Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Dzisiaj o 10:31:59 am »
"Советская культура", grudzień 1965.
He, dzięki LA.  :)
Tak czułem, że widniejące w sygnaturce z lewego górnego rogu S - znaczy właśnie to co napisałeś  ;)
Mam wrażenie, że odpowiedzi Lema były trochę "na rympał" i nie traktowałbym ich śmiertelnie powżanie.
2
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Dzisiaj o 09:33:44 am »
Jest tam między innymi obszerny wywiad udzielony dla rosyjskiej gazety (jakiej?).
"Советская культура", grudzień 1965.

https://bukvica.org/wiki/Библиография:Культура

A z tym aforyzmem jednak zaskoczenie - czyli - wbrew pozorom - humanista, nie antropoperyferiorysta...
Nie należy zapominać, że Lem udzielał wywiadu w Moskwie, dla radzieckiego pisma. Chyba nie wypadało uchodzić w oczach radzieckich czytelników (i cenzury) za antropoperyferiorystę. Więc nie wykluczono, że mówił nie to co myślał, a raczej to co od niego chcieli usłyszeć.
3
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 01:06:40 am »
Hm. Jednak coś się tu kręci.

Dobrze grała, to niech gra nadal. Najwyżej niech w odnowionym kontrakcie zastrzegą, że ma zrezygnować z social mediów póki dla nich pracuje ;) .

A to nowa reklamówka "TBB" (premiera trzeciego odcinka którego wczoraj była):

(Podoba mi się, że zdają się czerpać z lucasowego "Underworldu".)
4
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 12:31:45 am »
No to "Hamlet" chyba też. I wypadałoby (weźmy się i zróbcie ;) ) zrobić kwerendę, co też Mistrz pisałmówił o jego autorze, bo może się co jeszcze z dorobku Willa S. dobierze? ;)
A z tym aforyzmem jednak zaskoczenie - czyli - wbrew pozorom - humanista, nie antropoperyferiorysta...
5
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Dzisiaj o 12:13:59 am »
Kierując się zawartością dodatkowej półeczki w bibliotece lemologa, myślę sobie, że powinniśmy i naszą - czy tam Mistrza - bibliotekę uzupełnić o dwa tytuły Norberta Wienera:
Może być. Ten autor niewątpliwie ważny dla Lema, a może i kluczowy; co nie zaskakuje, ale...już Cervantes?.. trochę bardziej  :)
A oto pokłosie linki zapodanej przez lemologa, do nowo udostępnionych archiwów. Zerknąłem na razie dość pobieżnie.
Jest tam między innymi obszerny wywiad udzielony dla rosyjskiej gazety (jakiej?). Pod koniec rozmowy autor przeprowadza krótką ankietę, która pozwalam sobie przetłumaczyć ;
Pozwólcie, że na zakończenie zadam kilka krótkich pytań
- ulubiony dział sztuki?
SL – Literatura, teatr, rzeźba
- Najcenniejsi uczeni, pisarze, malarze, kompozytorzy?
SL – Norbert Wiener, Wiliam Szekspir, Hieronim Bosch, Fryderyk Chopin.
- ulubiona książka?
SL – Trudno wybrać jedną z wielu...może Don Kichot?
- Bohater literacki?
SL – Hamlet
- ulubiony aforyzm?
SL – „Człowiek miarą wszechrzeczy”

tu całość
https://www.aan.gov.pl/lem/#page/76
6
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Maj 14, 2021, 10:00:21 pm »
Tej nocy chiński łazik Zhurong, przywieziony przez sondę Tianwen-1, podejmie próbę lądowania na Marsie:
https://www.newscientist.com/article/2277645-china-is-about-to-land-its-zhurong-rover-on-the-surface-of-mars/
7
Lemosfera / Odp: Przywitaj się
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Maj 14, 2021, 02:58:43 pm »
Zapraszamy Kolegę Lin Xin do osobistego zjawienia się na Forum również ;) .
8
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Vadim dnia Maj 14, 2021, 01:53:40 pm »
Ja nawet nie wiem czy to jest artykuł wiem jedynie że tytuł w wersji niemieckiej to „ Roboter in der sience fiction” szukałem również na stronach angielskojęzycznych i znalazłem to „

"Robots in Science Fiction" ("Roboter in der Science Fiction"), Quarber Merkur 21 (November 1969); in English: The Journal of Omphalistic Epistemology, no. 3 (January 1970): 8-20. Reprinted in Science Fiction Commentary, no. 19 (January-March 1971): 117-130, and in SF: The Other Side of Realism, ed. by Thomas D. Clareson (Bowling Green, Ohio: The Popular Press, 1971), pp. 307-326”
Moje pytanie brzmi czy spotkaliście się z tym artykułem w j. Polskim.

Tego artykułu w języku polskim nie ma. Był napisany prawdopodobnie w języku niemieckim. Tłumaczenie na angielski - z niemieckiego.
Tekst po angielsku jest tutaj (p.117-130): https://fanac.org/fanzines/SF_Commentary/sfc19.pdf

Na ten sam temat - Roboty w SF - u Lema jest inny duży tekst:
Fantastyka i futurologia, 1970, Tom 2, Rozdzial "Roboty i ludzie".
(Jest po rosyjsku: Лем С., Фантастика и футурология, 2004, Том 2, Глава "Роботы и люди")
Bardzo dziękuję jednocześnie przekazuję podziękowania od mojego Chińskiego kolegi który doskonale zna j. Polski.

"Cześć! Jestem Lin Xin, lektorem języka polskiego z Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych w Chinach. Dziękuję serdecznie za pomoc w poszukiwaniu artykułu. Miło mi poznać prawdziwego Lemologa. Cieszę się, że mogę w ten sposób włączyć się do forum miłośników twórczości Stanisława Lema. Pozdrawiam z Kantonu."
9
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Maj 14, 2021, 01:41:56 pm »
Lemologu! - czapko z łba  ;)

Czego to się człowiek przy okazji dowiaduje, i jak dużo jeszcze do nadrobienia. Patrzę, że tekst z 1969 roku.
Pozwolisz, że przeniosę link do rozdziału z artykułami?
Przy okazji, podlinkowane dokumenty z AAN - rewelacja. Zwłaszcza te "urzędowe"  ;D

W sumie, to Vadim był na dobrym tropie
szukałem również na stronach angielskojęzycznych i znalazłem to „
"Robots in Science Fiction" ("Roboter in der Science Fiction"), Quarber Merkur 21 (November 1969
10
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lemolog dnia Maj 14, 2021, 12:47:58 pm »
Ja nawet nie wiem czy to jest artykuł wiem jedynie że tytuł w wersji niemieckiej to „ Roboter in der sience fiction” szukałem również na stronach angielskojęzycznych i znalazłem to „
"Robots in Science Fiction" ("Roboter in der Science Fiction"), Quarber Merkur 21 (November 1969); in English: The Journal of Omphalistic Epistemology, no. 3 (January 1970): 8-20. Reprinted in Science Fiction Commentary, no. 19 (January-March 1971): 117-130, and in SF: The Other Side of Realism, ed. by Thomas D. Clareson (Bowling Green, Ohio: The Popular Press, 1971), pp. 307-326”
Moje pytanie brzmi czy spotkaliście się z tym artykułem w j. Polskim.

Tego artykułu w języku polskim nie ma. Był napisany prawdopodobnie w języku niemieckim. Tłumaczenie na angielski - z niemieckiego.
Tekst po angielsku jest tutaj (p.117-130): https://fanac.org/fanzines/SF_Commentary/sfc19.pdf

Na ten sam temat - Roboty w SF - u Lema jest inny duży tekst:
Fantastyka i futurologia, 1970, Tom 2, Rozdzial "Roboty i ludzie".
(Jest po rosyjsku: Лем С., Фантастика и футурология, 2004, Том 2, Глава "Роботы и люди")
Strony: [1] 2 3 ... 10