyłębskiej - kobita chowa się po Berlinie bo ścigają ją jakieś bojówki " tamtejszych "dziewuch". Już zaatakowały dom.
Ale że nie opublikowano?
Podzielam zdumienie maźka. Ale chyba bardziej, że to opozycja nie wykorzystuje takiego kiksa by wykazać "zło pisu" - cisza tam jak makiem zasiał od Jachiry po Budkę. Za to pis się domaga opublikowania (od kogo?) - chyba prezydent jest teraz czarnym ludem - pisu, nie opozycji.
No, istny kocioł bałkański.
Cytuj
Nie można tak działać. W imię niczego. Po prostu.
Zgadzam się, ze to źle, ale często tak jest - mechanizm odpalony wcześniej trudno zatrzymać.
Jeśli już jednak - to miałbym pretensje to sejmowej reprezentacji, która zapytała, niż do TK, który rzecz ocenił.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #186 dnia: Listopada 05, 2020, 09:14:56 pm »
Cytuj
Nie kłam, że nikogo nie zadowalał
Dlaczego tak ostro  ???
Zadajesz sobie to pytanie? Przecież to Ty postawiłeś owo: nikogo przy cudzym "kompromisie":)
Cytuj
Kompromis mam za niezadowalający  z definicji. Każda strona z czegoś rezygnuje i to jest główny walor praktyczny. I to ta praktyczność jest zadowoleniem.
A poziom cukru w cukrze badałeś?
W tym tropie nie dałoby się niczego ustalić, bo ciągle byłoby jakieś "ale".
Cytuj
Jeszcze raz powtórzę, takie orzeczenie wydał TK zupełnie niepisowski w 2008.
Dawaj je tu.
Dodam tylko, że poprzednich sędziów TK wybierał również PiS - oczywiście nie jednogłośnie. Ale głosowali i przechodzili także kandydaci zgłaszani przez PiS.
 
Cytuj
Chyba przeceniasz rolę światopoglądu członków TK, ale to tylko moje zdanie.
Chyba nie doceniasz roli światopoglądu członków TK, ale to tylko moje zdanie.
Cytuj
Zresztą skutki są naprawdę przedziwne, bo chyba nikt tego orzeczenia nie chce.
Ale chciał.
Tylko skali oporu nie przewidział.
Poza tym chyba jesteś niedoinformowany - np. Kaja Godek naciska na publikację.
Cytuj
Jeśli już jednak - to miałbym pretensje to sejmowej reprezentacji, która zapytała, niż do TK, który rzecz ocenił.
A skąd ta reprezentacja? Hmm...oj!:)

To co? Teraz Ty zakończysz dyskusję, bo ja już to robiłam 2 razy;)
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2020, 09:20:04 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #187 dnia: Listopada 05, 2020, 09:42:41 pm »
https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1087983,dali-mnie-pizze-oprawcy#comment-19547004

Nie wiem, może Ciebie to cieszy, mnie nie (niezależnie od tego, która strona miałaby robić za bat).
Lempart sama się do tego doprowadziła.
Normalny człowiek tak by się nie rozporządził.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #188 dnia: Listopada 05, 2020, 09:56:56 pm »
Chciałem się naprędce dowiedzieć o co chodzi z tymi masowymi protestami i rozruchami.  Dziwi mnie, że od razu zostałem ustawiony na określonej pozycji w sporze...
Zara, zara, kto Cię niby ustawia? Ja napisałem jednym zdaniem zaraz na początku, że działania w sprawie obsadzenia TK były moim zdaniem niekonstytucyjne, jeśli Ci chodzi o jednozdaniową wypowiedź. A jeśli Ci chodzi o kilkuzdaniową wypowiedź, to taką też z siebie wydusiłem.
Cytuj
Myślałem że chodziło o interpretację TK istniejącego artykułu konstytucji, co owocowało by prawnym zakazem aborcji nawet w przypadkach ciężkich schorzeń płodu. Tymczasem, całościowy obraz dyskusji przedzierzgnął się w pro PiS vs anty PiS.
Bo mało kto wierzy, że PiS chodziło o aborcję i nienarodzone dzieci. Takich tematów nikt nie wyciąga, kiedy jest pożar - a jest (mam na myśli covid). Natomiast ulubioną metodą zarządzania jest obecnie zarządzenie poprzez kryzys, jak zresztą wiele osób to zauważyło też tutaj. I prawdopodobnie głównie o to chodziło, jak zresztą przypuszczam także z ustawą "5 dla zwierząt". Przy tym genialny strateg wymyślił jak to zrobić, aby odium nie padło na PiS - mianowicie rękami TK. No ale ludzie głupi nie są. Albo może i głupi, skoro to zarządzanie przez kryzys taką właśnie reakcję zakładało. Wszystko to są działania zastępcze, ponieważ jak się szacuje w Polsce wykonywanych jest rocznie ~50-100 tyś aborcji nielegalnych, przy ich legalnej liczbie kilkuset. Sama tylko liczba wykrytych nielegalnych aborcji (co zdarza się przecież rzadko) jest wyższa niż liczba dokonanych legalnie. Tak więc ten przepis jest kompletnie bez sensu, jest pusty i martwy od urodzenia, bo wszystkie te nielegalne aborcje są dokonywane wyłącznie z przesłanek innych, niż aborcje legalne (czyli z powodu zagrożenia życia matki, ciężkiego uszkodzenia płodu, lub ciąży z gwałtu). I pomimo, że są surowo karane i dotyczy to wszystkich, bogatych i biednych, z tym że bogatsi uprawiają turystykę aborcyjną (całkowicie legalną - ok. 15% aborcji się tak załatwia) a ubożsi polują na chętnego ginekologa albo stosują metody chałupnicze, jak np. druciany wieszak. Jedynym racjonalnym remedium na to byłoby natężenie oświaty seksualnej i propagowanie antykoncepcji. Ale robi się dokładnie odwrotnie. Nie ma to żadnego związku z przekonaniami, bo to nie przekonania stanowiących prawo powodują aborcje, tylko przekonania lub wypadki losowe innych ludzi. Można więc dowolnie długo rozstrzygać dylematy moralne i czuć się od tego lepszym, tyle tylko, że od tego liczba aborcji i "niechcianych dzieci" nie zmaleje ani trochę.


Natomiast z drugiej strony kompletnie niczego się nie robi, aby rodzice, którzy zdecydowali się chore dziecko urodzić mieli jakieś oparcie. Tak dla ilustracji niedawno obejrzałem wywiad z panią, której syn, ciężko kaleki psychicznie i fizycznie od urodzenia, przeżył coś ponad 30 lat dzięki jej stałej opiece, zanim zmarł. Ona przez ten czas była 24h na nogach, jego pielęgniarką, matką i rehabilitantką. Oczywiście musiała rzucić pracę, mąż odszedł, jej rodzice zmarli. Była samotna z synem. W chwili kiedy zmarł natychmiast odebrano jej zasiłek pielęgnacyjny czy jak to tam się nazywa, który dostawała na syna w wysokości około 2 tyś. złotych (masz może jeszcze pojęcie, ile to jest 2 tyś złotych obecnie w Polsce miesięcznie na dwie osoby?). Została z jakąś resztkówką emerytury (kilkaset złotych, bo kilka lat pracowała - a jest w wieku emerytalnym). I to są jej jedyne pieniądze za 30-kilka lat ciężkiej pracy nad synem. Taka opieka. Więc w ludziach się gotuje.

Cytuj
Uderzyło mnie w tych protestach, że kościoły stały się celem ataków.
Ani nie popieram ataków na kościół (ściślej: na mury kościelne), ani nie popieram hasła wypier...". Uważam, że to bez sensu. No ale gniew ludu a w każdym razie jego części się obrócił przeciw kościołowi. Ludzie widzą ten mariaż tronu i ołtarza, który się odbywa, widzą kwestie pedofilii, w sprawie których kościół nie był w stanie wydusić z siebie przeprosin i dalej w masie udaje, że jest OK. To wszystko potwornie nadwątliło autorytet kościoła w Polsce i wiele osób odnosi się do kościoła z niechęcią, a nawet ludzie głęboko wierzący, których znam kilku, głośno odcinają się od hierarchii, mimo, że do kościoła chodzą i może daliby się za niego pokroić. Ponieważ kościół twierdzi na podstawie swoich danych, że ponad 90% Polaków to wierzący, a z drugiej strony z badania opinii publicznej wynika, że 2/3 Polaków jest zdecydowanie przeciwna temu ostatniemu rozstrzygnięciu TK - to pokazuje to skalę rozziewu w duszach.[/quote]
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #189 dnia: Listopada 05, 2020, 10:02:24 pm »
Cytuj
To co? Teraz Ty zakończysz dyskusję, bo ja już to robiłam 2 razy;)
Znów na mnie krzyczysz   ;)
Tym razem dam ikonkę, bo potraktujesz poważnie.
Nie za dużo emocji?
Chyba nie rozumiemy się  na poziomie pojęć, znaczy rozumiemy inaczej. Trudno, dla mnie słowo kompromis kojarzy się z mniejszym złem - i tak często słyszę przy tym aborcyjnym. Czyli zadowolenie ograniczone, bo walory praktyczne - może być?
Kompromisowo?
Cytuj
Dawaj je tu.
Nie dam, bo się pomyliłem  :D  Miałem na myśli te wyjściowe, w którym powiązano z ochronę życia z życiem płodowym. To było kluczowe orzeczenie i już je dawałem, powtórzę zatem
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/k-26-96-orzeczenie-trybunalu-konstytucyjnego-520122839
Pomyliło mi się chyba z wnioskiem z 2018 w podobnej sprawie
http://orka.sejm.gov.pl/stanowiskaTK.nsf/nazwa/Stanowisko_K_13_17/$file/Stanowisko_K_13_17.pdf
Które zresztą zostało umorzone, ponieważ (było zdanie odrębne)
3. Stosownie do treści art. 59 ust. 1 pkt 5 u.o.t.p.TK, obligatoryjną przesłanką umorzenia przez Trybunał postępowania w niezakończonych sprawach wszczętych m.in. na podstawie wniosku grupy posłów, jest zakończenie kadencji Sejmu. W związku z powyższym, postępowanie w niniejszej sprawie należało umorzyć w następstwie zaistnienia przewidzianych ustawą okoliczności.
I zdaje się to punkt wyjścia obecnego,orzeczenia - wznowionego przez nowy sejm.
https://ipo.trybunal.gov.pl/ipo/view/sprawa.xhtml?&pokaz=dokumenty&sygnatura=K%2013/17
Hmmm...dziwne te daty, ale nie mam czasu rozkminiać.
Cytuj
Dodam tylko, że poprzednich sędziów TK wybierał również PiS - oczywiście nie jednogłośnie. Ale głosowali i przechodzili także kandydaci zgłaszani przez PiS.
Ale czy ja się z tym kłócę?
Taka sytuacja w sejmie jak obecnie jest ewenementem.
Ale przykładowo, przejrzałem skład TK w 2000 roku.
Przedłożony materiał stanowi wykonanie tych norm. Zawiera on bowiem informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2000 r. W roku tym Trybunał Konstytucyjny działał w 15 osobowym składzie: Jerzy Ciemniewski, Zdzisław Czeszejko-Sochacki, Teresa Dębowska-Romanowska, Lech Garlicki, Stefan J. Jaworski, Wiesław Johann, Krzysztof Kolasiński, Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska, Andrzej Mączyński, Ferdynand Rymarz, Marek Safjan - Prezes TK, Jadwiga Skórzewska-Łosiak, Jerzy Stępień Janusz Trzciński - Wiceprezes TK, Marian Zdyb.
Sprawdziłem pierwszych czterech... nie będę kontynuował... Zacząłem od Zdzisława Czeszejko Sochackiego. Przy okazji zobaczyłem, jak w wiki są wyczyszczone życiorysy tuzów temidy. Nie mam ochoty ciągnąć tego lustracyjnego wątku. Po prostu podtrzymuję to co nex zacytował.
Cytuj
Poza tym chyba jesteś niedoinformowany - np. Kaja Godek naciska na publikację.
Dlaczego sugerujesz mi niedoinformowanie? Wiedziałem o tym. Nie pisałem o pojedynczych osobach tylko ruchach politycznych (cyt. - "Za to pis się domaga opublikowania"), choć ta osoba raczej z pisu nie jest.
Cytuj
A skąd ta reprezentacja? Hmm...oj!:)
Ale po co te wykrzykniki i onomatopeje?
Przecież nie negowałem nigdy, że inicjatywa do TK wyszła z pisu. Nie mieli prawa pytać?
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2020, 10:16:34 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #190 dnia: Listopada 05, 2020, 10:37:55 pm »
Cytuj
To co? Teraz Ty zakończysz dyskusję, bo ja już to robiłam 2 razy;)
Znów na mnie krzyczysz   ;)
Tym razem dam ikonkę, bo potraktujesz poważnie.
Nie za dużo emocji?
Rozumiem, że mojej nie widziałeś?
Zaprawdę powiadam Ci, że nie słyszałeś jak ja krzyczę:)

U mnie? Emocji? Jeśli zaczniesz mi je wmawiać - i owszem pojawią się. Negatywne.
Tymczasem: easy like sunday morning.

Cytuj
Czyli zadowolenie ograniczone, bo walory praktyczne - może być?
Kompromisowo?
Może być. I tak nie w tym sęk :)
Cytuj
Hmmm...dziwne te daty, ale nie mam czasu rozkminiać.
Fajny argument - nie ma co;)
Zwłaszcza, że powtarzałeś iż owe orzeczenie wydał niepisowski (a jednak! 4 sędziów z rekomendacji PiS w 2008:) TK i miał to być argument na wtórność tego orzeczenia z 2020.
Nawiasem - gdyby TK wydał już takie orzeczenie i zostałoby ono opublikowane, to od 2008 nie mielibyśmy żadnej legalnej aborcji. Więc coś tu nie pasuje.
Cytuj
Dodam tylko, że poprzednich sędziów TK wybierał również PiS - oczywiście nie jednogłośnie. Ale głosowali i przechodzili także kandydaci zgłaszani przez PiS.
Ale czy ja się z tym kłócę?
Taka sytuacja w sejmie jak obecnie jest ewenementem.
A czy ja mam mgłę covidową?
Cytuj
Ale przykładowo, przejrzałem skład TK w 2000 roku.
Ale przykładowo mówiliśmy o roku 2008.
Odkąd lewica dopuściła inne partie do TK - PiS w nim miał kandydatów  -więc Twój argument o niepisowskim TK jest błędny.
Cytuj
Dlaczego sugerujesz mi niedoinformowanie?
Przepraszam.
Cytuj
Przecież nie negowałem nigdy, że inicjatywa do TK wyszła z pisu. Nie mieli prawa pytać?
Jasne, mieli prawo, TK miał prawo - tylko sprawiedliwości w tym brak.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #191 dnia: Listopada 05, 2020, 10:56:38 pm »
Tylko do tego
Cytuj
a jednak! 4 sędziów z rekomendacji PiS w 2008:
Ok czyli wtedy było 11/4. Pisząc o upolitycznieniu TK ma na myśli cały okres jego działalności 1982/1986-2020
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trybuna%C5%82_Konstytucyjny_(Polska)
Dlaczego wyłączasz 2000, albo 1990?
Mniejsza, bardziej mi o to
Cytuj
Fajny argument - nie ma co;)
Zwłaszcza, że powtarzałeś iż owe orzeczenie wydał niepisowski (a jednak! 4 sędziów z rekomendacji PiS w 2008:) TK i miał to być argument na wtórność tego orzeczenia z 2020.
Wtórność nie była wobec tego z 2008, tylko wobec tego z 1997 - to w nim stwierdzono że ochrona życia obejmuje okres prenatalny.
 Przypomnę
Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. Brak jest bowiem dostatecznie precyzyjnych i uzasadnionych kryteriów pozwalających na dokonanie takiego zróżnicowania w zależności od fazy rozwojowej ludzkiego życia. Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej.

Objęcie tej fazy życia ludzkiego ochroną konstytucyjną znajduje zresztą potwierdzenie w ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską 30 września 1991 r. Konwencji Praw Dziecka, której preambuła deklaruje w akapicie dziesiątym, nawiązując do Deklaracji Praw Dziecka, iż dziecko z uwagi na swą niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, a zwłaszcza właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu. Ujęcie tej reguły w preambule Konwencji musi prowadzić do wniosku, iż zawarte w Konwencji gwarancje odnoszą się również do prenatalnej fazy ludzkiego życia.

Uznanie, iż ochrona życia przysługuje istocie ludzkiej od chwili poczęcia, znalazło wyraz także w ustawodawstwie zwykłym. 

I może wyjaśnię, ja nigdzie nie napisałem, że się z tym zgadzam.
Opisałem tylko stan prawny. Jest wiele tematów, gdzie moje poglądy i prawo rozchodzą się - i tak - używam słowa sprawiedliwość. Tyle jednak, że paragrafy traktują je mgliście, a bardziej liczy się lokalizacja przecinka - i to też mi się nie podoba..
Cytuj
Nawiasem - gdyby TK wydał już takie orzeczenie i zostałoby ono opublikowane, to od 2008 nie mielibyśmy żadnej legalnej aborcji. Więc coś tu nie pasuje.
To nie było orzeczenie, to był wniosek o zbadanie - umorzony ze względu na koniec kadencji sejmu.
Cytuj
Jasne, mieli prawo, TK miał prawo - tylko sprawiedliwości w tym brak.
W sumie, to właśnie staram się cały czas pisać.
Nigdzie nie twierdziłem, ze to dobre, czy sprawiedliwe. I prosiłbym z mego pisanego, nie wnioskować o moich poglądach na życie. Ja piałem o stronie prawnej. Oczywiście, na ile potrafiłem - prawnikiem nie jestem.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #192 dnia: Listopada 05, 2020, 11:09:10 pm »
Lempart sama się do tego doprowadziła.

Wiesz, niezbyt wierzę w moc sprawczą Lempart*. Mam raczej wrażenie, że siedzi na tygrysie, i to on ją niesie kędy chce (tym tygrysem, rzecz jasna, protestujący). Ona robi za tygrysiego rzecznika (starając się przy tym na bieg swego wierzchowca wpływać, ale nie sądzę, by zbyt skutecznie).

* Choćby dlatego, że jej nazwisko do niedawna nic mi nie mówiło, choć niby coś tam zauważalnego robiła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marta_Lempart

(Nie każę Ci się zaraz na marksizm nawracać, mimo, że czasem ze skrajności w skrajność - paradoksalnie - łatwiej ;), ale zauważyć, że tzw. masy, nie są tak biernym podmiotem zdarzeń jak się np. prezesowi Kurskiemu zdaje - mógłbyś.)
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2020, 11:40:25 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #193 dnia: Listopada 05, 2020, 11:21:06 pm »
Tylko do tego
Cytuj
a jednak! 4 sędziów z rekomendacji PiS w 2008:
Ok czyli wtedy było 11/4. Pisząc o upolitycznieniu TK ma na myśli cały okres jego działalności 1982/1986-2020
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trybuna%C5%82_Konstytucyjny_(Polska)
Dlaczego wyłączasz 2000, albo 1990?
Ponieważ ja rozmawiam o obecnym TK. Monotonnym do imentu. Mówimy o jego decyzji, a nie o TK w ogóle.
Następnie to Ty postawiłeś tezę o niepisowskim TK z 2008, który wydał z się coś w dyskutowanej sprawie - a nie jest tak do końca.
Dyskusja o wszystkich kadencjach TK nie ma zbytniego związku z sednem.
Cytuj
To nie było orzeczenie, to był wniosek o zbadanie - umorzony ze względu na koniec kadencji sejmu]To nie było orzeczenie, to był wniosek o zbadanie - umorzony ze względu na koniec kadencji sejmu
O którym wspomniałam u zarania tej dyskusji:)
Dodajmy, że przeleżał 3 lata i nikt go nie tykał.

Podkreślam - obecny TK nie był na musiku. Nie gniotły go terminy. Więc co go gniotło? Sumienie? (retoryczne - nie oczekuję odpowiedzi)

Cytuj
Nigdzie nie twierdziłem, ze to dobre, czy sprawiedliwe. I prosiłbym z mego pisanego, nie wnioskować o moich poglądach na życie. Ja piałem o stronie prawnej. Oczywiście, na ile potrafiłem - prawnikiem nie jestem.
Kompromisowo tego się będę trzymała.
Bo ja jednak trochę inaczej rozumiem "mieli prawo";)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Re: Kobiety
« Odpowiedź #194 dnia: Listopada 05, 2020, 11:57:14 pm »
Cytuj
Mówimy o jego decyzji, a nie o TK w ogóle.
A, to nie - ja pisałem o TK w całej rozciągłości. Bo omawiana decyzja jest spadkiem po wcześniejszych decyzjach.
Cytuj
Następnie to Ty postawiłeś tezę o niepisowskim TK z 2008, który wydał z się coś w dyskutowanej sprawie - a nie jest tak do końca.
Czyli nie uznałaś mego wyjaśnienia? Lub nie przeczytałaś  ;)
Cytuj
Nie dam, bo się pomyliłem  :D  Miałem na myśli te wyjściowe, w którym powiązano z ochronę życia z życiem płodowym. To było kluczowe orzeczenie i już je dawałem, powtórzę zatem
Te wyjście, dodam teraz, z 1997. Chyba bardzo po łebkach czytasz, co napisałem  :-[ Albo, co gorsza, masz już koleinę w którą wpadam. Tym bardziej  :-[
Marginesem, skład to jedno, a Prezes to drugie, on wyznacza składy, a podstawowy sklad to 3 sędziów - czytaj prezes i trzech sędziów-kumpli, może przy piwku nazwać się Składem Orzekającym.
A pozostałych sędziów wyznaczać do sporów o pietruszkę, choć są tu pewne ograniczenia, rzecz jasna.
Cytuj
Dodajmy, że przeleżał 3 lata i nikt go nie tykał.
Tak, aż tknął.
Raczej należy mieć zastrzeżenia do przetrzymywania przez taki czas ...skoro ta niezgodność jest ewidentna. Nawet Kieres nie twierdzi, że nie - tylko proponował unik. Jak nazwać taką postawę, gdzie wszyscy widzą, że król (w tym wypadku konstytucja) jest nagi, ale uciekają oczami?
Cytuj
Kompromisowo tego się będę trzymała.
Bo ja jednak trochę inaczej rozumiem "mieli prawo"
No ok, ja to rozumiem, ale to już trochę uważamrze. Tak to i ja uważam. Myślę, że prawnicy są innego zdania.
Trzeba zmienić Konstytucję i tyle, to jedyna rada by zachować kompromis aborcyjny - ale do tego trzeba właśnie, kompromisu i rozmów a nie kryteriów ulicznych.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana