Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 310364 razy)

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #570 dnia: Maja 12, 2008, 09:03:00 am »
A choćby tu ;)
http://forum.lem.pl/index.php?topic=332.0

i tu:
http://www.lem.pl/polish/dziela/oblok/oblok/oblok.htm
 ;D

A wiesz może jak ten bohater się nazywał, ja się nie dopatrzyłem i n forum jak na razie też nie widać, żeby wiedzieli

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #571 dnia: Maja 12, 2008, 11:37:48 am »
Wyciągnij stąd logiczny wniosek, że bohater pozostał bezimmienny przez cały czas trwania powieści.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #572 dnia: Maja 12, 2008, 03:26:04 pm »
Wyciągnij stąd logiczny wniosek, że bohater pozostał bezimmienny przez cały czas trwania powieści.

no tak, myślałem, że nie dokładnie przeczytałem książkę... Osobiście uważam, iż Pamiętnik przetrwania jest ciut lepszy od dzieła Mistrza, co nie znaczy, że tego dzieła nie szanuję. Prezentacja zbliża się do punktu kulminacyjnego - już w poniedziałek. Myślę, że umieszczę na jakimś serwerze prezentację jak tylko zrobię do jakichś poprawek może.... ;-)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #573 dnia: Maja 12, 2008, 05:12:20 pm »
Osobiście uważam, iż Pamiętnik przetrwania jest ciut lepszy od dzieła Mistrza, co nie znaczy, że tego dzieła nie szanuję.

"Pamiętnik..." jest dziełem ukształtowanej juz pisarskiej osobowości, "Obłok..." to powieść młodego autora, dopiero szukającego swej drogi... (Więc nic dziwnego...)

Prezentacja zbliża się do punktu kulminacyjnego - już w poniedziałek. Myślę, że umieszczę na jakimś serwerze prezentację jak tylko zrobię do jakichś poprawek może.... ;-)

Hehe, z chęcia przeczytam...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #574 dnia: Maja 12, 2008, 06:46:33 pm »
Hehe, z chęcia przeczytam...

to może masz jakiś pomysł jak zapisać na jednej stronie prezentacji w power pointcie  - wizje przyszłości w ujęciu wizjonerów z dziedziny literatury i filmu na przestrzeni epok.

kiedyś coś podobnego tłumaczyłeś, myślałem żeby zrobić to w punktach ...

zaczynam chronologicznie od Apokalipsy, potem Dziady - mesjanizm, następnie Szewcy, potem Obłok.... i na koniec Pamiętnik przetrwania. Następnie przechodzę do Blade Runnera i później szybki skok do Odyseji kosmicznej 2001.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #575 dnia: Maja 12, 2008, 09:30:55 pm »
W sumie nie wiem czy filmów też nie należałoby wpakować w jeden chronologiczny porządek z powieściami....
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #576 dnia: Maja 12, 2008, 10:00:58 pm »
W sumie nie wiem czy filmów też nie należałoby wpakować w jeden chronologiczny porządek z powieściami....

tyle że filmy mam wycięte w osobnym pliku i nie mogę wrzucić ich do prezentracji multimedialnej bo pp nie czyta divX ;/, chyba że tylko same zdjęcia ale wtedy to nie będzie to samo. a gdybyś wstawiał filmy to wtedy po chmurce ;-).... a przed pamiętnikiem bym powrzucał, więc mała różnica, zaledwie jedna książka. A zastawiałeś się nad pierwszym pytaniem w poprzednim poście ?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #577 dnia: Maja 12, 2008, 10:21:17 pm »
A zastawiałeś się nad pierwszym pytaniem w poprzednim poście ?

Ty lepiej powiedz, że chciałbyś bym odwalił to za Ciebie  ;D.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #578 dnia: Maja 12, 2008, 10:34:07 pm »
Ty lepiej powiedz, że chciałbyś bym odwalił to za Ciebie  ;D.

pytałem tylko, to nie odwalanie za mnie tylko jakieś ukierunkowanie, ale jeżeli nie to wystarczy powiedzieć.... ;-(

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #579 dnia: Maja 14, 2008, 01:28:18 pm »
Kłopot tylko w tym, że takie ukierunkowanie musiałoby być b. precyzyjne, żeby odnieść skutek... A to już de facto oznacza odwalenie sporej części roboty...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #580 dnia: Maja 14, 2008, 05:49:07 pm »
Kłopot tylko w tym, że takie ukierunkowanie musiałoby być b. precyzyjne, żeby odnieść skutek... A to już de facto oznacza odwalenie sporej części roboty...

liczyłem na Twoje luźne pomysły, potem coś z tego skleić i poszło. Np. w przeszłości (w starożytności) ludzie nie zwracali uwagi na realistyczne podejście do wizji przyszłości (Apokalipsa), Mickiewicz w Dziadach - mesjanizm łączy umiejętnie dwa sposoby widzenia przyszłości - realistyczny i ten duchowy; Witkacy nadzwyczaj realnie, pomimo tego że mu nie wierzą podchodzi do swoich proroctw, Lem stara się popierać wszystkie swoje wizje jakimiś przemyśleniami naukowymi, nawet zmyślonymi; a Lessing wskazuje nam to co będzie później (trochę taka klamerka pomiędzy Apokalipsą) odyseja bardziej bliższa będzie obłokowi, a Blade runner szewcom.
Zgań, krzycz i popraw jak namotałem, bo nie wiem jak to zapisac w punktach ;-(

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #581 dnia: Maja 14, 2008, 09:21:38 pm »
Ogólnie plan dobry, tyle, że nie zgodze się ze zdaniem:

w przeszłości (w starożytności) ludzie nie zwracali uwagi na realistyczne podejście do wizji przyszłości (Apokalipsa)

Problem w tym, że oni wtedy te kwestie "duchowe" (choć przedstawione w sposób wysoce symboliczny) traktowali jako najprawdziwszą prawdę (podobnie zresztą jak wieszcz Adam, który po trosze do Apoklipsy nawiazywał).

Podkreśliłbym za to, że wszystkie te wizje wywodzą się ze światopoglądu właściwego dla określonej epoki i, że optymistyczna SF ("Obłok...", "Odyseja...") stanowi  sumie małą wysepkę w morzu prognostycznego czarnowidztwa*.


* aczkolwiek Apokalipsa i wizje z "Dziadów" też kończą się swoistm happy endem

"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #582 dnia: Maja 15, 2008, 12:42:27 pm »
Podkreśliłbym za to, że wszystkie te wizje wywodzą się ze światopoglądu właściwego dla określonej epoki i, że optymistyczna SF ("Obłok...", "Odyseja...") stanowi  sumie małą wysepkę w morzu prognostycznego czarnowidztwa*.

bardzo ładnie zdanie. Dziady zaliczam do pozytywnych wizji przyszłości, w Pamiętniku jest taki końcowy akcent optymistyczny, ale nie wiadomo czy to tylko przemyślenia autorki, więc zwrócę jedynie na to uwagę.
Wybrałem już fragment filmu Blade Runner dla komisji. Dostaną, żeby się troszkę "popłakali" śmierć Roya i jego ostatnie słowa. W tym jedno minutowym fragmencie pokaże aż trzy punkty z mojego planu. Zaraz zabieram się do ponownego oglądania Odyseji. Jak coś znajdę to dam znać ;-) 

havoc

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 42
  • prawdziwi twardziele pracuja z roota i bez backupu
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #583 dnia: Maja 15, 2008, 05:55:04 pm »
jaki sie monopol w tym watku zrobil :). no coz, ja mam juz czesc prezentacji zrobione, ale mam dopiero 27 maja wiec jeszcze sporo czasu. narazie zajmuje sie angielskim na ustny :D.
Hymn programisty:
"gdybym pisal w delphi i pearlu,
a kompilatora bym nie mial,
byl bym jak windawn sie zawieszajacy"

Andrew89

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film. wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #584 dnia: Maja 15, 2008, 08:34:03 pm »
jaki sie monopol w tym watku zrobil :)
już nie ;-

teraz mam gotową prezentacje, ale caly czas ulepszam, praktycznie już jutro jakbym musiał to bym odpowiadał, ale nie muszę ;-) dopiero w poniedziałek. Mam już drugi fragment filmowy z Odyseji - odłączenie HAL 9000 i jego słowa - mój umysł odchodzi ...