Autor Wątek: Co polecacie?  (Przeczytany 6761 razy)

Soloko

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Co polecacie?
« dnia: Grudnia 27, 2013, 02:13:00 am »
Bardzo dawno mnie tu nie było...
tak dawno że aż musiałem się na nowo zarejestrować.
Szanowni forumowicze, jako że jestem w trakcie mojej przygody z literaturą Lema (przeczytane: Solaris, Eden, Katar, Śledztwo, Głos Pana, Pokój na Ziemi, Niezwyciężony, Człowiek z Marsa, Kongres futurologiczny) jak widać przede mną jeszcze trochę... :) - mam pytanie - przede mną Powrót z Gwiazd i Fiasko (te akurat mam przed sobą)
 -zatem, co polecacie???
Co jest ciekawsze, co lepsze itd? Czy aby przeczytać Fiasko warto znać wcześniejsze przygody Pirxa? czy można śmiało czytać samo Fiasko?
Przy okazji dopiszę, że moją ulubioną książką jest Eden :) a zaraz po niej Solaris wraz z Niezwyciężonym. Szukam czegoś mniej-więcej w tym klimacie (oczywiście Lema!) pozdrawiam :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13403
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Co polecacie?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 27, 2013, 10:06:41 am »
Fiasko. Nie trzeba znać wcześniejszych. Powrót z gwiazd trąci myszką (IMO).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Co polecacie?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 27, 2013, 01:13:00 pm »
Co prawda netykieta twierdzi, że nieładnie napisać coś tylko po to, by potaknąć, ale... w zupełności zgadzam się z Przedpiścą  ;).

(Inna sprawa, że przygody Pirxa też warto poznać zwł. jak się lubi Eden :) a zaraz po niej Solaris wraz z Niezwyciężonym ;).)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Co polecacie?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 27, 2013, 01:25:34 pm »
Cytuj
Powrót z gwiazd trąci myszką (IMO).
Chyba, że się lubi myszki - wtedy Powrót.
Taki odwrócony Eden.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Soloko

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Re: Co polecacie?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 27, 2013, 06:01:24 pm »
bo jeśli chodzi o Fiasko to się zastanawiam czy jego lektura nie "popsuje" niektórych wątków w poprzednich książkach o Pirxie, ze czytając Fiasko - należałoby znać poprzednie losy bohatera itp, że to tak jakby np oglądać Matrix Rewolucje (wiem że dziwne porównanie) nie znając poprzednich części, gdzieś wyczytałem że to takie "zamknięcie historii" Pirxa... chyba że lektura Fiaska i poznanie pilota Pirxa zachęciłoby do poznania jego poprzednich losów... ;)
z drugiej strony nie ukrywam że to co w Lemie mnie najbardziej fascynuje to właśnie ten problem spotkania z Nieznanym, na innym świecie - innej planecie,         w kosmosie jak właśnie Eden lub Solaris a obawiam się że Powrót z gwiazd to będzie bardziej obraz-opis społeczeństwa przyszłości i wynikających z tego paradoksów...

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Co polecacie?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 27, 2013, 06:30:12 pm »
że to tak jakby np oglądać Matrix Rewolucje (wiem że dziwne porównanie)

Jak jestem człowiek tolerancyjny, tak za to porównanie bym Kolegę na stosie spalił! ;)

Natomiast co do samych książek, to nie, dla zrozumienia "Fiaska" znajomość "Opowieści..." nie jest konieczna. Lem nie tworzył fabuł w stylu modnych dziś "Lostów" czy "Incepcji" gdzie dla tzw. zrozumienia trzeba składać puste poznawczo łamigłówki porozrzucane w tle fabuły. Dla zrozumienia Pirxa we "Fiasku" starczy to, co zostanie we "Fiasku" o Pirxie powiedziane w paru treściwych słowach ;).
(Inna rzecz, że "Las Birnam" by można takoż z "Fiaska" wyjąć i w "Opowieściach..." zamieścić w roli epilogu.)

Co do "Powrotu..." zaś, to jest on - jak "Eden" zresztą - ciut irytujący w swym postarzeniu, ale i on, wbrew Twej obawie, o spotkaniu z Nieznanym traktuje, tyle, że tym Nieznanym jest właśnie społeczeństwo przyszłości, w które Bregg z kumplami wpadł jak śliwka w kompot. Gdyby tempora jeszcze trochę mutantur, to by się nasz Hal muskularny całkiem między potomnymi pogubił.

ps. Jeśli "Eden" tak lubisz, jako piszesz, sądzę, ze możesz też bez obaw sięgać do "Astronautów" i "Obłoku...", bo on niewiele jeszcze od nich odstrychnięty...

Bajdełej... Rozumiem, że to są Twoje wcześniejsze inkarnacje? ;)
http://forum.lem.pl/index.php?action=profile;u=2139
http://forum.lem.pl/index.php?action=profile;u=2140
« Ostatnia zmiana: Grudnia 27, 2013, 06:39:55 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Soloko

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Re: Co polecacie?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 28, 2013, 01:34:34 am »
bardzo dobrze trafiłeś!
z tym matrixem przegiąłem - to prawda, ale po prostu chwilowo w głowie nie miałem nic innego do porównania, chodziło o dobitne wskazanie sedna mojego problemu :)
zatem zabieram się za Fiasko, postanowione
Lema odkryłem na studiach więc dość późno, zacząłem oczywiście od Solaris, potem był Katar, Kongres i wreszcie Eden. Solaris było dobre ale chwilami może ciut przefilozofowane (co nie było wadą, wszak to było bardzo Lemowe), Eden spodobał mi się za typowo science fiction realia - rozbity statek kosmiczny, załoga walcząca o "przetrwanie", obca planeta, gatunek itp. wtedy - a było to parę lat temu było to dla mnie w sam raz -  science fiction które b. lubię a zarazem nie jakaś sieczka typu straszni kosmici, kosmiczni komandosi itp (choć i to się niekiedy zdarzy przeczytać, a raczej obejrzeć). Najbardziej jednak ujęło mnie w Edenie nie to co wskazywał J. Jarzębski że ten nowo odkryty gatunek obcych to pewna zakamuflowana forma krytyki systemu totalitarnego i typowo lemowskie podejście do "Kontaktu" a właśnie planowe, przemyślane, konsekwentne działanie załogi rozbitego statku próbującej się wyrwać z tej planety, wręcz naukowe, taki trochę  "poradnik" ewakuacji, opuszczenia obcej planety. Podobało mi się też nazwanie postaci ich specjalnościami:) jakby sugerując że nie imona bohaterów są tu ważne, no generalnie świetnie mi się to czytało, szkoda ze sam Autor był tak krytyczny do Edenu. Pewne elementy Edenu odnalazłem w pierwszej części trylogii marsjańskiej "Czerwony Mars" (czyli właśnie fachowe opisy konkretnych działań, rozwiązań terraformowania planety) ale na pierwszym tomie skończyłem, nieco utopiłem się w opisach meandrów marsjańskiej polityki :)
No i oczywiście "Niezwyciężony" - moim zdaniem "uszlachetnienie" przez Lema typowego "fajerwerkowego" sf - czyli wybuchów, starć itd o filozoficzne ale nie nachalne rozważania o nas samych. Tak, Eden, Solaris i Niezwyciężony. Te wg mnie "lepsze" sf, jakbym to ujął...
Chyba to też pewien plus dzieł Lema, że każdy sobie coś tam swojego (niekoniecznie przewidzianego przez autora) znajdzie...
No Astronauci i Obłok następni w kolejce... ;)
P.S. nie do końca zrozumiałem że Powrót... jak i Eden jest "ciut irytujący w swym postarzeniu", czyli że jak....? :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 28, 2013, 01:37:50 am wysłana przez Soloko »

Soloko

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Re: Co polecacie?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 28, 2013, 01:41:33 am »
ha...
zajrzałem sobie na swoje zamierzchłe posty, jak to się wszystko zmienia: wtedy ceniłem Eden właśnie za opis tej obcej cywilizacji a dziś za to co napisałem wcześniej ;)
ale to może wtedy był skutek właśnie ówczesnych politologicznych studiów, heh

Soloko

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Re: Co polecacie?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 28, 2013, 02:15:53 am »
a to zaszaleję, jako że tak po nocy siedzę i szperam w sieci...
skoro tak ciągle o Edenie to zamieszczam link do autora prac, które mogą stanowić ilustracje właśnie do Edenu (i Niezwyciężonego):

http://alexandreev.deviantart.com/gallery/

pozdrawiam i dobranoc

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Co polecacie?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 28, 2013, 03:29:03 pm »
Ja polecam: Fiasko, szampana i dosiego, chopy!
(btw. "Las Birnam" jest lepszy od całego Fiaska:))
(btw 2. Nt. Fiaska będę miał wkrótce ciekawą wiadomość:))
(btw 3. To co się w Polsce nazywa "szampan" to nie do końca to co się wydaje:)).
(btw 4. Co to k...a znaczy "dosiego"? )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Co polecacie?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 28, 2013, 03:59:10 pm »
Mi ten najbardziej. Zwłaszcza prawy dolny fragment.
http://alexandreev.deviantart.com/art/City-P-Suburb-363703751
Dosiego zatem :)
Sam mistrzunio niech objaśni:
http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=46
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Co polecacie?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 28, 2013, 11:34:22 pm »
Na mój gust (de biustibus...), jeśli ktoś lubi E, S i N - to z tego, co przed nim leży, TYLKO Powrót.
Miłej lektury :-)
vosbm

pjes: w charakterze antyrekomendacji, odradzam "Resortowe dzieci". O, Jezu...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Soloko

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Re: Co polecacie?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 28, 2013, 11:52:07 pm »
no no ale się ciekawa dyskusja wywiązała...
co wybiorę - dam znać
jakie wrażenia - też powiadomię
i dziękuję za porady
oczywiście to nie oznacza końca tematu ;)