Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - liv

Strony: [1] 2 3 ... 381
1
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 11, 2021, 10:58:41 pm »
Zacząłem słuchać, ale się zirytowałem. Panowie jacyś tacy z kosmosu... Orliński powtarza to co zawsze, tyko z większym naciskiem, zwłaszcza banialuka, że Lem pod okupacją hitlerowską chodził do niemieckich bibliotek "nur fur Deutsche" i ogólnie snuł się po Lwowie.
Zacytuję Hena (Cukiera), co Ola ostatni o nim;
Rodzice: Samuel Lem i Sabina z domu Wolner. Ślub wzięli w synagodze. A Staszek: W polskim gimnazjum uczestniczył w zajęciach z religii mojżeszowej. Autorka daje do zrozumienia, że był religią zainteresowany, bo dostał z niej taką samą ocenę jak z wszystkich innych przedmiotów: bardzo dobrze. Otóż ja, jako świadek epoki, mogę powiedzieć, że ta piątka z religii o niczym nie świadczy, wiedziałem o tym już przed wojną: wszyscy dostawaliśmy z religii piątki, bo w policjantach Żyd, który zaniedbywał ten przedmiot, wzbudzał podejrzenie, że jest komunistą i miał trudności z dostaniem się na studia. Ja sam na małej maturze miałem piątkę z religii, chociaż praktycznie w lekcjach od pewnego czasu nie uczestniczyłem; nauczyciel, chudzielec ze szpicbródką bez zapału i zdolności, coś tam niezrozumiale bąkał, ja sobie coś pisałem, nigdy nie byłem wypytywany. (Hebrajską Biblię, jak wiedzą ci, którzy czytali Nowolipie, poznałem świetnie w czteroklasowej szkole p. Krelmana).

I jest w tej książce mowa o tym, że Staszek wszystko załatwiał dla rodziny na mieście, bo był blondynem, miał jasne oczy. Otóż Lem, kiedy go poznałem w Krakowie na początku 1946 roku, gdy współpracował z naszym tygodnikiem ilustrowanym („Żołnierz Polski”), był ciemnym szatynem, najwidoczniej podczas okupacji rozjaśnił sobie włosy. Tak jak ja, co mnie pewnej nocy, na drodze do Małkini, uratowało. (I znowu patrz: Nowolipie).

Nigdy o tych sprawach nie rozmawialiśmy, nie było potrzeby, Lem przede mną niczego nie udawał. No bo po co?…

https://okis.pl/odra-10-2018-2/
A nawet gdyby...Lem zrobił się na blond i dosztukował jakimś cudem niebieskie oczka. Przypomnę, funkcjonował na papierach Donabidowicza, a to nazwisko znane we Lwowie - jako ormiańskie!  :) Zresztą sam Lem o tym pisał.
Ormianin z blond grzywą i niebieskimi oczami zupełnie nie budzi zdziwienia i podejrzeń, jest tak naturalny jak circa...ptaki na Księżycu.

 Ni z gruszki pojawia się jakiś Meissner, bo przecież Lem pisał o pilotach więc oczywiste, że przedwojennego Meissnera musiał chłonąć jak wszyscy chłopcy płci męskiej w tym wieku,  choć on sam nic o tym (ale może to ja nie slyszałem?) nie wspomina. No, zresztą to akurat możliwe...ale dalej Paziński zastanawia się czy Lem znał Biblię, a zaraz potem twierdzi, że dobrze znał teologów chrześcijańskich.
Gdzie tu logika - czytywał ojców kościoła, a nie czytywał Biblii?
No i to, po czym odpadłem - obaj Panowie zastanawiają się nad pierwotnym tytułem "Czasu Nieutraconego" (Rzeka Ognista). Nosz, to ludzie z tytułami, lemolodzy - a szukają w Biblii, Księdze Daniela, midraszach, czy czort wie gdzie - koniecznie musi być z tradycji żydowskiej?
Zatem uprzejmie podpowiadam - Rzeka Ognista to jedna z rzek w Hadesie (na wszelki wypadek dodam - szukać w mitologii greckiej!). W całe książce są do tej tradycji nawiązania, łącznie z tytułem ostatniego rozdziału "Szpitala Przemienienia"  - Acheron
https://pl.wikipedia.org/wiki/Acheron_(mitologia)
Rzeka ognista to ta;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Flegeton
Nie mylić z Eufratem  ::)
Boję się włączyć by dalej słuchać...

2
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 11, 2021, 08:44:53 pm »
Uff...trochę sie spóźniłem - leci na żywo
https://www.facebook.com/MCKNowyTeatr
W rok Lema zapraszamy na dyskusję wokół samej postaci Stanisława Lema i literatury, którą czytywał. Dyskusję Wojciecha Orlińskiego i Piotra Pazińskiego poprowadzi Jarosław Lipszyc.

Wydarzenie odbędzie się online. Transmisja na żywo zostanie udostępniona na profilu facebookowym Nowego Teatru >> link

🔹 11 maja 2021, godz. 19:00
🔹 Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jarosław Lipszyc
🔹 Wydarzenie online, facebook Nowego Teatru >> link

W 2021 r. obchodzimy rok Lema. Z tej okazji, dzięki wsparciu Fundacji PFR i Centralnemu Domowi Technologii CDT, w bibliotece Wolne Lektury pojawi się kolekcja "Stanisław Lem poleca". W jej skład wejdą książki, które Lem cenił i wskazywał jako ważne dla jego twórczości, m.in. proza Fiodora Dostojewskiego, Stefana Grabińskiego, Herberta George’a Wellsa. Premiera tej kolekcji to dobra okazja, żeby w gronie ekspertów - lemologów - porozmawiać o mniej znanych i trochę zapomnianych dziełach literatury polskiej i światowej. W świat Lema i jego lektur wprowadzą Wojciech Orliński i Piotr Paziński.
Moderować je będzie Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Nowoczesna Polska, która prowadzi bibliotekę cyfrową Wolne Lektury.


Nagrało się. Poniżej lepsza jakość, tylko czemuś zaczyna się na 3 minucie
https://www.youtube.com/watch?v=Jr3bzVmy8Jg

Piotr Paziński, postać wcześniej mi nie znana. A oto powód jego udziału w rozmowie - czyli wątek filozoficzny w twórczości Lema. Pan Paziński napisał książkę, a w niej;
„Esej pierwszy, jak powiedziano, za swój przedmiot obrał gabinet figur woskowych. Trzeci – mówi o tym samym zjawisku w twórczości Josepha Rotha i w jego wizjach rozpadającej się monarchii habsburskiej i tworzenia się nowego ładu. Towarzyszy mu appendix, esej czwarty, o ptakach, żywych i martwych, w twórczości Rotha, Schulza i Bernharda. Eseje drugi i piąty poświęcone zostały lalkom i manekinom, ich obecności w kulturze XIX­‑wiecznej Europy i smętnemu finałowi tejże, jakim była I wojna światowa. Esej szósty jest midraszem do Akademii pana Kleksa, próbuję w nim rozwikłać dręczącą zagadkę założyciela tej placówki i zbadać, czemu pan Kleks tak bardzo obawia się sztucznego człowieka. Esej siódmy, tak jak opowieść o Rocie, korzeniami sięga baroku, za bohaterkę mając przesławną infantkę Małgorzatę Teresę oraz jej konterfekty (a więc atrapy) autorstwa Diego Velázqueza i Tadeusza Kantora. Esej ósmy i ostatni traktuje o tajemnicy Edenu – biblijnego ogrodu, który na kartach znakomitej powieści Stanisława Lema przerodził się w koszmar nieskończonego (i nieskończenie wadliwego) stworzenia”.

https://austeria.pl/produkt/atrapy-stworzenia/

3
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Maj 10, 2021, 10:30:48 am »
Wybieram RHCP  ;D
A z innej bajki...bajki o znamiennym początku "tempus fugit".
Spodek obchodzi półokrągłą równą rocznicę
http://www.50lat.spodekkatowice.pl/pl/
Co przypomniało mi inną rocznicę, zupełnie kośawą i kanciastą, ale stosownie odległego wydarzenia. Jedyny koncert którego wysłuchałem właśnie w Spodku. Koncert znakomity.
Niejakiego M.O.
http://mike.oldfield.org.pl/kamillo/index.html
Zagrał miedzy innymi ten utwór;


5
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 09, 2021, 10:21:19 pm »
Cytuj
No to do tegoz jeszcze jeden wywiad - taki przyklad globalizacji -
polskie czasopismo publikuje po angielsku wywiad z Bialorusinem o wydaniach S.Lema w jezyku rosyjskim:
https://przekroj.pl/en/culture/lem-how-stanislaw-lems-sci-fi-conquered-the-ussr-dariusz-kuzma
Nie bardzo rozumiem, dlaczego Przekrój dał to po angielski, a po polsku nie  ???
Ale skoro już tak jest, pozwolisz, że przerzucę linkę na forum po angielsku do którego hi hi...jestem dopisany  8)

6
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 08, 2021, 10:08:46 am »
Cytuj
Marginesem - tak z odsłuchu - czy Panowie mówią po rosyjsku czy białorusku?
Nie zauważyłem wcześniej tego tłumaczenia pod filmem. Wyjaśnia to i owo.  :)

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema Instytut Polski w Mińsku przygotował specjalny odcinek z cyklu „Sanatorium pod klepsydrą”.  O genialnym fantaście, największym w Polsce i jednym z najbardziej znanych na świecie, głębokim myślicielu, filozofie, historyku kultury, futurologu, felietoniście, publicyście i poecie opowie jeden z najbardziej kompetentnych lemologów świata, tłumacz i badacz twórczości Stanisława Lema,  doktor nauk technicznych Wiktor Jaźniewicz. Rozmowę prowadzi poeta i tłumacz Andrej Chadanowicz.
– Jak i dlaczego doktor nauk technicznych został lemologiem?
– Pierwsze spotkanie z autorem wywołało skandal międzynarodowyю.
– Skutek „Prawa Dońdy”.
– Pierwsze tłumaczenie dla przyjaciół i co dalej?
– Niesamowita kolekcja lemologa – cel czy przypadek?
– Osoby, interesujące się techniką komputerową muszą przeczytać Lema!
–Najsłynniejsza powieść Lema „Solaris”: tłumaczenia, publikacje, adaptacje.  Lem – Tarkowski: starcie geniuszy.
– Wiktor Jaźniewicz o badaniach, pracy nad tłumaczeniami i pisaniu prac popularyzujących dorobek Stanisława Lema.
– Oprowadzenie po gabinecie lemologa. Do czego służy kolekcja, kto i w jaki sposób z niej korzysta?
– Jak lemolog obchodzi ROK LEMA 2021.

Projekt realizowany w ramach obchodów ROKU LEMA 2021.
https://roklema.pl/​​

Wywiad prowadzony jest w językach białoruskim i rosyjskim z opcją wyboru napisów w języku polskim.
Premiera  w dniu 27 kwietnia o godz. 18:00​BY/17:00PL .

7
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Maj 07, 2021, 09:21:41 pm »
Cytuj
Powyższy SOAD na pewno narzuci Ci tempo...
Np. pizza na rower:
Narzuci, narzuci...lecz co innego.  :)
Ale może ja mam jakąś  orientalną odmianę koronowirusa, hmm..  ;) No, słyszę w tej pizzy bohemian rhapsody  8)
Dla odmiany coś spokojniejszego, ale z obszaru...weteran.  Z cyklu: opowieści z Narni...a nie to była inna bajka - opowieści AA.


8
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 07, 2021, 07:00:12 pm »
Cytuj
Dla odmiany wywiad z lemologiem:
Brawo Wiktorze!
Znakomity wywiad. Kolekcję już widziałem ale z Twoim komentarzem zyskała dodatkowy walor. A, i słowo uznania dla prowadzącego.
Huberatha i płazowego Skorunia też zauważyłem. Tego ostatniego nawet zacząłem, ale nie skończyłem.
A skoro o archiwach - gdzieś w Kielcach spoczywa coś takiego i intryguje mnie, widziałeś może?
https://szukajwarchiwach.pl/21/365/0/-/552?q=lem&wynik=15&rpp=15&page=1#tabJednostka

9
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Maj 07, 2021, 01:51:43 pm »
Dzięki za dobre słowo LA  :)
Napadowość sporadyczna i akurat naszła. Plus potrzeba pogonienia czasu w robocie. Wchodzisz w tekst, głowa odpływa i pół godzinki jak minuta  :D Niewiadomokiedy i jak.
A że robota podobna stróżowaniu, można tak odpłynąć.
Z rozpędu poszło "pod nóż" jeszcze kilka plastrów cyrylicy podkremlowskiej suchej, ale to innym razem.

10
Hyde Park / Odp: Dywagacje historyczne
« dnia: Maj 07, 2021, 12:45:57 am »
Cytuj
Chyba, że to dopiero w tomie drugim - ten kosmos...
W drugim w drugim. Pierwszy możet być.
Czyli nie wiesz...no, nie wszystko wiesz  :) A z emerytami poniekąd trafiłaś,
Cytuj
Zresztą - mógłby wysłać tych emerytów zabetonowanych
bo to właśnie scenki rodzajowe z szczęśliwego życia chińskich emerytów (co to zaczyna się u nich po 60-tce - i do 70-tki) zniechęciły, a co najmniej zastopowały (plus wędrówka mrówki po nagrobku przez pół rozdziału).
Aprop emerytów, jak myślicie - gdybym zmienił płeć, to będzie argument dla ZUS-u i da wcześniejszą emeryturę?
Jednak to 5 latek wcześniej, a w tym wieku płeć jest już bardziej obojętna.  ::)

11
Hyde Park / Odp: Dywagacje historyczne
« dnia: Maj 07, 2021, 12:10:58 am »
Cytuj
...a drugi kiedy maszyna czasu przemieli owe pokolenie polityczne zabetonowane jedną nogą we wspólnej KGB-przeszłości?
Bo faktycznie - najbliższe lata jakościowej zmiany raczej nie przyniosą - dlatego napisałam o jednym, może dwóch pokoleniach.
O, to i tak jesteś pesymistką.
Liu, ten od trzech ciał, zmierza w ciągu dwóch pokoleń wysłać sporą część ludzkości w kosmos. Na dość długo lub nawet na stałe. W książce rzecz jasna.
Czyli zacząłem tom drugi "Ciemny las". Ale chyba odpuszczę, gdyż po kilku rozdziałach coś irytuje. Trochę tak, jakby zdanie kończące dawne bajki ..... wzięli ślub, żyli długo i szczęśliwie rozwinął w kolejny tom. A jeszcze jest trzeci.
W każdym razie tak odbieram, jak po pierwszym Marixie. Pozostałe zbędne. Co piszę, nie przeczytawszy całości  :D

12
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Maj 06, 2021, 01:24:14 pm »
Rosji nijak nie zrozumiesz,
Miarą żadną jej nie zmierzysz:
W samoswojej tkwi zadumie -
Tobie każąc, byś w nią wierzył.
;D Super, jeszcze inna melodia. Może sklepik otworzymy? Z modnym przedrostkiem -trans?
Cytuj
Leżę.
Wstawaj Waść, to nie koniec. To rozgrzewka była  ;)
klasik werszen
Nie pozna Rosji rozum człeczy
I żadna miarka nie pomierzy
Taka już dziwna kolej rzeczy
pojmie ją ten, kto w nią uwierzy


Wariant personalno-kalamburowy
Nie pojął jej Dekustin, Dekart
Holms szkockim jardem nie pomierzył
Próbował Wells, ach co za niefart
Klucz w Tertuliana kredzie leży


Dobra, to może dość..  ::)

13
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Maj 06, 2021, 12:56:02 am »
LA z dywagogacji
Cytuj
Cytuj

    Rozumem Rosji nie ogarnąć,
    Ni prostą miarą nie pomierzyć
    Postać szczególna taka jej
    że w Rosję można tylko wierzyć

No, z treścią wszystko git, a z formą? gdzie rym trzeciej linijki do pierwszej? :)
A i rytm kuleje: 9-9-8-9. Jakaś wilcza kwinta zamiast harmonii mundi ::)
Może by Pan tak jeszcze troszkę pomajstrował, a?
Dobra, niech będzie ale temat trochę nudny, to powariuję. Znaczy elektrybałt mi się uruchomił . Ale - nie liczę, słabo mi to idzie ;)
Wariant kosmologiczny
Rozumem Rosji nie ogarniesz,
Zwykłą arszyną nie pomierzysz
W jej wyjątkową singularność
można próbować tylko wierzyć

Wariant semi-ostrzegawczy
Rozumem Rosji nie ogarniesz,
I prostą miarką nie pomierzysz
Złudnej urody toczy czar wszerz
A  spróbuj tylko jej uwierzyć

Ręka w nocniku gdy uwierzysz (alternatywnie)
I wariant full-achtung!!
Rozumem Rosji nie ogarniesz,
Miarką nie sięgniesz jej rubieży
W NIĄ wierzysz głupi, wierzysz marnie
Czy jeszcze stoisz, czy już leżysz
14
Hyde Park / Odp: Dywagacje historyczne
« dnia: Maj 06, 2021, 12:45:53 am »
Cytuj
o, z treścią wszystko git, a z formą? gdzie rym trzeciej linijki do pierwszej? :)
A i rytm kuleje: 9-9-8-9. Jakaś wilcza kwinta zamiast harmonii mundi
A to miał być rym?  ;) Ja cież... ale wyrachowany! Tosz o tym wiersz, że się nie da zmierzyć  ;D
Ok. u się nie ciągnę tematu, regulamin zabrania wątków się trzymania, za bardzo...karnie przerzucam temat tiutczewa do poradni językowej.
Tam się porachujemy. 8)

15
Organizacja forum / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« dnia: Maj 05, 2021, 10:49:17 pm »
Jakby się odblokowało? Logowanie. zobaczymy czy się wyloguję  :)

Strony: [1] 2 3 ... 381